Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19870 replies to this topic

#19819
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.12.2021

View PostSterone, on 21 aprilie 2024 - 22:31, said:

Daca îți arat transferul lor bancar o sa te simți ca în propunere indecenta ... Nu e vorba de credință aici ci de realitate. Da, HE își plătește compensatiile. Tu de ce crezi că m-am liniștit ? Dădeam topicul peste cap daca nu și le plăteau. Acum toată lumea e satisfăcută și legea toarce ca un pisoi că a fost respectată.
Asta ma incurajeaza sa angajez o firma de avocatura pentru ca am epuizat toate caile in a convinge H  sa-si onoreze obligatiile.Speta mea are originea in 24 februarie 2022 ,asa ca e cazul sa ma grabesc  cu alegerea unei firme ca expira perioada in care pot sa-i actionez in instanta.Probabil asta se urmareste -am un tichet de la ei din 19 februarie 2024 in care spun ca au trimis recl. la ,,departamentul responsabil,,  si in cel mai scurt timp  vor reveni. N-au facut-o si nici nu au de gand.Iar eu nu le cer  o suma  mare,fata de  maxima indolenta si desconsiderare a clientului.

#19820
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008
Pana acum plateam 0.80 lei/kWh. Ultima factura a venit cu 0.83 lei/kWh.
Ce s-a mai scumpit?

#19821
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,782
  • Înscris: 13.03.2005
Transportul energiei electrice s-a scumpit...

#19822
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
A trimis cineva cerere de esalonare plata factura?
După cât timp ați primit raspuns ?

#19823
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 28.08.2019

View Postcris2d2, on 25 aprilie 2024 - 17:32, said:

Rog puțin ajutor legat de Hidroelectrica și indexul EE: azi am trimis indexul și, după cum știți, in pagina pentru trimis index apare și valoarea indexului vechi - în cazul meu 51879.

Contorul de curent afișează 52401, o diferență de 522 KWh.

Ultima factură afișează Index Vechi 51956 Estimat Distribuitor și Index Nou 52337 Estimat Distribuitor, adică mai mare decât cel afișat pe site/cont pe pagina de trimis indexul (nu știu de ce apar Estimate deoarece eu lunar am trimis indecșii).

Cumva acest index afișat în formularul de trimis afișează ultimul index trimis de consumator și nu cel din factură = Estimat? Sau există o eroare?

Trebuie să faci reclamație la distribuitor cu poza la contor, eventual sa trimită ei pe cineva să citească indexul, si la Hidroelectrica sa recalculeze facturie, adica regularizare.

#19824
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.03.2008
Astia inca nu mi-au trimis facturile din octombrie incoace dar imi trimit oferta noua de contract, o oferta in care pretul final e de 0.85 lei pe Kw/h. Din experienta cu prelungirea de contract de anul trecut, cand in contract scria pret final facturat 0.76 lei kw/h dar pe factura imi zicea ca s-a facturat la pretul de 0.83 lei, sunt sigur ca acel 0.85 va fi un 0.9 sau mai mult. Acum eu ma intreb un lucru. La ce pret imi vor factura ei facturile din urma? la pretul din noul contract sau din cel vechi?

#19825
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014
La tariful din vechiul contract. E mai mult decât evident, ai fost sub ,,incidența”  vechiului contract

Edited by jeff48, 01 May 2024 - 09:24.


#19826
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 14.04.2009
Surprize, surprize...HE a prelungit oferta de furnizare in perioada de valabilitate a ofertei 01.04.2024 - 30.04.2024...

Prețul energiei electrice active   0.28000 lei/kWh
Valabilitate ofertă   15.04.2024 - 31.07.2024
https://cdn.hidroele...504-3107-24.pdf

Potrivire perfecta...contractul de furnizare cu HE imi expira pe 30.08.2024, deci se va prelungi automat pe 31.07.2024 cu 0.280 lei / kWh daca nu voi fi notificat cu pret nou...daca voi fi notificat, fac schimbarea de titular pe 31.07.2024 pentru a beneficia inca 12 luni de acelasi pret de furnizare de 0.280 lei / kWh...

Edited by av_myjob, 01 May 2024 - 09:56.


#19827
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022
Am primit si eu notificare ca imi expira contractul (facut in iunie anul trecut).
Aveam 0.76 lei /kwh ( desi mai tot timpul  cam 0.78 , 0.8 sau 0.82)
Noul contract suna cam asa:

Defalcarea prețului plafonat de 0,68 lei/kWh (TVA inclus) pentru următoarele categorii:
a. clienții casnici al căror consum lunar este cuprins între 0 și 100 kWh inclusiv;

Defalcarea prețului plafonat de 0,80 lei/kWh (TVA inclus) pentru clienţii casnici al căror consum lunar
la locul de consum este cuprins intre 100,01 şi 255 kWh; consumul de energie electrică cuprins între 255 şi
300kWh/lună
se facturează la preţul de maximum 1,3 lei/kWh, cu TVA inclus;

Defalcarea prețului plafonat de 1,30 lei/kWh (TVA inclus) pentru clienţii casnici al căror consum
lunar depăşeşte 300 kWh/lună întreg consumul se facturează la preţul de maximum 1,3 lei/kWh;  totusi aici in tabel apare ca pretul ar fi de 0.84666 lei pt regiune ain care sunt


Personal consum intre 100 si 130 kwh pe luna
Intrebarea este daca sa raman sau nu la ei?

#19828
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 14.04.2009
Pentr-un consum lunar de peste 300 kWh, se plateste pretul contractual (cu TVA) maxim 1.30 lei / kWh, pret contractual (cu TVA) care in cazul Rețele Electrice Dobrogea (Calarași, Constanta, Ialomita, Tulcea) este de 0.84666 lei / kWh...la alti furnizori s-ar plati pretul maxim de 1.30 lei / kWh...avantaj HE...

Dupa 31.03.2025, in lipsa altui OUG, se va plati doar pretul contractual indiferent de consum...avantaj HE...

#19829
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022
Cam aia ziceam si eu , raman aici .

#19830
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 05.09.2013
Ăștia de la Hidroelectrica procesează manual plățile fracturilor?

Am plătit, din neatenție și redirecționat fiind din lipsă de chef de către angajate, la un terminal SelfPay din interiorul CEC BANK.

Acum, zic aia e, plata va trece prin Salt Bank, dar măcar contul contractului a fost preluat la detalii.

Plata a fost făcută pe 24.04., pentru ultima factură care include soldul celei precedente.

Pe 30.04. verific și în ihidro, dar nu e nicio schimbare de sold. Mă apuc și sun la Relații Clienți, sunt mustrat că nu am plătit prin băncile partenere și decid să plătesc factura precedentă prin BCR.

La automatul de plată BCR preia doar contul contractului bine, ca la SelfPay (văzut la fața locului). Așa că plătesc prin George folosind plățile șablonate.

Trec număr cont contract / număr factură, la fel ca în avertismentele scrise de pe factură, finalizez.

Nici până azi, direct prin contul BCR al Hidroelectrica, nu s-a procesat plata mea.

Ce să înțeleg!? Zici că au ajuns în void banii. Asta pe lângă că codul locului de consum de pe factura Hidroelectrica e incompatibil cu evidențele Distribuție Oltenia, trebuie să mă uit la o factură veche CEZ să pot lua legătura cu ei, așa ceva...


Am făcut direct reclamație ANPC și cred că va mai urma una, fiindcă deși datele inițiale pentru încheierea contractului au fost preluate corect (dovezile fiind documentele contractuale primite), de aproape 2 luni se chinuiesc să îmi actualizeze adresa locului de consum și adresa de corespondență care sunt trecute ca fiind N/A!

Edited by _Claudiu_, 02 May 2024 - 04:05.


#19831
georgepopoiu

georgepopoiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2016

View Post_Claudiu_, on 02 mai 2024 - 03:54, said:

Ăștia de la Hidroelectrica procesează manual plățile fracturilor?

Am plătit, din neatenție și redirecționat fiind din lipsă de chef de către angajate, la un terminal SelfPay din interiorul CEC BANK.

Acum, zic aia e, plata va trece prin Salt Bank, dar măcar contul contractului a fost preluat la detalii.

Plata a fost făcută pe 24.04., pentru ultima factură care include soldul celei precedente.

Pe 30.04. verific și în ihidro, dar nu e nicio schimbare de sold. Mă apuc și sun la Relații Clienți, sunt mustrat că nu am plătit prin băncile partenere și decid să plătesc factura precedentă prin BCR.

La automatul de plată BCR preia doar contul contractului bine, ca la SelfPay (văzut la fața locului). Așa că plătesc prin George folosind plățile șablonate.

Trec număr cont contract / număr factură, la fel ca în avertismentele scrise de pe factură, finalizez.

Nici până azi, direct prin contul BCR al Hidroelectrica, nu s-a procesat plata mea.

Ce să înțeleg!? Zici că au ajuns în void banii. Asta pe lângă că codul locului de consum de pe factura Hidroelectrica e incompatibil cu evidențele Distribuție Oltenia, trebuie să mă uit la o factură veche CEZ să pot lua legătura cu ei, așa ceva...


Am făcut direct reclamație ANPC și cred că va mai urma una, fiindcă deși datele inițiale pentru încheierea contractului au fost preluate corect (dovezile fiind documentele contractuale primite), de aproape 2 luni se chinuiesc să îmi actualizeze adresa locului de consum și adresa de corespondență care sunt trecute ca fiind N/A!
Nu lucreaza pana in data de 7 mai, n-are cine sa opereze platile! Plata prin BCR din 30 aprilie o sa fie vizibila in iHidro in 7 mai!

Edited by georgepopoiu, 02 May 2024 - 06:05.


#19832
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,782
  • Înscris: 13.03.2005
O să fie vizibila astăzi, că e zi bancară.

Edited by wertyck, 02 May 2024 - 07:40.


#19833
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 01.05.2009
Cand platesc prin CEC Mobile factura Hidro vineri seara, sambata sau duminica, soldul se modifica pe site in ziua de marti (acum poate o fi luni la 22 sau 23, dar nu stau sa verific non-stop).
SelfPay isi ia o perioada de trei zile pentru transfer, scrie pe undeva pe acolo. Plus programul informatic al beneficiarului, la Engie de regula a doua zi apare plata facuta, la altii mai greu.

#19834
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 14.04.2009
Se reia proiectul hidrocentralelor din Defileul Jiului, blocat acum șapte ani de mai multe ONG-uri de mediu

Proiectul hidrocentralelor de pe râul Jiul va fi reluat de Hidroelectrica, după ce o hotărâre de Guvern a stabilit că proiectul este de utilitate publică și interes național. Finalizate în proporție de 90%, lucrările au fost oprite în 2017 de Curtea de Apel București, la solicitarea mai multor ONG-uri de mediu. Finalizarea proiectului Bumbeşti-Livezeni va asigura injectarea în Sistemul Energetic Naţional (SEN) a unei cantităţi de energie electrică curată de circa 259 GWh/an, energie care va acoperi necesarul a peste 85.000 gospodării şi care va contribui la reducerea gazelor cu efect de seră cu peste 200.000 tone/an.
https://www.digi24.r...e-mediu-2780231

#19835
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Buna - dupa cata vreme apare (si) in aplicatie ca s-a platit o factura prin NEO-BT ?

#19836
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014
Indexul autocitit transmis de către subsemnatul prin telverde apare în DEER TN in dauna indexului transmis prin vechea metoda a doua oara la o distanta de cateva minute, in data de 28.04. Valoarea index prin telverde a fost cu 1KWH mai mica in comparație cu valoarea index transmisa prin vechea metoda. Deci 4 din 4. Incepand din ianuarie încoace numai valoarea index transmisă prin telverde a fost și este omologată de către distribuitor

Eu nu transmit niciodată indexul autocitit prin aplicația iHidro

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate