Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Coalitia Nationala, program de guvernare si marete realizari

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5543 replies to this topic

#2377
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009

View Postpasilla, on 05 iulie 2022 - 16:51, said:

Pretul de pe tabela nu cuprinde discountul ? Intreb pentru ca am vazut afisate aceleasi preturi vechi, dar nu am avut nevoie sa alimentez, asa ca nu stiu.
probabil ca il cuprinde. Pretu' afisat e cel pe care-l platesti tu, client, iar pe bon iti arata defalcat acea reducere.

#2378
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020

View PostFlat, on 05 iulie 2022 - 15:15, said:

dacă nu își permit contribuții la salariul minim, acele firme există degeaba și ar trebui închise
înseamnă că nu fac profit într-o lună nici cât un cerșetor la semafor într-o zi
Se gasesc din ce in ce mai greu angajati full time - importam forta de munca din cauza asta... Pana la urma pierd angajatii care vor sa mai faca ceva in timpul liber - gen studenti, mamici, liber profesionisti etc.

#2379
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Sa muncească 8h. Eu nu încurajez stahanovismul

#2380
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020
Esentialii muncesc alea 8 ore?

#2381
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFlat, on 05 iulie 2022 - 18:16, said:

Sa muncească 8h. Eu nu încurajez stahanovismul
Ce michteaux e ca bugetarii nostri considera 8h/zi ca fiind stahanovism.

#2382
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016

View PostFlat, on 05 iulie 2022 - 14:50, said:

de fapt eu sunt de acord

sunt multe joburi la gri mascate în contracte part time. ăia practic fac evaziune

așa - nu o să le mai convină - ori că bagă part time ori contract full, tot aia e la plata contribuțiilor - deci nu mai au de ce să fure
Ma scuzi, ești bugetar?  Cu ce te deranjează pe tine că eu, pe lângă cele 8-9 ore de munca prestate în mediul privat, ca angajat full time, mai am un srl micuț, fara angajați, cu care mai prestez servicii de consultanță în timpul meu liber și mai adaug acolo 1-2000 de lei ( impozabili, înregistrați legal, cu facturi..etc) la veniturile lunare ? Din aia nu as putea susține un angajat în firma ( pe mine de exemplu) așa că voi nevoit să închid ..o fi bine când vor închide câteva mii de firme de genul asta? Se adunau banii și dădeau și ele ceva acolo la buget..inchizandu-se...ciu-ciu contribuții la buget

Edited by Darkage_, 06 July 2022 - 07:39.


#2383
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020
Mai bine nu te treci deloc pe firma, daca e a ta...

#2384
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostDarkage_, on 06 iulie 2022 - 07:36, said:

Ma scuzi, ești bugetar?  Cu ce te deranjează pe tine că eu, pe lângă cele 8-9 ore de munca prestate în mediul privat, ca angajat full time, mai am un srl micuț, fara angajați, cu care mai prestez servicii de consultanță în timpul meu liber

da

mă deranjează principial că muncești prea mult și dai un exemplu prost de hărnicie exagerată

pe stat îl deranjează - am explicat mai sus - că sunt mulți care ascund contracte full în astea part-time.. de fapt pe ei ar trebui să fii furios

#2385
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009

View PostFlat, on 06 iulie 2022 - 09:25, said:


pe stat îl deranjează - am explicat mai sus - că sunt mulți care ascund contracte full în astea part-time.. de fapt pe ei ar trebui să fii furios

Daca unii fac nereguli, sa ii prinda functionarii statului. Nu pica in acelasi pacat pe care-l facea dracnea: "sa desfiintam justitia ca nu care cumva sa faca abuzuri intr-un caz".

#2386
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ai dreptate, dar statul nu are capacitatea asta, în pus e ff greu să probezi așa ceva, angajații sunt amenințați de patron și nu spun adevărul, ce faci, filaj?
mai simplu să pui taxă așa... e un fel de forfetar cum făcuse Boc

repet dacă nu îți permiți contribuții la MINIM - deci ceva gen 2000 de lei... scuze
aia nu e afacere.  mai rău faci, ții ocupați oamenii de la ANAF și Reg. Com. cu existența firmuliței tale

#2387
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020

View PostFlat, on 06 iulie 2022 - 09:25, said:

da

mă deranjează principial că muncești prea mult și dai un exemplu prost de hărnicie exagerată

pe stat îl deranjează - am explicat mai sus - că sunt mulți care ascund contracte full în astea part-time.. de fapt pe ei ar trebui să fii furios
te-ai gandit ca taxele pe salarii sunt cele mai mari din Europa? Te-ai gandit ca poti sa lucrezi si la negru daca te taxeaza si mai mult statul? Cresterea taxelor va avea exact efectul opus...Scaderea incasarilor!

#2388
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009

View PostFlat, on 06 iulie 2022 - 09:31, said:

ai dreptate, dar statul nu are capacitatea asta, în pus e ff greu să probezi așa ceva, angajații sunt amenințați de patron și nu spun adevărul, ce faci, filaj?
mai simplu să pui taxă așa... e un fel de forfetar cum făcuse Boc

repet dacă nu îți permiți contribuții la MINIM - deci ceva gen 2000 de lei... scuze
aia nu e afacere.  mai rău faci, ții ocupați oamenii de la ANAF și Reg. Com. cu existența firmuliței tale

Din astfel de "firmulite" sare iepurele. Cunosc personal un business inceput acum vreo 10 ani de 2 baieti IT-isti angajati care l-au inceput in timpu' lor liber, iar acum qcel business are CA de vreo 2 milioane de lei si da de munca la vreo 6-7 angajati. Si da, la inceput mai omiteau sa taie o factura, mai faceau cate o gainarie, insa acum cred ca a meritat tot tambalaul, nu crezi? Din impozite, TVA si contributii platesc lunar practic salariile unei primarii intregi. Si totu' de la 0, dintr-o activitate inceputa in timpu' lor liber.

#2389
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020
Suntem salvati pesedeul il aduce pe Daia cu oaia si cu ploaia Posted Image

#2390
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Super! L-au ales pe cel mai competent dintre toti!

#2391
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,661
  • Înscris: 11.03.2006
Daia e omul potrivit pentru ministerul agriculturii din tara asta ca starneste hohote de ras, este foarte simpatizat de cei care rad la poantele Vacantei Mari, stie sa se prinda in hora la o adica.
Ce ar mai trebui sa faca in plus?

View Postdmx85, on 06 iulie 2022 - 09:37, said:

Din astfel de "firmulite" sare iepurele. Cunosc personal un business inceput acum vreo 10 ani de 2 baieti IT-isti angajati care l-au inceput in timpu' lor liber, iar acum qcel business are CA de vreo 2 milioane de lei si da de munca la vreo 6-7 angajati. Si da, la inceput mai omiteau sa taie o factura, mai faceau cate o gainarie, insa acum cred ca a meritat tot tambalaul, nu crezi? Din impozite, TVA si contributii platesc lunar practic salariile unei primarii intregi. Si totu' de la 0, dintr-o activitate inceputa in timpu' lor liber.

Ciolacu nu crede in start-upuri. Ce e prostia asta de hipsteri?!

Edited by cumparator, 06 July 2022 - 14:11.


#2392
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sa raporteze productii record de porumb la hectar.

#2393
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,661
  • Înscris: 11.03.2006

View PostTS030, on 06 iulie 2022 - 14:13, said:

Sa raporteze productii record de porumb la hectar.

Mai e putin si mergem cu camilele prin sudul tarii. Am vazut ca sunt localitati unde le aduce apa cu cisterna, n-au ce sa dea de baut la animale.
Situatia era tragica, dar acum ca vine Daea macar ne inveseleste cu fata lui.

Nu fac misto, a venit Ciolacu cu el la conferinta de presa sa il prezinte si rade de el, s-a luat de faptul ce e scund.

Edited by cumparator, 06 July 2022 - 14:30.


#2394
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009
"Noul PSD"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate