Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Prețurile RCA au crescut masiv la unii asigurători

- - - - -
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Prețurile RCA au crescut masiv la unii asigurători, pe fondul posibilului faliment al City Insurance

Quote

Mai mulți asigurători au crescut semnificativ prețurile RCA în ultimele 10 zile pe fondul problemelor mari în care se află liderul pieței - City Insurance, companie cu peste 3 milioane de clienți, care este aproape de procedura de faliment. Datele brokerilor consultate de HotNews.ro arată că Euroins, al doilea mare asigurător RCA, cu prețuri la fel de mici ca City, a majorat tarifele și cu 600 de lei în unele cazuri, iar alți asigurători au urmat același trend.


Mai mult @ Hotnews

Este clar ca City insurance distorsiona piata, insa in continuare nu pot intelege de ce legislativul lasa sa existe oa sa mare diferenta de pret intre oferte.

12 luni fara decontare directa: 1170 -> 1840 lei
12 luni cu dencontare directa: 1258 -> 2245 lei

Din exemplul articolului.

[ https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2021-09-15-25039208-0-oferta-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pe mine ma deranjeaza ca Bonus-Malus ii asa de mic, si ca dupa N ani fara evenimente nu-ti dau un RCA extrem de ieftin.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
am dat si eu acum pe emag sa vad. anul trecut euroins:237, anul asta grawe:269. fara decontare.

#4
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
La fel ca pe piata de capital in cazul Sif-urilor, ASF-ul doarme.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007
Cu alte cuvinte va creste numarul celor care conduc fara asigurare.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 Adm, on 15 septembrie 2021 - 07:06, said:

Este clar ca City insurance distorsiona piata
Adica oferea serviciu cinstit, corect :P O sa mai fie si altii ieftini cand se reechilibreaza, multi nu-si permit altfel.

 Argv, on 15 septembrie 2021 - 07:15, said:

Cu alte cuvinte va creste numarul celor care conduc fara asigurare.
Daca nu-si permit, da.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

 bobitad, on 15 septembrie 2021 - 07:13, said:

am dat si eu acum pe emag sa vad. anul trecut euroins:237, anul asta grawe:269. fara decontare.

Sper să dispară și ăștia...asigurarea la ei e doar ca să ai o hârtie acolo, să fii în legalitate.

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu nu imi aduc aminte sa fi platit vreodata in vest asigurare obligatorie la motoare sub 1,5 litri mai putin de 300 de euro pe an. Ever.

#9
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Adm, on 15 septembrie 2021 - 07:06, said:

Este clar ca City insurance distorsiona piata, insa in continuare nu pot intelege de ce legislativul lasa sa existe oa sa mare diferenta de pret intre oferte.
Eu cred ca nu City distorsioneaza piata, ci numarul soferilor care nu stiu sa conduca.

La fel pot completa ca nu pot intelege cum se poate trece atat de usor examenul auto.

Te uiti la fata lor si iti dai seama ca nu au ce cauta la volanul unor masini.

#10
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017

 Adm, on 15 septembrie 2021 - 07:06, said:

Prețurile RCA au crescut masiv la unii asigurători, pe fondul posibilului faliment al City Insurance



Mai mult @ Hotnews

Este clar ca City insurance distorsiona piata, insa in continuare nu pot intelege de ce legislativul lasa sa existe oa sa mare diferenta de pret intre oferte.

12 luni fara decontare directa: 1170 -> 1840 lei
12 luni cu dencontare directa: 1258 -> 2245 lei

Din exemplul articolului.

cum adica de ce lasa asa diferente mari de pret intre oferte? Glumesti?

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Groot, on 15 septembrie 2021 - 07:39, said:

Eu nu imi aduc aminte sa fi platit vreodata in vest asigurare obligatorie la motoare sub 1,5 litri mai putin de 300 de euro pe an. Ever.

De ce vorbesti de vest,Romania se afla in est.In estul indepartat si intunecat.
Daca ar fi 300 de euro asigurarea minima,nici 5% din vehiculele inmatriculate in Romania n-ar avea asigurare.

Pana la urma care-i problema?Am dorit din toata inima capitalism.Iata,il avem.Asigurarea face parte din pilonii de baza ai capitalismului.Tre' platita.

#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 adisz, on 15 septembrie 2021 - 07:51, said:

De ce vorbesti de vest,Romania se afla in est.In estul indepartat si intunecat.
Daca ar fi 300 de euro asigurarea minima,nici 5% din vehiculele inmatriculate in Romania n-ar avea asigurare.

Pana la urma care-i problema?Am dorit din toata inima capitalism.Iata,il avem.Asigurarea face parte din pilonii de baza ai capitalismului.Tre' platita.

Pai pana una - alta benzina e la acelasi pret si romanii merg la fel de mult cu masina ca vesticii. Poate chiar mai mult.

#13
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu vad ca City inca mai vinde polite valabile si sunt cele mai ieftine (262 lei pentru motor de 1,8). De ce as lua un RCA mai scump, daca in 25+ ani nu am folosit niciodata polita mea?

#14
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Asigurarile RCA cresc de la zi la zi pt ca multi care au luat plasticul, sunt pleava , antitalent, aia care fac accidente. De ce unii in 25 de ani de condus n-au niciun accident desi au facut deja milionu de km iar altii care au permisul de cativa ani deja au accidente la activ ? Pt ca se ia prea usor examenul asta . Dpmdv ar trebui ca " orasul " sa fie minim 3 ore pe zi timp de o saptamana si sa includa tot , autostrada, ambuteiaje , parcari ....

#15
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

 bobitad, on 15 septembrie 2021 - 07:13, said:

am dat si eu acum pe emag sa vad. anul trecut euroins:237, anul asta grawe:269. fara decontare.

M-am uitat si eu acum pe emag .. in iulie am luat cu 453 lei RCA pe 12 luni de la Omniasig .. acum e 761.

#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 danvlas, on 15 septembrie 2021 - 08:12, said:

Eu vad ca City inca mai vinde polite valabile si sunt cele mai ieftine (262 lei pentru motor de 1,8). De ce as lua un RCA mai scump, daca in 25+ ani nu am folosit niciodata polita mea?
Iei cea mai ieftina daca te stii cumpatat la volan si daca conduci preventiv. Asa fac si eu si multi desi unii n-ar recunoaste asta pe un forum nici batuti - " imaginea " conteaza , cum esti perceput ........

#17
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Asigurarile sunt prea ieftine nu ai cum sa acoperi o dauna mare cu aia 260 lei.
Atunci cand dai 20-30 mii pe o masina nu poti sa te plangi ca nu ai 500 euro de asigurare
Parerea mea ca nu ar trebui sa existe asigurari mai ieftine de 300 euro

#18
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,263
  • Înscris: 06.07.2007

 Varonul, on 15 septembrie 2021 - 08:20, said:


Atunci cand dai 20-30 mii pe o masina nu poti sa te plangi ca nu ai 500 euro de asigurare

Cand dai 30 de mii pe o masina, iti faci casco.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate