Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Discuții despre COVID-19 - Valul 5

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4352 replies to this topic

#55
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,655
  • Înscris: 10.08.2009
Zici ca e coca de cozonac omicronu :
3.900 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 52 decese, dintre care 5 anterioare

#56
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postalexneo, on 04 ianuarie 2022 - 12:52, said:

Ai gasit minciuna! M-ai desfiintat.
Franta reduce la trei luni perioada pentru administrarea dozei booster. Sursa.
Antitetanosul se face o data si tine ani de zile.

Dar las astea. Stii ce au in special acele vaccinuri fata de anticovid? Caci chiar te protejeaza. Il faci, nu mai ai boala, sau ma rog, majoritatea poluatiei inoculate NU mai dezvolta boala. Cele impotriva TBC a dus la disparitia bolii. Uite, 14 boli eradicate de vaccin. Deci, aia nu faceau forme usoare, nu mureau mai putin, ci pur si simplu, boala disparea. Ti se pare cumva ca datorita vaccinarii, Coronavirusul a disparut?

Edited by YOUR_GOD, 04 January 2022 - 13:03.


#57
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View PostDANANDREI2001, on 04 ianuarie 2022 - 13:01, said:

Zici ca e coca de cozonac omicronu :
3.900 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 52 decese, dintre care 5 anterioare

La cate teste?

#58
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.08.2013
Vad ca Statele Unite au raportat azi un milion de cazuri. Posted Image

https://www.biziday....-au-crescut-de/

#59
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,796
  • Înscris: 21.03.2020

View Postalexneo, on 04 ianuarie 2022 - 12:30, said:

Eu as zice ca la noi va fi cam la fel ca in SUA (unde se va depasi numarul de spitalizari din valul Alpha din iarna trecuta), datorita numarului mic de persoane vaccinate.
O sa fie ca in India de fapt... am vrea noi sa fim ca americanii :P

#60
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Mor de ras cand aud de testele astea. Dar asa fac astia ignoranti. Ignora datele stiintifice, cum ar fi ca teastarea, vaccinarea si purtarea mastii, vor incheia pandemia.
Eu am pune 100 infectati pe o insula. I-as lasa acolo o luna. Statistic, 1% ar muri si 99% ar supravietui. Ce spuneti de acest experiment? Sau este nevoie de cativa ani de colaps economic sa-l intelegem cu totii?

View PostGlCA_Contras, on 04 ianuarie 2022 - 13:05, said:

O sa fie ca in India de fapt... am vrea noi sa fim ca americanii Posted Image
Si reversul nu merge? Unde-s multi vaccinati, oamenii traiesc normal, pandemia s-a sfarsit. Sau cam nu?

View PostGlCA_Contras, on 04 ianuarie 2022 - 13:05, said:

O sa fie ca in India de fapt
O mica adaugire: la noi a fost, in spitale, ca-n India, de inainte de pandemie, sa nu acuzam aiurea Covidul.

Edited by YOUR_GOD, 04 January 2022 - 13:09.


#61
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postlucifer76, on 04 ianuarie 2022 - 12:19, said:

Mai lasa-ne cu tampenia asta. Esti la fel ca habotnicii din poza de mai sus. Ce naiba, inchidem economia pentru ce,ca nu se rezolva nimic. Iar cu burta goala nici nu mai ai nevoie de boala,oricum esti terminat. Am avut 2 luni restrictii severe anul trecut, cu efect 0. Si apoi de ce sa inchidem economia, pentru ca anumiti imbecili nu vor sa respecte nici o regula? Sa ii ia statul la suturi, nu sa suferim toti.
Sa te las? Explica-mi și mie cum va merge economia fără oameni? Trimiți un șofer de autobuz după 10 zile de carantina. Crezi ca ala mai are reflexe, când după Covid te dor toți mușchii (am avut covid și stiu)? Nu îți e teama ca v-a între intr-un stâlp și omoară toți oamenii din autobuz? Sau trimitem un fochist intr-o centrala termica de fabrica bolnav. Sa bubuie toate conductele de abur, si sa omoare niște oameni. Ca el nu e refăcut complet după 10 zile. Dar trebuie sa vina la munca, ca urla patronul la el!
L-a asta te-ai gândit? Te-ai gândit ca mecanicul de tren cu care te duci tu la Predeal, o fi după 10 zile de covid? Mai te urci liniștit în tren?
Oameni buni eu am avut covid. După 2 săptămâni de izolare, ma dureau mușchii,  oboseala după doua etaje de bloc ... La 10 zile încă aveam febra.
Dar statul vrea sa trimită sclavii pe plantație după 10 zile. Mentalitate de criminali!

#62
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postcosteld69, on 04 ianuarie 2022 - 11:42, said:

varianta din valul 5 - Omicron este mai contagioasa decat Delta, dar nu aduce la fel de multi in spital.

Pai si daca ar duce in spital pe jumatate din cei infectati fata de varianta Delta, DAR infectarea va fi de 4 ori mai mare (doar cu titlu de exemplu), tot iti va trimite in spital [sa zicem] dublu fata de valul patru (cel cu Delta).
Asta te-ar "ajuta" doar la acelasi numar de infectari.

Edited by BlueKing-69, 04 January 2022 - 13:10.


#63
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostVaronul, on 04 ianuarie 2022 - 12:32, said:

Zici ca lucrezi intr-o fabrica.
Ia zi fara comenzi de unde iti plateste tie patronul salariu?
tu ai impresia ca ala iti va plati din buzunarul lui salariu?
Atunci hai sa îmbolnăvim toată populația! Sa vedem atunci va fi mai bine?

View Postspooky51, on 04 ianuarie 2022 - 12:44, said:

In conditiile de astazi, cand vaccinul este disponibil pe loc, gratis, iar contraindicatiile sale sunt neinsemnate, nici nu ar trebui sa mai existe cuvantul restrictie.
Faptul ca esti nevaccinat este o decizie liber asumata, ti se ofera toate conditiile s-o faci. Tot ce trebuie sa aibe grija statul e sa asigure spitale modulare pentru izolarea si carantinarea bolnavilor, deoarece tratamentul nu presupune cine stie ce dificultati, doar sa fie dotat cu facilitati de furnizare oxigen. Afectand economia afectezi pe toata lumea.

Din cauza lockdownului acela imbecil oamenii si-au pierdut joburile, mijloacele de a trai, si pentru ce, cu ce a ajutat acel lockdown? In afara de faptul ca s-a vazut ca conducatorii din intreaga lume sunt niste imbecili notorii? Oamenii si-au inchis afacerile, altii s-au trezit fara venituri si pentru ce, pentru 300 de imbolnaviri pe zi? Tot la 20.000 s-a ajuns, cu sau fara lockdown.

M-am vaccinat tocmai pentru a nu risca sa ma imbolnavesc din cauza antivaccinistilor. A fost alegerea mea, neobligat si nefortat, tocmai pentru a ma feri de ceilalti. Ma intereseaza sa nu mor eu, nu ma intereseaza daca mor ceilalti. Membrii familiei mele sunt vaccinati, majoritatea colegilor si prietenilor sunt vaccinati, de ce mi-ar pasa de restul, e o alegere pe care si-o asuma, eu ma protejez de ei prin vaccin insa nu am nimic impotriva lor si nu mi se pare corecta discriminarea doar din cauza ca sistemul medical este prea incompetent sa faca fata unui val epidemic.
Sunt vaccinat cu toate dozele. Insa nu va mai bazati pe vaccin. Omicron infectează și vaccinatii!
Spui ca s-au închis afacerile? Pe aia peste 58000 de morti nu prea ii afectează lucrul asta. Din partea mea sa crape toata economia dacă prin asta supraviețuiesc oamenii. Viata unui om e mai importanta decât Mercedesul unui patron burtos!

Edited by XL700VA, 04 January 2022 - 13:15.


#64
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postradumiki, on 04 ianuarie 2022 - 11:22, said:

Cu totii suntem constienti ca este inevitabil, apare valul 5 al pandemiei si la noi.

Deja isi freaca mainile de bucurie cei de la Pompe Funebre...
Nu, nu trebuie sa generalizezi cand spui "suntem constienti". Sunt o multime (de fapt, majoritatea) de dobitoci/dobitoace care NU sunt constienti. O multime care nu poarta sau poarta masca necorespunzator, o multime care se fataie de colo-colo fara a reduce la minimum necesar deplasarile, o multime de tembeli carora nu le pasa de semeni...

View Postcosteld69, on 04 ianuarie 2022 - 11:42, said:

varianta din valul 5 - Omicron este mai contagioasa decat Delta, dar nu aduce la fel de multi in spital.
Nu exista studii, doar opinii, deocamdata.

Edited by ursamajor, 04 January 2022 - 13:15.


#65
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View PostXL700VA, on 04 ianuarie 2022 - 13:12, said:



Sunt vaccinat cu toate dozele. Insa nu va mai bazati pe vaccin. Omicron infectează și vaccinatii!

Infecteaza dar sunt asimptomatici sau simptome light. Poate o infectie intr-o persoana vaccinata si fara probleme sanatpase de sanatate e chiar un ajutor. O imunitate/rezistenta mult mao buna in viitor.

#66
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

View PostDANANDREI2001, on 04 ianuarie 2022 - 13:01, said:

Zici ca e coca de cozonac omicronu :
3.900 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 52 decese, dintre care 5 anterioare

Daca erau pariuri pe astfel de predictii eram campion...am anticipat asta inca de ieri.

#67
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View PostYOUR_GOD, on 04 ianuarie 2022 - 13:03, said:

Ai gasit minciuna! M-ai desfiintat.
Franta reduce la trei luni perioada pentru administrarea dozei booster. Sursa.
Antitetanosul se face o data si tine ani de zile.

Dar las astea. Stii ce au in special acele vaccinuri fata de anticovid? Caci chiar te protejeaza. Il faci, nu mai ai boala, sau ma rog, majoritatea poluatiei inoculate NU mai dezvolta boala. Cele impotriva TBC a dus la disparitia bolii. Uite, 14 boli eradicate de vaccin. Deci, aia nu faceau forme usoare, nu mureau mai putin, ci pur si simplu, boala disparea. Ti se pare cumva ca datorita vaccinarii, Coronavirusul a disparut?

Faptul ca Franta reduce perioada la 3 luni pentru booster nu inseamna ca e obligatoriu sa il faci la 3 luni. Iar politicile de sanatate difera de la tara la tara si se adapteaza in functie de cum evolueaza situatia local. Noi, suntem, in Romania, si momentan nu se intrevede o obligativitate a booster-ului la 3 luni.

Cat despre TBC si alte virusuri, sper ca nu ai trait sub o piatra in ultimii doi ani, si stii ca virusul Sars Cov 2 spre deosebire de altele evolueaza destul de mult. Nu la fel de mult ca gripa, dar destul incat sa puna probleme. Cu toate astea, vaccinurile actuale inca sunt 90% eficiente in prevenirea spitalizarii. Un lucru remarcabil, tinand cont ca au fost create pe baza virusului original.
Si nu, coronavirusul nu o sa dispara. Deci nu poti avea aceleasi asteptari.

#68
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,294
  • Înscris: 06.07.2007

View Postursamajor, on 04 ianuarie 2022 - 13:12, said:




Nu exista studii, doar opinii, deocamdata.
Exista, trebuie doar sa cauti
https://www.google.c...rusului-1786723

#69
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

 YOUR_GOD, on 04 ianuarie 2022 - 13:07, said:

O mica adaugire: la noi a fost, in spitale, ca-n India, de inainte de pandemie, sa nu acuzam aiurea Covidul.

Ai fost in India si stii?

#70
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 XL700VA, on 04 ianuarie 2022 - 13:12, said:

Sunt vaccinat cu toate dozele. Insa nu va mai bazati pe vaccin. Omicron infectează și vaccinatii!
Spui ca s-au închis afacerile? Pe aia peste 58000 de morti nu prea ii afectează lucrul asta. Din partea mea sa crape toata economia dacă prin asta supraviețuiesc oamenii. Viata unui om e mai importanta decât Mercedesul unui patron burtos!
Eu sunt de parere ca tu nu traiesti din ce muncesti. Pentru ca daca Covidul omoara 1-2%, foamea ajunge la 100%.
Si sa te vad cand vei ajunge la spital si ti va spune, vezi tu, daca economia mergea, traiai, dar ti-ai bagat picioarele in ea, uitand ca si spitalul are nevoie de bani. Si da, viata ta e importanta, a ta, a tuturor, dar la un moment dat, viata inseamna bani. Cand tragi linie intre cele doua, nu stii, dar ai murit deja. Sau se va intampla cu prima ocazie.

#71
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,655
  • Înscris: 10.08.2009

 ionutzitaly, on 04 ianuarie 2022 - 13:03, said:

La cate teste?
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.094.381 de teste RT-PCR și 6.127.954 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.744 de teste RT-PCR (9.042 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.702 la cerere) și 42.766 de teste rapide antigenice.

#72
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 22.01.2004

 JurasikMan, on 04 ianuarie 2022 - 11:51, said:

Vreti sa va puneti probleme reale? Intrebati-va de ce nu se da nimic la televiziunile de stiri despre miscarile din Germania , Austria , Belgia . Asta este suspect. Alta data dadeau o saptamana la rand cand 100 de tractoare imprastiau cacat de vaca in capitalele europene pentru ca protestau agricultorii. acum , nimic , nici o stire despre zeci de miide oameni care protesteaza impotriva vaccinarii obligatorii si a introducerii certificatului Covid. ASta este intrebare care necesita raspuns .

Se numeste audienta. Daca audienta pe anumite subiecte scade atunci acele subiecte nu mai sunt prezentate. Milioane de oameni au alte interese decat cele cateva zeci de mii de oameni care protesteaza. S-a uitat lumea la ei pana s-a plictisit. Nici un post tv nu o sa astepte sa schimbe telespectatorii canalul, vor schimba ei subiectele inainte sa le plece audienta.

Dar evident ca nu o sa accepti raspunsul asta chiar daca e real. Fiindca nu vrei sa concepi faptul ca pe tine te intereseaza un subiect pe care restul fac pipi. Asa ca o sa preferi sa pozezi in victima a ocultei, a lui soros, gayț, big farma si satan. Ghinion, cum zicea cineva.

Dar stai linistit, rumble si bischute sunt oricand acolo cu prezentarea sutelor de miliarde de manifestanti. Si cu Elvis care nu a murit si posteaza mesaje, si cu pamantul plat, si cu reptilienii, si cu live din subsolul pizzeriei. Ai de unde alege.

Edited by Alexis, 04 January 2022 - 13:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate