Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Intrebari in legatura cu gazele naturale din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#109
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostNeaceasca85, on 11 mai 2023 - 11:43, said:

Nu rezulta gaze toxice.
Si monoxid de carbon si noxe (NOx) si dioxid de azot (N2O) si VOC-uri si SO2 si particule (PM) si metan ne-ars.
Iti lipsesc cunostinte fundamentale pentru subiectele pe care le predici.

View PostNeaceasca85, on 11 mai 2023 - 11:43, said:

Asa ca refuzul folosirii metanului [...] este extremism pur.
Astfel de afirmatii sunt aiurei pure.

Edited by kolfleading, 11 May 2023 - 14:53.


#110
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,987
  • Înscris: 14.10.2008
Exista, dar eu nu pot face baie (dus lung ca nu mai am cada din 2010, deci dus cu debit mare) fara ceva care face multa apa calda intr-un timp scurt, boilerul atasat centralei este un back-up, care ma ajuta sa-mi termin dusul daca se opreste curentul sau gazul ori se strica centrala, dar boilerul nu-mi face fata (184 L, serpentina impartita in 2, panou solar si centrala) scade drastic temperatura apei si eu o vreau fierbinte, cand apa calda nu are presiune sau temperatura cum le vreau ma enervez.

Deci ori rup instalatia electrica cu ceva trifazic pentru apa calda ori toata lumea e fericita cand merge gazul. Baie fac preponderent noaptea, nu ma bazez pe nimic solar, desi am un panou Kalpak cu antigel, boilerul fiind cu 2 serpentine.

33 kw e centrala de acasa, pe care fac si baie, cea veche a fost 43 kw. La birou e una tipica de apartament, 24 kw.

50%? Deh, aragaz in condensatie nu se poate, centrala e cu 95% eficienta. Dar tot fan gaz voi fi mereu si pe gatit, si pe apa calda si incalzire. La apa calda e suportabil oricat s-ar scumpi, vara am 400 lei pentru cele 2 case.

View Postdoinastela, on 11 mai 2023 - 14:30, said:

ideea e ca pana cum putin timp in urma consumul de gazul era de cel putin 3x mai ieftin ca un consum electric echivalent.

Acum.. pana nu se ridica plafonarile nu putem sti.
Daca compar kwh Hidroelectrica de 0,78 lei cu 3,3 lei metrul cub de gaz, imi iese gaz mult mai scump, Engie versus HE. Dar cum pretul se raporteaza tot in kwh si la gaz, inca iese mai scump la curent decat la gaz.

View Postkolfleading, on 11 mai 2023 - 14:52, said:

Si monoxid de carbon si noxe (NOx) si dioxid de azot (N2O) si VOC-uri si SO2 si particule (PM) si metan ne-ars.
Iti lipsesc cunostinte fundamentale pentru subiectele pe care le predici.

Astfel de afirmatii sunt aiurei pure.
Aiureli sunt afirmatiile ecologistilor. Aiureli legiferate din pacate. Si aiureli in curs de legiferare.

Alte chestii in afara de CO2 si apa rezulta din arderea motoarelor ICE, nu la centralele pe gaz. In centrala presiunea si temperatura e prea mica pentru a genera oxizi de azot, nu e ca la masina.

Monoxid de carbon la tiraj fortat, exclus. Ala se produce cand flacara nu are oxigen suficient. PM nici atat, asta e gogorita folosita de mafia termoficarii.

SO2, discutabil, asta ar putea fi de la mercaptanul care daca nu ar fi bagat in gaz, nu am sti cand sunt scapari, CH4 nu are miros, din pacate.

Edited by Neaceasca85, 11 May 2023 - 15:10.


#111
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Deşi răspunsul s-ar preta mai mult la "Viitorul centralei pe gaz", pentru că discuţia a fost pe acest  subiect: la gătit nu o fi eficient gazul, dar la încălzire e, de aceea greu de înlocuit, mai ales când nu ai infrastructură şi electricitatea e scumpă. Deci încă are viitor. Când o să poţi pune minim 15-20 k.W. branşament şi va fi la consum mare 80 de Bani un k.W.h., atunci vom discuta despre schimbarea paradigmei.
Buteliile cam cu ce tip de gaze sunt umplute în zilele noastre?   :huh:

Edited by djl, 12 May 2023 - 13:05.


#112
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdjl, on 12 mai 2023 - 13:04, said:

dar la încălzire e,
Dar nici la incalzire nu e eficient.

View Postdjl, on 12 mai 2023 - 13:04, said:

de aceea greu de înlocuit
E greu de inlocuit pentru ca este ieftin (daca pasezi costul efectelor asupra mediului in bratele generatiilor viitoare).

#113
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,987
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SCMb5UQlFII?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#114
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
The Fastest-Warming Continent, Europe Has Already Heated by More Than 2 Degrees C

https://e360.yale.ed...-climate-change

Edited by kolfleading, 21 June 2023 - 07:30.


#115
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,987
  • Înscris: 14.10.2008
Cel mai rapid se incalzesc creierele agevistilor.

Gas forever in locuinte, la masini macar GPL sa ramana, in sistem hibrid, nu pot nega ca masinile degaja oxizi de azot, mai rau cele diesel, dieselul imi place dar chiar nu are ce cauta in oras.

Mi-ar fi placut ca in 2010-2015 deja toate apartamentele comuniste din Romania sa fi avut centrale individuale. Au destule orase dar din pacate nu si cele mari, care sunt niste vaci de muls. Sunt de acord si cu centrala de bloc, mai ales la blocurile noi.

Imi place ca Transgaz gandeste pe urmatorii multi ani. Sa nu fie intimidati de idiotenia UE, conducerea se poate schimba, daca vrea SUA.

Edited by Neaceasca85, 21 June 2023 - 09:37.


#116
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 15.10.2006

 Neaceasca85, on 21 iunie 2023 - 09:36, said:

Cel mai rapid se incalzesc creierele agevistilor.

Gas forever in locuinte, la masini macar GPL sa ramana, in sistem hibrid, nu pot nega ca masinile degaja oxizi de azot, mai rau cele diesel, dieselul imi place dar chiar nu are ce cauta in oras.

Mi-ar fi placut ca in 2010-2015 deja toate apartamentele comuniste din Romania sa fi avut centrale individuale. Au destule orase dar din pacate nu si cele mari, care sunt niste vaci de muls. Sunt de acord si cu centrala de bloc, mai ales la blocurile noi.

Imi place ca Transgaz gandeste pe urmatorii multi ani. Sa nu fie intimidati de idiotenia UE, conducerea se poate schimba, daca vrea SUA.
Ce frumos ar fi sa iti pice centrala exact de sarbatorile de iarna cand va fi gerul mai mare.
Eu sunt patit.
Sau sa ramai fara presiune la gaz exact ca pe vremea odiosului iubit de tine.

#117
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,987
  • Înscris: 14.10.2008
De Sarbatori e mereu cald, nu ger. Posted Image Gerul e in ianuarie-februarie.

Prefer sa pice centrala decat aerul conditionat. Din pacate a picat aerul conditionat exact in 38 de grade in 24 iulie 2022. Am dormit la demisol, am planificat cu instalatorul noul aparat AC, am plecat in Turcia, a venit instalatorul la 5 ore dupa ce m-am intors din Turcia si montat noul aparat.

Pentru incalzire am caloriferele electrice mostenite de la bloc, apa calda e problema cea mai mare cand nu merge centrala. Vara ziua pot avea ceva apa calda de la panoul solar, iarna nu.

Centrala este noua, din 2022, cea veche se stricase si mergea leeeeent pe foc mic, dar nu se stricase complet, la incalzire era OK, la apa calda era nasol.

Presiune redusa la gaze nu am mai avut din 2001. Rupe presiunea si tot orasul e pe centrale din anul 2000. Astea sunt prostii de la Radetisti. De la mafie.

Oricum si daca nu se desfiinta termoficarea in 2000, eu la casa tot centrala aveam. E cea mai buna varianta, mai ales pe apa calda.

***********
Pe odiosul nu-l iubesc. Nu era viata ce era inainte de 89.

Edited by Neaceasca85, 21 June 2023 - 10:46.


#118
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Mai greu să rămâi fără gaze. Doar dacă se sparge ţeava (eventual o face vreun Dorel) sau se strică un agregat. De-a lungul timpului am rămas de mai multe ori fără electricitate decât fără gaze - doar la revezii s-a mai oprit şi cică ar fi avut cineva o scurgere. Nasol e când cineva nu are chef să facă revizie sau nu e acasă şi sunt ameninţaţi locatarii cu oprirea gazului în tot blocul.
Metanul nu e nici super pentru mediu, dar cintre combustibili nu e cel mai periculos pentru mediu.
Până ca în România să se facă ceva pentru curent electric ieftin, adică atomic, eventual ceva eoliene, gazul va rămâne baza. Că reţelele electrice se pot extinde mai uşor acolo unde sunt aeriene, dar degeaba se sporeşte puterea, dacă nu există tentaţia de a folosi energia electrică în loc de gazul natural. Deci "revoluţia" reducerii consumului de gaz nu va veni prea curând.

Edited by djl, 21 June 2023 - 13:11.


#119
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 28.11.2017
Problema cu EE este ca isi pun nebunii panouri pe casa, isi cumpara damblale electrice si nu mai folosesc gazul.

dpdv al afacerilor energia verde e rea, foarte rea!
Statul trebuie sa incaseze bani de undeva, ori imprumuturi, ori din taxe si impozite ori cel mai grav, imprima bani.

#120
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

 kolfleading, on 21 iunie 2023 - 07:30, said:

The Fastest-Warming Continent, Europe Has Already Heated by More Than 2 Degrees C
daca te uiti mai in amanunt, nici vorba de +2 grd in Ro !
Incalzirea a fost mai mult in bazinul Mediteranean, mai exact in Vestul acestuia.

In Ukr de ex. nici macar n-a crescut (sunt petele albe), la fel si prin Turcia.

Si in 2023 parca a fost mai rece primvara si inceputul verii ca deobicei.

Per total, in Ro Iernile au devenit mai calduroase (si fara zapada), dar Verile au devenit mai racoroase. Pare o inversiune de anotimpuri, nu o incalzire.
Incalzire accentuata apare in zonele puternic pindustrializate, Sudul Germ. France, nordul Italiei.

Smecheria cu comparatiile astea la masuratori e ca depinde la ce perioada le raportezi. Posted Image

 Neaceasca85, on 21 iunie 2023 - 09:36, said:

Imi place ca Transgaz gandeste pe urmatorii multi ani. Sa nu fie intimidati de idiotenia UE, conducerea se poate schimba, daca vrea SUA.
stai linistit ca si Transgaz face doar ce i se zice, nu e de capul lui.

Se pare ca Ro i se va permite sa foloseasca gazul in continuare, pentru ca are din belsug, dar si pentru ca o electrificare peste noapte ar fi imposibila.
Conteaza probabil si Consumurile relativ mici ale Ro, la fel si emisiile neglijabile de noxe (comparativ cu Vestgul industrializat).

Deci orasele electric-only pe care le doreste kolfleading vor fi in continuare NY si pe alte meleaguri.Posted Image
Oricum planeta a mai avut mai multe perioade de incalzire, la fel si de racire, mai toate in perioade neindustrializate.
-------------------------
Au mai inmuiat si nemtii discursul, de la heat pump only au inceput sa accepte ideea si a altor surse alternative (se va intampla si in cazul Masinilor electrice). Probabil se vor accepta si centralele ce functioneaza cu amestec cu hidrogen in cazul centralelor noi, iar in cazul centralelor vechi se va accepta repararea si utilizarea lor pentru mai multa vreme.
-dar nu e nimic batut in cuie, Legea Incalzirii inca nu a iesit in germ., se tot discuta si se tot amana.
-interesant e in Germ. ca au ordonat un Audit energetic la nivel de Oras, comuna.. vor sa vada ce se poate face concret in fiecare regiune, ca si la ei situatiile difera uneori f. tare.
--------------------------------------------------------------------
Numai un brainless poate recomanda o singura solutie no-matter-what si fara tina cont de conditiile concrete. Sunt cei cu panica si cu Urgentele (virologice, climatice, de razboi, etc.)

Edited by doinastela, 21 June 2023 - 13:51.


#121
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,987
  • Înscris: 14.10.2008

 theionutzradu1991, on 21 iunie 2023 - 13:16, said:

Problema cu EE este ca isi pun nebunii panouri pe casa, isi cumpara damblale electrice si nu mai folosesc gazul.

dpdv al afacerilor energia verde e rea, foarte rea!
Statul trebuie sa incaseze bani de undeva, ori imprumuturi, ori din taxe si impozite ori cel mai grav, imprima bani.
Fara asa zisele compensari zi-noapte, vara-iarna, panourile sunt 0. Compensarile au existat si in SUA si au fost scoase, pentru ca nu sunt realiste. Posted Image

Iarna, daca e nor permanent sau zapada mare, panourile sunt 0 chiar si ziua, in alea 8 ore de zi. Nici bateriile nu se incarca iarna, daca ele exista.

Aici casele si institutiile care au pus panouri FV, tot pe gaz au lasat incalzirea.

Eu oricum consum mai mult noaptea, si curent si gaz, ziua ori la munca pe PC, ori pe telefon acasa. Cel mult aspir, in zilele de sambata, acasa.

Gazul si electricul asigura un echilibru perfect, nu trebuie sa lipseasca nici una nici alta.

Nu am ramas fara gaze decat in octombrie 2018, 20 de ore, in rest niciodata intre 1992 si 2023, doar intreruperi locale anuntate, foarte rare.

Energia "verde" este rea pentru ca este insuficienta, ineficienta, flimsy si intermitenta. In sistemul energetic national orice sursa "verde" trebuie sa aiba in spate, in standby la orice ora, surse clasice de electricitate.

 djl, on 21 iunie 2023 - 13:10, said:

Mai greu să rămâi fără gaze. Doar dacă se sparge ţeava (eventual o face vreun Dorel) sau se strică un agregat. De-a lungul timpului am rămas de mai multe ori fără electricitate decât fără gaze - doar la revezii s-a mai oprit şi cică ar fi avut cineva o scurgere. Nasol e când cineva nu are chef să facă revizie sau nu e acasă şi sunt ameninţaţi locatarii cu oprirea gazului în tot blocul.
Daca ati fi avut centrale, ati fi avut bransamente separate si ati fi scapat de toate durerile de cap date de vecini. Aici in oras si la apa si la gaz fiecare are ceasul si teava lui.

Dar voi in Bucuresti inca aveti si contorul de curent in casa, si caloriferul de fonta la Radet, imi place ca sunteti conservatori, si eu dupa 2019 am devenit conservator ca urasc noile trenduri, rahat ambalat frumos pentru atehnici. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 21 June 2023 - 14:26.


#122
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,987
  • Înscris: 14.10.2008
***********
Brainless e cine considera centrala pe gaz drept varianta rea sau poluanta. Eu o consider cea mai buna varianta, care le bate pe toate, la incalzire si apa calda. Heat pump e buna la racire, ca doar ea o poate face. Posted Image

Am si AC Inverter, dar doar pentru ca a crapat cel vechi, dupa 11 ani.

#123
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

 Neaceasca85, on 21 iunie 2023 - 14:42, said:

Eu o consider cea mai buna varianta, care le bate pe toate
stai, ca nu cunosti preturile din viitor ! Posted Image

N-o sa fie plafonate permanent tarifele.

Cea mai buna solutie e o Centrala pe gaz SI o Pompa de caldura. Sigur, e si cea mai costisitoare, dar iti confera flexibilitate si cvasi-independenta.
Exista si combinatii de solutii hibride integrate Centrala gaz / Pompa caldura.

#124
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 15.10.2006
Mai exista pe piata noastra si PDC pe gaz?

#125
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,987
  • Înscris: 14.10.2008
Americanii aveau o chestie interesanta numita gas furnace in cladirile mari, care baga aerul incalzit pe gaz in sistemul de ventilatie sau duct care aduce vara aerul conditionat prin toata cladirea.

La apa calda gas boiler e cea mai buna varianta pentru mine, la incalzire pentru ca nu-mi trebuie mult, poate fac o concesie electrica, dar nu una pe freon, ala il voi folosi numai la racire vara.

#126
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 djl, on 21 iunie 2023 - 13:10, said:

curent electric ieftin, adică atomic
Cel mai ieftin este fotovoltaic si eolian.
Atomic este cel mai printre cele mai scumpe si cu cele mai mari depasiri ale termenelor si bugetelor.

Attached Files


Edited by kolfleading, 21 June 2023 - 19:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate