Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Telekom Romania Communications este acum parte a grupului Orange – accesul in reteaua mobila Orange

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#127
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Aha, merci

#128
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Semnalul ii de la orange, dar în acte aparții de Tkr.

#129
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Mie îmi apare încă rețeaua Telekom la căutare
Attached File  Screenshot_2022-01-25-23-20-34-464_com.android.phone.jpg   75.97K   34 downloads
Dar nu fac toți operatorii acum sharing pe un site?

#130
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
Slab populat acest topic, interes scăzut, doar 8 postări ale Helperului

#131
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,348
  • Înscris: 01.09.2012

View Postdorin_2k, on 25 ianuarie 2022 - 23:22, said:

Mie îmi apare încă rețeaua Telekom la căutare
Attachment Screenshot_2022-01-25-23-20-34-464_com.android.phone.jpg
Dar nu fac toți operatorii acum sharing pe un site?
De ce nu ar apărea la cautare Telekom ? Doar au rețea de sine stătătoare
Colocări pot fi Telekom vine cu echipamente peste site ul Digi si invers sau toti cei 3 granzi pe un site ( asta e mai rar )
În schimb site sharing sau ransharing găsești doar la ORO și VDF  unde ori se emite pe eceleasi echipamente ori fiecare cu jucăriile lui pe același site

Edited by Alex_23, 26 January 2022 - 01:31.


#132
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Deja a început distracția.
Unui vecin de al meu, nu ii mai merge netul cum trebuie, a căzut total, eu cred ca a fost trecut pe rețeaua Orange, dar cel mai mult îmi place letargia lui.


#133
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Bun gasit!
Se da urmatoarea situatie intr-un oras... sa zicem Ploiesti, cazul meu. Pe un bloc sunt atat echipamente Orange + Vodafone, fiecare cu antenele lui (asa si este) iar pe alt bloc invecinat tot bloc turn, sunt antene Telekom - 4G,3G,2G. Un abonat care este sau a fost 100% abonat Telekom, pe ce antena se caleaza, fiind in locatia mai sus amintita? Pe Telekom sau pe Orange?
Ce va face Orange dupa ce toti abonatii vor fi trecuti mai cu, mai fara voia lor pe Orange si antenele acestora? Vor opri emisia miilor de antene Telekom din tara? Dar daca un abonat Telekom locuieste intr-un sat unde Orange nu are acoperire deloc? Sunt zone unde este acoperire numai Telekom si nu Orange. Ce face abonatul din acele zone cand va ramane fara semnal? La oras, cu blocurile unul langa altul... este simplu: opresti si strangi echipamentele fostului Telekom dar in zonele neacoperite de Orange?
Ok, Telekom pe antenele sale, are si el niste licente active, un spectru cumparat... ce face Orange? "Ingroapa" mii de site-uri? Cu licenta si spectrul ce se intampla? Oprim emisia asa... zanga/banga?
Cam asta este ideea subiectului in discutie!

#134
TKR_Helper

TKR_Helper

    Cont Inactiv

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2022

View Postmicutu82, on 25 ianuarie 2022 - 11:42, said:

@TKR_Helper,

In condițiile în care am primit acel SMS cum că numarul mobil face acum parte din rețeaua Orange, daca vreau sa portez zic că se face din Orange? Sau tot din TKRM?

Mulțumesc


Salut,

Prin intermediul sms-ului primit ai fost informat cu privire la schimbarea retelei mobile la care numarul tau este conectat. In urma transferului, numarul tau de mobil se va conecta la reteaua Orange Romania. Nu sunt costuri suplimentare pentru aceasta schimbare, iar ca abonat vei utiliza acelasi numar de telefon si te vei bucura in continuare de beneficiile abonamentului, conform contractului pe care il ai cu Telekom Romania Communications. Mai multe informatii despre migrare sunt disponibile pe www.hellofix.ro/schimbare-retea
Daca vei dori sa iti portezi numarul de mobil, vei porta din Telekom Romania Communications.

#135
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrouterboard70, on 26 ianuarie 2022 - 11:38, said:

Dar daca un abonat Telekom locuieste intr-un sat unde Orange nu are acoperire deloc? Sunt zone unde este acoperire numai Telekom si nu Orange. Ce face abonatul din acele zone cand va ramane fara semnal?
Se poate muta la Telekom Romania Mobile, daca nu este deja acolo.

#136
TKR_Helper

TKR_Helper

    Cont Inactiv

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2022

View Posteiffel, on 18 ianuarie 2022 - 16:53, said:

Doar daca ai si alte servicii Telekom ( Fix, TV... ) si un nr de mobil asociatla contract te porteaza la Orange.

Ceilalti raman la Telekom Mobile. Deci clar cartelele raman la ceilalti.

Eu sunt curios cei care aveau abonament Telekom fix si exista gratuitatea convorbirilor cu Telekom Mobil o sa mai beneficieze de ea ?
Ca practic acum vor fi doua firme separate cu alti patroni.

View Postmicutu82, on 18 ianuarie 2022 - 17:03, said:

La mine s-a făcut transferul mobilului de pe Telekom pe Orange și s-a cam dat cu bata-n balta ��.
Aștept cuminte rezolvarea ��



De mult timp nu mai e gratuitate între mobilul TKR și TKRM

Salut,

Va putem asigura ca nu au fost efectuate modificari in contractele existente. Asadar, resursele alocate precum si modul de consum al acestora au ramas aceleasi. In cazul in care exista, punctual, situatii pe care doriti sa le supunem evaluarii, va rugam sa ne oferiti detalii despre acestea, prin mesaj privat, inclusiv numarul de telefon vizat.

#137
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postrouterboard70, on 26 ianuarie 2022 - 11:38, said:

Bun gasit!
Se da urmatoarea situatie intr-un oras... sa zicem Ploiesti, cazul meu. Pe un bloc sunt atat echipamente Orange + Vodafone, fiecare cu antenele lui (asa si este) iar pe alt bloc invecinat tot bloc turn, sunt antene Telekom - 4G,3G,2G. Un abonat care este sau a fost 100% abonat Telekom, pe ce antena se caleaza, fiind in locatia mai sus amintita? Pe Telekom sau pe Orange?
Ce va face Orange dupa ce toti abonatii vor fi trecuti mai cu, mai fara voia lor pe Orange si antenele acestora? Vor opri emisia miilor de antene Telekom din tara? Dar daca un abonat Telekom locuieste intr-un sat unde Orange nu are acoperire deloc? Sunt zone unde este acoperire numai Telekom si nu Orange. Ce face abonatul din acele zone cand va ramane fara semnal? La oras, cu blocurile unul langa altul... este simplu: opresti si strangi echipamentele fostului Telekom dar in zonele neacoperite de Orange?
Ok, Telekom pe antenele sale, are si el niste licente active, un spectru cumparat... ce face Orange? "Ingroapa" mii de site-uri? Cu licenta si spectrul ce se intampla? Oprim emisia asa... zanga/banga?
Cam asta este ideea subiectului in discutie!
Telekom mobile va continua ca o companie de telecomunicatii independenta de Telekom fix/Orange, iar clientii telekom fix care mergeau pe reteaua Telekom mobile vor veni in portofoliul orange, astia fiind aproximativ 900 de mii, iar Telekom mobile ramane cu clientii propii adica cam 3,5mil de nr sau feva de genul, nu inchide nimeni nimic, iar cum zicea colegul mai jos, cine nu are semnal la orange e liber sa se mute la Telekom mobile inapoi, just era ca in astfel de situatii orange sa fi putut da usor o astfel de varianta fara taxe de reziliere cum foarte probabil se intampla acum…

#138
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMaschine, on 26 ianuarie 2022 - 17:29, said:

just era ca in astfel de situatii orange sa fi putut da usor o astfel de varianta fara taxe de reziliere cum foarte probabil se intampla acum
Nu vad motivele pentru care ar putea cere taxe de reziliere.

#139
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007

View PostMaschine, on 26 ianuarie 2022 - 17:29, said:

Telekom mobile va continua ca o companie de telecomunicatii independenta de Telekom fix/Orange, iar clientii telekom fix care mergeau pe reteaua Telekom mobile vor veni in portofoliul orange, astia fiind aproximativ 900 de mii, iar Telekom mobile ramane cu clientii propii adica cam 3,5mil de nr sau feva de genul, nu inchide nimeni nimic, iar cum zicea colegul mai jos, cine nu are semnal la orange e liber sa se mute la Telekom mobile inapoi, just era ca in astfel de situatii orange sa fi putut da usor o astfel de varianta fara taxe de reziliere cum foarte probabil se intampla acum…
completare la ce ai scris


Cred ca s-a mai scris de mai multe ori, insa incerc pentru cei care inca nu au inteles, sa detaliez un pic... si nu, nu mai intram in detaliile de actionariat si procente pe care le au unii cu altii, statul roman, OTE si Orange....gen mizerii romanesti...

Asadar, din 2014 de cand Deutsche Telekom(TELEKOM ptr noi toti) a venit in Romania, acesta a cumparat 2 companii si asa au si ramas pana in prezent chiar daca clientul stia ca este doar Telekom, ei doar au schimbat denumirea astfel:

Cum se numeau/numesc:
1. COSMOTE( fost Cosmorom/Telemobil si Zapp - fara Zapp nu ar fi avut in veci licenta de 4G....) in TELEKOM Romania MOBILE !
2. ROMTELECOM - in TELEKOM Romania COMMUNICATION !

Ce servicii furniza fiecare in parte:
1. TELEKOM Romania MOBILE adica TKRM furniza/furnizeaza: DOAR servicii de mobil (post-paid si pre-paid).
2. TELEKOM Romania COMMUNICATION (MAGENTA) ADICA TKR furniza: servicii de mobil  + servicii de fix( Tv, Internet si Voce fixa).

Ce a cumparat Orange ?
DOAR !!TELEKOM Romania COMMUNICATION (MAGENTA) !!

In felul asta, cred ca fiecare stie unde este abonat...se poate uita pe factura..

De exemplu: pot fi abonati ce au 1 abonament de voce mobila in TKRM(COSMOTE) si serviciile de fix in TKR(ROMTELECOM). In cazul acesta i se modifica prestatorul de servicii doar pentru serviciile fixe. Si exemplele pot continua...

Edited by dani1005, 26 January 2022 - 20:04.


#140
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdani1005, on 26 ianuarie 2022 - 19:57, said:

De exemplu: pot fi abonati ce au 1 abonament de voce mobila in TKRM(COSMOTE) si serviciile de fix in TKR(ROMTELECOM). In cazul acesta i se modifica prestatorul de servicii doar pentru serviciile fixe. Si exemplele pot continua...
Si mai sunt cei cu contractele convergente, pe care eu le-as numi divergente Posted Image

Nu stim ce conditii sunt in contractul de vanzare cumparare, dar pentru clienti ar fi corect ca serviciile de mobil sa ramana la TKRM, iar cele fixe la Orange.


In trecut aveam probleme cu plata facturii pentru telekom fix din cauza denumiri diferite a companiilor.
Am constatat ca nu conta daca plateam in contul TKR sau TKRM, tot aia era.

Edited by pasilla, 26 January 2022 - 20:14.


#141
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Factura mea
Telekom Romania Communications S.A.
doar DTH fostul Dolce am
Deci is sau nu la Orange?
Posibill DA, dar pe factura nu apare niciunde Orange

#142
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
A trecut cineva EFECTIV la Orange si nu știm noi?


View Postdorin_2k, on 26 ianuarie 2022 - 22:17, said:

Factura mea
Telekom Romania Communications S.A.

Iar titlul topicului cred ca este destul de clar.

#143
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Cei cu mobilul asociat serviciilor fixe au început să fie trecuți pe infrastructura Orange

#144
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Da, dar nu pe ofertele Orange, facturile Orange sau contractele Orange. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate