Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sistem HIFI pentru casti

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Cu 7 dB in plus pe inalte, normal ca "au detalii" Beyerele si seria 8 de la Senn. Seria 6 sunt echilibrate. Am ascultat si planare de-alea cu bass adanc, de juma de Kg pe cap, dar tot la seria 6 de la Senn m-am intors mereu

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postoverseas, on 10 noiembrie 2021 - 12:33, said:

Sursa de muzica ?
Telefon? Samsung Note 8. Cica ar avea suport HIFI, nu stiu exact ce inseamna.

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu cel mai misto setup cu telefonul mi l-am facut:
telefon - cablu Usb Otg - Topping E30 - cablu 2Rca - amplificator - boxe
Cred ca partea bolduita te poate ajuta si pe tine, Topping E30 detinand un DAC imbatabil ca raport pret/calitate masurata.
Dupa E30 probabil ai dori un amplificator de casti.
Oricum, fata de scorurile vehiculate, alternativa care rupe piata este Topping/ Shenzen, au niste combo-uri DAC/ Amp foarte tari si bine cotate.

Vine acusi colegul Pedros care ma sustine cu Toppingul si are setup de birou, cred ca si pt casti.

View PostBursul, on 10 noiembrie 2021 - 17:07, said:

Telefon? Samsung Note 8. Cica ar avea suport HIFI, nu stiu exact ce inseamna.

Din cate stiu, colegii pot confirma, notiunea de HI-FI nu este standardizata dpdv tehnic, deci inseamna cate ceva pt fiecare brand in parte.
Told ya' You-re getting sucked into the raaaabiiiiit hoooooole.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostBursul, on 10 noiembrie 2021 - 17:07, said:

Telefon? Samsung Note 8. Cica ar avea suport HIFI, nu stiu exact ce inseamna.

E problema. Telefonul e bun ca sursa pe Bluetooth.
Ca iesire USB ptr DAC e deja cam complicat. Android-ul nu are suport prea bun ptr DAC-uri pe USB. Cel mai bun player e Universal USB Audio Player - din pacate nu e compatibil cu toate telefoanele si cu toate DAC-urile.. Mai si costa ceva...

M-am tot chinuit sa conectez DAC-uri si majoritatea nu merg pe telefoane sau se aud prost.

Deci parerea mea mai bine un player portabil cu de toate - ceva FiiO sunt ok - vezi pagina anterioara ai doau linkuri.

Altfel... Un laptop sau tableta cu Windows... Sau... cum folosesc eu de la o vreme un Pi4 cu Volumio pe el. Nu e chiarperfect ca e cu linux, dar e mai comod.

Ptr casti insa am 2 playere FiiO - pe alea le folosesc daca vreau sa ascult la casti.

#23
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View Postoverseas, on 10 noiembrie 2021 - 17:36, said:

Eu cel mai misto setup cu telefonul mi l-am facut:
telefon - cablu Usb Otg - Topping E30 - cablu 2Rca - amplificator - boxe
Cred ca partea bolduita te poate ajuta si pe tine, Topping E30 detinand un DAC imbatabil ca raport pret/calitate masurata.
Dupa E30 probabil ai dori un amplificator de casti.
Oricum, fata de scorurile vehiculate, alternativa care rupe piata este Topping/ Shenzen, au niste combo-uri DAC/ Amp foarte tari si bine cotate.

Vine acusi colegul Pedros care ma sustine cu Toppingul si are setup de birou, cred ca si pt casti.
Pt casti nu am ca nu ascult la casti, nu imi place. Dar DAC-ul Topping E30 isi face banii, iar site-ul Shenzen e cea mai buna optiune de achizitie, mai putin durata livrarii. Vezi ca a aparut E50, are ultimul cip ESS 9068 si masuratori de top!

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMunicipalwaste, on 10 noiembrie 2021 - 15:43, said:

Cu 7 dB in plus pe inalte, normal ca "au detalii" Beyerele si seria 8 de la Senn. Seria 6 sunt echilibrate. Am ascultat si planare de-alea cu bass adanc, de juma de Kg pe cap, dar tot la seria 6 de la Senn m-am intors mereu

Cu DT1990Pro e o mica problema pe inalte, dar e un pic aparenta. Vin cu 2 tipuri de pad-ulri care schimba sunetul. Problema e ca majoritatea masuratorilor din review-uri sunt facute cu pad-urile montate din fabrica - alea sunt facute ptr a amplifica un pic basul si inaltele.. Daca le schibi cu celelalte, analitice, suna mult mai bine si nu se mai aude acel plus pe inalte.

View Postpedros_2005, on 10 noiembrie 2021 - 20:15, said:

Vezi ca a aparut E50, are ultimul cip ESS 9068 si masuratori de top!
A aparut unul si mai tare si e si AMP - EX5 MQA - https://www.amazon.d.../dp/B0987SG87T/

#25
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Solutia pt redare de calitate pe usb din telefon e player-ul UAPP. Face bypass la android si reda toate formatele, inclusiv MQA. Pina si Qobuz merge cu UAPP, se aude super. Bine, conteaza si DAC-ul din lant...

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e la conectarea telefoanelor, prin UAPP.
Trebuie sa le nimeresti compatibilitatea.

Teoretic P30-ul meu si DAC-ul Sabaj Da2 sunt in lista de compatibilitate amandoua.
Insa... se aude ca naiba - un brum de nu se poate - si asta recent. ca pana la versiunea 6 nu se auzea decat brumul...

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca il mai bagam pe colegul in discutii cu conexiune balansata sau nu e gata treaba.
Oricum se discuta acum despre player ca soft si player ca device... nu e usor de urmarit discutia.
Topping se ia si din Romania, multe modele sunt disponibile la pret bun.

Edited by overseas, 10 November 2021 - 20:28.


#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
El e oricum in Germania din cate stiu.
Iar modelele noi nu sunt inca disponibile la noi.

De playere am mentionat pe pagina anterioara despre ele - ca pot fi softare pe un device si ce inseamna asta si cele complete, portabile. care contin si DAC/AMP.

#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Nimic nu  bate laptopul sau pc-ul. Ai orice forma de streaming si radio, poti reda tot felul de fisiere, poti instala tot felul de softuri de prelucrare a sunetului, dsp-uri, eq cu un numar foarte mare de puncte care pot fi variabile pe frecvente, management de bas ( cu o placa de sunet buna) orice absolut. Inainte ma deranja ca trebuia sa ma ridic pentru a schimba piesele. Apoi am gasit Aimp remote si practic aplic orice comanda asupra aimp desktop din telefon, pana si reglajele de sunet.

#30
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View Posteiffel, on 10 noiembrie 2021 - 20:25, said:

Problema e la conectarea telefoanelor, prin UAPP.
Trebuie sa le nimeresti compatibilitatea.

Teoretic P30-ul meu si DAC-ul Sabaj Da2 sunt in lista de compatibilitate amandoua.
Insa... se aude ca naiba - un brum de nu se poate - si asta recent. ca pana la versiunea 6 nu se auzea decat brumul...
Ciudat. Eu am instalat aplicatia pe doua telefoane si o tableta. Merge perfect. Suspectez o problema la cablul otg sau la cel usb a-b...

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 10 noiembrie 2021 - 20:35, said:

Nimic nu  bate laptopul sau pc-ul. Ai orice forma de streaming si radio, poti reda tot felul de fisiere, poti instala tot felul de softuri de prelucrare a sunetului, dsp-uri, eq cu un numar foarte mare de puncte care pot fi variabile pe frecvente, management de bas ( cu o placa de sunet buna) orice absolut. Inainte ma deranja ca trebuia sa ma ridic pentru a schimba piesele. Apoi am gasit Aimp remote si practic aplic orice comanda asupra aimp desktop din telefon, pana si reglajele de sunet.

Poti, daca te pricepi si/ sau daca vrei sa inveti chestii. Adica obtii rezultate peste aparatura plug & play, dar cu stiinta si preocupare.
Cine vrea plug & play poate alege alte solutii dintr-o bucata, care sa ii asigure - nu stiu - 90-95% aceeasi calitate audio. De ex. ceva cu room correction etc

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Exista si room corection automat pe laptop. Faci exact acelasi lucru ca in cazul unui receiver. Adica plasezi microfonul si dai start, restul face el.

Si numeste dirac live room corection.

Dar e cu bani asta.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpedros_2005, on 10 noiembrie 2021 - 20:36, said:


Ciudat. Eu am instalat aplicatia pe doua telefoane si o tableta. Merge perfect. Suspectez o problema la cablul otg sau la cel usb a-b...
Nu. Chestii de implementare. Huawei sunt intr-adevar cele mai pacatoase.
Dar se intampla si la alte modele/branduri.

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Ok, se pare ca cu castile treaba e un pic clara ... planare ... dinamice ... la 500 euro, 660s, DT 199 ... se pare ca tine mult de preferinte. Trebuie sa le incerci altfel s-ar putea sa nu-ti placa :lol:


Sa trecem la amplificatoare? Merita alea cu lampi? Adevarul e ca mi-ar placea un sunet mai ... rotund. Pareri?

#35
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Lampile sunt niste porcarii, nu au niciun sens sau rost. Daca vrei un anumit sunet, alegi castile in acest sens, iar amplificator iei unul solid state serios. La boxe, de ex, unde lampile sunt mult mai nepractice, nu prea sunt bagate in seama asa tare de audiofili ca la casti. La casti e pe princiupiul "se poate", deci de asta.

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Lampile dau un sunet cald ptr ca... altereaza sunetul - introduc armonice.
Chestie de gusturi. Unui purist care vrea sa asculte exact ce a fost inregistrat in studio nu-i va placea un amp pe lam[i.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate