Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Ateliere reparat aparate / scule electrice Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
salutare,

In urma cu ceva ani (mai multi .... adica peste 15 spre 20) reparam cam tot ce era alimentat electric de prin si de pe langa gospodarie (pompe cama, scule, electrocasnice, etc) la un atelier de pe strada Coltei, o vreme aveau intrare chiar din strada Coltei, apoi au redus spatiu si se intra din gangul intre strada Mavrogheni si Blvd Dimitri Cantemir.
Pe aceele timpuri am fost multumit de calitatea reparatiilor, oamenii erau priceputi, isi dadeau osteneala sa faca repaartiile de calitate, evaluau si-mi spuneau daca merita sau nu sa repat un anumit echipament, etc, preturile erau corecte, etc.

In timp am renuntat sa mai repar (timp mult pierdut cu trambalatul echipamentelor in conditii in care traficul a devenit din ce in ce mai aglomerat in zona, si complicat cu parcarea) si am preferat sa inlocuesc ceea ce se strica, bineinteles marea majoritate cu diverse chinezisme, a ajutat bineinteles si faptul ca disponibilitatea si preturile de achizitie au devenit mai accesibile.
"gioarsele" insa nu le-am aruncat, si ma gandesc sa evaluez ce mai merita reparat si repus in functie .... majoritatea cred canecesita operatii simple (schimbat carbuni, curatat, refacut contacte, etc) dar ptr care eu nu am nici suficiente abilitati tehnice (teoretic stiu si am cu ce sa fac o lipitura electrica ... dar sunt pana si eu oripilat de rezultat) si nici rabdare pentru asta ....
Cautand pe google maps am vazut ca nu mai exista "firma" la vedere, are cineva dintre voi idee daca mai exista acel atelier? eventual unde este relocat (chiar nu cred ca mai isi are sens ca asa ceva sa fie localizat la cativa metri de "km 0" ?
sau cunoasteti alte ateliere care sa faca astfel de reparatii? (am o colectie generoasa de pompe de apa (atat cama cat si submersibile), masini de gaurit, flex, cositoare electrice, masini de taiat iarba electrice, etc care necesita evaluare si eventuale reparatii)

Multumesc,

#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Meseriasii batrani au murit (probabil), din astia tineri nu are cine sa mai scoata (scolile de meserii sunt pe copca, atestatele profesionale se dau acum doar pentru a servi ca hartii necesare la dosar, multi din asa-zisii "instructori" in ale meseriei sunt mai slabi decat elevii ...).

#3
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 29.11.2005
In ziua de azi nu mai poți trai din asa ceva. Dacă ai preturi mari nu mai accepta clientul reparația cu preturi mici nu câștigi nimic. Clientu nu raportează prețul reparației la cât a costat aparatul respectiv la vremea lui ci la prețul cu care poate cumpăra o chinezărie de doi bani.

#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Cand o piesa ajunge la 30-40-50% din pretul sculei, daca mai adaugi si manopera, nu prea mai merita reparatul.
Depinde de la caz la caz ...

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,627
  • Înscris: 08.03.2017
Pentru reparatii ai nevoie de meseriasi buni, multe piese nu le gasesti si le manufacturezi la strung, freza, raboteza etc plus trebuie sa ai relatii cu turnatorie de neferoase si feroase . Inainte erau uzine mari unde rezolvai o turnare la o piesa anume , pentru un coniac" tarancuta" iti facea matrita si rapid turnau printre alte piese la norma , azi ? daca mergi sa faca o matrita iti cer mii de lei , inainte erau asa pregatiti incat stiau copia modelul in nisip , azi proiectare pe auto cad iaca , mai apare unul ce trebuie platit si ajungi sa faci un cuplaj la o pompa cu 800 lei fata de 300 cat te costa o pompa cu totul , chinezarie dar cu 2 ani garantie daca o cumperi de la o firma - merita ?

Edited by ldpe, 16 November 2021 - 21:56.


#6
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 09.01.2009
In Bucur obor,in piata  la fierarie  sunt cativa  meseriasi,care repara  scule.Acum  tu vezi daca  iti  convine pretul  .

#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,072
  • Înscris: 02.03.2003

 Tarzy, on 16 noiembrie 2021 - 19:21, said:

In timp am renuntat sa mai repar (timp mult pierdut cu trambalatul echipamentelor in conditii in care traficul a devenit din ce in ce mai aglomerat in zona, si complicat cu parcarea) si am preferat sa inlocuesc ceea ce se strica, bineinteles marea majoritate cu diverse chinezisme, a ajutat bineinteles si faptul ca disponibilitatea si preturile de achizitie au devenit mai accesibile.
Cautand pe google maps am vazut ca nu mai exista "firma" la vedere, are cineva dintre voi idee daca mai exista acel atelier? eventual unde este relocat (chiar nu cred ca mai isi are sens ca asa ceva sa fie localizat la cativa metri de "km 0" ?
sau cunoasteti alte ateliere care sa faca astfel de reparatii? (am o colectie generoasa de pompe de apa (atat cama cat si submersibile), masini de gaurit, flex, cositoare electrice, masini de taiat iarba electrice, etc care necesita evaluare si eventuale reparatii)

Atelierele au dispărut pentru că au fost şi alţi comozi care au acţionat similar. Nu au conştientizat necesitatea supravieţuirii micilor afaceri şi nu au făcut eforturi pentru a le susţine.

Când aflăm de astfel de specialişti trebuie să plătim servicii chiar şi când nu este nevoie.
De exemplu o bormaşină perfect funcţională poate fi dusă la revizie periodică pentru verificare periilor, curăţarea prafului şi gresare. Te asiguri că unealta va funcţiona fără probleme dar ştii că atelierul va supravieţui.

O societate sănătoasă se îngrijeşte de toţi membrii ei. Cumpărarea produselor asiatice cu preţuri de dumping a dus la dispariţia multor meseriaşi.

#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 shymano, on 16 noiembrie 2021 - 20:20, said:

Meseriasii batrani au murit (probabil), din astia tineri nu are cine sa mai scoata (scolile de meserii sunt pe copca, atestatele profesionale se dau acum doar pentru a servi ca hartii necesare la dosar, multi din asa-zisii "instructori" in ale meseriei sunt mai slabi decat elevii ...).

"meseriasii" de atunci aveau varsta mea de atunci  ... cum eu traiesc (si cred ca o sa fiu in aceasta stare ani mult de acum inainte) banuiesc ca si dumnealor Posted Image. Ideea este daca inca mai fac activitatea, si unde Posted Image



 gymy, on 16 noiembrie 2021 - 20:33, said:

In ziua de azi nu mai poți trai din asa ceva. Dacă ai preturi mari nu mai accepta clientul reparația cu preturi mici nu câștigi nimic. Clientu nu raportează prețul reparației la cât a costat aparatul respectiv la vremea lui ci la prețul cu care poate cumpăra o chinezărie de doi bani.

 shymano, on 16 noiembrie 2021 - 21:03, said:

Cand o piesa ajunge la 30-40-50% din pretul sculei, daca mai adaugi si manopera, nu prea mai merita reparatul.
Depinde de la caz la caz ...

 ldpe, on 16 noiembrie 2021 - 21:55, said:

Pentru reparatii ai nevoie de meseriasi buni, multe piese nu le gasesti si le manufacturezi la strung, freza, raboteza etc plus trebuie sa ai relatii cu turnatorie de neferoase si feroase . Inainte erau uzine mari unde rezolvai o turnare la o piesa anume , pentru un coniac" tarancuta" iti facea matrita si rapid turnau printre alte piese la norma , azi ? daca mergi sa faca o matrita iti cer mii de lei , inainte erau asa pregatiti incat stiau copia modelul in nisip , azi proiectare pe auto cad iaca , mai apare unul ce trebuie platit si ajungi sa faci un cuplaj la o pompa cu 800 lei fata de 300 cat te costa o pompa cu totul , chinezarie dar cu 2 ani garantie daca o cumperi de la o firma - merita ?

asa cum am precizat .... cel putin eu nu am nevoie de reparatii capitale care sa presupuna inlocuierea / refacerea de componente, am nevoie de o evaluare obiectiva .... din care sa reiasa ce merita a fi reparat si de inlocuirea / remedierea anumitor "consumabile" (carbuni, refacere lipituri, cablaje, etc).

 terratec, on 17 noiembrie 2021 - 00:30, said:

Atelierele au dispărut pentru că au fost şi alţi comozi care au acţionat similar. Nu au conştientizat necesitatea supravieţuirii micilor afaceri şi nu au făcut eforturi pentru a le susţine.

Când aflăm de astfel de specialişti trebuie să plătim servicii chiar şi când nu este nevoie.
De exemplu o bormaşină perfect funcţională poate fi dusă la revizie periodică pentru verificare periilor, curăţarea prafului şi gresare. Te asiguri că unealta va funcţiona fără probleme dar ştii că atelierul va supravieţui.

O societate sănătoasă se îngrijeşte de toţi membrii ei. Cumpărarea produselor asiatice cu preţuri de dumping a dus la dispariţia multor meseriaşi.

Complet de acord cu tine .... "comoditatea" si mai ales disponibilitatea alternativelor a distrus astfel de afaceri, eu insa acum sunt dispus sa revin la mai vechile si bunele obiceiuri si sa incerc sa repar ceea ce se poate repara .... ideea sa gasesc oameni (firme, ateliere, etc) dispusi sa o faca.

Edited by Tarzy, 17 November 2021 - 08:47.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 07.11.2006

 terratec, on 17 noiembrie 2021 - 00:30, said:

O societate sănătoasă se îngrijeşte de toţi membrii ei. Cumpărarea produselor asiatice cu preţuri de dumping a dus la dispariţia multor meseriaşi.

Iar o societate capitalista face tot posibilul sa-si mareasca profitul.
De ce sa ma duc sa repar un produs cu 100 de lei,cand pot cumpara de nou acelasi produs cu 20 de lei,chiar daca calitatea nu-i aceiasi,dar nici reparatia nu va readuce calitatea initiala pentru ca tot produse ieftine respectiv slab calitative se vor monta?Este o intrebare fireasca,consecinta a epocii consumerismului.
Capitalismul doar in teorie zice ca-i buna concurenta,ca-i bine sa fie cat mai multe firme axate pe aceleasi servicii,dar in realitate fiecare ii trage cate un sut in dos competitorului de cate ori are ocazia.
Acele mici ateliere pe care sugerezi ca ar trebui sa le sustina clientii,in realitate ar trebui sustinute de stat,prin fiscalizarea corespunzatoare si renuntarea la jupuirea tutror pieilor de pe manufacturist.

Crezi ca statul ar pierde daca ar pretinde un maximum 1-1,5% impozit pe venit,simbolic?Dar in schimb ar incuraja dezvoltarea intelectuala,locuri de munca si pastrarea "meseriasilor".
Dar acest lucru nu este pe agenda de lucru a guvernelor capitaliste,guvernate din umbra de marile consortii economice.

Asemenea gen de ateliere gasesti la tot pasul in tarile unde capitalismul nu a luat inca forma celui american sau vest-european.

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
chiar nu vreau sa transforma acest topic in camp de batalie pentru "lupta de clasa"

rugamintea este daca stiti daca mai exista astfel de ateliere si sa-mi recomadati date de contact.

altfel nu-mi ramane altceva de facut decat sa arunc pur si simplu gioarsele la gunoi.

#11
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Daca nu gasesti in Bucuresti, poti incerca aici

Reparatii Electronice Maracineni
0722 400 299
https://maps.app.goo...uia1NFryZShYaYA

Le spui ca ai multe jeguri, le faci pachet si le trimiti la ei, ce se poate repara bine, ce nu sa le arunce.

#12
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
https://www.service-shop.ro/contact

Nu am reparat nimic la ei, nu cunosc calitatea reparatiilor. Suna si intreaba. Pe site au si lista de preturi.

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,072
  • Înscris: 02.03.2003

 Tarzy, on 17 noiembrie 2021 - 12:11, said:

chiar nu vreau sa transforma acest topic in camp de batalie pentru "lupta de clasa"
rugamintea este daca stiti daca mai exista astfel de ateliere si sa-mi recomadati date de contact.
altfel nu-mi ramane altceva de facut decat sa arunc pur si simplu gioarsele la gunoi.

Topicul în sine este un demers împotriva stilului de viaţă distructiv.

Oraşele care au industrie încă mai au meseriaşi care se ocupă de reparaţii.
În Bucureşti reparaţii pentru Bosch făceau unii de pe Splai, în zona fostului abator. Makita undeva în zona Iancului-Vatra Luminoasă.

#14
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Cat sa ceri pe o reparatie cand scula in sine e 100 de lei? 10 lei? O paine si o bere?
Simplul fapt ca valoarea sculei a ajuns comparabila cu valoarea orei de manopera face ca aceste ateliere sa nu mai existe.

Ultima data cand am trimis la reparat un reductor de presiune cumparat de pe olx.
Adaugand la costul inital al cumpararii produsului transportul dus intors, piesele de schimb si manopera, am ajuns cu vreo 15 lei peste costul unuia nou, cu garantie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate