Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Ganglioni

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
Tarcuta_mihai90

Tarcuta_mihai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2009
salut,am dat un mesaj acum cateva 2 saptamani,in legatura cu ganglionii umflati
si sida,la care dumneavoastra mi-ati raspuns spunandu-mi ca pana la sida mai e cale batuta. Bun,eu incerc sa merg mai mult pe logica dar frica aceea numai disperare,mi ales ca azi,prietena mea s-a dus la ORL ,pt ganglion,din ce mia spus ea cica nu a iesit nimic,si trebuie sa faca ecograf,iar daca nici la ala nu iese nimic,trebuie sa faca analize pt depistarea unei boli,infectie,virus grav.Eu am mai cerut opinii si mi s-a zis ca nu am de ce sa-mi fac griji pt ca sida nu se ia asa usor,ca raceala,dar nu pot scapa de paranoia aceea care ma macina.
Daca puteti sa-mi dati niste informatii cat de curand in legatura cu ce v-am povestit v-as fi recunoscator

Edited by adadoi, 18 February 2009 - 08:37.


#56
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Daca ti-e chiar atat de frica sa nu fie vorba despre SIDA, poti face un test HIV acum (si inca unul peste vreo 3 luni).
Deci ea a facut tratament cu antiinflamator (si cu antibiotic?) timp de 10 zile si nu s-a micsorat?

#57
Tarcuta_mihai90

Tarcuta_mihai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2009
A facut tratament cu un antiinflamator,dar pe care sincer,nu prea la respectat,uitand de cateva ori sa-l ia,si de acum is 2 saptamani de cand are panarama aia dupa ureche.Dupa cum v-am mai spus,gandesc si logic,dao dreacu nare cum sa fie sida,ca nu am o viata sexuala nebuna sau alte tampenii care m-ar predispune la sida,e doar frica aia ,paranoia care nu poate fi controlata,ma intelegeti?si mai merg si pe baza ca de,sida nu se ia asa usor ca raceala,si in galati nu prea am auzit de cazuri,asta o vad ca pe o alinare.....

Edited by adadoi, 18 February 2009 - 08:37.


#58
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Cum e ganglionul? O doare? E moale sau tare? Si-a luat temperatura in ultima vreme? Transpiratii nocturne? Scadere in greutate? Diaree?

#59
Tarcuta_mihai90

Tarcuta_mihai90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2009
pai ce sa zic,ganglionu nu e de dimensiuni impresionabile,e doar o chestie iesita in relief sub lobul urechii,care se observa numai daca intoarce gatu,este tare la atingere,s-a plans ca o mai inteapa,dar nu constant,cred ca de cateva ori,in rest nici vorba de transpiratii nocturne,diaree sau stari de rau,moralu ei e chiar mai ridicat ca al meu,scadere nici vorba chiar s-a ingrasat putin in ultimu' timp,iar febra nu a avut pt ca i-am luat eu temperatura de cateva ori si mai mult de 36.7 nu avea. Fata nici nu se gandeste la sida,eu sunt ala nebun care presupune

#60
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nici eu nu m-as gandi la SIDA, pentru ca ganglionul acela nu e de-ajuns. Sa tina legatura cu ORL-istul, sa faca analizele acelea, poate va fi nevoie si de o biopsie din ganglion... Va tin pumnii!

#61
florein

florein

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.06.2009
Buna seara! Am si eu o problema... Am ganglionii de la gat umflati. Si in stanga si in dreapta, iar din din cand in cand imi vin pe gat nicte particule mici(1mm)neregulate care miros urat atunci cand le strivesc. Stiti cumva despre ce poate fi vorba ?

#62
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Și n-ai fost încă la doctor???????

#63
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
du-te la doctor si vezi care-i treaba dar sa revii sa ne spui rezultatul. eu sunt curios ce sunt acele particule .....
care ganglioni de la gat sunt umflati? sub limba , la unghiul mandibulei, sau pe gat mai jos... laterocervical, supraclavicular

#64
Pensionarul87

Pensionarul87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.09.2009
Pana la urma ce s-a intamplat cu prietena ta ?
Sunt curios pentru ca eu am acelasi ganglion dar starea buna :)

#65
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
mergi la orl-ist si vezi ce e cu el. mai oameni buni, eu chiar nu va inteleg,daca iti iese o gilma pe git, preferi sa pui intrebari pe forum in loc sa te duci la medic? chiar asa musca din oameni medicul ala?

#66
Pensionarul87

Pensionarul87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.09.2009
Buna Ziua,

De vreo 2-3 zile mi-a aparut o galma in partea dreapta a cefei,un fel de bob sub piele cam cat buricul degetului.

Tin sa mentionez ca nu ma doare,ma doare doar daca apas pe el dar nu rau.
Starea mea e una normala nu ma doare nimic,n-am febra sau frisoane.

Are cineva vreo idee ?

#67
band

band

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.09.2009
te-ai gandit sa te duci la doctor ? crezi ca te va vindeca vreun user de pe aici ? oricine te poate speria si induce in eroare.

#68
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

View PostPensionarul87, on 1st October 2009, 13:07, said:

Buna Ziua,

De vreo 2-3 zile mi-a aparut o galma in partea dreapta a cefei,un fel de bob sub piele cam cat buricul degetului.

Tin sa mentionez ca nu ma doare,ma doare doar daca apas pe el dar nu rau.
Starea mea e una normala nu ma doare nimic,n-am febra sau frisoane.

Are cineva vreo idee ?
MERGI LA ORL-IST!!!!!

daca scriu asa mare pricepi?

#69
Lia28

Lia28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.02.2009
Am   2 saptamani de cand mi s-au inflamat ganglionii inghinali si sunt foarte ingrijorata ca medicii la care am fost nu mi-au dat un diagnostic clar . Daca a mai avut cineva asa ca mine as vrea sa-mi spuna ce sa fac.Am facut analize la sange si o ecografie unde spun ei totul e ok. Acum 5 luni am facut si un test Papanicolau care a iesit bine.Sunt disperata ca din cauza ganglionilor ma dor si picioarele .Daca a mai avut cineva aceste simptome il rog sa-mi spuna ce a facut.Multumesc .

#70
raluca1992

raluca1992

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2010
as vrea daca se poate sa aflu un raspuns : am o problema de fapt niste probleme cu ganglioni cred nu stiu despre ce este vorba doar ca am vreo 5 umflaturi in zona gatului de dimensiunea unor boabe de mazare sau fasole si nu stiu din ce cauza sau ce am ? am luat anticonceptionale (rigevidon) poate fi si din cauza asta si cu ce se trateaza ?

Edited by raluca1992, 30 May 2010 - 13:29.


#71
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
cu o vizita la medic. ORL, mai precis, avand in vedere localizarea.

#72
bebuta

bebuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2010
salutari am si eu baiatul de 7 ani si are si el la gat un ganglion a avut si anul trecut probleme cu gatul rosu cu infectie cu febra mare 39-40 in urma tratamentului adica injectii,antibiotice a ramas cu acest ganglion care a zis ca se va retrage pe parcurs .acum dupa un an ia aparut din nou acest ganglion insa nu are nimic nici durere in gat nici febra .ce sunt eu curioasa as vrea sa va intreb daca stiti ca daca el are probleme cu polipi nasali ar fi si de la astia o problema.....VA MULȚUMESC Daca imi raspundeti

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate