Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cine devine vinovat?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#127
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,611
  • Înscris: 10.08.2009

View Postrex, on 24 noiembrie 2021 - 11:53, said:

exact despre ce se discuta aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DdXyX4upxxI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


De asta vorbeam.

'dar orasele astea mari par sa faca din oameni ne-oameni.'

De aici si gluma aia cu aia nou veniti care sareau peste liniile de tramvai sa nu-i curenteze.Posted Image

Edited by DANANDREI2001, 27 November 2021 - 18:09.


#128
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View PostDANANDREI2001, on 27 noiembrie 2021 - 18:07, said:

De aici si gluma aia cu aia nou veniti care sareau peste liniile de tramvai sa nu-i curenteze.Posted Image

N-ai nicio sansa sa ma faci sa ma simt prost in felul asta. Crezi ca daca vin in Bucuresti si stau sa ma holbez la metrou ca nu stiu unde se baga cartela, o sa ma simt inferior in vreun fel? Asta era teama mea in viata, sa nu fac vreo gafa de provincial...

Observatia mea referitoare la aia cu numere de Bucuresti este una distanta si dezinteresata daca o raportam la apartenentele mele. Daca vedeam ca fac aia cu numarul judetului meu asa, as fi facut aceeasi observatie, niciodata nu am avut tendinta sa ii menajez pe aia din tara mea, orasul meu, locul meu de munca etc in raport cu ceilalti, ba din contra uneori.

Edited by Municipalwaste, 27 November 2021 - 18:32.


#129
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Eu sunt născut crescut în București și nu la periferie. Exact ca ăla din videoclip am condus tot timpul.

Și mai făceam ceva în locul lui ăla cu camera - deschideam geamul din dreapta și îl înjuram mult și tare pe ăla care s-a băgat mult în intersecție.

Dar eu NU ieșeam așa mult ca el și noaptea ca să nu dea peste mine unul tot ca mine și să mă înjure.

Făceam la dreapta și vedeam mai în față unde puteam să întorc ca să nu fac direct la stânga cum a vrut să facă ăla care a ieșit mult.

Edited by emeral, 27 November 2021 - 18:45.


#130
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,611
  • Înscris: 10.08.2009

View PostMunicipalwaste, on 27 noiembrie 2021 - 18:26, said:


Observatia mea referitoare la aia cu numere de Bucuresti este una distanta si dezinteresata daca o raportam la apartenentele mele. .

Ok , e o observatie, o parere cu relevanta uneia singure.
Io ca Mitic iti spun ca se circula mai profesionist in capitala  ca in alte parti.
Cand ajung in Sibiu sau Brasov si dau de un sens giratoriu imi fac 3 cruci si cand am intrat dau prioritate la toti care intra.Posted Image

#131
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
În videoclipul de mai sus ăsta cu Loganul care trece pe lângă cel cu camera avea minim 70 km/h și se oprea direct în ăla care a ieșit și a vrut să facă la stânga.

Din cauza și la din ăștia eu nu făceam la stânga acolo noaptea.

Ăla cu Loganul a văzut din timp ce e acolo că a și claxonat dar nu a redus viteza.

Ăla nu oprea deloc dacă era în fața lui cel care a ieșit și a vrut să facă la stânga. Se oprea în el.

Edited by emeral, 27 November 2021 - 19:07.


#132
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@All - Mai usoir cu off-topicul, va rog!
@neel25 - Si dvs. cu flameul si post huntingul!

#133
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMunicipalwaste, on 23 noiembrie 2021 - 15:52, said:

De multe ori cand merg la mine prin oras pe o strada principala, cei de pe strazile secundare inainteaza atat de mult cand se asigura incat ocupa chiar si 40% din banda strazii principale. Uneori o fac din nesimtire, alteori au vizibilitate slaba din cauza masinilor parcate langa intersectii.

Daca imi vine pe contrasens cineva pana la ax si intru in cel care asteapta in lateral, ca sa nu intru in cel de pe contrasens sau daca am senzatia ca nu voi avea loc (desi sa zicem ca poate am) si nici timp sa franez si prefer sa intru in cel din lateral, cine se face vinovat?

Daca iti intra in fata, e clar, dar daca ala e oprit acolo de 1 minut si intri in el?

Teoretic ar trebui sanctionati primii aia care obtureaza vizibilitatea, dar asta scot din calcul automat, ca la noi in tara nu se aplica, stiu oameni calcati pe trecere si aia care au pus duba langa trecere nu au patit nimic.

Am mai zis,  dar posturile mele se sterg fara motiv !  

Deci eu  am aplicat
Art. 101. -
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
a) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

(Ca daca nu sa produs accident, inseamna ca sta politia la panda, si atunci e clasa II  si 30 zile. Dar asta mai rar,)

#134
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2021 - 21:42, said:

Am mai zis,  dar posturile mele se sterg fara motiv !  

Deci eu  am aplicat
Art. 101. -
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
a) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

(Ca daca nu sa produs accident, inseamna ca sta politia la panda, si atunci e clasa II  si 30 zile. Dar asta mai rar,)
Hai sa-ti mai explic o data ca sa intelegi. Cand ajungi in instanta cu un astfel de caz judecatorul iti pune cateva intrebari. Daca tu vei spune ca l-ai lovit pe respectivul oprit acolo pt ca aveai prioritate ai toate sansele sa pierzi procesul si asta pt ca l-ai lovit cu intentie.

Edited by AlexD2, 28 November 2021 - 23:09.


#135
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlexD2, on 28 noiembrie 2021 - 23:09, said:

Hai sa-ti mai explic o data ca sa intelegi. Cand ajungi in instanta cu un astfel de caz judecatorul iti pune cateva intrebari. Daca tu vei spune ca l-ai lovit pe respectivul oprit acolo pt ca aveai prioritate ai toate sansele sa pierzi procesul si asta pt ca l-ai lovit cu intentie.

NU NU, daca ajungi acolo  vorbesti cu avocat. Si  LEGE-ai e LEGE !!!  
Doar nu o sa schimbam acuma sa aiba  prioritate cei care nu au si cei care au sa "conduca preventiv"  Nu nu !!!

Edited by MembruAnonim, 28 November 2021 - 23:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate