Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Day trading

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Mă gândesc că poate sunt unii dintre voi care fac day trading, și am putea face share de informații aici.
Ce platformă folosiți, timpi de intrare, indicatori, dacă alegeți random acțiunile, tips-uri, etc.

#2
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015
Nu stiu pe nimeni care sa traiasca din day trading. Esti sigur ca sti ce faci? E usor cand market-urile sunt pe tendinta crescatoare, dar nimic nu creste la infinit.

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014
E foarte ușor să devii milionar din day trading.
Trebuie să începi ca miliardar.

#4
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Cât optimism. Nu-i de mirare ca merge țara asta, așa cum merge.

@vladut01 Piața nu e pe creștere acum, dimpotrivă. Și da, poți face o caruță de bani si cand piața o ia în jos. De fapt, cam 70% din day traderi fac bani mergând pe short și nu pe long. Într-adevăr probabilitatea sa pierzi la început e foarte mare ( și vorbesc din experiență proprie). Nu pierzi neapărat ca ai intrat greșit în trade. Pierzi pentru că te lași pradă emotiilor si panicii.Răbdare și tutun spunea cineva la un moment dat, însă panica bate totul.
O sa-ti pun aici tranzacțiile pe noiembrie, și te rog ia în considerare faptul ca nu fac day trading zilnic, e mai mult un hobby, nu trăiesc din asta deși tind să cred că dacă mi-aș dedica mai mult timp n-ar fi imposibil.
Ca stil de trading, eu le prefer pe cele scurte de la cateva secunde la cateva minute ( vezi tranzacțiile de azi).

@DaculScoril0 Hai că nu-i dracu atât de negru. Prima regula e sa nu fii greedy. A doua regulă e sa o respecți pe prima.

Attached Files

  • Attached File  mtd.JPG   86.35K   132 downloads
  • Attached File  tdy.JPG   133.01K   125 downloads


#5
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,479
  • Înscris: 15.11.2003
Eu fac day trading pe forex.
E adevarat ca traiesc din salariu unde fac cateva sute de euro pe zi si nu din tranzactionare unde azi am inchis +1100 euro dar au mai fost zile cu pierderi si zile cand pur si simplu nu merita riscul si stai pe margine, deci 0

 vladut01, on 30 noiembrie 2021 - 17:48, said:

Nu stiu pe nimeni care sa traiasca din day trading. Esti sigur ca sti ce faci? E usor cand market-urile sunt pe tendinta crescatoare, dar nimic nu creste la infinit.
Cunoscutii tai sunt irelevanti daca sunteti zilnic la piata Obor cu bere si mici in loc de pietele financiare

Eu fac grid + martingale foarte light dupa miscari mari pe reversal/contrar cand tranzactionez manual

Edited by radu103, 30 November 2021 - 23:53.


#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,281
  • Înscris: 24.06.2006

 hyp3rion, on 30 noiembrie 2021 - 13:31, said:

Mă gândesc că poate sunt unii dintre voi care fac day trading, și am putea face share de informații aici.
nu fac dar ma bate gandul, daca ai ceva experienta, cateva sfaturi sunt binevenite, ce platforma folosesti, cat sunt taxele?

#7
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Nu fac day traiding dar ar fi grozav sa invat una alta, sa pot face si eu asta intr-o zi. E super ok sa ai pe cineva experimentat care posteaza informatii in romana si mai putem intreba una alta.

#8
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 hyp3rion, on 30 noiembrie 2021 - 13:31, said:

Mă gândesc că poate sunt unii dintre voi care fac day trading, și am putea face share de informații aici.
Ce platformă folosiți, timpi de intrare, indicatori, dacă alegeți random acțiunile, tips-uri, etc.

Vezi ca mai era un topic oarecum relevant pentru asta (cred ca era mai mult vb despre swing trading, dar in fine), e "Stocuri pe termen scurt", il gasesti in subtopic.

Acolo au mai postat cativa care pare ca mai stiau cate ceva.

#9
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Acuma stăm cuminte pina după ora 10.00 sa vedem ce zice nenea Powell.Dar presimt ca va mai curge niste sange-n piață.

Attached Files

  • Attached File  tsla.JPG   18.33K   74 downloads


#10
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
aceeasi intrebare despre day trading, poate fi pusa si despre celelalte stiluri de trading manual, scalping, swing sau cele strategice (position)
esenta nu e ce varianta sau stil ci faptul ca trebuie sa ai multa exprienta si control/disciplina pentru orice stil de trading manual
eu profit de orice ocazie sa avertizez incepatorii, chiar si cei cu experienta aproape medie, sa nu dea nimic manual

pe termen mai lung, quantum computing-ul e cel care va schimba cel mai mult atat piata de criptomonede cat si forex-ul si trading-ul in general, trading-ul manual isi numara ultimele zile
in maxim 2 ani, sistemul va fi atat de complex incat va fi imposibil sa mai lucrezi manual

#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,479
  • Înscris: 15.11.2003
Povesti cu quantum...
Miscarile nu se intampla ibstant, ele se intampla datorita unor evenimente si de obicei la ore dinainte stiute
Ramane loc si ptr oameni, sunt ieftini si eficienti prin comparatie

Edited by radu103, 02 December 2021 - 11:59.


#12
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Ieri n-am mai făcut nimic pe timpul zilei, am intrat doar aseară unde am făcut un short rapid pe baza earnig-ului de la SNOW, iar la-nchidere am luat SPY peste noapte ( era prea jos ca să ratezi așa ceva). Am marcat un total de vreo 500 $, pe 2 tranzacții.

Știu că sunt mulți pe care nu-i interesează teorii complicate, N feluri de indicatori, strategii gen martingale ( care oricum nu o poți aplica pe acțiuni ca TESLA sau MRNA) că riști să-ți dai contul peste cap in 5 minute, așa ca data viitoare când voi avea timp, voi pune niste print-uri cu setup-ul meu, indicatori, etc.

Attached Files


Edited by hyp3rion, 02 December 2021 - 21:56.


#13
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,479
  • Înscris: 15.11.2003
De exemplu acum, dupa cateva zile de scadere eu zic ca merita inceput a fi cumparat aurul, in grid cate 10-20% din expunere pe mai multe niveluri 1760, 1750, 1740, 1730...cu target 1800 cel putin
PS: eu am cumparat toata ziua pe modelul asta cu grid mai fin de atat si sper ca pana maine seara sa-si revina pana la 1780  minim

Edited by radu103, 02 December 2021 - 21:59.


#14
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
eu raman la parerea ca un sistem automat e mult mai performant, stabil si rentabil ca timp decat tradingul manual chiar si la day trading
daca spre exemplu as pune si cei mai slabi roboti, deci daca as pune tot ce merge stabil si constant, as avea undeva la 3000 pips pe luna sau 100 pips pe zi, dar asta zi de zi, tot anul, 12 luni pe an
imi vine greu sa cred sau am mari semne de intrebare ca din trading manual se pot face 30.000 pips pe an, stabil si constant, fara riscuri la cont. Sau si daca se pot face, efortul e de 10 ori mai mare decat pe un sistem automat unde verifici platforma la 3 zile sau o saptamana
dezavantajul e ca acei 3000 pips pe luna vin de la 20 - 30 de roboti, fiecare fiind foarte posibil sa dea 2 sau 3 stop loss-uri inainte sa faca profit. Ori daca inmultim un 100 pips cu 30 de roboti, obtinem o pierdere care nu orice cont il poate sustine deci cine incepe cu 200 sau 500 euro, nu apuca profitul ca ii dispare contul inainte de primul TP

eu aici nu discut despre specula, sa pandesti cand cineva stranuta sau daca elon musk posteaza vreo vreo poza cu un caine. Asta nu e trading

cat despre tehnologizare, daca transportul in comun va deveni autonom, condusul sau livrarea de colete cu drone, un domeniu ca tradingul va fi cel mai tehnologizat

#15
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Merge si asa, trebuie incercat mai des.
Risk/Reward bun: 300 riscati pentru 200 castigati.

Attached Files



#16
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.01.2019
Sa trade options cu minute inainte de expirare poti sa faci doar o data pe saptamina.

Daca incerci acelasi lucru luni dimineata pentru vineri, trebuie sa risti cam $7500 pt 3 contracte, si pretul derivativei nu variaza asa mult cu pretul stockului la o saptamina de expirare.
Daca vrei sa risti mai putin, cumperi cu strike price mai departe de cotatie, dar asta iti micoreaza si mai mult variatiile derivativei.

#17
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,479
  • Înscris: 15.11.2003

 iconicpaul, on 15 decembrie 2021 - 20:27, said:

eu raman la parerea ca un sistem automat e mult mai performant, stabil si rentabil ca timp decat tradingul manual chiar si la day trading
daca spre exemplu as pune si cei mai slabi roboti, deci daca as pune tot ce merge stabil si constant, as avea undeva la 3000 pips pe luna sau 100 pips pe zi, dar asta zi de zi, tot anul, 12 luni pe an
imi vine greu sa cred sau am mari semne de intrebare ca din trading manual se pot face 30.000 pips pe an, stabil si constant, fara riscuri la cont. Sau si daca se pot face, efortul e de 10 ori mai mare decat pe un sistem automat unde verifici platforma la 3 zile sau o saptamana
dezavantajul e ca acei 3000 pips pe luna vin de la 20 - 30 de roboti, fiecare fiind foarte posibil sa dea 2 sau 3 stop loss-uri inainte sa faca profit. Ori daca inmultim un 100 pips cu 30 de roboti, obtinem o pierdere care nu orice cont il poate sustine deci cine incepe cu 200 sau 500 euro, nu apuca profitul ca ii dispare contul inainte de primul TP
Se pot face multi pipsi, uite portofoliul meu (2 conturi) dar depinde si ce volum e.
Riscul creste cu volumul iar in MetaTrader ai limita minima pe tranzactie destul de sus.
Tranzactii mici si multe, facute de vreo 12 roboti pe 5 perechi, aur si argint
Attached File  portofoliu_dec_2021.JPG   38.14K   57 downloads

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Robotii sunt facuti de tine sau cumparati din market?

Edited by george_alexandru, 18 December 2021 - 16:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate