Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19710 replies to this topic

#9037
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

 Mihaitza07, on 06 decembrie 2022 - 14:19, said:

A intalnit cineva sa primeasca facturi atat de la enel cat si de la hidroelectrica pentru aceeasi adresa ? Cica n-ar fi trimis instiintare Hidro catre Enel sa rezilieze contractul si acum se emit 2 facturi pe aceeasi adresa. Vreo solutie ?

In primul rand plateste factura furnizorului actual. Fostului furnizor ii trimiti o instiintare ca a facturat gresit. Eu as deschide si sesizare la ANRE cu toate dovezile inclusiv noul contract.

#9038
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
I-am "portat"si pe parinti la HE. Se misca f. repede, am completat ce trebuia si in 30 de minute aprox am si primit contractul semnat.
Partea frumoasa este ca azi am semnat si contractul incepe efectiv pe 09.12.2022 Deci nu mai este termenul de 21 de zile.

#9039
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 30.07.2009

 WarpS, on 02 decembrie 2022 - 16:49, said:

Azi am verificat în contul e-on și apar cu contractul anulat. Nu știu exact când s-a întâmplat modificarea, știu doar că pe 28 încă nu figuram la ei cu contract activ (citirea).

Aștept luna asta factura de la HE (puțin probabil, citind comentariile voastre) sau posibilitatea de a da citirea, începând de pe 24, că sa confirm 100% că îs la ei.

Mi-am facut cont azi pe POSF, si acolo figurez in regula la Hidro, cu contractul suspendat la E-ON (Delgaz Grid).

Astept prima factura de acum, cu mentiunea ca am sa dau citirea lunara, exact ca la E-ON. :)

#9040
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 andreic, on 06 decembrie 2022 - 14:00, said:

Ai grija la furnizorul la care treci sa nu primesti clauza despagubire de mutare inainte de termen, ca s-au legalizat din 2021.
Apropo eu cred ca o sa fie mai multe complicatii... nu mai putine. Si pentru ce ? Pentru nimic Posted Image


Nu are nicio relevanta, ofertele se prelungesc si gata, ce mai conteaza cativa bani diferente. Nu exista garantii la nimic.
Atata agitatie pe tema asta... keep calm si live the new year Posted Image

Pentru mai multe locuri de consum nu știu nici ei ce sa facă

https://www.wall-str...faca-cu-ea.html

#9041
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
care este pretul final pentru kilowat energie electrica facturat la hidroelectrica pentru consumul pana in 250 kw / luna?

#9042
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014

 DonGiulliano, on 06 decembrie 2022 - 16:09, said:

care este pretul final pentru kilowat energie electrica facturat la hidroelectrica pentru consumul pana in 250 kw / luna?
Indiferent de consum tariful e 0,68-0,79 lei/kwh

 Sinmbad, on 06 decembrie 2022 - 16:06, said:



Pentru mai multe locuri de consum nu știu nici ei ce sa facă

https://www.wall-str...faca-cu-ea.html
Informații din mass-media dezinformatoare . Ce sursa e acest ,,wallstreet…? Nici măcar de mâna a doua, de duzina ieftina

Niciodată nu ma informez din ,,știrile” provenite de pe rețelele sociale. Sunt extrem de alarmiste, toxice, dezinformatoare, diversioniste , aservite unor grupuri de interese obscure in care din pacate se încred mai mulți semeni de ai nostri

#9043
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004

 andreic, on 06 decembrie 2022 - 14:00, said:

Ai grija la furnizorul la care treci sa nu primesti clauza despagubire de mutare inainte de termen, ca s-au legalizat din 2021.
Citez din contract:

Puteți să denunțați Contractul, în mod gratuit, oricând pe parcursul derulării acestuia, printr-o notificare cu cel puțin 21 zile înainte. Vă puteți retrage în 14 zile dintr-un contract încheiat la distanţă sau în afara spaţiilor comerciale.

În situația schimbării furnizorului de energie prin intermediul platformei online administrată de ANRE (numită POSF), încetarea contractului și intrarea în vigoare a noului contract se produc în prima zi după expirarea unui interval de 24 de ore de la iniţierea procedurii, interval necesar pentru finalizarea demersurilor tehnice şi administrative necesare trecerii de la un furnizor la altul.

Asa ca, din punctul meu de vedere e mai simplu sa fac 2 portari decat sa incerc modific titularul la HidroElectrica.

#9044
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 14.04.2009

 Dyonissos, on 06 decembrie 2022 - 16:47, said:

Citez din contract:

Puteți să denunțați Contractul, în mod gratuit, oricând pe parcursul derulării acestuia, printr-o notificare cu cel puțin 21 zile înainte. Vă puteți retrage în 14 zile dintr-un contract încheiat la distanţă sau în afara spaţiilor comerciale.

În situația schimbării furnizorului de energie prin intermediul platformei online administrată de ANRE (numită POSF), încetarea contractului și intrarea în vigoare a noului contract se produc în prima zi după expirarea unui interval de 24 de ore de la iniţierea procedurii, interval necesar pentru finalizarea demersurilor tehnice şi administrative necesare trecerii de la un furnizor la altul.

Asa ca, din punctul meu de vedere e mai simplu sa fac 2 portari decat sa incerc modific titularul la HidroElectrica.
Eu n-as face dubla schimbare de furnizor daca nu am deja o factura mai veche de la acel furnizor...la re-contractare la HE se cere o factura de la noul furnizor, factura care o sa vina la anul...si daca denunt trecerea la noul furnizor, revin la HE cu acelasi titular...

POSF are termen de finalizare 23.12.2022...furnizori ca Enel, Eon, etc pot sabota termenul daca nu introduc pana la termen toate contractele in sistem...ANRE poate da amenzi pentru intarziere, dar daca amenda este tot de genul a 1 RON per contract neintrodus, tot degeaba cu amenzile astea...

#9045
topitop

topitop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.11.2002
Am schimbat azi furnizorul de la Electrica la HE si am o nelamurire: mai trebuie sa notific Electrica ca am schimbat furnizorul?

#9046
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Nu, se ocupa noul furnizor de tot

#9047
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

 topitop, on 06 decembrie 2022 - 23:38, said:

Am schimbat azi furnizorul de la Electrica la HE si am o nelamurire: mai trebuie sa notific Electrica ca am schimbat furnizorul?
Cica se ocupa HE de tot, dar in practica e bine sa faci poza la index si s-o trimiti atat vechiului furnizor, impreuna cu cererea de reziliere, cat si distribuitorului.
Astia din urma, afirma ca e obligatoriu sa fie anuntati, au si modele de notificari. (ma rog, e-distributie inseamna tot enel)
Oricum, cat iti ia sa dai inca doua mail-uri ?!
"Cu cel puțin 21 de zile înainte de data la care dorești să fie realizată schimbarea furnizorului, trebuie să ne anunți atât pe noi, cât și pe furnizorul actual și pe cel viitor. Notificarea pentru denunțarea unilaterală a contractului de furnizare a energiei electrice trebuie să fie clară, să exprime în mod neechivoc decizia de schimbare a furnizorului actual și să precizeze în mod expres data încetării contractului de furnizare existent."
https://www.e-distri...e-furnizor.html

#9048
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
A trecut 1 decembrie si inca nema facturi de la HE. Ati primit careva facturi dupa 1 decembrie?

 aris86, on 06 decembrie 2022 - 06:15, said:

Tocmai de aceea vor să taxeze panourile fotovoltaice.
Cea mai misto veste pentru mine.

Si daca o luam la rece stim ca o "minune" ramane nelegiferata/neimpozitata doar la inceput. Ca si cei ce au luat EV doar pentru ca era gratis sa incarci la Lidl, acum ar fi oprit incarcatoarele.

La HE ai senzatia de curent gratis prin pauzele de facturare. Si cand iti dau factura, ai timp berechet sa o platesti.

Pe PJ CEZ duce nesimtirea la extrem si pentru o prelungire de contract cer "garantie" de 814 lei.

Nu ar avea baza legala sa deconecteze daca nu platim garantia aia.

#9049
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 Neaceasca85, on 07 decembrie 2022 - 10:19, said:

A trecut 1 decembrie si inca nema facturi de la HE. Ati primit careva facturi dupa 1 decembrie?
Nu sunt. Nici plata DD nu s-a facut. Sperante mai sunt pe 15 dec... daca nu, nu stiu ce va mai fi :)

Edited by andreic, 07 December 2022 - 10:27.


#9050
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008

 WarpS, on 06 decembrie 2022 - 15:01, said:


Mi-am facut cont azi pe POSF, si acolo figurez in regula la Hidro, cu contractul suspendat la E-ON (Delgaz Grid).

Astept prima factura de acum, cu mentiunea ca am sa dau citirea lunara, exact ca la E-ON. Posted Image

Vezi ca ai facut tocana si o dai mai departe intre cunoscuti,eon este furnizor si delgaz distribuitor,nu le amesteca, de aici si smecheria unora ca daca te schimbi ramai fara curent.

#9051
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 30.07.2009
@ceanu1980 - greseala mea, atunci. Am ramas la ideea ca e-on = delgaz grid, aparent eronat.

Pus screenshot cu ce vad, poate asa e mai clar ce voiam sa zic si n-am reusit Posted Image

Attached Files



#9052
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 14.02.2008
Astia chiar sunt nesimtiti. Facturi nu trimit si au ramas blocati cu data lor de 01.12.2022.

#9053
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014
Probabil așteaptă ,,noi instrucțiuni” din partea guvernului pt.anul 2023

Un coleg a scris zilele trecute ca platforma Hidroelectrica va deveni funcțională in data de 12.12 sau 15.12; nu rețin data exact

#9054
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Probabil așteaptă ca legea de aprobare a OUG 119 să fie promulgată și publicată. Pentru anul 2023 lucrurile se schimbă față de situația actuală.

https://www.cdep.ro/...22/pr551_22.pdf

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate