Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Sistem HIFI pentru casti

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteiffel, on 10 noiembrie 2021 - 20:19, said:

Cu DT1990Pro e o mica problema pe inalte, dar e un pic aparenta. Vin cu 2 tipuri de pad-ulri care schimba sunetul. Problema e ca majoritatea masuratorilor din review-uri sunt facute cu pad-urile montate din fabrica - alea sunt facute ptr a amplifica un pic basul si inaltele.. Daca le schibi cu celelalte, analitice, suna mult mai bine si nu se mai aude acel plus pe inalte.


A aparut unul si mai tare si e si AMP - EX5 MQA - https://www.amazon.d.../dp/B0987SG87T/

Daca asta e recomandarea, e tare si pretul bun.

Apropo de DAC-uri, mai e discutia Burr brown vs ESS Sabre vs AKM Velvet vs...... eu am trecut la Sabre si imi place (RN803D).

#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Aia e recomandarea.

La DAC-uri ESS-urile imi plac cel mai mult. Am si ceva cu Bur-Brown si cu AKM Velvet. ESS-irile ma gadila la urechi.

Si legat de ESS-uri, tocmai mi-a venit jucaria - https://www.avstore....fiio-btr5-2021/

Pe DT1990Pro merg cu voluml 18-25%. Cu DT240 Pro pe la 16-20 - astea au 32 de ohmi. Low Gain in ambele cazuri.
E un pic cam pacatos cu meniul pana te prinzi ce si cum, iar cablurile din pachet sunt cam proaste. Nu-l vedea PC-ul deloc pana am schimbat cablul cu altul, de la un Fiio M5.

Dar se aude foarte bine.

Ca o surpriza -a asta merge ok si pe telefon - nu mai are brumul care il are Sabaj-ul Da2.

Edited by eiffel, 12 November 2021 - 18:23.


#57
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
@Bursul
Ca sa ai idee cum arata niste masuratori si evaluari profesionale, vezi ca ai doua topuri in prima pagina, ca DAC si ca AMP, desigur din gama evaluata de baiatul respectiv (o autoritate non corporatista):

https://www.audiosci...mplifier.24341/

nu ca as intelege mai mult de 2% din partea tehnica, dar te orientezi :)

#58
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003
Deocamdata rumeg informatiile.

Ma manca palma sa iau Topping EX5 MQA Dual ES9038Q2M DAC Bluetooth 5.0,  cel recomandat de eiffel, deocamdata e in cosul de cumparaturi. Cu nu stiu ce cupon activat, ar veni la vreo 296 euro (350 euro pret initial). Casti inca nu am luat, nu stiu unde as putea sa probez.

Ce ziceti de castile HifiMan Ananda? Acum sunt pe un site reduse de la 1000 la 700. Merita?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/89RtTLeuCXk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Da,merita clar,am ascultat Ananda si sant senzationale,exceleaza pe jazz ,simfonica,rock...vocile sant excelente,de fapt mediile sant punctul forte,partea proasta e ca fiind planare au nevoie de curent sa exceleze,as recomanda pachetul cu chord mojo la 5000 lei,daca cumva puteti dubla suma aveti cea mai buna optiune cu chord hugo 2 care castile vin practic gratuit...in cazul acesta muzica ascultata de dvs va fi la superlattiv...va vor trebui multi ani ca sa puteti renunta la ele si asta doar ptr upgrade...

#60
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Am gresit ,pachetul cu chord mojo este 4500 lei...

#61
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Ananda si nu numai:
https://diyaudioheav...hifiman/ananda/

#62
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Ananda sunt ok, comparativ cu gamele ieftine de la Hifiman - care suna bine dar sunt deficitare la materiale si fiabilitate.

Insa ptr ele nu stiu daca ar merge Topping-ul ala pe partea de amplificare.

#63
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003
Am comandat Topping EX5 MQA Dual ES9038Q2M DAC Bluetooth 5.0 vine maine.
Castile o sa iau niste Sehnheiser 660S, posibil sa le comand azi. Le iau de pe amazon ca am posibilitatea sa le returnez usor, daca ceva nu-mi convine.

View Posteiffel, on 19 noiembrie 2021 - 10:45, said:

Ananda sunt ok, comparativ cu gamele ieftine de la Hifiman - care suna bine dar sunt deficitare la materiale si fiabilitate.

Insa ptr ele nu stiu daca ar merge Topping-ul ala pe partea de amplificare.

Asta pentru ca au impedanta mica si le trebuie amplificare mare, nu?

La 25 de ohmi ce amplificator ar trebui? La ce caracteristici sa ma uit?

#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBursul, on 24 noiembrie 2021 - 09:14, said:

Am comandat Topping EX5 MQA Dual ES9038Q2M DAC Bluetooth 5.0 vine maine.
Castile o sa iau niste Sehnheiser 660S, posibil sa le comand azi. Le iau de pe amazon ca am posibilitatea sa le returnez usor, daca ceva nu-mi convine.


Ananda au 250 ohm, Toppingul ala zice in specificatii ca scoate 15mW la 300 ohm, mi se pare cam putin.

660s au 150 ohm, deci cine se pricepe sa faca aritmetica, ce input va primi de la Topping; la specificatii 660s dau numai putere maxima 500 mW... ca amator evaluez ca face fata Toppingul in principiu.

#65
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003
Ma gandeam eu ceva cand a zis eiffel de amplificare. Totusi nu am o imagine in cap cat e 15mW sau cat e 500 mw.  
O sa fie pe incercate :D

#66
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Pai un telefon normal, adica slabut pe audio scoate gen 100 mVrms - mai departe in functie de restul parametrilor poate face un coleg conversia in mW, ca sa avem o idee.

#67
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 24 noiembrie 2021 - 12:11, said:



Ananda au 250 ohm, Toppingul ala zice in specificatii ca scoate 15mW la 300 ohm, mi se pare cam putin.

660s au 150 ohm, deci cine se pricepe sa faca aritmetica, ce input va primi de la Topping; la specificatii 660s dau numai putere maxima 500 mW... ca amator evaluez ca face fata Toppingul in principiu.

Daca ai 15mW la 300 omi vei avea 30mW la 150 omi. Cu conditia ca nu e atinsa puterea maxima a amplificatorului. E nevoie de vazut ce spune producatorul, ce putere livreaza la cea mai mica impendanta posibila aceea e puterea maxima de care e capabil.

#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Noi ne intrebam despre volumul pe casti, 30 mW pentru castile 660S care au specificatii maxime 500 mW nu pare impresionant.

#69
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Puterea e raportul dintre patratul tensiunii si impendanta. Daca la niste casti de telefon avem impendanta 30omi si tensiunea de 100mvrms avem puterea de  333mwats

100mVrms pentru un telefon e o cifra ok, adica printre alea puternice. Cele mai slabe se invart pe la 75-80 mVrms iar alea puternice pe la 100-120.

Cat de tare se va auzi in casti depinde si de sensibilitatea castilor.

#70
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 24 noiembrie 2021 - 13:26, said:

Puterea e raportul dintre patratul tensiunii si impendanta. Daca la niste casti de telefon avem impendanta 30omi si tensiunea de 100mvrms avem puterea de  333mwats

100mVrms pentru un telefon e o cifra ok, adica printre alea puternice. Cele mai slabe se invart pe la 75-80 mVrms iar alea puternice pe la 100-120.

Cat de tare se va auzi in casti depinde si de sensibilitatea castilor.

Aia voiam sa zic, cat de habarnist sunt eu, dupa calculul puterii livrate de device catre casti => mai departe conteaza sensibilitatea castilor.

Bursule, ti-am zis-o pe aia cu  'rabbit hole'.

View Postvinciun, on 24 noiembrie 2021 - 13:13, said:

Daca ai 15mW la 300 omi vei avea 30mW la 150 omi.

Deci Toppingul va livra o putere de 30mW la castile de 150 ohm, in timp ce un telefon bunicel va livra dublu.
In acest caz rezulta ca nu iei Toppingul prioritar pentru putere de amplificare.... gresesc ?

#71
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
De exemplu Samsung a51 scoate 180mVrms,pe audio technica athm50x cu 38 omi si 99db se aude destul de tare. Rar ascult cu volumul la maxim ca e cam deranjant.

Totusi, stiind doar tensiunea de iesire nu stim mare lucru. Aplicand legea lui om, ar insemna ca obtinem putere destul de mare daca conectam niste casti de 10 sau 1 om sa zicem. Insa nu stim daca amplificatorul telefonului e capabil sa furnizeze puterea aia, si chiar daca o furnizeaza nu stim daca circuitul din telefon va rezista acelui curent, poate sa se arda. De aia conteaza foarte mult impendanta minima suportata ( pentru a nu pune in pericol aparatul) si puterea la imependanta minima suportata, de fapt aia e puterea maxima a aparatului. De exemplu la un amplificator daca e dat 100watts la 8 omi si in rest nimic, nu putem deduce ca la 4 omi o sa avem 200 watts cum ar fi normal si cum reiese din legea lui om.



Despre ce topping merge vorba mai exact?

Edited by vinciun, 24 November 2021 - 13:39.


#72
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Deci un telefon care scoate 100 mVrms + niste casti cu 150 ohm => 66 mW, in timp ce ti-a rezultat ca Toppingul in discutie scoate 30 mW la 150 ohm
unde gresesc, lasand la o parte o gramada de alti factori ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate