Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Dulap frigorific vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008
Imi cer scuze daca s-a mai scris despre asta, eu nu am gasit la cautare, sau daca nu am postat unde trebuie. Daca s-a mai scris sau trebuia deschis in alta parte, rog un moderator sa mute unde trebuie.

De ceva vreme ma macina un gand. Vreau sa gasesc un fel de dulap frigorigic, fara electricitate dar nu stiu exact cum s-ar numi si ce sa caut asa ca voi incerca sa il descriu in speranta ca cei mai experimentati si pasionati in ale frigorificelor ma pot ajuta.

Avea strabunica un fel de dulap nu foarte inalt, cam cat un arctic din acela antic, in care puneam mancarea sa se mentina relativ racoroasa, sa nu se strice. Nu era electric, era pur si simplu ca un dulap, cred ca din fier, nu mai tin minte bine ca era acum vreo 20+ ani. Daca imi amintesc bine avea si ceva picioare, nu era fix pe sol, era putin inaltat. Din pacate dupa ce a murit strabunica acum niste ani casa a fost daramata, tot ce era in ea aruncat Posted Image

Acum ceva vreme, am citit un articol, ceva cu un inventator intr-o tara mai subdezvoltata care ar fi "inventat" un "frigider" fara electricitate, un mecanism cu pereti dubli, gol de aer, transfer de caldura etc si mi-am adus aminte de "dulapul frigorific" a; strabunicii. Din pacate, nu am salvat acel articol si acum nu stiu unde sa gasesc asa ceva, si nici macar ce caut, decat la un nivel ideologic.

#2
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 10.05.2013
Ceea ce cauți se numea pe vremuri răcitor, însă nu cred că funcționează fără gheață sau apă foarte rece.

Edited by marianvasile, 16 November 2021 - 13:04.


#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,896
  • Înscris: 13.06.2004
Erau ceea ce se numesc răcitoare cu gheaţă (frigiderele erau răcitoare electrice). Puneai calupuri de gheaţă şi ţinea rece. Jos se strângea apa de la gheaţa topită. Din păcate nu se mai găsesc calupuri de gheaţă. Mai găseai până acum vreo 20-23 de ani când încă nu erau răspândite vitrinele frigorfice şi băuturile care trebuiau să fie reci (bere, sucrui) erau puse între calupuri de gheaţă în copăile alea de tablă galvanizată. Din păcate s-a dus şi asta, că s-au ieftinit vitrinele frigorifice. Acum e scumpă electricitatea.
Frigidere fără electricitate pot şi alea cu absorbţie, că în loc de curent pentru încălzire rezisztenţei poţi să bagi o flacără. Eau frigidere făcute să meargă cu ambele sisteme.

#4
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 10.05.2013
De distracție:
https://www.bogdanst...ere-interbelice

#5
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008
Seamana cu asta, da! Dar nu-mi amintesc sa fi avut gheata sau apa rece in racitor (bine aveam fantana), eram si copil pe vremea aia, deci amintirile mele poate nu-s complete. Nu cred ca racea manacarea, doar ca o tinea comestibila mai mult timp (care oricum se termina repede)

Oare exista vreo varianta fara partea de pus apa rece? Ce metode vechi de tinut alimentele OK fara frigider ar mai fi?Posted Image

Edited by WhimsicalPeanut, 16 November 2021 - 15:06.


#6
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 WhimsicalPeanut, on 16 noiembrie 2021 - 14:57, said:

Ce metode vechi de tinut alimentele OK fara frigider ar mai fi?Posted Image
Pentru carne - afumat, sarat, garnita (untura), pentru legume - deshidratare, conserve, muraturi...

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,699
  • Înscris: 22.01.2015
Nu stiu pt mancare dar pt bauturi am experimentat cu success urmatoarea:  Mergeam la peste pe Prut pe ,,fasie,,/no man,s land in Jud Galati.  3 nopti/4 zile.   Sapam groapa de cca 1,2 mt si bagam acolo sticle. Acopeream cu ceva crengi.  Groapa facuta la umbra.  Daca afara erau 30*C scoteam sticla aburita si la cca 8*.   Placere maxima.

#8
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008
Speram sa existe totusi vreo varianta de "racitor" care sa nu necesite gheata si sa mearga si vara. Ma gandeam pentru la tara. Oare trebuie un bechi/ camara betonata(fara parchet & covoare)?

O sa verific daca exista deja un topic despre metode vechi/traditionale de conservare/ pastrare a alimentelor si dacanu deschid unul Posted Image

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,896
  • Înscris: 13.06.2004
Orice răcitor are nevoie de o sursă exterioară. Mai sunt unele chestii care s-ar putea să nu aibă nevoie, dar iese ditamai construcţia.
Ieri am luat de la un anticariat cartea "Sfaturi pentru utilizarea frigiderelor casnice" (1965, autori: Stelian Bucur, Radu Ciobanu... ce asociere de nume de familie că Bucur Ciobanu se zice că ar fi fondat Bucureştiul actual). Ziceam mai demult că frigiderele cu absorbţie puteau folosi o flacără în loc de rezisenţă. În cartea cu pricina se menţionează despre arzător pentru frigidere 'Fram'   :w00t:
Şi este trecut şi un frigider 'Frigolux' (probabil de producţie Românească) care funcţiona doar cu gaze... e prima dată când au de ăsta.

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,723
  • Înscris: 23.10.2006
Inca se folosesc frigidere pe gaz la rulote, uite aici: http://www.despre-ru...giderul-rulotei

Edited by baribalu, 18 November 2021 - 10:43.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,896
  • Înscris: 13.06.2004
Cealaltă carte e despre frigidere casnice. Stelian Bucur, Ing. Radu Ciobanu - "Sfaturi pentru utilizarea frigidelor casnice", Editura Tehnică, București, 1964.
Redactor responsabil: Ing. Croitoru Marcel
Tehnoredactor: Horovitz Strul
Dat la cules: 16.05.1964
Bun de tipar: 31.08.1964
Apărut: 1964
Tiparul executat sub comanda: nr. 40.371 la Combinatul Poligrafic "Casa Scînteii", Piața Scînteii nr. 1, București - R.P.R.
pg. 152-155 înlocuirea siguranței printr-un arzător de gaze  (Cap. 8.2.12, parte a Cap 8 "Controlul și depanarea frigiderelor casnice")

Attached File  Sfaruri pt. utilizarea frigiderelor casnice (Ed. Tehnica, Buc., 1964) pg. 152-153 inlocuirea sigurantei printr-un arzator.jpg   672.23K   2 downloadsAttached File  Sfaruri pt. utilizarea frigiderelor casnice (Ed. Tehnica, Buc., 1964) pg. 154-155 inlocuirea sigurantei printr-un arzator.jpg   490.92K   1 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate