Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
20088 replies to this topic

#5221
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,059
  • Înscris: 15.12.2009
La mine apare un singur ”real”, restul sunt ”auto” (citirile mele comunicate lunar).

Contorul meu e mai puțin inteligent. Asta e! :lol:

Sper să nu se răsfrângă și asupra utilizatorului :D

View Postcrislacor, on 01 iunie 2022 - 16:33, said:

Uite cum arată la mine lista cu citirile (două perioade diferite):
Attachment Screenshot 1.pngAttachment Screenshot 2.png
Se vede clar că pe data de 1 a fiecărei luni apare o citire reală, făcută automat de către sistem. Celelalte au date diferite, în funcție de cînd au fost trimise autocitirile de către furnizor...


Ia o batistă și șterge repede amprentele...!Posted Image

Că dacă nu, ”caught red-handed”

Posted Image

#5222
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,983
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNaoto, on 01 iunie 2022 - 16:29, said:

Nu am atins nimic în afară de cheia triunghiulară Posted Image
Asa se practica, in mod normal cutia nu are de ce sa fie sigilata ci doar contactele la contoar. Insa se face din  exces de zel.
Fiecare trebuie sa aibe cel ptuin 2 chei acasa, triunghi de 10 si 8mm ca unele panouri sunt pe 8mm, alea pe gaz de ex sunt pe 10mm.

#5223
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postandreic, on 01 iunie 2022 - 19:36, said:

Asa se practica, in mod normal cutia nu are de ce sa fie sigilata ci doar contactele la contoar. Insa se face din  exces de zel.
Fiecare trebuie sa aibe cel ptuin 2 chei acasa, triunghi de 10 si 8mm ca unele panouri sunt pe 8mm, alea pe gaz de ex sunt pe 10mm.
Eu mi-am luat asa ceva:
https://www.aliexpre....21ef1802etpktg

#5224
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,983
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaltuser09, on 02 iunie 2022 - 04:39, said:

Eu mi-am luat asa ceva:
Imi place ultima din alea, cea de 9-10mm depinde cum masori, mi-am comandat-o. Eu am una de mai demult de la Dedeman de 8mm, merge la multe panouri, deschide si sticle (Posted Image) dar nu merge la toate, la alea de gaze nu ca sunt pe 9-10mm sau unele electrice mai ciudate sau lift.

Attached File  20220602_103146.jpg   203.44K   62 downloads

Edited by andreic, 02 June 2022 - 09:40.


#5225
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,059
  • Înscris: 15.12.2009
Hai să ne măsurăm în chei ! E bine așa ? Posted Image

Attached Files


Edited by Naoto, 02 June 2022 - 11:05.


#5226
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 03.04.2007
O soluție ieftina testata
Umezeste o carpa cu apa si aplica putina de pasta de dinti. Freaca ferm suprafata matuita in cercuri mici 3-5 minute. Repeta procesul daca este nevoie.
Puteți înlocui pasta de dinți cu spray WD40

La final clătiți cu apa curata !

https://www.emag.ro/..._medium=android

Cheile sunt ok, doar ca șuruburile se "coc" dacă bate soarele pe contor și riscați sa le rupeți.

https://www.lutek.ro...oar-electric-ro
Asa am eu

#5227
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,229
  • Înscris: 15.05.2008
Cei care platiti prin selfpay la automat ati reusit sa scanati codul direct din telefon,ia ceva comision la robot?

#5228
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,096
  • Înscris: 24.04.2013
La SelfPay se poate scana direct de pe telefon, eu insa am o aplicatie care genereaza coduri de bare ca sa fie mai clar decat dintr-un PDF afisat cu un factor de scalare nedefinit. Poate fi nevoie sa dai luminozitatea ecranului la maxim, nu stiu daca la SelfPay sau in alte parti (mai multe) am patit ca daca e prea mica nu recunoaste codul de bare.

Comision nu ia (la factura Hidroelectrica), cat e in factura atata platesti. Ce stiu insa este ca atunci cand platesti cu numerar nu da rest ci bon de rest (daca nu ai fix) pe care sa il folosesti ulterior. Nu stiu daca poti opta ca in loc de acest bon sa achiti mai mult, sa ramana pentru factura urmatoare, dar oricum mi s-ar parea o idee proasta atat timp cat Hidroelectrica nu are o urmarire a platilor/ soldului ramas - cel putin in facturi nu apare. Unele automate au si cititor de carduri bancare si atunci dispare problema restului; eu asa am platit.

#5229
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 05.11.2009

View Postdincadan78, on 01 iunie 2022 - 09:12, said:

Sa speram, si la mine tot cu 31 mai e inscris la distribuitor.
La mine este trecut în 31 mai auto- 368 kwh, index dat în 26 mai și 1 iunie real- 447 kwh. Mâine la prima oră mă duc să-l citesc.

#5230
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 25.01.2007
Io am instalat pago. E iunie și azi am plătit prima data curentul, client din ianuarie la ăștia. Îmi place la ei.

#5231
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 28.05.2014

View PostNaoto, on 01 iunie 2022 - 15:14, said:

Așa arată căsuța. Geamul ăla e din plastic și se vede rău prin el.

Nu am îndrăznit să deschid căsuța până acum; nici nu aș fi putut, că era sigilată.
La mine, locuiesc la tara, contorul este intr-o cutie total transparenta; dar fiind direct in bataia soarelui, acel plastic se matuieste.
Intradevar, nu am incerc sa polișez cum foarte bine a sugerat cineva mai sus, dar, la sfatul unui amic, am sunat la cez, eram la cez atunci, am spus/facut sesizare, ca nu mai pot citi indexul si au venit si au rezolvat problema, gratis. Logic, au facut o 'tiganie', adica au decupat in carcasa un cerc de vreo 7-8cm diametru, cu o carota si apoi au pus deasupra un alt geam/plastic nou, prins cu suruburi autoforante din interior. Asta era acum cativa ani; acum, deja incep sa am probleme cu poza, desi stiu f bine cu focusul etc
Dar cred ca cat de curand ma apuc de poliș....

Edited by c-daniel, 02 June 2022 - 21:22.


#5232
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 28.05.2014
Siiiii, mi-a venit si mie prima factura; nu e panica ca nu am bani sa platesc, dar imi da o liniste sa fiu cu facturile la zi.
Contract semnat in 20 februarie, incepe de la 15 martie. Indexul a plecat corect, conform citiri mele si a celor de la cez, conform si cu ultima factura de la cez dar si cu citirile prezente in contul Distributie Oltenia.
Pe factura, tot asa ca si la altii, am 2 perioade, de la 15 martie pana la 25 cand s-a facut citirea (6,9kw/zi) si inca o perioada de la 26 martie pana pe 31 martie (aproximat de ei, 9,5 kw/zi).
Costul final este fix 0,68 lei per kw, dar exista si o compensare de 5,7 lei, conform celor 117 kw facturati; fara acea compensare, pretul final pe kw este de 0,728 lei.
Factura a fost primita pe email.

#5233
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am trimis actele acum vreo saptamana ca sa trec la HE. Trebuie sa imi fac si sont pe site sau este creat automat? Daca nu este creat automat, care este linkul?

#5234
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 28.04.2022
Nu trebuie sa iti faci cont, iar link-ul îl primești dacă intri pe acest site https://client.hidro...ica.ro/facturi. Dar nu te grăbi durează 3 luni cel puțin pana când vei primi factura. Adică în august-septembrie.

#5235
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Inca nu exista cont pe site, sunt doar link-uri unde bagi CNP si poti da indexul sau verifici daca ai facturi emise.
https://client.hidro...a.ro/autocitire
https://client.hidro...rica.ro/facturi

#5236
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,143
  • Înscris: 16.02.2008
Acum toata Romania trece la hidro de cand nazistii de italieni au trimis notificari cu preturi de 1,9 lei/kwh la contractele noi, dar.....baietii astia de la hidro sunt asa de buni de ne dau "pe caiet" cateva luni energia electrica si nu vor banii nostri ?

#5237
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Și care e problema ta...?:)

#5238
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,059
  • Înscris: 15.12.2009
Astăzi, când am accesat linkul de "Facturi" şi am introdus CNP-ul, mi l-a validat !!!

Iar asta exact a doua zi după data când contractul urma să devină efectiv. Bravo! Posted Image

Acum sunt sigură că am devenit client HE. Vedem când vine şi factura Posted Image

Acum aştept ca şi pe contul distribuitorului să îmi apară schimbarea furnizorului; până una alta, acolo figurează tot ENEL.

Attached Files


Edited by Naoto, 03 June 2022 - 08:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate