Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Cine devine vinovat?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#109
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016

 emeral, on 24 noiembrie 2021 - 14:47, said:

Ăla s-a simțit foarte deranjat că s-a băgat ăla.

De aia nici măcar nu a tras de volan spre stânga.

Normal acolo el trebuia să treacă puțin pe banda 2 dar însemna să se considere prost în fața celui care a ieșit.

Așa l-a făcut pe ăla să dea cu spatele.

Șoferia în București e

- ori se feresc toți când ești pe drum cu prioritate

- ori te ferești tu de idioți ca tine când nu ești pe drum cu prioritate
Fals, in clipa in care a oprit era deja calare pe linia discontinua. A vrut sa-l ocoleasca dar din stanga lui venea alta masina cu care ar fi intrat inevitabil in coliziune si din nevinovat devenea vinovat.
Nu cautati motive pentru a justifica patrunderea in intersectie, legea este clara. Nu conteaza ca e mult sau putin, ca e noapte sau zi, ca ploua, ninge sau e soare orbitor, n-ai voie si gata. Trebuie sa faci in asa fel incat sa-i lasi cale libera celui care vine din stanga ta. Doar atunci cand cineva te loveste intentionat desi ar avea loc sa treaca mai se poate "da la intors" dar, dupa cum am mai spus, este destul de greu de dovedit asta.

Edited by gabrieln2016, 24 November 2021 - 14:59.


#110
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 gabrieln2016, on 24 noiembrie 2021 - 14:55, said:

Nu cautati motive pentru a justifica patrunderea in intersectie, legea este clara.

Vezi că eu niciodată nu aș face la stânga acolo ca ăla care a ieșit noaptea. Nu vreau să se proptească altul în mașina mea.

Ei m-am înfipt noaptea cu un Logan cu minim 90 km/h fix în mijlocul unui BMW seria 5 care făcea la stânga.

Și NU am frânat deloc. S-a oprit mașina la 20 de metri după ce s-a rotit BMW.

Daună totală Logan și BMW.

NU era mașina mea. A 3 zi am primit altă mașină aproape nouă

Edited by emeral, 24 November 2021 - 15:03.


#111
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016
r.

 emeral, on 24 noiembrie 2021 - 14:59, said:

Vezi că eu niciodată nu aș face la stânga acolo ca ăla care a ieșit noaptea. Nu vreau să se proptească altul în mașina mea.
Cu asta sunt pe deplin de acord, inainte de a te feri altul trebuie sa te feresti singur.

Edited by gabrieln2016, 24 November 2021 - 15:01.


#112
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Niciodată eu nu am mers cu mașinile mele la limita accidentului. Și de multe ori mergeam pe străzi paralele cu bulevardele.

Țineam extrem de mult la mașinile mele.

Cu altele niciodată nu erau probleme la ITP de la mers subturat cu Diesel.

Edited by emeral, 24 November 2021 - 15:13.


#113
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 gabrieln2016, on 24 noiembrie 2021 - 14:55, said:

Fals, in clipa in care a oprit era deja calare pe linia discontinua. A vrut sa-l ocoleasca dar din stanga lui venea alta masina cu care ar fi intrat inevitabil in coliziune si din nevinovat devenea vinovat.
Nu cautati motive pentru a justifica patrunderea in intersectie, legea este clara. Nu conteaza ca e mult sau putin, ca e noapte sau zi, ca ploua, ninge sau e soare orbitor, n-ai voie si gata. Trebuie sa faci in asa fel incat sa-i lasi cale libera celui care vine din stanga ta. Doar atunci cand cineva te loveste intentionat desi ar avea loc sa treaca mai se poate "da la intors" dar, dupa cum am mai spus, este destul de greu de dovedit asta.
Nu justific intrarea aluia in intersectie, dar nu pot sa justific nici mentalitatea "intra-n el, ca ai prioritate". Daca poti sa eviti o ciocnire, e bine sa o faci. daca nu din empatie, macar din lipsa de timp (de stat prin service). Omul a gresit. Stiu eu o vorba cu greseala si aruncatul pietrei, poate se potriveste si aici.

#114
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016
Orice om sanatos la cap gandeste ca tine, aici nu este niciun fel de indoiala. Acesta este comportamentul normal la volan. Cine gandeste altfel are ori serioase probleme la mansarda ori carente grave de educatie si nu are ce cauta la volan. Din pacate mai sunt si tacaniti din astia care profita de lege pentru a schimba "moca" un far, o bara, o aripa sau cine mai stie ce.
Toti gresim dar trebuie sa si constientizam asta si sa incercam sa nu mai repetam greseala facuta, nu sa cautam cu obstinenta tot felul de motive pentru a ne justifica  atat in ochii nostri cat si in ai altora. Intotdeauna e bine sa vedem mai intai barna din ochiul nostru decat paiul din ochiul altuia.
In atata amar de ani de condus fara niciun fel de accident am avut noroc in cateva situatii de oameni care m-au ferit cand am gresit sau m-am hazardat in efectuarea unor manevre asa cum si eu am ferit de nenumarate ori pe altii.

Edited by gabrieln2016, 24 November 2021 - 16:17.


#115
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,388
  • Înscris: 29.01.2008

 emeral, on 24 noiembrie 2021 - 09:09, said:



Tu știi ce e aia coloană de mașini și unul să vrea să intre în coloana aia din drum lateral ?

Sigur ai circulat vreodată așa ?
"Art.108.
Săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a uneia sau mai multor contravenții atrage, pe lângă sancțiunea amenzii, și aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
B.3 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
6. pătrunderea într-o intersecție atunci când circulația în interiorul acesteia este blocată;"
E suficient? Nu am spus să intre în coloană, ci să meargă prin intersecție în altă direcție.

Edited by alin2pas, 24 November 2021 - 17:09.


#116
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 alin2pas, on 24 noiembrie 2021 - 17:08, said:

"Art.108.
Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
B.3 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
6. pătrunderea într-o intersecţie atunci când circulaţia în interiorul acesteia este blocată;"
E suficient? Nu am spus să intre în coloană, ci să meargă prin intersecție în altă direcție.

Serios ? Nu am știut.

Îți spun eu un secret - de prin anul 2004 dacă nu cădeau la traseu 8 din 10 mai erau vreo 700.000 de mașini în București.

Și azi erau coloane din cartier în cartier.

Edited by emeral, 24 November 2021 - 17:16.


#117
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 emeral, on 24 noiembrie 2021 - 14:59, said:

1. Vezi că eu niciodată nu aș face la stânga acolo ca ăla care a ieșit noaptea. Nu vreau să se proptească altul în mașina mea.

2. Ei m-am înfipt noaptea cu un Logan cu minim 90 km/h fix în mijlocul unui BMW seria 5 care făcea la stânga.
Și NU am frânat deloc. S-a oprit mașina la 20 de metri după ce s-a rotit BMW.
Daună totală Logan și BMW.
3. NU era mașina mea. A 3 zi am primit altă mașină aproape nouă

4. Niciodată eu nu am mers cu mașinile mele la limita accidentului. Și de multe ori mergeam pe străzi paralele cu bulevardele.
Țineam extrem de mult la mașinile mele.



1 - Si daca ai drum incolo?  Sau e sens unic incolo, ce faci? Odata si odata tot iesi. La incepatori sa zicem ai prietena langa, mai e o varianta: se da jos prietena se pune in mij drumului sa opreasca circulatia (ca doar pe ea nu o calca nimeni),  iesi tu pe drumu principal , si se urca ea inapoi in masina.

2 - Cam poveste de vanatoare, sau daca e real ati avut mare noroc amandoi.
3 - Ok NU era a ta, dar de la cine ai primit masina noua? Ca sigur nu de la Asigurare (City, Allianz  sau oricare) si  nici nu cred ca Angajatoru sau cineva iti mai dadea (dupa 3 zile alta).
4 - Foarte bine, si eu tin la a mea,  dar atunci de ce nu tii si la masina altului care ti-o da pe mana ?!?

alin2pas   -  asta cu Nu blocam intersectia - precum si multe alte legi, parcarea iregulamentara etc,  In Romania politia le aplica foarte foarte rar. Trebuie sa "deranjezi rau" politistul sau pe cineva "drag" lui,  ca sa iti aplice asa o sanctiune.
De ce romanii cand trec granita inspre Vest, imediat conduc altfel? Nu dau flash-uri, beau bere fara alcool - (si la sticla se uita de 10x sa fie siguri ca e cu 0%), merg cu 45 in localitate (sa nu ajunga acu pe 50), semnalizeaza orice miscare, nu claxoneaza nici cand ar trebui, etc !?!?

#118
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,388
  • Înscris: 29.01.2008
Chiar dacă nu e poliție în zonă, sunt mulți care respectă. În Cluj, cu coadă imensă la semafor pe trei benzi, 4 mașini au făcut mișcări scurte să se alinieze pentru a putea trece printre ele un motociclist de pe contrasens care voia să vireze stânga spre o intrare în incintă. În Timișoara, la ieșirea de la Carrefour din apropiere de spitalul județean (chiar înainte de semafor, deseori se formează cozi destul de lungi) mașinile de pe drum lasă loc pentru cei care vor să iasă din parcarea magazinului spre stânga și aplică tacit "fermoarul" pentru cei care semnalizează dreapta. Politețea în trafic ajută de multe ori mai mult decât poliția.

#119
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Una este o zona unde se blocheaza traficul sau se merge cu 5-10kmph si se face fermoar, alta e un drum cu prioritate unde toti merg cu 50-60kmph si vii tu sa bagi botul pana la jumatea benzii sau parchezi masina in intersectie. Am vazut si scursuri umane atunci cand ies dintr-un drum lateral si vor sa faca la stanga, ocupa o banda din drum punand masina de-a latul, apoi asteapta sa se elibereze cealalta banda, blocand artera. De obicei cefe late, proxeneti, interlopi si semi-interlopi.

Iar de Cluj, da, am auzit ca este apogeul civilizatiei romanesti. Chiar urmaresc cu interes canalul lui Gore de la Cluj, sunt fan.

#120
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 MembruAnonim, on 24 noiembrie 2021 - 17:27, said:

3 - Ok NU era a ta, dar de la cine ai primit masina noua? Ca sigur nu de la Asigurare (City, Allianz  sau oricare) si  nici nu cred ca Angajatoru sau cineva iti mai dadea (dupa 3 zile alta).


De unde lucram am primit altă mașină după 2 zile.

Și am avut viteza maximă 50 km/h cât era în zonă. Nu peste 90 km/h cu cât m-am înfipt în BMW.

De vină a fost doar ăla cu BMW pentru neacordare de prioritate.

Edited by emeral, 24 November 2021 - 19:06.


#121
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

 petru_, on 24 noiembrie 2021 - 08:53, said:

Been there, done that! Acum vreo 10 ani.
Stateam de ceva vreme un pic iesit in intersectie cat sa pot sa vad ceva. A venit unul, a intors capul total dupa un fund frumos si s-a oprit in mine. Vinovat eu. Nu m-a crezut politistul pe cuvant ca ala se uita dupa femei. Ba chiar a tras si putin dreapta, altfel poate nu ma atingea deloc.
Acum poate iesi basma curata cu o camera care sa demonstreze ca nu era atent la drum intr-o situatie similara.

Dragut. Sper sa nu mai ai parte de incidente, dar daca se mai intampla, te dai jos si fugi. Apoi si ii spui politistului ca era parcata, si cand te intreaba politistul de ce e parcata pe mijlocul drumului, tu spui: nu stiu boss, asa ziceau baietii de pe forum :)

#122
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,388
  • Înscris: 29.01.2008

 Municipalwaste, on 24 noiembrie 2021 - 18:51, said:

Una este o zona unde se blocheaza traficul sau se merge cu 5-10kmph si se face fermoar, alta e un drum cu prioritate unde toti merg cu 50-60kmph si vii tu sa bagi botul pana la jumatea benzii sau parchezi masina in intersectie. Am vazut si scursuri umane atunci cand ies dintr-un drum lateral si vor sa faca la stanga, ocupa o banda din drum punand masina de-a latul, apoi asteapta sa se elibereze cealalta banda, blocand artera. De obicei cefe late, proxeneti, interlopi si semi-interlopi.
Iar de Cluj, da, am auzit ca este apogeul civilizatiei romanesti. Chiar urmaresc cu interes canalul lui Gore de la Cluj, sunt fan.
Scursuri sunt peste tot. Cât despre Cluj, și acolo sunt Oameni și indivizi pe care nu-i pot numi oameni.

#123
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 MembruAnonim, on 24 noiembrie 2021 - 21:28, said:

Sau tu trolezi sau eu is prost, sau sunt  ceva universuri paralele.
Daca Tu te-ai infipt  cu minim 90km/h   cum puteai sa ai viteza maxima de 50 km /h ? Pe bune, nu stii sa explici, sau bati joc sau ce?

Si ala care ti-a dat a 2 a zi masina a fost si el inconstient.

Am uitat să spun - au venit unii și m-au întrebat cu ce viteză am mers de s-a dus mașina mea așa mult în față.

Le-am spus că cu vreo 100.

M-au întrebat dacă am băut și am spus că nu.

Mi-a spus unul să plec cu unul cu mașina lui.

Și asta a fost tot accidentul. Mașina a fost luată cu o platformă.

Ăla cu BMW nu m-am mai întâlnit niciodată cu el.

Aveam ochii umflați de la airbagul din volan care a sărit în momentul impactului.

A 3 zi m-am dus într-o parcare și am plecat cu o mașină de acolo.

Edited by emeral, 24 November 2021 - 22:13.


#124
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 MembruAnonim, on 25 noiembrie 2021 - 22:47, said:

Bravo Emeral ! Tine-o tot asa!

Am uitat iar să scriu ceva - eram bugetar cu mașina statului când am avut accidentul și ăia care au văzut că am mers cu doar 50 km/h și nu cu 90 km/h tot bugetari erau.

Edited by emeral, 26 November 2021 - 05:34.


#125
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,655
  • Înscris: 10.08.2009

 Municipalwaste, on 24 noiembrie 2021 - 12:45, said:

. Iar in Bucuresti e cel mai jegos trafic. Si la mine in oras cand vin aia cu numere de Bucuresti, e jale, se baga ca ultimii marlani, depasesc coloana si apoi se baga cu forta, la limita accidentului, ca sa poata intra inapoi, iar cand vad 7m liberi intre doua masini, depasesc sa se bage intre ele, ca in filme.
Nevasta-mea care isi da anu asta licenta la psihilogie ar putea sa-ti explice stintific de unde vin frustrarile tale.
Anu 1 din facultate era dur pentru toti colegii din provincie de la UCB .Greu se urcau in metrou ca mergea f repede.

In Bucuresti se circula decent daca nu iei in calcul 2-3 % de marlani si prosti.
Chiar si filmuletu arata ca o potentiala periculoasa situatie s-a rezolvat simplu.
Sunt mii de astea every day.

#126
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Psihologia si stiinta sunt lucruri paralele, plus ca nu am vazut licentiati in psihologie capabili sa explice multe, ies de acolo mai confuzi decat au intrat. As putea eu demonstra stiintific si statistic ce spun daca as avea resursele si motivatia necesara. Sa dezgrop motivele din spatele problemei, mai greu, dar orasele astea mari par sa faca din oameni ne-oameni.

Si despre ce filmulete si situatii vorbesti? Ca nu ma prind.

Edited by Municipalwaste, 27 November 2021 - 18:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate