Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Prețurile RCA au crescut masiv la unii asigurători

- - - - -
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#19
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007
Nu are treaba pretul benzinei.
E vorba de pretul pieselor si a manoperei cand se produce un accident si compania trebuie sa repare.
Nu sunt la curent cu preturile din vest la piese , dar singurul exemplu care imi vine in minte a fost o bobina schimbata la reprezentanta BMW in Munchen, 215 ron bobina(170ron era in tara la firme de piese aftermarket-online), deci , mica extrem de diferenta(la noi reprezentantele care accepta piese aftermarket le baga la preturi muuult mai mari, iar daca mai vi si tu cu ele in sacosa deja e jale), daaaar , marea diferenta era ca ora de manopera la reprezentanta din Romania era 190 ron+tva, iar in Germania era 200E + tva (fix Posted Image ).
La un accident, se calculeaza piesele si nr de ore de manopera dupa un tabel(au un fel de catalog) si iese un deviz.
Service-urile de cartier care lucreaza cu city si euroins scad drastic pretul manoperei si mai baga si piese din dezmembrari pe unde pot ( in general elemente de caroserie, senzori scumpi, chestii care nu sunt usor de verificat, etc) ca sa o poata drege cu devizul.
Mai adaugi si cativa angajati la negru, mai bagi cheltuieli cu te miri ce, mai plimbi angajatii prin 2-3 firme de apartament si iata unde suntem.
Caz real: 2 rca-uri in iulie 2021.
Clasa B8, permis din 2002, ambele masini pe acelasi proprietar(deci , B8 la ambele)
Bmw 2004/1.6 benzina, city =450 ron
Logan 2021/1.0 benzina, Tiriac = 460 ron. Ma asteptam sa vad 1500 ron, cand am vazut 460 imi picase fata.
In caz de accident, Loganul e mult,mult mai scump de reparat(in primul an-al doilea an, piesele aftermarket sunt numarate pe degete),deci , costuri enorme.
Are rost sa fac comparatie intre asiguratori?
Oricum, multe ciudatenii in calculul tarifelor.

Edited by AdrianHH, 15 September 2021 - 08:28.


#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,263
  • Înscris: 06.07.2007

View PostVaronul, on 15 septembrie 2021 - 08:20, said:

Asigurarile sunt prea ieftine nu ai cum sa acoperi o dauna mare cu aia 260 lei.

Confunzi firma de asigurari cu C.A.R-ul.

#21
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017

View Postbobitad, on 15 septembrie 2021 - 07:13, said:

am dat si eu acum pe emag sa vad. anul trecut euroins:237, anul asta grawe:269. fara decontare.
stai ca-s prost. m-am uitat la 6 luni, deh era dimineata. anul trecut euroins:237 anul asta euroins:396. fara decontare.

deci a crescut bine.60%. vai/vai/vai.

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdan1980_25, on 15 septembrie 2021 - 08:23, said:

Cand dai 30 de mii pe o masina, iti faci casco.
Care n-are treabă cu RCA.

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,263
  • Înscris: 06.07.2007

View Postradunic, on 15 septembrie 2021 - 08:32, said:


Care n-are treabă cu RCA.
De altfel nici pretul masinii nu are treaba cu RCA-ul. Nu inteleg de ce trebuie sa-ti faci cel mai scump RCA daca ai o masina pe care ai dat 30 de mii de euro.

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Eu sunt parca la nivelul 5. Am platit anul acesta peste 500 Lei,d esi anul trecut m-a costat 420 Lei. Este o suma foarte mare, mai ales pentru calitatea serviciilor.

#25
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
opel cu nu stiu ce clapeta de acceleratie stricata si computerul opreste motorul.
piesa noua la reprezentanta 2800 lei
Pai in caz de accident cat o costa o reparatie la servioce-uri bune?
Va suparati voi dar asigurarile actuale sunt prea ieftine nu reflecta realitatea costurilor la piesele originale noi.
Cea mai ieftina asigurare pt cea mai low masina ar trebui sa coste de la 1500 lei in sus.

#26
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010

View PostHunor_66, on 15 septembrie 2021 - 07:13, said:

Pe mine ma deranjeaza ca Bonus-Malus ii asa de mic, si ca dupa N ani fara evenimente nu-ti dau un RCA extrem de ieftin.
În octombrie o să fac 40 de ani de posesor de permis FĂRĂ vreun accident din vina mea. Și numai eu știu câți imbecili am "ferit". Sunt total nemulțumit de sistemul Bonus - Malus, la câți bani am plătit firmelor de asigurări (de 20 de ani la aceeași) ar trebui sa am asigurarea aproape simbolică. Am avut câțiva ani și CASCO, absolut degeaba.

#27
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021

View PostVaronul, on 15 septembrie 2021 - 08:20, said:


Parerea mea ca nu ar trebui sa existe asigurari mai ieftine de 300 euro
atunci plateste doar tu cei 300 euro pe asigurare daca te dau banii afara din casa.Eu si asa am draci ca -i platesc si pe aia 300 si ceva de ron pe an cand ma stiu ca de aprox. 20 ani am condus si conduc preventiv si nu am nici un accident pana in prezent.Din cauza unor retardati de 18-24 ani (cam asta-i varsta de teribilism)care produc aaccidentele in fiecare zi,trebui sa suferim restul care conducem preventiv si care am invatat cu adevarat acum 20 ani cum se conduce.In ziua de azi toti papagalii,toti oligofrenii,toti retardatii au permis.Ba mai nou ,chiar si batranii de peste 70 ani care nu mai vad bine au permis,si care din cauza lor se produc accidente.Din cauza astora se maresc politele de asigurare.Ca daca am conduce toti preventiv astia cu politele de asigurare ar muri de foame,ar dispareade pe piata.Daca nu am niste draci pe ei,ii vad precum niste camatari,niste plosnite planetare.Noroc ca-mi plateste taica-miu RCA,ca daca ar fi dupa mine nici aia 300 si ceva de roni nu i-as da.Nu sunt un om impotriva legilor sa ne intelegem,restul taxelor le platesc cu taxa de drum,iTp-ul cu alea sunt perfect de acord sa le platesc.Cu asta de RCA niciodata nu voi fi de acord,atata timp cat ma stiu ca conduc preventiv si sunt un om la locul meu.Si nu sunt de acord cu ei ca daca am ghinionul sa zicem si-mi expira rca astazi si maine ma buseste unul si NU ESTE VINA MEA,pt faptul ca mi-a expirat RCA-ul nu beneficiez de reaparatie....adica du-te  dracu de RCA imputit

EU DE CE DRACU IN 20 ANI DE PERMIS NU AM MAI LOVIT NICI O MASINA.OARE DE CE?SUNT EU MAI SPECIAL?Nu.SUNT DOAR UN OM CARE CONDUCE PREVENTIV.Nu sunt vreun ingamfat,ca sunt constient ca ceasul rau oricand poate aparea,dar intotdeauna condusul preventiv te salveaza din N cazuri.Si cel mai banal exemplu din care se produc accidentele este cel cu neasigurarea schimbarii  de banda.Am deschis cu cateva luni in urma un topic cu: unghiul mort explicam si acolo ca intotdeauna e bine sa intorci si capul sa te asiguri pt ca in oglinzi mereu vei avea unghiuri moarte.Bineinteles ca toti zmeii radeau de mine ca nu exsista unghi mort,si pun pariu ca din cauza astora plin de ei se produc accidentele.

#28
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Am luat pe 1 Aug cu 344 lei pe un an la Euroins, acum vad ca pretul e 422.

#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,263
  • Înscris: 06.07.2007
.

Edited by dan1980_25, 15 September 2021 - 08:52.


#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Sunt tari în care asigurarea e simbolica?

#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,263
  • Înscris: 06.07.2007

View PostVaronul, on 15 septembrie 2021 - 08:43, said:


Cea mai ieftina asigurare pt cea mai low masina ar trebui sa coste de la 1500 lei in sus.
Iar  cel mai mare salariu pentru cea mai low munca ar trebui sa fie de la 1500 de euro in sus.
Stii tu...productivitatea muncii.

Edited by dan1980_25, 15 September 2021 - 08:53.


#32
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View PostVaronul, on 15 septembrie 2021 - 08:43, said:

opel cu nu stiu ce clapeta de acceleratie stricata si computerul opreste motorul.
piesa noua la reprezentanta 2800 lei
Pai in caz de accident cat o costa o reparatie la servioce-uri bune?
Va suparati voi dar asigurarile actuale sunt prea ieftine nu reflecta realitatea costurilor la piesele originale noi.
Cea mai ieftina asigurare pt cea mai low masina ar trebui sa coste de la 1500 lei in sus.

Sunt 100% de acord cu tine ca pretul minim sa fie 1500 ron pentru asigurare dar cu urmatoarele conditii:

1) Sa iti poti repara masina in reprezentanta fara comentarii
2) Sa primesti masina la schimb pe durata reparatiei
3) In caz de dauna totala sa iti dea pretul real al masinii si sa pastreze epava.

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Asigurările sunt mulse de ani de zile de agenții constatatori în colaborare entuziastă cu atelierele de reparații, prin decontări de lucrări inexistente dar trecute în dosarele de daune și alte șmecherii. Nu e de mirare că s-a ajuns în situația asta. Dacă faci o reparație în regie proprie e un preț, pe asigurare costă dublu sau triplu.

Edited by mihaicozac, 15 September 2021 - 08:54.


#34
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007

View PostVaronul, on 15 septembrie 2021 - 08:43, said:

opel cu nu stiu ce clapeta de acceleratie stricata si computerul opreste motorul.
Clapeta de acceleratie nu se strica decat daca ajunge trenul sa te calce. Deja e dauna totala pana ajungi la piesa aia, intelegi?

#35
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostStephenson_2-18, on 15 septembrie 2021 - 08:51, said:

EU DE CE DRACU IN 20 ANI DE PERMIS NU AM MAI LOVIT NICI O MASINA.

View PostSidorin, on 15 septembrie 2021 - 08:49, said:

În octombrie o să fac 40 de ani de posesor de permis FĂRĂ vreun accident din vina mea.

Bravo dar viitorul nu se stie ce aduce
Asa si cu asigurarile de sanatate unii platesc toata viata si nu au nevoie.

Cine nu are bani de asigurare sa mearga cu transportul in comun se poate trai si fara masina in Romania.

#36
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
La mine a fost 1083 lei pe 12 luni la Omniasig în mai, eMag zice că acum m-ar costa 1780 lei aceeași asigurare. Cred însă că s-a scumpit și Omniasig-ul în particular, căci acum e cea mai scumpă asigurare după Generali. Clar însă că e o scumpire, acum în afară de City nu mai am nici un al asigurator cu preț sub 1000 de lei pe 12 luni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate