Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19995 replies to this topic

#8947
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

 Sinmbad, on 04 decembrie 2022 - 18:29, said:

Case de vacanta cu batrani si alte rude ?

Unde este chirias am inteles ce rahat au facut, stam la mila chiriasului cu contractarea furnizorului - si daca nu plateste debransare si altele pe teava mea / cablul meu - dar unde sunt batrani chiar n-o sa le fac contract de inchiriere ca tremura cineva de neliniste ca este inchiriat si nedeclarat.

Trebuie sa fie tare darmati astia de au gandit legile asa.

Iar cu schimbarea de titular vad ca la Hidro nu sunt sanse, si pe grupul de FB aceeasi poveste, cereri nesolutionate.

acel bătrân nu are nevoie decât de un CIla locul unde rezida, facut cu acordul proprietarului si o declarație pe proprie răspundere ca acolo locuiește. schimbi titularul pe numele bătrânului si faci contract nou pe un an, apoi se prelungeste automat daca nu exista reclamatie. circ inchis.
niciodata nu a fost vorba de batrani ci de acei proprietari care dau in chirie si refuza sa faca contract la chiriasi, desi imi este neclar de ce un proprietar risca asa de mult. pleaca chiriasul si lasa niste facturi de cea mai mare frumusete. mai ales daca plafonarea pe un singur loc de consum se va face.

 Fane, on 04 decembrie 2022 - 18:35, said:

nu va mai buricati atata cu plafonarea asta. statul da niste bani si cu ocazia asta incearca sa-si rezolve si o problema mai veche, sa aduca la suprafata inchirieri nefiscalizate. ce-i asa greu de inteles si aduceti in discutie toate cazurile ipotetice?

clar asta se cauta.

#8948
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Fane, on 04 decembrie 2022 - 18:35, said:

nu va mai buricati atata cu plafonarea asta. statul da niste bani si cu ocazia asta incearca sa-si rezolve si o problema mai veche, sa aduca la suprafata inchirieri nefiscalizate. ce-i asa greu de inteles si aduceti in discutie toate cazurile ipotetice?
Nu ma indoiesc ca asa sunt gandite proiectele astea marete. De-asta au si avut succesuri rasunatoare mai mereu...

Edited by Cr1spy, 04 December 2022 - 19:00.


#8949
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 Fane, on 04 decembrie 2022 - 18:35, said:

nu va mai buricati atata cu plafonarea asta. statul da niste bani si cu ocazia asta incearca sa-si rezolve si o problema mai veche, sa aduca la suprafata inchirieri nefiscalizate. ce-i asa greu de inteles si aduceti in discutie toate cazurile ipotetice?

Ce-i asa ipotetic ca sta tata batran in apartamentul lui fiu-su ?

Ipotetic doar daca traiesti in alte realitati, probabil sunt o gramada de copii care stau in apartamentele parintilor si o gramada de parinti batrani care stau in apartamentele copiilor.

Doar au facut recensamantul lui peste, ar trebui sa stie asta.

#8950
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,333
  • Înscris: 05.06.2002

 Cr1spy, on 04 decembrie 2022 - 18:52, said:

Nu ma indoiesc ca asa sunt gandite proiectele astea marete. De-asta au si avut succesuri rasunatoare mai mereu...
ai apartament inchiriat la negru?

 Sinmbad, on 04 decembrie 2022 - 19:00, said:

Ce-i asa ipotetic ca sta tata batran in apartamentul lui fiu-su ?
pe bune,esti tu in situatia asta? probabil se va da o dispensa pt rudele de gradul 1.

banii statului - regulile statului.

Edited by Fane, 04 December 2022 - 19:02.


#8951
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 anelise, on 04 decembrie 2022 - 18:48, said:

pleaca chiriasul si lasa niste facturi de cea mai mare frumusete. mai ales daca plafonarea pe un singur loc de consum se va face.


stai sa vezi cand or ajunge chiriasii sa faca contractari aiurea si nu le mai platesc - cum taie OD curentul la locul de consum pe care nu dau 2 bani, penalitati garla pe care le plateste cine ?

plus ca toate somatiile de debransare nu se mai fac fata de proprietar ci fata de chirias

Edited by Sinmbad, 04 December 2022 - 19:05.


#8952
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Fane, on 04 decembrie 2022 - 19:03, said:


ai apartament inchiriat la negru?


pe bune,esti tu in situatia asta? probabil se va da o dispensa pt rudele de gradul 1.

banii statului - regulile statului.
Esti hot de ma intrebi asta?

#8953
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,333
  • Înscris: 05.06.2002
dap.

#8954
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
chirias cu ce? daca chiria este la negru. zero acte. singurul păgubos va fi proprietarul.

sau te referi la cei in regula? atunci da. oricum atunci se va face plafonarea.

 Sinmbad, on 04 decembrie 2022 - 19:04, said:

stai sa vezi cand or ajunge chiriasii sa faca contractari aiurea si nu le mai platesc - cum taie OD curentul la locul de consum pe care nu dau 2 bani, penalitati garla pe care le plateste cine ?

plus ca toate somatiile de debransare nu se mai fac fata de proprietar ci fata de chirias

Edited by anelise, 04 December 2022 - 19:10.


#8955
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,043
  • Înscris: 15.12.2009

 aris86, on 04 decembrie 2022 - 13:35, said:

La mine, la ambele locuri de consum din București, citirile date pe portalul hidro au fost actualizate cu aceeași valoare la E-Distribuție.

Într-un loc am dat mai puțin, că oricum pun ei din burtă, index estimat.

Asta nu-mi place. Până acum mi-au trecut de fiecare dată indexul autocitit şi, respectiv, cel citit de distribuitor.

Tot citesc cum arată Legea de aprobare a OUG 119/2022 şi nu am convingerea că absolut întâmplător de data asta îmi ignoră comunicarea!

#8956
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Fane, on 04 decembrie 2022 - 19:08, said:

dap.
Printre voi hotii, este o vorba, ca este de vina ala care nu se pazeste. Nu-i asa?

#8957
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 anelise, on 04 decembrie 2022 - 19:09, said:

chirias cu ce? daca chiria este la negru. zero acte. singurul păgubos va fi proprietarul.

sau te referi la cei in regula? atunci da. oricum atunci se va face plafonarea.

Ce nu pricepi ? Casa inchiriata ajunge la mana chiriasului foarte posibil rau platnic, care sigur nu da 2 bani nici pe debransare nici sa sa te reconecteze dupa toate penalitatile.

El nici n-o sa mai fie acolo. S-au mai vazut cazuri. N-ai ce executa silit la el ca n-are proprietati, doar credite.

Se transfera o mare responsabilitate catre un locatar temporar.

"A da izmene pe călător  " - vezi intelepciune romaneasca populara

 Naoto, on 04 decembrie 2022 - 19:12, said:

Tot citesc cum arată Legea de aprobare a OUG 119/2022

Ai gasit vreo varianta mai noua - Legea de aprobare a OUG 119/2022 ? cea de pe CEDP pare nefinalizata

 anelise, on 04 decembrie 2022 - 18:48, said:


schimbi titularul pe numele bătrânului si faci contract nou pe un an, apoi se prelungeste automat daca nu exista reclamatie. circ inchis.


Nu se poate ce zici , circ inchis , pe platforma nu accepta Furnizor actual Hidroelectrica, din pacate sunt client Hidro - vezi: Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii. Furnizor actual - nu am cum sa aleg altii, deci online in decembrie 2022 nu e posibila schimbarea de titular.

https://client.hidro....ro/contractare

Edited by Sinmbad, 04 December 2022 - 19:22.


#8958
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

 Sinmbad, on 04 decembrie 2022 - 19:29, said:

Ce nu pricepi ? Casa inchiriata ajunge la mana chiriasului foarte posibil rau platnic, care sigur nu da 2 bani nici pe debransare nici sa sa te reconecteze dupa toate penalitatile.

El nici n-o sa mai fie acolo. S-au mai vazut cazuri. N-ai ce executa silit la el ca n-are proprietati, doar credite.

Se transfera o mare responsabilitate catre un locatar temporar.


si uite asa se intra in legalitate. unde toți, chiriași si proprietari, vor fi protejați si vor avea responsabilități. un chiriaș responsabil, nu va fi rau platnic. aici tine si de mentalitate.

#8959
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Daca introduci factura de Hidro -> Eroare!!! Furnizorul selectat nu coincide cu factura incarcata. Te rog reincarca alta factura sau alege furnizorul corect

 anelise, on 04 decembrie 2022 - 19:38, said:

si uite asa se intra in legalitate. unde toți, chiriași si proprietari, vor fi protejați si vor avea responsabilități. un chiriaș responsabil, nu va fi rau platnic. aici tine si de mentalitate.

Adica taica-miu sa intre in legalitate ca sta in apartamentul meu si este imposibila schimbarea de titular online si nu se stie cand va fi prin posta - nici nu mai exista online link-ul cu procedura de schimbare titulari.

Tu vorbesti ca un robot, o tot tragi cu legalitatea - desi n-are nici o incidenta cand ai rude in spatiu, cat despre chiriasi responsabili, da, sigur, sunt mult mai responsabili decat insusi proprietarul, exact cum un strain e mult mai responsabil decat tine - cu siguranta - cu copilul tau.

Edited by Sinmbad, 04 December 2022 - 19:48.


#8960
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

 Sinmbad, on 04 decembrie 2022 - 19:35, said:


Nu se poate ce zici , circ inchis , pe platforma nu accepta Furnizor actual Hidroelectrica, din pacate sunt client Hidro - vezi: Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii. Furnizor actual - nu am cum sa aleg altii, deci online in decembrie 2022 nu e posibila schimbarea de titular.

https://client.hidro....ro/contractare

prin posta sau la sediu. daca vrei se poate.

#8961
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,043
  • Înscris: 15.12.2009

 Sinmbad, on 04 decembrie 2022 - 19:35, said:



Ai gasit vreo varianta mai noua - Legea de aprobare a OUG 119/2022 ? cea de pe CEDP …


Până și chestia asta mi se pare cel puțin dubioasă, ori nu-mi miroase a bine!

Deși CDep e CAMERA DECIZIONALĂ și ar fi trebuit nu doar să afișeze varianta adoptată prin vot pe 23.11.2022, ci și Stadiul PL 551/2022: la Secretarul general, ori dacă a fost depusă sesizare la CCR, sau a fost trimisă la promulgare, nimic din toate astea!

Citesc varianta afișată la Senat, ca fiind forma adoptată și de Camera Deputaților. Cam aiurea, nu?

https://senat.ro/leg...548&an_cls=2022

Scrie clar: adoptat de ambele Camere

Deci asta e Legea!

#8962
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

 Sinmbad, on 04 decembrie 2022 - 19:47, said:

Daca introduci factura de Hidro -> Eroare!!! Furnizorul selectat nu coincide cu factura incarcata. Te rog reincarca alta factura sau alege furnizorul corect



Adica taica-miu sa intre in legalitate ca sta in apartamentul meu si este imposibila schimbarea de titular online si nu se stie cand va fi prin posta - nici nu mai exista online link-ul cu procedura de schimbare titulari.


chiar asa de mult consuma sa nu il poti lasa la un alt furnizor plafonat, cu numele lui pe contract?

Edited by anelise, 04 December 2022 - 19:57.


#8963
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 Naoto, on 04 decembrie 2022 - 19:53, said:

Până și chestia asta mi se pare cel puțin dubioasă, ori nu-mi miroase a bine!

Deși CDep e CAMERA DECIZIONALĂ și ar fi trebuit nu doar să afișeze varianta adoptată prin vot pe 23.11.2022, ci și Stadiul PL 551/2022: la Secretarul general, ori dacă a fost depusă sesizare la CCR, sau a fost trimisă la promulgare, nimic din toate astea!

Citesc varianta afișată la Senat, ca fiind forma adoptată și de Camera Deputaților. Cam aiurea, nu?

https://senat.ro/leg...548&an_cls=2022

Scrie clar: adoptat de ambele Camere

Deci asta e Legea!

23-11-2022 adoptat de Camera Deputaților
forma adoptată de Camera Deputaţilor forma adoptată de Camera Deputaţilor - cred ca ultima de jos ar fi

si daca observi pe

https://legislatie.j...Document/258797

ultima consolidare este Forme act
Forma consolidata
   — istoric consolidari
  11.11.2022

Edited by Sinmbad, 04 December 2022 - 20:14.


#8964
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 14.04.2009

 aris86, on 04 decembrie 2022 - 18:02, said:

Acu m-am uitat în posf și actualul contract la hidro din București îmi expiră pe 28 decembrie. Practic o să prind la prelungire oferta curentă. La tata expiră pe 5 ianuarie, contractul s-a procesat mai greu, deși ambele cereri au fost depuse, în același timp, la sediu.
Noul pret se notifica cu cel putin 30 de zile inainte de expirare, astfel ca pe 29 noiembrie ti s-a prelungit deja contractul la actualul pret de furnizare pentr-un alt ciclu de 12 luni...pe 7 decembrie se va prelungi si contractul tatalui tau in lipsa unei notificari de marire de pret...

Edited by av_myjob, 04 December 2022 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

corinadaniela

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate