Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Asia

- - - - -
  • Please log in to reply
587 replies to this topic

#19
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006
Inca ceva:
Bani: ia ceva USD sau euro pt urgente dar foloseste ATM cards (ATM sint acum in toate orasele mai acatarii). Limita maxima pe extragere (dar poti face extrageri multiple una dupa alta in limita zilnica admisa de banca de "acasa" care a emis cardul) este de doar 2 milioane de dong (aprox $125) iar comisionul pe partea vietnameza este de 20000 dong pe extragere ($1.25). Incearca sa nu folosesti credit cards.

#20
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006
Citeva poze din Viet Nam facute in iarna asta:
1 - do I really have to cross that?
2 - stop for lunch, yummy
3, 4 - intr-o canoe cu vislarita pe un canal din Mekong Delta
5, 6, 7, 8 - munte
9 la 16 - mare
17 - pagoda
18, 19 - exemplu de camera la minihotel, $6
20 la 23 - exemplu de "resort" la malul marii: bungalow-uri, "sala de mese", gradina. Cazare+3 mese+cafea+apa: intre $12 si $20 pe zi in functie de bungalow si de nr de persoane. Cel din poza 23 de ex era $12 pe zi pt o persoana (am stat in el citeva saptamini). La stinga lui se vad niste despartituri de bambus - locurile de masaj: $4 pe ora.
24 - fete in uniforma vietnameza traditionala (ao dai).

Edited by davao, 07 September 2006 - 16:24.


#21
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Super fain.
Cat e biletu de avio pana in Vietnam ?

#22
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View PostFireEyes, on Sep 7 2006, 17:36, said:

Super fain.
Cat e biletu de avio pana in Vietnam ?

din RO, vreo 1200 euro

#23
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Am si eu o intrebare: am obtinut o viza de vietnam, si probabil ca o sa merg acolo in aceasta vara. Problema e ca zborul pe care urmeaza sa il iau pleaca la o zi dupa expirarea vizei. Credeti ca ar fi o problema daca stau 1 zi peste expirarea vizei? ...

#24
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
De ex in China platesti pt fiecare zi de depasire a vizei.Nu e o suma mare, si din cate stiu nu se lasa cu restrictie sau asa ceva.
Tot in China exista firme care prelungesc vizele, le schimba din viza turistica in viza de afaceri,etc contra unor sume accesibile ( 100 de euro aprox )
Poate si Vietnamul merge pe acelasi trend.Contacteaza hotelul unde vei sta, sau ceva cunoscuti de pe acolo si intreaba-i.Stiu  ca Vietnamul avea mai demult o politica restrictiva la vize, dar poate comunismul lor copiaza pe cel chinezesc :D

P.S. Da mai multe detalii despre excurise, ca si pe mine ma pasioneaza subiectul si de mult planuiesc un turneu prin SE Asiei.

#25
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postherlino, on Feb 1 2007, 08:05, said:

P.S. Da mai multe detalii despre excurise, ca si pe mine ma pasioneaza subiectul si de mult planuiesc un turneu prin SE Asiei.
Nu e nici o excursie. E posibil sa am ceva treaba prin iulie p-acolo, dar cum o sa fiu in state atunci mi-am luat viza de pe acuma. Insa aia de la ambasada din Bucuresti sunt retarzi si mi-au dat fix cu 1 zi mai putin decat le-am cerut si s-ar putea sa am probleme. Am citit si eu intre timp pe net ca se plateste o taxa la aeroport (unii ziceau ca pentru o zi nu i-a taxat deloc). Mai erau cativa care mentionau ceva de puscarie, refuz sa cred totusi asta :)

Oricum 100 de euro / zi e enorm!

#26
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Nu nu, in jur de 100 de euro e in China ca sa-ti transforme de ex din viza turistica de 30 zile in viza business de 90 zile sau 180 sau un an, cu multiple intrari.
Nu 100 euro/zi de intarziere.

#27
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
In aprilie, ma duc in vacanta in Tibet. Voi zbura la Hong Kong, de acolo zbor la Chengdu sa-mi iau Tibet permit si mai departe spre Lhasa. Dupa cateva zile de Lhasa, gasesc un jeep si merg vreo saptamana prin Tibet pana la Everest Base Camp. Am Lonely Planet-ul, am facut plan, etc, dar m-ar interesa si pe mine daca a fost careva pentru ceva sfaturi, recomandari, etc.
Multumesc frumos

#28
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Un sfat: gandeste-te sa zbori in Hong Kong cu Oasis Air, din Londra poti face un dus-intors cu doar 450 de euro, avioane super, IFE bun cu personal video si la economic.Pana la Londra zbori cu un wizz air ceva ieftin, si iesi cam la jumate din orice alta alternativa de zbor din Europa in HKG.
Si eu planuiesc in Aprilie Hong Kong, Macao si Singapore, printre altele ( Malaezia, Filipine si Indonezia ). Ramane sa vad daca o sa imi iasa planurile sau nu :D

#29
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
documentarul asta s-ar putea sa te ajute: http://www.imdb.com/title/tt0379115/ oricum, mai mult decat interesant, tine-ne la curent si cu detalii "tehnice" mai ales: cost estimativ, timp alocat, anumite repere pe care vrei sa le atingi etc.

#30
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Salutare - multumesc de sugestii.. eu zbor pe mile de frequent flyer, biletul m-a costat 99 euro return, care e un pret mai bun ca Oasis. Am verificat si optiunea Oasis - Wizz, sunt probleme ca trebuie sa dormi o noapte in Londra, poti avea probleme la retur (Oasis mai are intarzieri si sunt doar 4 ore de tranzit in Londra -cu schimbat de aeroport). Oricum, gasca cu care merg a preferat KLM desi le-am spus varianta Wizz - Oasis.

Oricum, de abea astept sa inceapa sa opereze Air Asia X, aparent vor zbura Londra (sau / si Frankfurt) spre Macao sau Tianjin.

Plec pe 5 aprilie, stau in HK pana pe 9 aprilie, zbor la Chegdu - obligatoriu sa-mi iau Tibet permit, de acolo pe 11 mai departe spre Lhasa. Inca 3 zile in Lhasa, 7 zile cu jeep-ul prin Tibet (inclusiv Lhatse, Shigatse, Sakya, Everest Base Camp, Rongphu), zbor apoi inapoi la HK (prin Shenzen, e mai ieftin), inca o zi de final shopping in HK si acasa pe 24 aprilie.

Costuri estimative: 950 euro BUH - HK avion, 300 euro HK - Chengdu, 250 euro Chengdu - Lhasa, cazare: 20 euro pe noapte in HK, 15 euro in Chegdu, similar in Lhasa, sub 15 euro in restul Tibetului (minim vreo 2 euro la Rongphu). Masina: in jur de 1000 euro cu toate permiturile, entry fee-urile, sofer, ghid - obligatoriu, bla, bla) de impartit la vreo 3 - 4 pasageri.

Mi-ar fi placut sa dau o fuga si prin SE Asiei, Air Asia zboara de la Macao la KL sau Bangkok foarte ieftin.

#31
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Zi-mi si mie guesthouse-ul din HK, de 20 de euro pe noapte, ca sunt curios sa vad ca poate imi prelungesc eventuala calatorie pe acolo daca gasesc ceva variante mai ieftine de cazare.

#32
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postherlino, on Feb 12 2007, 10:11, said:

Zi-mi si mie guesthouse-ul din HK, de 20 de euro pe noapte, ca sunt curios sa vad ca poate imi prelungesc eventuala calatorie pe acolo daca gasesc ceva variante mai ieftine de cazare.


Check this out... de fapt de 300 HK$ dubla, deci daca mai esti cu cineva de fapt e 15 euro...
http://www.noblehost...hk/room_eng.htm


Cel mai ieftin e prin Chngking Mansions... am stat odata, interesant ca experienta.

#33
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Mersi.
LE: acuma vad ca e pe HK Island :( Eu vreau in Kowloon.

Edited by herlino, 12 February 2007 - 10:41.


#34
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postherlino, on Feb 12 2007, 10:38, said:

Mersi.
LE: acuma vad ca e pe HK Island :( Eu vreau in Kowloon.

In Kowloon, gasesti la Mirador Mansions in Tsim Sha Tsui care e mai decenta decat Chungking. Unele guest house-uri sunt curatele bine, dar camerele sunt foarte mici.

#35
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postherlino, on Feb 12 2007, 10:38, said:

Mersi.
LE: acuma vad ca e pe HK Island :( Eu vreau in Kowloon.

Apropos, cand mergi in HK ? Eu sunt acolo 6 - 9 aprilie

#36
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
In sfarsit, plec in vacanta ! Joi. Mai intai in Hong Kong, apoi in Tibet via Chengdu. E cineva prin zona ? Putem iesi la o bere :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate