Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19873 replies to this topic

#8983
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014

View PostSwatKat, on 05 decembrie 2022 - 13:03, said:

Eu nu inteleg altceva: Daca ai 2 contracte la Hidro nu se aplica oricum pretul din contract - care e mai mic decat plafonarea vietii de 1.3 lei kwh?
La fel, daca ai contract la Hidro si la un alt furnizor, declari la ala ca ai resedinta, ca sa beneficiezi de pret plafonat (ca vad ca toti furnizorii au peste 2 lei/kwh) si la Hidro vei avea tot asa, pretul din contract.

Gresesc undeva?
Cum nu se aplica prețul din contract? Se aplica întocmai la Hidroelectrica. Lasă tu celelalte panarame de furnizori care ar lua și pielea de pe tine

La Hidroelectrica poți avea ,,n” locuri de consum pe același nume de titular la aceleași tarif de 0,68-0,79 lei/ kwh

Edited by jeff48, 05 December 2022 - 13:17.


#8984
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View PostGraa, on 05 decembrie 2022 - 11:01, said:

Ești sigur că e așa? Ar fi foarte bine, pentru că la mine expira pe 31.12, deci ar insemna ca se reinnoieste cu prețul de anul asta, pentru că nu am primit notificare de schimbare preț.
De fapt, a primit cineva vreodată o asemenea notificare? Din câte am observat, prețul se afișează doar la ei pe website pentru o anumită perioadă.
Orice contract se prelungeste automat, daca partile sunt de acord si daca nu scrie altfel.

#8985
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Daca s pe același CNP și de la 1 va fi caz de plafonare, sau după ce expiră în ianuarie, plafonarea se aplica pe un singur loc de consum

#8986
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005

View Postjeff48, on 05 decembrie 2022 - 13:10, said:

La Hidroelectrica poți avea ,,n” locuri de consum pe același nume de titular la aceleași tarif

Asta am zis si eu, pe preturile actuale, conform contractelor, nu conteaza plafonarile, cate locuri de consum sunt etc., deoarece la Hidro pretul final facturat conform contract e mai mic decat plafonarea sau pretul ala calculat lunar pentru cei peste 300kwh.
Deci se aplica pretul din contract.

#8987
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014

View PostSwatKat, on 05 decembrie 2022 - 13:18, said:



Asta am zis si eu, pe preturile actuale, conform contractelor, nu conteaza plafonarile, cate locuri de consum sunt etc., deoarece la Hidro pretul final facturat conform contract e mai mic decat plafonarea sau pretul ala calculat lunar pentru cei peste 300kwh.
Deci se aplica pretul din contract.
Corect

#8988
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019

View PostSirCypress, on 05 decembrie 2022 - 13:01, said:

Prelungirea s-a făcut automat, nici măcar o înștiințare nu am primit. Mi-am dat seama că expirase contractul la câteva luni după primul an contractual. Prețul a rămas neschimbat
Mulțumesc de răspuns. Deci e posibil sa se fi prelungit cu același preț pe care l-ai avut și înainte sau Hidro nu a schimbat prețul în general pentru toată lumea, inclusiv clienții noi.

View PostSwatKat, on 05 decembrie 2022 - 13:18, said:



Asta am zis si eu, pe preturile actuale, conform contractelor, nu conteaza plafonarile, cate locuri de consum sunt etc., deoarece la Hidro pretul final facturat conform contract e mai mic decat plafonarea sau pretul ala calculat lunar pentru cei peste 300kwh.
Deci se aplica pretul din contract.
Deocamdată da, însă nu se știe ce preturi va practica Hidro de la 1 ian.

Edited by Graa, 05 December 2022 - 13:43.


#8989
AntonescuIon

AntonescuIon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2014
Va salut. Vin si eu cu o intrebare. Am tot vazut ca unii dintre voi pot vedea indexul direct din baza de date a distribuitorului. Cum pot vedea si eu pe zona Vrancea? Mi-am facut cont pe toate siteurile de distributie si nu gasesc nicaieri. Am vazut ca s-a scris de e-distributie dar vrancea nu apartine de e-distributie. Am gasit apoi ca apartin de distributie-energie. Dar nu gasesc nicaieri un link unde pot introduce sau citi indexul. Puteti sa ma ajutati va rog?

#8990
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 19.10.2006
Nici eu nu gasesc nimic despre index pe Delgaz Grid (Moldova) pe energie...nu au asa ceva?

#8991
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010

View PostAntonescuIon, on 05 decembrie 2022 - 13:52, said:

Va salut. Vin si eu cu o intrebare. Am tot vazut ca unii dintre voi pot vedea indexul direct din baza de date a distribuitorului. Cum pot vedea si eu pe zona Vrancea? Mi-am facut cont pe toate siteurile de distributie si nu gasesc nicaieri. Am vazut ca s-a scris de e-distributie dar vrancea nu apartine de e-distributie. Am gasit apoi ca apartin de distributie-energie. Dar nu gasesc nicaieri un link unde pot introduce sau citi indexul. Puteti sa ma ajutati va rog?

Să îți faci cont pe Sdee Muntenia nord
https://epayments.ed...strationForm

Edited by aris86, 05 December 2022 - 14:06.


#8992
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,776
  • Înscris: 07.02.2003
Astazi mi-a aparut in sfarsit o citire la e-distributie, culmea e ca e datata pe 24 dar abia azi mi-a aparut in aplicatie... curbe de sarcina inca nu am.

Attached File  citiri edistributie.jpg   17.77K   45 downloads

Data e interesanta ca ea coincide cu preluarea autocitirilor la HE... o fi comandata de ei ?

Edited by andreic, 05 December 2022 - 14:20.


#8993
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

View Postaris86, on 05 decembrie 2022 - 14:05, said:

Să îți faci cont pe Sdee Muntenia nord
https://epayments.ed...strationForm

eu aici nu am reusit sa fac cont pe portal. la POD imi zice "datele nu exista in sistem".

pe site la DEER este un anunt https://www.distribu...cces-la-portal/

cam complicat.

#8994
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 10.01.2008

View Postandreic, on 05 decembrie 2022 - 14:19, said:

Astazi mi-a aparut in sfarsit o citire la e-distributie, culmea e ca e datata pe 24 dar abia azi mi-a aparut in aplicatie... curbe de sarcina inca nu am.

Attachment citiri edistributie.jpg

Data e interesanta ca ea coincide cu preluarea autocitirilor la HE... o fi comandata de ei ?
Da, autocitirea data de tine pe portal la HE, ajunge la distribuitor si este inregistrata de acesta, iar distribuitorul trimite furnizorului o estimare de la data citirii pana la finalul lunii.

#8995
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,776
  • Înscris: 07.02.2003
N-am mai dat citiri de 2 luni, am contor smart. Datele alea sunt preluate de distribuitor din contor, de aia scrie "real" nu autocitire. La HE nu apare seria noua deci nici daca vreau n-am cum sa dau.

Edited by andreic, 05 December 2022 - 14:32.


#8996
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
La hidro dai pe seria veche și actualizează cu valoarea corectă distribuitorul.

View Postanelise, on 05 decembrie 2022 - 14:24, said:



eu aici nu am reusit sa fac cont pe portal. la POD imi zice "datele nu exista in sistem".

pe site la DEER este un anunt https://www.distribu...cces-la-portal/

cam complicat.

Completeaza cererea și o transmiți apoi pe mail.

#8997
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Faza e ca am deja o sesizare la hidro si una la ANRE si azi e ultima zi cand hidro ar trebuie sa imi trimita toate facturile.Si la call-centerul ANRE tipa ma paseaza la call centerul celur de la hidro.Practic am facut sesizare la ANRE,Hidro si inca nimic.ANRE imi zice sa mai fac inca o sesizare la ei...

#8998
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 22.05.2019

View Postandreic, on 05 decembrie 2022 - 11:55, said:

Orice ar fi tot mai convenabil va fi aici la HE.
Adevărat ! 👍

#8999
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Sigur nu vroiau să scrie 01.12.2023 la termenul pentru portal? Imediat începe ”mini” vacanta la stat care tin pănă prin a 2a săptămână din ianuarie.
Referitor la contul de la distribuitor.. la TS îi mare vrăjeală și fiind la HE beneficiez de dublă vrăjeală.
La început nu mă deranja dar acuma începe.. așa ca picătura chinezească..

#9000
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 22.05.2019

View PostGraa, on 05 decembrie 2022 - 12:12, said:

Adevărul e că nu prea avem ce face deocamdata, Hidro va avea probabil cel mai bun preț de pe piața, însă dacă va trece criza energetică poate vor apărea și alți competitori.
Competitori...??? , păi dacă ei , furnizorii (intermediarii/"paraziții") cumpără de la Hidroelectrica , cum să ofere un preț mai bun clientului final ? , act de caritate ? 😁 , sau cumpără de la alți producători mai ieftini ca Hidroelectrica ? (eu unul nu știu)


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate