Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19820 replies to this topic

#9019
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005

 SwatKat, on 06 decembrie 2022 - 09:14, said:

Ai email de la yahoo? Si verifica sa nu cumva sa fie in spam
e pe gmail ... dar meci de pont  ... intradevar a intrat in spam!

#9020
topitop

topitop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.11.2002
Am nevoie de un sfat.
Incerc de 2 zile sa schimb furnizorul de energie pe POSF. In momentul cand intru la Contracte - Schimba furnizorul, primesc de 2 zile aceeasi eroare "Momentan indisponibil". Am incercat si la gaze(desii aici nu vreau sa schimb furnizorul) si acelasi "Momentan indisponibil". Gresesc undeva?

Unde e mai usor/rapid sa schimb furnizorul, pe POSF sau pe Hidroelectrica? Schimbarea furnizorului o fac pentru vecina mea (87 de ani) si deja m-a intrebat de 2 ori daca am reusit.

#9021
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Pe POSF nu se poate schimba furnizorul inca.
Schimba-l pe site-ul HE.

#9022
topitop

topitop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.11.2002

 CLAU03, on 06 decembrie 2022 - 12:02, said:

Pe POSF nu se poate schimba furnizorul inca.
Schimba-l pe site-ul HE.

Multumesc!

#9023
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Poate are cineva experienta cu POSF, presupun ca , atunci cand completam conturile in cadrul familiei, Adresa de domiciliu (acolo unde ai domiciliul ales) se traduce in Adresa de rezidenta (acolo unde locuiesti efectiv) deoarece de la 1 ianuarie cei cu mai multe locuri de consum vor primi plafonarea doar la Adresa de rezidenta - adresa fata de care este prevazuta declaratia pe proprie raspundere.

In ideea ca fiecare va primi plafonarea unde consuma mai mult, chiar daca locuieste la 2 adrese - adica exact ca in povestea cu recensamantul.

Corectati-ma daca gresesc.

Pentru ca nu exista decat Adresa de domiciliu si Adresa de corespondență deci trebuie cu schepsis completate.

#9024
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,560
  • Înscris: 27.04.2014

 Sinmbad, on 06 decembrie 2022 - 12:18, said:

Poate are cineva experienta cu POSF, presupun ca , atunci cand completam conturile in cadrul familiei, Adresa de domiciliu (acolo unde ai domiciliul ales) se traduce in Adresa de rezidenta (acolo unde locuiesti efectiv) deoarece de la 1 ianuarie cei cu mai multe locuri de consum vor primi plafonarea doar la Adresa de rezidenta - adresa fata de care este prevazuta declaratia pe proprie raspundere.

In ideea ca fiecare va primi plafonarea unde consuma mai mult, chiar daca locuieste la 2 adrese - adica exact ca in povestea cu recensamantul.

Corectati-ma daca gresesc.
La HE nu se aplica nici o plafonare. E tariful din contract și punct, indiferent câte locuri de consum ai. Dacă vrei plafonare cu orice preț poți apela la paraziții, căpușe, precum enel,eon, engie etc

Edited by jeff48, 06 December 2022 - 12:32.


#9025
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 jeff48, on 06 decembrie 2022 - 12:21, said:

La HE nu se aplica nici o plafonare. E tariful din contract și punct, indiferent câte locuri de consum ai. Dacă vrei plafonare cu orice preț poți apela la paraziții, căpușe, precum enel,eon, engie etc

Nu mai bate campii, contractele expira in ianuarie si nu ai de unde sa stii ce preturi vor fi din 2023, garantezi ca urmatorul tarif din 2023 va fi neplafonabil ?

#9026
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,560
  • Înscris: 27.04.2014

 Sinmbad, on 06 decembrie 2022 - 12:35, said:



Nu mai bate campii, contractele expira in ianuarie si nu ai de unde sa stii ce preturi vor fi din 2023, garantezi ca urmatorul tarif din 2023 va fi neplafonabil ?
Porteaza-te la enel sau eon! Stai jos, nota4😀

Edited by jeff48, 06 December 2022 - 12:37.


#9027
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 jeff48, on 06 decembrie 2022 - 12:36, said:

Porteaza-te la enel sau eon! Stai jos, nota4��

Colegu', nu mai abera in public, incearca sa te stapanesti ca nu e greu, nu vreau sa ma portez, vreau sa schimb titluarii la contractele de furnizare, conform raspunsului scris Hidro - tot pe POSF se face, insa nu stiu cand si cum deoarece nu e functional:

Buna ziua,

Pentru schimbarea titularului unui contract deja existent, conform noilor reglementari in vigoare, va rugam sa utilizati platforma online de contractare pusa la dispozitie de catre Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei, prin accesarea ANRE - POSF .

Va multumim.

sursa: [email protected], Mon, Dec 5 at 11:13 AM

#9028
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,560
  • Înscris: 27.04.2014

 Sinmbad, on 06 decembrie 2022 - 12:44, said:



Colegu', nu mai abera in public, incearca sa te stapanesti ca nu e greu, nu vreau sa ma portez, vreau sa schimb titluarii la contractele de furnizare, conform raspunsului scris Hidro - tot pe POSF se face, insa nu stiu cand si cum deoarece nu e functional:

Buna ziua,

Pentru schimbarea titularului unui contract deja existent, conform noilor reglementari in vigoare, va rugam sa utilizati platforma online de contractare pusa la dispozitie de catre Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei, prin accesarea ANRE - POSF .

Va multumim.

sursa: [email protected], Mon, Dec 5 at 11:13 AM
Îți sugerez sa te prezinți personal la o agenție Hidroelectrica din țara, chiar dacă pt. asta e posibil sa fi nevoit sa parcurgi o anumită distanță. POSF nu funcționează și chiar nu poți sa știi când va fi functionala

#9029
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 22.05.2019

 Sinmbad, on 06 decembrie 2022 - 12:35, said:



Edited by Printdivision, 06 December 2022 - 13:01.


#9030
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Citește cu atenție răspunsul lor, i am întrebat dacă putem merge cu toate actele la ei. Vezi ce au raspuns

#9031
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,560
  • Înscris: 27.04.2014

 Sinmbad, on 06 decembrie 2022 - 12:59, said:

Citește cu atenție răspunsul lor, i am întrebat dacă putem merge cu toate actele la ei. Vezi ce au raspuns
E aberant sa fie posibil exclusiv online, online ce nu e functional. Îți doresc sa reusesti in demersul tau

Edited by jeff48, 06 December 2022 - 13:04.


#9032
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Ieri am trecut cu o problema pe la sediul lor din Bucuresti si erau acolo oameni pentru contractare. Deci nu este nici exclusiv online (desi, cand este posibil, e de preferat), nici musai de trimis actele prin posta. (La sediul central din Bucuresti au un program de gravide diferit de sucursalele gravide din restul tarii: Lu-Jo 11:00-12:00 fata de 12:00-13:00.)

Edited by sags, 06 December 2022 - 13:25.


#9033
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 30.11.2004
Decat sa-mi bat capul cu proceduri inexistente sau prea complicate, am preferat sa fac portare la alt furnizor cu schimbare de titular, iar apoi voi face portare inapoi la HidroElectrica.
Dureaza mai mult, dar cu mai putine batai de cap.
Chiar sunt curios ce se va intampla cu facturile ne-emise. Ultima factura e aferenta consumului pe luna iunie.
Sper ca n-o sa primesc o singura factura pentru perioada iulie-prezent.

#9034
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Ai grija la furnizorul la care treci sa nu primesti clauza despagubire de mutare inainte de termen, ca s-au legalizat din 2021.
Apropo eu cred ca o sa fie mai multe complicatii... nu mai putine. Si pentru ce ? Pentru nimic Posted Image

 Sinmbad, on 06 decembrie 2022 - 12:35, said:

Nu mai bate campii, contractele expira in ianuarie si nu ai de unde sa stii ce preturi vor fi din 2023, garantezi ca urmatorul tarif din 2023 va fi neplafonabil ?
Nu are nicio relevanta, ofertele se prelungesc si gata, ce mai conteaza cativa bani diferente. Nu exista garantii la nimic.
Atata agitatie pe tema asta... keep calm si live the new year Posted Image

Edited by andreic, 06 December 2022 - 14:01.


#9035
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
A intalnit cineva sa primeasca facturi atat de la enel cat si de la hidroelectrica pentru aceeasi adresa ? Cica n-ar fi trimis instiintare Hidro catre Enel sa rezilieze contractul si acum se emit 2 facturi pe aceeasi adresa. Vreo solutie ?

#9036
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,560
  • Înscris: 27.04.2014

 Mihaitza07, on 06 decembrie 2022 - 14:19, said:

A intalnit cineva sa primeasca facturi atat de la enel cat si de la hidroelectrica pentru aceeasi adresa ? Cica n-ar fi trimis instiintare Hidro catre Enel sa rezilieze contractul si acum se emit 2 facturi pe aceeasi adresa. Vreo solutie ?
Sesizare Enel și Hidroelectrica precum și distribuitorul zonal. Daca nu se rezolva atunci ANRE

Edited by jeff48, 06 December 2022 - 14:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

keeo

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate