Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Asia

- - - - -
  • Please log in to reply
587 replies to this topic

#55
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007
Norocosule !  B)   :lol:  Vezi ca poate le zici si tu la comunistiii lu' peste ca ai o bomba si te vedem in lagar !   :w00t:
Glumesc.

Poate vizitezi golful Halong si aduci niste poze.
http://www.flickr.co...able/461517059/
http://www.flickr.co...ckeyed/1645855/
http://www.flickr.co...li77/155456303/
http://www.flickr.co...eson/294039541/
http://www.flickr.co...eson/294039541/
http://www.flickr.co...rkha/231719233/
http://www.flickr.co...km45/462104796/

#56
bodeacostin

bodeacostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.12.2006
Daca reusesc sa ajung in golf promit poze cu mine si ceva ninja(daca au)..... :ph34r:
Eu sper poate intr-o rapire sau deturnare cu ceva europeni inconstienti....mai ales daca imi iau si un i pod am ce sa fac 20 h pana ma executa....poate ma uit la ceva episod din Mac Gayver.
Totusi cred ca escala nu dureaza mai mult de 2 h.Nu cred sa gasesc totusi i pod in vitnam decat poate cu o mica mina in el + garantie...

#57
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006
Stinca aia din prima poza am fotografiat-o si eu luna trecuta (dar era vremea inchisa). Si altele de pe acolo.
Viet Nam este una din cele mai safe tari din Asia. Asa ca nu te mai gindi la veste antiglont, mine, rapiri si alte bazaconii. Cea mai mare primejdie pe care o vei intilni este traficul, accidentele legate de el adica.
Gasesti electronice cite vrei acolo, in special in HCMC. Nu stiu nici preturile nici calitatea lor ca nu m-a interesat.
Ia ceva dolari sau euro cu tine si niste carduri, ATM sint peste tot. Nu stiu insa cum sint cardurile din RO (verifica cu bancile tale in prealabil), am inteles ca nu toate sint folosibile international.
Schimba citiva dolari/euro la aeroport sa ai de taxi si ulterior de-o bere. In HCMC, taxi este sub $5 pina in centru. Apoi sau schimbi restul in oras (n-am schimbat niciodata dar stiu ca rata e mai buna ca la aeroport) sau extragi de la ATM (eu asta fac). Hotelul poti sa-l platesti direct in dolari sau euro, fara sa schimbi, dar pt restul folosesti VND (Viet Nam dong)
Dupa tonul mesajului tau se pare ca te duci de nevoie (job ceva) nu de placere asa ca nu stiu cit timp ai si cita "mina libera" ai sa-ti faci singur programul. Daca n-ai destul, limiteaza-te la Viet Nam, sint multe de vazut. Daca insa ai timp, fa o "plimbare" si in Cambodia. O alta tara f interesanta in care revin cu placere. Macar Phnom Penh si, evident, Siem Reap (templele din Angkor). Fii oarecum prudent in PP in timpul noptii.
Daca ai intrebari, pune-le.
Have a good trip. Este o tara interesanta si frumoasa, mie imi place mult drept care de la o vreme petrec o buna parte a anului acolo si in Asia de SE si restul anului pe unde-o fi. Pacat ca de citeva zile sint in RO, altfel poate am fi baut o bere doua trei.
Arunca un ochi si pe threadul mai vechi despre Viet Nam:
http://forum.softped...howtopic=120540



#58
bodeacostin

bodeacostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.12.2006
Am citit putin pe net despre vremea de acolo dar calatoria mea incepe undeva la inceputul celui de-al 2 lea anotimp(care imi pare putin imprevizibil).Eu ajung pe 10 Mai in Vietnam,stie cineva ce sa-mi iau de imbracat?am impresia ca ploua.Cat despre calatorie...este una ca, de afaceri daca pot sa-i zic asa,cu timp limitat.Nu stiu cam ce este de vazut stiu doar ca merg in HO CHI MINH CITY poate aveti voi idee de ceva fain de vizitat (in apropiere).

#59
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View Postbodeacostin, on Apr 18 2007, 12:33, said:

... calatoria mea incepe undeva la inceputul celui de-al 2 lea anotimp(care imi pare putin imprevizibil).Eu ajung pe 10 Mai in Vietnam,stie cineva ce sa-mi iau de imbracat?am impresia ca ploua... Nu stiu cam ce este de vazut stiu doar ca merg in HO CHI MINH CITY poate aveti voi idee de ceva fain de vizitat (in apropiere).
Vremea in HCMC:
1. in mai anotimpul ploios este de-abia la inceputul lui asa ca n-o sa prinzi cine stie ce ploi.
2. nu e ca prin alte parti ale tarii unde in anotimpul ploios poate ploua si zile intregi continuu. Cu exceptiile de rigoare, in general ploua o ora dupa amiaza/seara si cam gata.
3. ia-ti haine f subtiri, este cald si umed

HCMC:
Un oras f intins, vibrant, mai occidental decit restul Viet Nam-ului, aglomerat, poluat (milioane de motociclete), prea cald si prea umed, oameni relativ prietenosi, ceva engleza dar mai multa n-ar strica. Nu e Europa sau America, alta planeta, alte obiceiuri, alta mincare, alti oameni, ceva cladiri coloniale franceze, pagode, piete, ceva cladiri mai moderne, ceva muzee, ceva viata de noapte, un mare cartier chinezesc, ai zice ca nu e mare lucru de vazut si facut acolo. Dar mie orasul cu oamenii si atmosfera lui mi se pare o experienta interesanta in sine asa ca inearca sa-i dedici suficient timp (cu pasul sau motocicleta), in special districtele 1, 3 si 5.

In apropiere de HCMC, 1-2 zile:
Mekong Delta trip - 1 zi este mai bine decit deloc dar este de preferat 2 zile si o noapte (sau 3 zile si 2 nopti) ca sa poti patrunde mai adinc in delta nu doar pe la margine. Se organizeaza f usor la orice travel agency (care sint peste tot) sau chair la hotelul unde stai: pret aproximativ, in dolari: 5-10 pt 1 zi, 15-25 pt 2 zile, 25-50 pt 3 zile.
Vung Tau - beaches, party town, hydrofoil de multe ori pe zi (75 de min si $10), poti face intr-o zi dus intors, 2 zile si o noapte de preferat
Cu Chi: reteaua de  tunele din timpul razboiului, $5-6, nu departe de HCMC, in jumatate de zi te duci, vezi si te intorci
Cao Dai temple: la vreao 100 km, unul dintre templele religiei Cao Dai, o ciudatenie, $5-6, jumate de zi
Si mai usor, combini Cu Chi cu templul Cao Dai, o zi intreaga, citiva dolari
Daca n-ai timp decit de una din cele de mai sus fa Mekong delta trip (macar de 2 zile si o noapte, ca aia de o zi nu e cine stie ce), nu rata ocazia, Mekong delta este destinatia cea mai interesanta din sudul tarii. Daca n-ai timp pt toate, lasa-le pe celelalte si petrece mai mult timp in delta, este de preferat de exemplu sa faci 2 zile Mekong delta decit o zi Mekong delta si o zi Cu Chi+Cao Dai temple.

Ceva mai departe de HCMC, daca ai macar 3 zile:
Mui Ne sau Nha Trang sau insula Phu Quoc, primele 2 cu autobuzul, ultima cu avionul - toate 3 sint pt mare+plaja. La fel ca orice trip in Viet Nam, toate astea se pot organiza cit ai bate din palme la orice travel agency in Sai Gon si toate costa f.f. putin.

Departe:daca ai 5 zile macar:
Ha Noi - ia avionul (aprox $100 dus si $100 intors) si viziteaza macar astea doua:
Ha Long bay, excursie de macar o zi, preferabil 2 zile cu noapte petrecuta fie pe barca fie pe insula Cat Ba, daca ai timp de 3 zile si 2 nopti e si mai bine iar daca alegi si optiunea de kayaking e si mai bine, Ha Long bay este considerata nu numai una dintre cele mai frumoase locuri dar si una dintre cele mai interesante destinatii de kayaking din lume. Pret de la $20 la citeva sute de dolari in functie de durata si de agentia pe care o alegi. $50 pt 2 zile+1 noapte este un exemplu de pret decent.
Tam Coc (care e tot un fel de Ha Long dar pe uscat, cu barca pe riu printre formatiuni stincoase asemanatoare celor din Ha Long, la vreo 100km de Ha Noi, excursie de 1 zi, $20
Cambodia: autobuz din HCMC, $6-10, 7 ore te duce in Phnom Penh ($20 la granita pt viza de o luna), stai macar o noapte preferabil doua acolo (mie mi se pare interesant si stau acolo cu saptaminile dar are renume cam rau si in general marea majoritate il evita si se indreapta curind fie catre sud pt plaja fie catre nord-vest pt temple, fie catre vest spre Thailand) apoi du-te la Siem Reap (alti $6-10 si 7 ore) pt a vizita templele de la Angkor.

#60
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on Apr 13 2007, 15:14, said:

excelent. pretul nu e mare, mai ales daca intra 4 persoane - si cred ca intra. problema cea mai mare este pretul biletului de avion :) asteptam impresii si cat mai multe detalii ... pana atunci, vreme frumoasa si numa' bine ;)

Am revenit la Lhasa. Maine plec spre Hong Kong. A fost super fain, totul a mers ca pe roate si tot ce am vazut a fost incredibil. Cand revin la Bucuresti, o sa scriu mai multe :) O sa pun si poze, dar tb sa le download si sa vad ce si cum - eu sunt cam maniac, am facut cateva mii de poze

#61
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
asteptam cu interes :)

#62
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on Apr 23 2007, 08:47, said:

asteptam cu interes :)

Am sosit, sunt varza.... n-am dormit 24 de ore.. am aterizat aseara dupa miezul noptii si iata-ma la birou :) Sa citesc mailuri, sa o frec si sa am de unde sa plec acasa sa dorm... Am facut mii de fotografii, in week-end-ul asta le pun in ordine si le pun pe site pe cele mai reprezentative...

#63
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Frumoasa calatorie.
Asteptam povesti, poze si sfaturi pt cei curiosi de asa o aventura ( printre care ma numar si eu :) )

#64
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
dupa cum spune si herlino, nu este nici o graba, atata timp cat o sa-ti golesti aici complet rucsacul cu impresii :) odihna placuta

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
poti sa le pui pe toate daca vrei. iti ofer eu spatiu

#66
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
nimic? :)

#67
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on May 3 2007, 09:13, said:

nimic? :)
Scuze, dar de cand am venit, am intrat intr-un carusel de nebunie... sper sa povestesc maine, daca nu luni :). Sorry....

#68
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostImperator, on May 3 2007, 18:41, said:

Scuze, dar de cand am venit, am intrat intr-un carusel de nebunie... sper sa povestesc maine, daca nu luni :). Sorry....

Iacata, am ceva timp.
Deci, in primul rand, am avut niste surprize. Ma asteptam ca locul sa fie destul de ramas in urma, drumuri proaste sau neasfaltate, manastiri lasate in paragina, dar...
Chinezii de cativa ani s-au prins de interesul pentru brandul Tibet, asa ca au inceput sa investeasca. Soseaua trans-tibetana (cunoscuta si Autostrada prieteniei) Lhasa - Kathmandu este aproape integral asfaltata impecabil, s-au apucat acum 2 ani si aproape gata. Se lucreaza masiv la reconstructia de manastiri si palate (in Lonely Planet, se spunea ca fortul din Shigatse, al 2-lea oras ca marime din Tibet este o colectie de ruine atmosferice... si ca pozele din anii 50 spuneau ca arata ca o mica Potala,. Nu mica mi-a fost surprinderea sa vad ca fortul a fost reconstruit... s-au apucat anul trecut, exteriorul era gata, nu era deschis inca). Manastirile sunt toate redeschise, dar numarul de calugari este strict limitat - au nevoie de calugari pentru turisti, pentru atmosfera, dar incearca sa-i tina sub papuc.
In Tibet, inca nu a venit atmosfera capitalista de prin alte provincii din China, multe intreprinderi sunt de stat si dispozitiile sunt mult mai dure. De exemplu, pentru a te duce in Tibet, ai nevoie de asa numit Tibet Permit. Practic, calatorii independenti teoretic nu au voie sa intre in Tibet, asa ca trebuie sa cumperi biletul de avion printr-o agentie. Ei te pun intr-un "grup de turisti", adica tot poporul care vrea sa se duca in ziua respectiva in Lhasa, le asigura transportul de la guesthouse-ul din Chengdu la aeroport, toti suntem check-in impreuna si pe urma suntem liberi sa facem ce vrem.
Vizita in prefectura Lhasa este libera, daca vrei sa te duci in prefectura Shigatse, iti trebuie un permis special - e usor de obtinut din Shigatse.
Noi am inchiriat un jeep. In China, nu poti conduce masina decat daca ai permis auto chinezesc, asa ca trebuie sa-l inchiriezi cu tot cu sofer. In Tibet, in plus e obligatoriu sa ai si ghid, deci 2 oameni. Distractia de 7 zile (masina + ghid + sofer + permise + cazare pentru 11 nopti) a costat 1400 euro impartit la 2 oameni (intr-un jeep am fi putut intra 3, deci ar fi fost mai ieftin daca mai era cineva).
Cam atata cu logisticaraia. Ce e de vazut acolo - manastirile sunt superbe, majoritatea reconstruite dupa iuresul din timpul Revolutiei Culturale, pe dealuri, absolut superbe. Orasele au fost chinezizate, sunt relativ moderne, asfalt, cladiri, karaoke... Mi-a placut mai mult satele tibetane care erau clar de-ale locului. In plus, excursia la Everest Base Camp e un highlight. Este extrem de frig noaptea, daca dormi la cort iti ingheata ceaiul in cana, dar e deosebit.
Hai ca fug, mai scriu :)

#69
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
pai clar vei mai scrie...asta e o lingurita asa... :)

#70
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on May 4 2007, 15:40, said:

pai clar vei mai scrie...asta e o lingurita asa... :)

Hai ca o iau pe episoade. Sa trec la parti de logistica.
Costuri:
bilet de avion Bucuresti - Amsterdam - Chengdu si retur : 900 euro
bilet de avion Chengdu - Lhasa si retur: 350 euro
tur Tibet pentru 7 zile + cazari vreo 11 zile: 1400 euro pe masina (se poate imparti la 2, maximum 3)
intrari manastiri, muzee, etc: 50 euro
Everest special permit: 80 eur

In rest, cat cuprinde: suveniruri, etc. Haleala poti trai la 15 euro pe zi fara probleme. Din pacate, nu gasesti decat mancare chinezo-tibetana care mie nu prea mi-a placut.

Cum se face independent:
-> se ia bilet de avion spre Chengdu
-> se discuta cu CITS Sichuan (China International Travel Service) si se bookuieste bilet de avion spre Lhasa (inclusiv permisul de intrare in Tibet) si apoi jeep-ul cu cazarile (inclusiv permisul de calatorie in prefectura Shigatse, dar nu intrarea la Everest care se cumpara din New Tingri). Foarte profesionisti, totul a mers super-ok.

http://www.chinayak.com/

Hoteluri: in Lhasa. Am stat intr-un hotel al unei firme nepaleze construit in stil tibetan. Foarte fain, in cartierul tibetan. Este singurul hotel care l-am impus celor de la CITS pentru ca recomandarea lor era undeva departe de zona turistica.

http://www.tibet-tou...?ArticleID=2093

In celelalte locuri, am stat unde m-au trimis cei de la CITS si a fost OK. La Everest, am dormit in niste corturi mari (cam cat o sufragerie mare), dar a fost cam frigutz (pe la 4, ceaiul era o bucata de gheata !), dar cu un sac de dormit bun a fost ok.

Rau de inaltime
Multi fac rau de inaltime, multi nu fac. In 2001 cand am fost in Peru, am avut rau de inaltime. Acum am cumparat medicamentul Diamox (se gaseste doar in Vest si numai cu reteta, inclusiv luata de la vecina mea doctorita) si nu am avut nici un pic de rau de inaltime. Dar, e adevarat, pierzi foarte multa energie, gafai rau cand urci si astia si-au construit toate manastirile si palatele pe dealuri. In supermarketuri se gasesc spray-uri cu oxigen in caz simti nevoia.

Alte vaccinari
Nu sunt necesare.

Bani
E naspa rau sa schimbi. Banci sunt, dar trebuie sa te duci doar la sediul central pentru a schimba bani si in general nu e chiar in zona turistica. Cel mai usor este sa vi cu o carte de debit sau credit pentru ca bancomate sunt destul de dese la fiecare sediu de banca. Eu am un card de debit Visa Electron pe care am folosit-o din Peru in Tibet si din Indonezia pana in Mexic cu mare succes.

Situatie politica
Ghidul va fi "politically correct" si iti va pomeni de "liberation" si "revolution" (culturala). Dupa mai multe sticle de chang sau bere (la 4000 de metri te imbeti dintr-o bere) o sa-i injure pe chinezi. In rest, imaginile lui Dalai Lama sunt interzise, iar Secu e foarte activ (s-ar putea si ghidul / soferul tau sa fie Secu, dar asta era si in Romania inainte de 1989).

Vize
Ai nevoie de viza chinezeasca care se da in maxim 1 saptamana daca te duci acolo cu poza, 20 dolari, pasaport si bilet de avion (emis, nu rezervare !). Daca ai doar rezervare, iti trebuie o invitatie de acolo. De mentionat ca nu e bine sa scrii jurnalist, fotograf sau chestii de genul asta la meserie (iti trebuie autorizatie speciala) si nu mentiona Tibetul ca destinatie (te intreaba unde te duci). Poti sa scrii orice oras din China iti trazneste prin minte, exceptand orase din Tibet si Turkestanul Rasaritean / Uigurstan (Xizang) (inclusiv Chengdu).

Voi reveni cu ce am vazut :)

Multumit dl. DeathRipple :) Pentru mai multe lamuriri si sfaturi, se poate si la o bere.

#71
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
foarte :) 5000 de euro / cuplu e o suma corecta? sa pun 6000 daca as vrea sa stau o luna intreaga? (sa ma mai fatzai un pic si prin alte locuri adica). se poate si la o bere, dar mai mult cre' ca o sa ma enervez ca n-am cum sa ajung prea curand in zona aia. ar exista posibilitati de reducere la avion pana in chengdu daca iei beletele cu ceva vreme inainte? pt 4 saptamani, 6000 este o suma buna.

am inteles ca exista in zona si un avion cu care se poate zbura deasupra everestului? planul meu este ca odata ajuns acolo sa ma afund un pic mai mult in china, dar exista o problema mare de comunicare :) au si ei niste chei al unui oarecare fluviu, care ar cam fi cele mai mari din lume etc.... ;)

ps: apropos de china si de drumul matasii, am inteles ca uzbekistanu' are iara niste frumuseti arhitectonice deosebite...bukhara, samarkand...da' nu-mi inspira deloc incredere zona :D

Edited by DeathRipple, 07 May 2007 - 17:42.


#72
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on May 7 2007, 18:40, said:

foarte :) 5000 de euro / cuplu e o suma corecta? sa pun 6000 daca as vrea sa stau o luna intreaga? (sa ma mai fatzai un pic si prin alte locuri adica). se poate si la o bere, dar mai mult cre' ca o sa ma enervez ca n-am cum sa ajung prea curand in zona aia. ar exista posibilitati de reducere la avion pana in chengdu daca iei beletele cu ceva vreme inainte? pt 4 saptamani, 6000 este o suma buna.

am inteles ca exista in zona si un avion cu care se poate zbura deasupra everestului? planul meu este ca odata ajuns acolo sa ma afund un pic mai mult in china, dar exista o problema mare de comunicare :) au si ei niste chei al unui oarecare fluviu, care ar cam fi cele mai mari din lume etc.... ;)

ps: apropos de china si de drumul matasii, am inteles ca uzbekistanu' are iara niste frumuseti arhitectonice deosebite...bukhara, samarkand...da' nu-mi inspira deloc incredere zona :D

In principiu, ca bani, poti sa iesi ok.
Despre zborul peste Everest, e ca la Radio Erevan.... nu e chiar peste Everest, dar ajunge la vreo 4 - 5 km, se vede bine, si nu e din Tibet, e din Nepal :) Oricum, in turul din Tibet, te duci si stai in fata Everestului cat vrei... sau pana nu ingheti bocna :) Vezi pozele. Deci, ca sa vezi Everestul, mai fain din tabara de baza din Tibet. Presupun ca e la fel de fain si din Nepal, dar trebuie sa urci pe jos vreo 8 zile de la aeroportul din Lukhla pana la tabara de baza...

Pretul avionului variaza destul de mult - cand am zis 900 e o estimare... am aruncat o privire pe www.klm.ro si am pus la oha ca ai pleca in noiembrie. Cel mai ieftin, promotional fare (cu tot cu taxe) este 765 euro.

Parerea mea este ca cel mai tare lucru care l-ai putea face este sa zbori la Chengdu, apoi in Tibet, vezi Tibetul si baietii te lasa la Kodari, la granita cu Nepalul. Te duci la Kathmandu care e super oras, ai ce face o saptamana si te catapultezi inapoi spre tara via Delhi.

Despre Uzbekistan, corect, sunt niste orase superbe (din auzite si studiate), security-ul e insa puternic, e un stat politienesc si lucrurile sunt tinute bine sub control. Problema e insa cu viza - nu avem ambasada uzbeka la Bucuresti, cea mai apropiata e la Moscova si sunt destul de convins ca nu-ti dau viza la granita. In plus, s-ar putea sa aibe un dinte contra Romaniei ca noi i-am adapostit pe vreo cateva sute de uzbeci care s-au revoltat contra reginului si au fugit din tara cu ajutorul americanilor, si noi, prieteni pe o anumita axa i-am gazduit. Inutil sa-ti spun ca uzbecii de rand nu ti-ar crea probleme, s-ar putea Ministerul lor de Externe sa-si aduca aminte....

Oricum planul meu pentru mai la toamna (daca iese) este fie Iran - 2 saptamani, fie Iran + Turkmenistan + Uzbekistan vreo 4 - 5 saptamani...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate