Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Prețurile RCA au crescut masiv la unii asigurători

- - - - -
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#37
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postdan1980_25, on 15 septembrie 2021 - 08:52, said:

Iar  cel mai mare salariu pentru cea mai low munca ar trebui sa fie de la 1500 de euro in sus.
Stii tu...productivitatea muncii.
in Romania se poate trai si fara masina.
Nu este problema nimanui ca va luati rable de 1000-2000 euro si nu aveti bani de asigurare sau parcare.
Pretul asigurari trebuie sa acopere x daune cu piese originale + daune in caz de victime.
Aia 260-300 lei adica sub 100 euro nu au cum sa acopere costurile.
Va convine sau nu asta este realitatea.
Ca dovada ca astia sunt pe faliment. Daca erau pe profit nu ar fi fost in situatia asta.

#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017

View PostStephenson_2-18, on 15 septembrie 2021 - 08:51, said:



EU DE CE DRACU IN 20 ANI DE PERMIS NU AM MAI LOVIT NICI O MASINA.OARE DE CE?SUNT EU MAI SPECIAL?Nu.SUNT DOAR UN OM CARE CONDUCE PREVENTIV.Nu sunt vreun ingamfat,ca sunt constient ca ceasul rau oricand poate aparea,dar intotdeauna condusul preventiv te salveaza din N cazuri.Si cel mai banal exemplu din care se produc accidentele este cel cu neasigurarea schimbarii  de banda.Am deschis cu cateva luni in urma un topic cu: unghiul mort explicam si acolo ca intotdeauna e bine sa intorci si capul sa te asiguri pt ca in oglinzi mereu vei avea unghiuri moarte.Bineinteles ca toti zmeii radeau de mine ca nu exsista unghi mort,si pun pariu ca din cauza astora plin de ei se produc accidentele.

E suficient să avariezi serios o singură dată o mașină scumpă care are Casco, și ai pus-o. Te costă cât rca-ul pe 50 de ani.

Nu există "mie nu mi se întâmpla". Un moment de neatenție, o situație interpretata prost de polițist și aia a fost. Nevinovat și falit.

#39
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postandreic, on 15 septembrie 2021 - 07:17, said:

Daca nu-si permit, da.

DAca nu sunt constransi sa nu mai foloseasca un serviciu pe care nu si-l permit... trag altii pentru niste jeguri.

#40
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Golf 7 2014, diesel
Anul trecut: groupama 710, generali 918 .. deci, propaganda?

Attached Files


Edited by dem3ntor, 15 September 2021 - 09:19.


#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Tineti cont ca asigurarile mai cresc de la an la an cu niste procente oricum.

View Postioppo, on 15 septembrie 2021 - 09:13, said:

DAca nu sunt constransi sa nu mai foloseasca un serviciu pe care nu si-l permit... trag altii pentru niste jeguri.
Pai e dreptul lor sa foloseasca in conditii decente de preturi. Altfel vor merge ca la tara... fara. Este interesul pietei sa acopere cat mai multa lume adica sa ofere pentru toate buzunarele.

View PostVaronul, on 15 septembrie 2021 - 08:20, said:

Parerea mea ca nu ar trebui sa existe asigurari mai ieftine de 300 euro
Adica are omul masina de 500 € si sa de aasigurare de 300€ ? Dus cu pluta Posted Image Lasa-i pe aia cu masini de 20-30k ca aia fac casco oricum, e alt nivel de venituri acolo. Grosul pietei e formata din masini ieftine.

Edited by andreic, 15 September 2021 - 09:30.


#42
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Post0v1d1u, on 15 septembrie 2021 - 09:09, said:

Clar însă că e o scumpire, acum în afară de City nu mai am nici un al asigurator cu preț sub 1000 de lei pe 12 luni.
Au crescut si preturile in servisuri.
Am fost la revizia a doua si am vazut ca a crescut pretul la ulei, filtre, manopera.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVaronul, on 15 septembrie 2021 - 09:10, said:

Ca dovada ca astia sunt pe faliment. Daca erau pe profit nu ar fi fost in situatia asta.
Au facut inginerii financiare stai calm... nu e prima data.

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBaXXXon, on 15 septembrie 2021 - 08:16, said:

Iei cea mai ieftina daca te stii cumpatat la volan si daca conduci preventiv. Asa fac si eu si multi desi unii n-ar recunoaste asta pe un forum nici batuti - " imaginea " conteaza , cum esti perceput ........
Pai franatul brusc pe care te laudai ca il practici face parte din conducerea preventiva maestre?
Acum spune tu cu gurita ta, trollezi aici sau trollai acolo ?

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Post0v1d1u, on 15 septembrie 2021 - 09:09, said:

La mine a fost 1083 lei pe 12 luni la Omniasig în mai, eMag zice că acum m-ar costa 1780 lei aceeași asigurare. Cred însă că s-a scumpit și Omniasig-ul în particular, căci acum e cea mai scumpă asigurare după Generali. Clar însă că e o scumpire, acum în afară de City nu mai am nici un al asigurator cu preț sub 1000 de lei pe 12 luni.
Cum sa nu, am avut asigurari anuale de 250-300 lei la vreo 3 asiguratori in decursul anilor (>40 ani)... schimba-ti brokerul de asigurari, lasa emag ca aia sunt foarte scumpi. Vezi fostii agenti din franciza RCA Ieftin / Pinto sau cum le zice acuma, au cele mai bune preturi.

Edited by andreic, 15 September 2021 - 09:31.


#46
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View PostBaXXXon, on 15 septembrie 2021 - 08:14, said:

Asigurarile RCA cresc de la zi la zi pt ca multi care au luat plasticul, sunt pleava , antitalent, aia care fac accidente. De ce unii in 25 de ani de condus n-au niciun accident desi au facut deja milionu de km iar altii care au permisul de cativa ani deja au accidente la activ ? Pt ca se ia prea usor examenul asta . Dpmdv ar trebui ca " orasul " sa fie minim 3 ore pe zi timp de o saptamana si sa includa tot , autostrada, ambuteiaje , parcari ....
la asta adauga ca-si ia o rabla din bazar de 500-1000-2000€, asigurarea o face si pe aia la bani de bomboane si daca o farma are o poveste de zis la o bere. nu-i problema ca-si risca propria integritate corporala si propria rabla, dar de multe ori atenteaza la integritatea corporala si prejudiciaza si oameni nevinovati...

Edited by Fane, 15 September 2021 - 09:33.


#47
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postandreic, on 15 septembrie 2021 - 09:29, said:

... schimba-ti brokerul de asigurari, lasa emag ca aia sunt foarte scumpi. Vezi fostii din franciza RCA Ieftin / Pinto sau cum le zice acuma, au cele mai bune preturi.
De cativa ani sunt preturile sunt la fel peste tot, adica e acelasi adaos la toti dealerii.

Eu fac calculul pe site-ul Emag si ma reped la Pint.ro (acum astia emit numai online dar agentia fizic a ramas tot acolo) sa iau polita ca e aproape.

Edited by TheWarrior, 15 September 2021 - 09:35.


#48
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View PostSidorin, on 15 septembrie 2021 - 08:49, said:

În octombrie o să fac 40 de ani de posesor de permis FĂRĂ vreun accident din vina mea. Și numai eu știu câți imbecili am "ferit". Sunt total nemulțumit de sistemul Bonus - Malus, la câți bani am plătit firmelor de asigurări (de 20 de ani la aceeași) ar trebui sa am asigurarea aproape simbolică. Am avut câțiva ani și CASCO, absolut degeaba.

40 ani x 400 RON/an = 16.000 RON (3200 Euro).
Doar daca atingi o masina serioasa pretul reparatiei va depasi aceasta valoare.
Gandeste-te ca un far matrix de Audi e 2000 euro.

Sunt de acord ca preturile la asigurari in Romania sunt foarte mici, dar si asiguratorii sunt niste gunoaie...

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTheWarrior, on 15 septembrie 2021 - 09:35, said:

De cativa ani sunt preturile sunt la fel peste tot, adica e acelasi adaos la toti dealerii.
Eu fac calculul pe site-ul Emag si ma reped la Pint.ro (acum astia emit numai online dar agentia fizic a ramas tot acolo) sa iau polita ca e aproape.
Pana acuma au fost oki, o sa vad la iarna cand imi prelungesc ce si cum Posted Image In fiecare an tot citeam ca preturi in crestere ca nustiu ce si de fiecare data aveam aprox acelasi tarif.

Edited by andreic, 15 September 2021 - 10:04.


#50
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021

View PostVaronul, on 15 septembrie 2021 - 09:03, said:

Bravo dar viitorul nu se stie ce aduce
Asa si cu asigurarile de sanatate unii platesc toata viata si nu au nevoie.


perfect de acord cu tine,tocmai de aceea am si scris in topic ca ceasul rau oricand poate bate la usa.Eu intotdeauna cand ma urc la volan mereu ma inchin si ma rog la Dumnezeu sa ma fereasca de toti imbecill din trafic.Sunt N cazuri in care mor oameni nevinovati pe drum din cauza unor cretini,tu care ai invatat cum se conduce acum 20 ani intri la 2m sub pamant si prostul care te-a omorat dupa cativa ani e liber,sau daca e gen Huidu nu face nici macar 1 zi de puscarie,ca e Huidu sau nu stiu ce vedeta.

Iar la capitolul cu asigurarile de sanatate,ma lasi,dar ma lasi? Stii foarte bine ca si mine ca doctorul,anestezistul infirmierii,asistentele si tot cadrul medical absolut TOTI sunt niste corupti si niste milogi care asa vor muri,nu se vor schimba niciodata chiar daca le-a marit salariile la toti.Doctorul tot un milog va ramane toata viata lui si cu mana intinsa.Daca nu le plasezi plicul magic te trateaza ca pe restul.Intotdeauna cum ai dat banutul,mereu benficiezi de alta atentie.Dar si cand le plasezi bani in plus tot plictisiti sunt si plin de ei,de niciodata nu rabdare sa asculte pana la capat ce-l doare pe pacient.Ca si asta este o chestie,ca daca ar avea rabdare sa asculte si ar pune cap la cap,ar pune un diagnostic corect.Din pct-ul meu de vedere adevaratii doctori sunt DOAR CHIRURGII ATAT.Pt. ca aia  vad cu adevarat raul si te repara,restul sunt niste VRACI si atat care merg pe bajbaite.Muncesti ca boul o viata intreaga si te bazezi pe acel CNAS si surpriza mai nou peste 80% din spitale nu mai au contract cu casa de sanatate....si cu ce ma ajuta acea asigurare de sanatate,imi explici si mie?
Ca de aia imi vine mereu sa fug dracu de CIVILIZATIA asta cat mai departe sa-i vad pe toti in miniatura...Am o scarba imensa pe toti.

#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostStephenson_2-18, on 15 septembrie 2021 - 09:51, said:

Eu intotdeauna cand ma urc la volan mereu ma inchin si ma rog la Dumnezeu sa ma fereasca de toti imbecill din trafic.
Si a mers? E bine ca te simti tu bine. Ai si o cruciulita atarnata la oglinda? Am inteles ca asta nu merge fatra cruciulita. Si neaparat sa sfintesti cazanul ... e obligatoriu, altfel inchimatul si rugatul nu au efect.


View PostStephenson_2-18, on 15 septembrie 2021 - 09:51, said:

doctorul,anestezistul infirmierii,asistentele si tot cadrul medical absolut TOTI sunt niste corupti si niste milogi care asa vor muri,nu se vor schimba niciodata chiar daca le-a marit salariile la toti.Doctorul tot un milog va ramane toata viata lui si cu mana intinsa.
As dori ca atunci cand o sa ajungi la doctor sa ti se puna in fata citatul asta si sa ti se arate usa.

View PostStephenson_2-18, on 15 septembrie 2021 - 09:51, said:

Ca de aia imi vine mereu sa fug dracu de CIVILIZATIA asta cat mai departe sa-i vad pe toti in miniatura...Am o scarba imensa pe toti.
Cam depresiva atitudinea ... ti-as recomanda sa mergi la un doctor dar ...

#52
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostVaronul, on 15 septembrie 2021 - 09:10, said:

Nu este problema nimanui ca va luati rable de 1000-2000 euro si nu aveti bani de asigurare sau parcare.

Aham. Deja m-ai catalogat. Ma cunosti? Stii ce masina conduc? Nu?
Atunci baga joc de glezne.

#53
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Se pare ca tendinta in Europa e sa se reduca viteza la 30 si 50km/h pe artere largi din orase.
https://www.capital.ro/limita-de-viteza-de-30-km-h-in-ce-mare-oras-a-fost-impusa-restrictia.html

Edited by TheWarrior, 15 September 2021 - 09:59.


#54
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Falimentul pregonizat al celui mai mare asigurator (45% din piata) e normal sa produca "socuri". Poate s-or mai regla preturile in cateva luni, dar, mai degraba ca nu.
Anul trecut 700 la City, azi 800 la Euroins, 1000 la Grawe, si 1400-1500 la restul. Cand o sa fie sa aleg, o sa fie o alegere simpla :D Problema e ca Euroins o sa detina peste trei sferturi din piata si nu o sa faca fata la plata daunelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate