Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Prețurile RCA au crescut masiv la unii asigurători

- - - - -
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#55
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAdm, on 15 septembrie 2021 - 07:06, said:

Prețurile RCA au crescut masiv la unii asigurători....
tu iti faceai RCA-ul la ieftinache pana acu?

#56
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt o oama practica, deci ieftin, dar nici chiar asa de ieftin, adica nu cumparam niciodata City sau Euroins.

la mine RCA e neglijabil dpdv al costurilor, iar ala e titlu de articol.

#57
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Chiar m-am speriat si eu azi, cand am primit reminder ca peste o luna imi expira RCA-ul. Ma uit de curiozitate ce preturi sunt si am ramas socat fata de ce stiam ca era anul trecut.
Nu conteaza ca e asigurator ieftin sau nu, dar a crescut procentual cred ca cu vreo 50% fata de anul trecut.

Edited by bai3tzash, 15 September 2021 - 10:20.


#58
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostHunor_66, on 15 septembrie 2021 - 07:13, said:

Pe mine ma deranjeaza ca Bonus-Malus ii asa de mic, si ca dupa N ani fara evenimente nu-ti dau un RCA extrem de ieftin.

Există și o explicație. O bună parte din evenimente nu se raportează. Vechea "ia 300 de lei să-ți repari portiera". Treaba asta face ca mulți șoferi să figureze fără vreun eveniment rutier. De-asta, tu te consideri excepție, că n-ai avut vreun eveniment, dar, practic, ești parte a majorității.

#59
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postro_explorer, on 15 septembrie 2021 - 09:28, said:

Pai franatul brusc pe care te laudai ca il practici face parte din conducerea preventiva maestre?
Acum spune tu cu gurita ta, trollezi aici sau trollai acolo ?
Niciunde!
Ia zi la voi sunt nesimtiti care incurca traficul dinadins pe fiecare strada ? Ca daca nu gasesti neam macar 5 intr-o zi obisnuita atunci te invit in Romania sa vezi cum ti se schimba optica.

View PostFane, on 15 septembrie 2021 - 09:33, said:

la asta adauga ca-si ia o rabla din bazar de 500-1000-2000€, asigurarea o face si pe aia la bani de bomboane si daca o farma are o poveste de zis la o bere. nu-i problema ca-si risca propria integritate corporala si propria rabla, dar de multe ori atenteaza la integritatea corporala si prejudiciaza si oameni nevinovati...
Am luat si eu una de pe olepix cu 400 de euro. Diferenta e ca am bagat bani s-o fac tehnic impecabila : https://forum.softpe...09-13-multijet/

#60
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021

View Postro_explorer, on 15 septembrie 2021 - 09:56, said:

Si a mers? E bine ca te simti tu bine. Ai si o cruciulita atarnata la oglinda? Am inteles ca asta nu merge fatra cruciulita. Si neaparat sa sfintesti cazanul ... e obligatoriu, altfel inchimatul si rugatul nu au efect.



de ani de zile doar atat aveti in capul ala sec: cazane,cocalari ,ca de aia se duce dracu natia asta si a ramas in urma cu 10000 ani.Repetati ca papagalii niste cuvinte de ani de zile  fara sens si puneti etichete fara sa cunoasteti un om.Cand va vad ca pronuntati mereu aceleasi cuvinte ca niste papagali imi vine sa ma duc si mai departe.V-a ramas voua in cap ca toti care au "cazane" toti sunt cocalari,depresivi,manelisti si mai stiu eu cum,dar niciodata nu va vedeti gunoaiele din proprii ochi.Daca tot ai boala pe cazane,munceste si tu si ia-ti si tu un cazan,dar pun pariu ca la cat de frustrat si sarac esti esti nu ai bani nici sa treci strada, si-ti reversi frustrarile pe cei care au cat de cat o situatie financiara mai buna ca a ta.In viata mea nu am vazut un om care e un pic instarit sa arunce cu acid in stanga si-n dreapta.De obicei doar saracii  si frustratii o fac si-si merita soarta pe deplin.Chiar si-o merita.

Cat despre doctor,eu ti-as sugera sa dai tu o raita pe acolo pe la ei si sa vi sa ne spui ce diagnostic ti-au pus.Dupa ce vi tu de acolo ma duc si eu dupa tine.

#61
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostBaXXXon, on 15 septembrie 2021 - 10:25, said:

Niciunde!
Ia zi la voi sunt nesimtiti care incurca traficul dinadins pe fiecare strada ? Ca daca nu gasesti neam macar 5 intr-o zi obisnuita atunci te invit in Romania sa vezi cum ti se schimba optica.
Daca tu gasesti 5 care te incurca si alegi sa ii blochezi, se cheama ca sunt 6 nesimtiti care incurca traficul, dintre care 5 incurca o data, iar unul il incurca de 5 ori.
Asa se vede din banca mea.

Edited by danvlas, 15 September 2021 - 10:31.


#62
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Se vede prost din banca ta, sigur esti unu din aia care incurca traficul ca trebuie sa-si faca selfi la volan pt feisbuc. Nu dragu mamii , il trezesti din visare pe nesimtit si-i aduci aminte ca nu e la el in curte , astfel din 10 nesimtiti ramai cu zero si fiecare respecta dreptul celuilalt de a se duce in treaba lui.

#63
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Postmirel3003, on 15 septembrie 2021 - 08:53, said:

Sunt 100% de acord cu tine ca pretul minim sa fie 1500 ron pentru asigurare dar cu urmatoarele conditii:

1) Sa iti poti repara masina in reprezentanta fara comentarii
2) Sa primesti masina la schimb pe durata reparatiei
3) In caz de dauna totala sa iti dea pretul real al masinii si sa pastreze epava.

1) poți la orice asigurător serios. Pe probate. Posted Image
2) poți, la orice asigurător serios și orice service serios (nu neapărat reprezentanță)
3) aici ține de lege, nu de asigurători.


View PostBaXXXon, on 15 septembrie 2021 - 10:34, said:

Se vede prost din banca ta, sigur esti unu din aia care incurca traficul ca trebuie sa-si faca selfi la volan pt feisbuc. Nu dragu mamii , il trezesti din visare pe nesimtit si-i aduci aminte ca nu e la el in curte , astfel din 10 nesimtiti ramai cu zero si fiecare respecta dreptul celuilalt de a se duce in treaba lui.
... rămâi cu unul care are impresia (greșită, de altfel) că a rezolvat o problemă care există doar în mintea lui. Dar e bine, măcar el e fericit. :)

Edited by alexcrist, 15 September 2021 - 10:35.


#64
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostStephenson_2-18, on 15 septembrie 2021 - 10:29, said:

...
Interesanta reactie.

Edited by ro_explorer, 15 September 2021 - 10:40.


#65
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View PostFane, on 15 septembrie 2021 - 10:11, said:

tu iti faceai RCA-ul la ieftinache pana acu?


Eu da.  E o crima sa faci asta ? Legea te obliga sa te asiguri. De asemenea, legiuitorul este obligat sa supravegheze si sa reglementeze piata. Nu eu personal. Nu ma intereseaza pe mine ca aia sunt in faliment.
Daca maine Mega Image intra in faliment ar trebui sa fie problema mea sau cum ?

#66
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostBaXXXon, on 15 septembrie 2021 - 10:34, said:

il trezesti din visare pe nesimtit si-i aduci aminte ca nu e la el in curte , astfel din 10 nesimtiti ramai cu zero si fiecare respecta dreptul celuilalt de a se duce in treaba lui.
Asa faceam si eu pe vremuri, imi sarea tandara.
M-am linistit acum, ma uit pe geam, intra start-stopul, nu consum benzina, si nu imi creste nici tensiunea.
nu sunt mai castigat acum?

Oricum nu avem cum sa ne luptam cu ei, ne dovedesc, sunt prea multi...........

#67
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBaXXXon, on 15 septembrie 2021 - 10:34, said:

Nu dragu mamii , il trezesti din visare pe nesimtit si-i aduci aminte ca nu e la el in curte ,
Si cum este asta "condus preventiv" ? ... caci ai spus ca tu conduci preventiv.

Edited by ro_explorer, 15 September 2021 - 10:45.


#68
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostBogotta, on 15 septembrie 2021 - 10:42, said:

Nu ma intereseaza pe mine ca aia sunt in faliment.
Daca maine Mega Image intra in faliment ar trebui sa fie problema mea sau cum ?
Nu e aceeasi treaba cu Mega Image-ul.
Daca derapezi si faci tandari radiatorul unui Bentley s-ar putea proprietarul sa te taraie prin tribunale, poate el nu are timp dar e posibil sa aibe avocati angajati care aia chiar au timp.

#69
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,973
  • Înscris: 04.10.2007

View Postalexcrist, on 15 septembrie 2021 - 10:34, said:

1) poți la orice asigurător serios. Pe probate. Posted Image
2) poți, la orice asigurător serios și orice service serios (nu neapărat reprezentanță)
3) aici ține de lege, nu de asigurători.
Pe mine daca maine ma loveste unu si duc masina in reprezentanta la Ford, nu o sa imi dea niciodata FORD masina cat timp sta masina la ei. Da, daca o duc intr-un sevice "de cartier" probabil o sa primesc masina la schimb, dar eu vreau sa imi fac masina in reprezentanta pentru ca aia stiu ca fac treaba buna.

Atunci eu trebuie sa merg sa imi inchiriez masina si atentie ai masina doar pe perioada reparatiei. Daca masina sta in service si se asteapta piese pentru ea, banii nu se deconteaza.

Din ce stiu eu firma iti deconteaza masina inchiriata o zi pentru fiecare 4 ore de manopera... Manopera poate dureaza 20 ore si iti deconteaza 5 zile pentru inchirierea masinii, dar tu astepti dupa piese 15-30 zile in unele cazuri...

View PostTheWarrior, on 15 septembrie 2021 - 10:51, said:

Nu e aceeasi treaba cu Mega Image-ul.
Daca derapezi si faci tandari radiatorul unui Bentley s-ar putea proprietarul sa te taraie prin tribunale, poate el nu are timp dar e posibil sa aibe avocati angajati care aia chiar au timp.

Niciodata... cat timp tu ai asigurarea sa dea in judecata asiguratorul nu pe tine. Nu are nici cea mai mica sansa de castig.

Ce fac eu sa pedepsesc un sofer care are asigurare la City/Euroins e sa nu accept amniabila, si ii zic asta in fata, si astfel plateste o amenda la politie pentru ca si-a facut cea mai ieftina asigurare.

In concluzie, m-ai lovit, sub nici o forma nu fac cu tine amniabila, mergem la politie. Ai asigurare OK, facem amniabila.

Edited by mirel3003, 15 September 2021 - 10:57.


#70
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmirel3003, on 15 septembrie 2021 - 10:55, said:

Din ce stiu eu firma iti deconteaza masina inchiriata o zi pentru fiecare 4 ore de manopera... Manopera poate dureaza 20 ore si iti deconteaza 5 zile pentru inchirierea masinii, dar tu astepti dupa piese 15-30 zile in unele cazuri...
Eu am facut buba pe 13 decembrie 2019 ... am stat cu masina in service pana pe 20 februarie 2020 in asteptare de diagnosticare si evaluare daune. Am avut masina la schimb pe toata perioada. La sfarsit mi-au declarat dauna totala si mi-au dat masina noua, cu aceleasi specificatii ca prima (acelasi model, aceleasi dotari). A meritat asigurarea aia cu varf si indesat.

Edited by ro_explorer, 15 September 2021 - 11:03.


#71
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostTheWarrior, on 15 septembrie 2021 - 10:51, said:

Nu e aceeasi treaba cu Mega Image-ul.
Daca derapezi si faci tandari radiatorul unui Bentley s-ar putea proprietarul sa te taraie prin tribunale, poate el nu are timp dar e posibil sa aibe avocati angajati care aia chiar au timp.
Sorry, dar nu prea are cum. Polita de asigurare VALABILA transfera raspunderea civila de la asigurat la asigurator. Daca asiguratorul da faliment, statul - care l-a autorizat - ii preia locul.
Deci proprietarul de Bentley trebuie sa dea in judecata asiguratorul, nu pe asigurat. Iar instanta poate decide ca statul sa plateasca dauna ;)
De asemenea, proprietarul de Bentley ar putea avea un RCA cu decontare directa, ceea ce il poate salva de un asigurator neserios. Asa am facut eu, cand m-a busit un nene asigurat la Euroins. Aveam RCA Omniasig cu decontare directa si m-am dus direct la ei.

#72
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,501
  • Înscris: 12.07.2010
ț

View Postro_explorer, on 15 septembrie 2021 - 10:45, said:

Si cum este asta "condus preventiv" ? ... caci ai spus ca tu conduci preventiv.
Părerea mea e că această "conduită preventivă" înseamnă că cel mai important kilometru parcurs de un șofer să fie "kilometrul care urmează"  chiar dacă a parcurs anterior 100 000 km fără evenimente rutiere. Și asta nu o spun eu, au spus-o oameni mult mai deștepți decât mine. Să ai atenție maximă în localități, curbe, vârfuri de pantă, etc. Să reduci rapid viteza dacă vezi o minge în drum în "așteptarea" copilului care  fuge să o recupereze. Să mergi cu maximă atenție pe timp de ceață cu toate luminile aprinse și să claxonezi periodic (asemănător cum spune Instrucția de Mișcare CFR). Să nu mergi cu o viteză mai mare decât cea care îți permite oprirea în condiții de siguranță dacă îți "apare" în față noaptea o căruță nesemnalizată sau alt obstacol, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate