Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Centrale nucleare modulare

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1356 replies to this topic

#73
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

View Postshefu_de_combinat, on 02 noiembrie 2021 - 20:41, said:

De ce nu folosim google, de exemplu?
NuScale and Kozloduy NPP Sign Memorandum of Understanding to Explore SMR Development in Bulgaria
Si motivul pentru care aducem in discutie reactoare de generatia a II-a proiectate in anii '70, altul decat rea intentie, este?

La ei, acasa, nu au construit asa ceva. Vin cu propuneri pentru fraierica geamantan, fraierica geamantan accepta! Totul arata bine pe hartie, pana la proba contrarie, fereasca Dumnezeu!

#74
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006

View Posthobbysat, on 02 noiembrie 2021 - 20:14, said:

Nu poti dintr-o centrala locala sa pastrezi parametrii curentului electric ( tensiune si frecventa ) De aceea exista sisteme energetice pentru ca acesti parametri sa nu fie afectati daca se scot din priza 10 aparate de sudura in acelasi moment.
Nu ma pricep, întreb si eu, pe submarin cum fac? La ce sistem se conecteazã și cum?

#75
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postun_el, on 02 noiembrie 2021 - 20:47, said:

La ei, acasa, nu au construit asa ceva.
Inca.
La ei acasa au construit zeci de reactoare experimentale. Fucking shit, la ei acasa au testat bombe atomice, si nu doar in subteran.

View Postantinari, on 02 noiembrie 2021 - 20:49, said:

Nu ma pricep, întreb si eu, pe submarin cum fac?
La ce te referi, la cum functioneaza propulsia nucleara?

Edited by shefu_de_combinat, 02 November 2021 - 20:51.


#76
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

View Postiladi, on 02 noiembrie 2021 - 20:44, said:

Șezi blând, au un proiect început în Utah. Și au purtat deja discuții cu bulgarii. Asa ca poți fi liniștit.

Sed bland, cata bunavointa din partea marelui licurici! Bechtel reloaded, dar la alt nivel. Daca le vor construi, si le vor construi, sa n-o faca asa cum au facut autostrazile.

#77
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postun_el, on 02 noiembrie 2021 - 20:47, said:

La ei, acasa, nu au construit asa ceva. Vin cu propuneri pentru fraierica geamantan, fraierica geamantan accepta! Totul arata bine pe hartie, pana la proba contrarie, fereasca Dumnezeu!

Zic și eu: dacă ești din București nu trebuie să-ți faci griji după cum se mișcă pe acolo treburile cu apa calda. Mai degrabă mi-aș face eu ca parca îl vad pe Bolojan mâine cu un proiect european :D

#78
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postiladi, on 02 noiembrie 2021 - 20:52, said:

Mai degrabă mi-aș face eu ca parca îl vad pe Bolojan mâine cu un proiect european Posted Image
Aveti loc pe acolo pe la fosta fabrica de alumina.

#79
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002
un_el, niste centrale atomice rusesti supertestate ar fi mai bune? sau tie-ti place sa fii bataia de joc a lui putin care cand n-are ce face se joaca iarna cu cu robinetul de la gaz?

Edited by Fane, 02 November 2021 - 20:55.


#80
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postun_el, on 02 noiembrie 2021 - 20:49, said:

Sed bland, cata bunavointa din partea marelui licurici! Bechtel reloaded, dar la alt nivel. Daca le vor construi, si le vor construi, sa n-o faca asa cum au facut autostrazile.

N-asa ca dacă trenul merge cu viteza n-o sa putem sa respiram?

View Postshefu_de_combinat, on 02 noiembrie 2021 - 20:53, said:

Aveti loc pe acolo pe la fosta fabrica de alumina.


M-aș bucura. Sincer. Sa pot face un contract bun cu Nuclear Oradea și sa știu ca nu mai am grija energiei.

#81
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

View Postiladi, on 02 noiembrie 2021 - 20:57, said:

N-asa ca dacă trenul merge cu viteza n-o sa putem sa respiram?

N-asa daca prostesti pe prosti le iei banii, mai dai si rasol, cu riscurile de rigoare care nu-s deloc mici, n-o sa putem sa respiram? Tehnologia e inca noua! Adu-ti rogu-te aminte de scandalul bateriilor de la telefoanele Samsung. Cat tam-tam s-a facut? Aici vorbim despre cu totul altceva la alta dimensiune.

#82
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFane, on 02 noiembrie 2021 - 20:54, said:

un_el, niste centrale atomice rusesti supertestate ar fi mai bune?
Asta va strica, o luati repede pe ulei si ajungeti iar la alb/negru, rusi, putin, paranoia.
VVER-1000/1200 si derivatele sunt niste reactoare chiar ok. Ca nu-s o optiune pentru noi, din motive geostrategice, e alta problema.

Edited by shefu_de_combinat, 02 November 2021 - 21:09.


#83
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttomaso, on 02 noiembrie 2021 - 20:20, said:

Nu eoliana sau fotovoltaica, astea sunt drumuri închise, bani irosiți.

Eh, nu chiar, energia soarelui (care cade pe pamant) e prea mare ca sa fie ignorata, si e cvasi-eterna si constanta, dar probabil inca mai avem pana acolo.

Daca bine am inteles din ce spune Goagal, in prezent omenirea consuma aprox. 15-17 TerraWatts.

Energia cazuta de la soare pe suprafata Pamantului, continuu si constant este in total de 173000 TerraWatts.

Deci, de zece mii de ori mai mult decat consumam acum.

No, de-aia zic. Nu poti sa uiti de ea. :)

Edited by Phobos, 02 November 2021 - 21:17.


#84
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010
Ideea este veche. De prin anii '70 se gandesca la asa ceva.

Ma intreb: nu se va ajunge ca un astfel de reactor sa necesite si un batalion de paza?

#85
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

View PostFane, on 02 noiembrie 2021 - 20:54, said:

un_el, niste centrale atomice rusesti supertestate ar fi mai bune? sau tie-ti place sa fii bataia de joc a lui putin care cand n-are ce face se joaca iarna cu cu robinetul de la gaz?

Din punctul meu de vedere pot sa fie chinezesti sau fabricate pe Marte, nu-mi pasa, atat timp cat s-au dovedit a fi sigure. Ce e asa greu de inteles? Tehnologia e inca la inceput, sa fie clar, nu e o chestiune de viata si de moarte. Oricum ar fi nu sunt adeptul a zeci de cotete nucleare si cacarezele pe care le genereaza imprastiate in toata tara.
Vis-a-vis de Putin si gazul lui, daca romanasii ar fi fost destepti cum au fost ungurii si nemtii alta ar fi fost discutia. Daca romanasii nu s-ar fi caciulit in fata UE, alta ar fi fost situatia. Tot o ard unii cu parul in ochi cu cea ecologie. Bre' ma lasati? Am mai explicat ce si cum. Astia care tot sunteti asa de ecologisti, cati dintre voi va sortati gunoiul si aruncati chistocul de tigare cand sunteti pe strada la un cos de gunoi? Haidi' ca macane, lasati-o jos!

View Postflovio, on 02 noiembrie 2021 - 21:13, said:

Ideea este veche. De prin anii '70 se gandesca la asa ceva.

Ma intreb: nu se va ajunge ca un astfel de reactor sa necesite si un batalion de paza?

Problema asta si altele le-am pus si eu, da' multi nu vad padurea din cauza copacilor.

Edited by un_el, 02 November 2021 - 21:19.


#86
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 15.04.2019
Eu zic sa mai asteptam putin, pana le fac p-alea micro, de apartament. Se vor monta in locul celor pe gaz (s-a scumpit) si se vor livra la pachet cu trei pistolari de la Antitero,  pentru paza (sa nu vi le fure talibanii). Iar Dacia va produce Spring-ul Stepway, cu reactor in locul rotii de rezerva (nu va mai fi nevoie de ea - va avea kit de levitare). Chiar m-as plictisi daca ar disparea colegii de pe Sp care vaneaza toate speculatiile de pe net si le citeaza aici ca fiind deja implementate de alaltaieri.

#87
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postun_el, on 02 noiembrie 2021 - 20:47, said:

La ei, acasa, nu au construit asa ceva. Vin cu propuneri pentru fraierica geamantan, fraierica geamantan accepta! Totul arata bine pe hartie, pana la proba contrarie, fereasca Dumnezeu!
"Fraierica geamantan"...buna asta, m-a distrat Posted Image

Dincolo de distractia asta, lucrurile chiar asa functioneaza. Uite:
https://www.energy.g...-reactor-design

Quote

The U.S. Nuclear Regulatory Commission (NRC) recently issued its final safety evaluation report on NuScale Power’s small modular reactor (SMR) design. This accomplishment is the first of its kind for a SMR and puts NuScale on track to receive a full design certification from the regulator by August 2021.
The milestone is the direct result of more than $400 million in funding by the U.S. Department of Energy (DOE) since 2014 to accelerate the development and deployment of SMRs.
....
What’s Next?
The NRC is preparing a rulemaking to certify the NuScale SMR design. Once certified, the SMR will join six other light water reactor designs cleared by the NRC. The regulator is also reviewing the nation’s first boiling water SMR design developed by GE-Hitachi.
Upon reaching a decision to move forward with the Carbon Free Power Project, UAMPS and its members will continue characterizing its preferred site and will initiate the development of a Combined License Application for review by the NRC.
In addition to the Carbon Free Power Project, NuScale has signed agreements with entities in Canada, Romania, the Czech Republic, and Jordan to build future plants.

Ultima parte subliniata chiar face parte din procesul de certificare pentru liber la instalarea in retea in urma testarilor in conditii reale. Fraierica geamantan avanseaza la rangul de cobai (Cavia porcellus).
Sarac, usor de manipulat, fomist si fara cine stie ce cultura, in special tehnica, acesta accepta asa numita provocare. De altfel chestia asta pica bine si pentru proiectul ELSMOR:
https://cordis.europ...oject/id/847553

Quote

Light water small modular reactors (LW-SMRs) are a promising new technology whose features make them a potentially attractive energy source. The EU-funded ELSMOR project seeks to design methods and tools for stakeholders to assess and verify LW-SMRs’ safety when installed across Europe. It will gather, analyse and disseminate information on LW-SMRs’ potential and challenges to target audiences such as citizens, decision-makers and regulators. The project will also devise procedures to evaluate their safety, enhance European experimental research infrastructure to help in assessing future LW-SMR safety features, and enrich European nuclear safety analysis codes for evaluating future LW-SMR safety. Ultimately, the licensing procedure will be smoother and more complete.

Edited by vata_pa_batz, 02 November 2021 - 21:23.


#88
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005

View Postiladi, on 02 noiembrie 2021 - 20:57, said:

M-aș bucura. Sincer. Sa pot face un contract bun cu Nuclear Oradea și sa știu ca nu mai am grija energiei.
Numa` sa nu uiti un lucru: sa nu-ti faci iluzii ca o sa pupi energie ieftina, indiferent cat o sa fie costul de productie.

Sistemul in care traim nu permite asta.

Edited by Phobos, 02 November 2021 - 21:22.


#89
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostPhobos, on 02 noiembrie 2021 - 21:20, said:

Numa` sa nu uiti un lucru: sa nu-ti faci iluzii ca o sa pupi energie ieftina, indiferent cat o sa fie costul de productie.

Sistemul in care traim nu permite asta.

Gresit! Energia nu devine scumpa, deoarece din principiu energia trebuie sa fie scumpa. Este de fapt exact invers si tocmai de aia cere UE diversificare si separarea dintre producatori si furnizori. Mai este si o pîrghie pe drumul inspre competitivitate

#90
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postvata_pa_batz, on 02 noiembrie 2021 - 21:27, said:

Energia nu devine scumpa, deoarece din principiu energia trebuie sa fie scumpa.
Hai ca suntem curiosi.
Ia, explica-ne de ce trebuie, si de ce de fapt e in binele nostru, da' nu pricepem noi.

Edited by shefu_de_combinat, 02 November 2021 - 21:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate