Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19877 replies to this topic

#9001
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

 aris86, on 05 decembrie 2022 - 15:18, said:

Completeaza cererea și o transmiți apoi pe mail.

tocmai, cererea e complicata. e un tabel cu cerinte.  ce inseamna "Codul punctului de livrare energie electrică (cod POD + cod locație dispozitiv)"? cod locatie dispozitiv e NLC? simbolul variabil?

inainte nu era asa.

Edited by anelise, 05 December 2022 - 16:09.


#9002
gamarian2010

gamarian2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.12.2011

 anelise, on 05 decembrie 2022 - 14:24, said:


eu aici nu am reusit sa fac cont pe portal. la POD imi zice "datele nu exista in sistem".

pe site la DEER este un anunt https://www.distribu...cces-la-portal/

cam complicat.
  

   - Ce este complicat ????   Completează cererea si trimite-o la       [email protected]       sau      [email protected]

#9003
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019

 Printdivision, on 05 decembrie 2022 - 15:59, said:


Competitori...??? , păi dacă ei , furnizorii (intermediarii/"paraziții") cumpără de la Hidroelectrica , cum să ofere un preț mai bun clientului final ? , act de caritate ? 😁 , sau cumpără de la alți producători mai ieftini ca Hidroelectrica ? (eu unul nu știu)
Da, exact de la alți producători. Deocamdată Hidro e cel mai mare producator/furnizor, însă pe viitor s-ar putea sa nu fie așa.

#9004
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
pentru "Codul punctului de livrare energie electrică (cod POD + cod locație dispozitiv)" am gasit tot pe site la DEER un pdf cu informatia

https://www.distribu...re_DEER-SA1.pdf

dar tot nu stiu unde pot gasi codul respectiv sau nu este ptr clientul final. in fine o sa le trimit un email si vad ce raspund.

Edited by anelise, 05 December 2022 - 18:19.


#9005
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014

 Graa, on 05 decembrie 2022 - 16:57, said:


Da, exact de la alți producători. Deocamdată Hidro e cel mai mare producator/furnizor, însă pe viitor s-ar putea sa nu fie așa.
  Sa știți ca in viitorul extrem de apropiat cel mai mare producător/ furnizor de energie electrica nu va mai fi Hidroelectrica ci ,,vreun parc eolian sau fotovoltaic” conform gândirii green deal total dezaxate a UIE.😂.                         Singura sursa de energie care ar fi posibil sa intre la concurenta cu volumul de energie electrica produsă de Hidroelectrica ar fi Nuclearelectrica după finalizarea a încă doua reactoare nucleare de la Cernavodă, poate peste 10 ani dacă nu se abandonează proiectul pt. care statul roman a accesat un credit extern de 3 miliarde $

#9006
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019
Dezaxata sau nu gândirea respectiva, nu este imposibilă. In alte tari ceva mai dezvoltate deja au fost zile în care energia regenerabila a asigurat întregul consum pe câteva zile. Mai rămâne punerea la punct a stocării ei.

Eu am zis mai demult ca Nuclearelectrica e compania ce poate fi în competiție cu Hidroelectrica, însă tehnologia e importată și e mai complicat sa instalezi și sa asiguri mentenanță un reactor nuclear decât un panou solar.

#9007
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014

 Graa, on 05 decembrie 2022 - 19:48, said:

Dezaxata sau nu gândirea respectiva, nu este imposibilă. In alte tari ceva mai dezvoltate deja au fost zile în care energia regenerabila a asigurat întregul consum pe câteva zile. Mai rămâne punerea la punct a stocării ei.

Eu am zis mai demult ca Nuclearelectrica e compania ce poate fi în competiție cu Hidroelectrica, însă tehnologia e importată și e mai complicat sa instalezi și sa asiguri mentenanță un reactor nuclear decât un panou solar.
. Nu e complicat deloc pt. Romania sa finalizeze cele 2 reactoare numai voința politica sa fie. Centralele atomoelectrice precum cele2 reactoare funcționale de la Cernavodă produc cantități impresionante de energie electrica. Dacă ar intra in funcțiune și cele 2 pt. care statul a contractat credit extern, Romania ar deveni total independenta din punctul de vedere a necesarului intern de energie electrica,  am avea și un surplus consistent care sa fie valorificat la export. Din câte am înțeles importam apa grea pt. cele 2 reactoare nucleare, când la noi la Turnu se produce sau s-a produs cea mai pura apa grea ( deuteriu) de pe planeta cu o puritate de peste 98% dar noi importam din Canada. Din câte știu uraniu încă se mai exploatează in Romania, necesar pt. combustibilul nuclear. Numai de guvernanții noștri depinde totul

#9008
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019
Deocamdată Hidroelectrica produce mai multă energie decât Nuclearelectrica. Bineînțeles că exista potențial de expansiune prin instalarea de noi reactoare, însă am senzația ca pana atunci se va pune la punct fuziunea nucleara prin alte părți.

#9009
gamarian2010

gamarian2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.12.2011

 anelise, on 05 decembrie 2022 - 14:24, said:

eu aici nu am reusit sa fac cont pe portal. la POD imi zice "datele nu exista in sistem".

pe site la DEER este un anunt https://www.distribu...cces-la-portal/

cam complicat.

 gamarian2010, on 05 decembrie 2022 - 16:14, said:

  

   - Ce este complicat ????   Completează cererea si trimite-o la    [email protected]    sau   [email protected]

 anelise, on 05 decembrie 2022 - 18:18, said:

pentru "Codul punctului de livrare energie electrică (cod POD + cod locație dispozitiv)" am gasit tot pe site la DEER un pdf cu informatia

https://www.distribu...re_DEER-SA1.pdf

dar tot nu stiu unde pot gasi codul respectiv sau nu este ptr clientul final. in fine o sa le trimit un email si vad ce raspund.
  
  - Completeaza ca în foto .....numele tau / POD de pe factura / CNP / Furnizor / calitate (client final) / numele tau / mail / semnezi
  - trimite mail
  - asteapta mail cu user și parolă
  - apoi te loghezi https://epayments.ed...on=loginForm

Attached Files


Edited by gamarian2010, 05 December 2022 - 20:59.


#9010
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010

 jeff48, on 05 decembrie 2022 - 20:10, said:

. Nu e complicat deloc pt. Romania sa finalizeze cele 2 reactoare numai voința politica sa fie. Centralele atomoelectrice precum cele2 reactoare funcționale de la Cernavodă produc cantități impresionante de energie electrica. Dacă ar intra in funcțiune și cele 2 pt. care statul a contractat credit extern, Romania ar deveni total independenta din punctul de vedere a necesarului intern de energie electrica,  am avea și un surplus consistent care sa fie valorificat la export. Din câte am înțeles importam apa grea pt. cele 2 reactoare nucleare, când la noi la Turnu se produce sau s-a produs cea mai pura apa grea ( deuteriu) de pe planeta cu o puritate de peste 98% dar noi importam din Canada. Din câte știu uraniu încă se mai exploatează in Romania, necesar pt. combustibilul nuclear. Numai de guvernanții noștri depinde totul

Momentan nu se mai exploatează Ur că afost închisă mina de la Crucea Botoșana. Se urmărește în anii care vor urma să se redeschidă mina de la Tulgheș - Grintieș (NT). Acolo s-a făcut explorare pe vremea lui Ceaușescu.

#9011
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

 gamarian2010, on 05 decembrie 2022 - 20:48, said:

  
  - Completeaza ca în foto .....numele tau / POD de pe factura / CNP / Furnizor / calitate (client final) / numele tau / mail / semnezi
  - trimite mail
  - asteapta mail cu user și parolă
  - apoi te loghezi https://epayments.ed...on=loginForm

multumesc, da, restul stiam sa completez, doar POD-ul nu intelegeam de ce din 28 de cifre. am completat pe cel din factura format din 18 cifre, altul nu am.
totusi, mult mai simplu cand se face o inregistrare online pe loc.

#9012
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,780
  • Înscris: 07.02.2003

 jeff48, on 05 decembrie 2022 - 19:12, said:

Sa știți ca in viitorul extrem de apropiat cel mai mare producător/ furnizor de energie electrica nu va mai fi Hidroelectrica ci ,,vreun parc eolian sau fotovoltaic” conform gândirii green deal total dezaxate a UIE.😂.
Radem dar sa stii ca au dreptate... acu e HE... doar ca nu prea mai avem unde sa punem hidrocentrale mari, am cam tapat pe unde se putea si era util. Cresterile in viitor verde vor veni in majoritate de la eolian si fotovoltaic.
Nuclearul e foarte lent la noi, bate pasul pe loc... nimic de noua centrala iar reactoarele 3 si 4 vor mai avea ani buni pana sa se puna in probe, nu zic sa devina active in productia comerciala. Lucrurile se misca greu.

#9013
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019
La știri au spus ca prosumatorii, vreo 30k persoane particulare, au făcut mai multe investiții în producerea de energie decât a făcut statul în ultimii 30 de ani.

#9014
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Tocmai de aceea vor să taxeze panourile fotovoltaice.

#9015
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 15.07.2005
Incerc sa-mi fac cont pe posf.ro si am cerut cod de verificare pe e-mail si nu-mi vine ... cam cat trebuie sa astept? deocamda au trecut 10 min.

#9016
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 22.05.2019

 excentryc, on 06 decembrie 2022 - 08:43, said:

Incerc sa-mi fac cont pe posf.ro si am cerut cod de verificare pe e-mail si nu-mi vine ... cam cat trebuie sa astept? deocamda au trecut 10 min.
Mai dăi odată retrimitere cod....

#9017
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 15.07.2005

 Printdivision, on 06 decembrie 2022 - 08:56, said:

Mai dăi odată retrimitere cod....
Am dat Posted Image  ... degeaba

Edited by excentryc, 06 December 2022 - 08:59.


#9018
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Ai email de la yahoo? Si verifica sa nu cumva sa fie in spam

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate