Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Samsung copiază Apple și iar face măgării.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Drumroll, on 25 august 2021 - 18:34, said:

Hardware-ul nu trebuie sa poata fi stricat din software, altfel produsul e defect din fabricatie.
Nasol moment pentru toți producătorii de placi de baza. Lor le-ai zis că produsele lor sunt defecte din fabrica, pentru că le poți rescrie BIOSul și să crape?

Ntz, ntz, unde stăteau arhitecții de soluții inteligente...

Edited by dexterash, 25 August 2021 - 18:49.


#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru modificari ale frecventei CPU, intra protectia la temperatura. La fel pe camera si alte alea. Nu-l poti arde cu custom. Nu tu, ca user mediu.
Ce faca stia, vine din lacmoie. Vor mai mult, mai mult, desi in fiecare an, vand mai putin (au scos LED-ul de notificare...si acolo au taiat, jack-ul, slotul de card...ce mai ramane?!). O sa cumparam zambind, produse no name, de calitate indoielnica (nu proaste, doar ca la ghici, dar la preturi reale).

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 YOUR_GOD, on 25 august 2021 - 18:42, said:

Nu tu, ca user mediu.
Un user mediu este complet capabil sa explice procesul de "rooting" / "deblocare bootloader" si implicatiile tehnice / de securitate / etc? Daca nu, discutam perfuzii.

 YOUR_GOD, on 25 august 2021 - 18:42, said:

O sa cumparam zambind, produse no name, de calitate indoielnica (nu proaste, doar ca la ghici, dar la preturi reale).
Cine te opreste sa cumperi acum? Te-ai gandit, poate, macar un pic, ca toata povestea aia care tine de calitate tine si de software/stabilitate & co? Si ca se duce naibii renumele daca fiecare expert-in-dibluri-matusalemice pune el ce rom gaseste pe www.romuriobscuresiieftine.ro?

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 dexterash, on 25 august 2021 - 18:46, said:

1. Root -  acces nemijlocit la sistemul de operare. Pow-wow!
2.Nimeni, cautarea de mai sus nu am facut-o doar pentru poze. Le recomand deja amicilor telefoane din China.
Deci, pot sa iau o masina de 50 000 E, sa-i fac kick down pana crapa sau burn out, fara limitari, dar cand e vorba de telefoane, nu ne jucam.
De fapt, e treaba ta. Samsung pe tine te vizeaza.

#23
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Fratilor vorbiti numa aiurea. E vorba de right to repair, care functioneaza perfect in orice industrie, chiar si la telefone, exceptand Apple, care din cate am inteles vor pierde procesul si trebuie sa le permita. De asemenea vor fi obligati sa permita instalari de aplicatii si din alte surse, nu doar din store. Identic si pentru Google. E ditamai procesul in desfasurare pentru aceste aspecte, cititi si voi presa din usa.
Nu poate o firma de masini sa zicem sa iti interzica sa schimbi cauciucurile numai la ei in curte, ca asa au ei chef, ca numa asa esti in siguranta. Valabil pentru absolut orice produs. Produsul este al meu si ii instalez ce vreau eu, hardward sau softawe. Ca producatorul pune garantie ca daca rupi x si y nu isi mai asuma responsabilitate..ok, perfect nomal. EU vor continua procesul si aici din cate am inteles.

#24
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 Lex404, on 25 august 2021 - 18:38, said:

Tu cumperi telefonul, nu si software-ul.
Ba cumperi si sotftul absolut indiscutabil, indiferent ce incearca sarlatanii sa sugereze! Au mai incercat golanii smenozeli cu tot felul de alte produse, inclusiv tractoare. Si-au cam luat-o peste bot. Intr-o zi o sa si-o ia de tot si nu a sa mai fie permise marlanelile si interpretarile astea aberante si abuzive!

 dexterash, on 25 august 2021 - 18:41, said:

Nasol moment pentru toți producătorii de placi de baza. Lor le-ai zis că produsele lor sunt defecte din fabrica, pentru că le poți rescrie BIOSul și să crape?

Ntz, ntz, unde stăteau arhitecții de soluții inteligente...
Placile de baza nu au voie sa crape daca le rescrii biosul!

n-ai tu treaba cu arhitecții de soluții inteligente...

#25
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

 horny_hornet, on 25 august 2021 - 18:10, said:

Instalarea altui sistem de operare nu implică în mod automat rootarea. Eu am instalat de multe ori LineageOS și alte custom ROMS, fără să instalez Magisk sau SuperSU.

ei zic de deblocarea bootloaderului, probabil telefonul ala nu doresc cei de la samsung sa fie deblocat.
In esenta treaba asta nu afecteaza dreptul de a repara telefonul. Adica el nu poate fi restaurat cu softul initial? Ce nu poate fi reparat la el? Aici se pare ca e vorba de modificarea telefonului. Ar fi corect ca orice telefon/tableta sa aiba posibilitatea de a instala sisteme de operare alternative din fabrica la fel ca pe laptopuri desi si la laptopuri a fost un scandal ca au vrut sa le blocheze sa poti instala doar windozul si doar pe ala pentru care ai licenta. Deci ideea asta nu e asa noua. In esenta fabricantii de laptopuri nu aveau acest interes dar ii presa microsoftul cel cinstit al lui bill filantropul. La fel samsung nu cred ca are vreun interes pentru ca ei nu vand android dar modificarea sistemului de operare deschide alta cutie cu viermi legata de securitate si de faptul ca unii ii vor da in judecata pentru ca li s-au furat bani sau date personale.
Parerea mea e ca ar trebui o cale de mijloc in care telefonul sa semnaleze clar ca nu mai e cu OS-ul original si sa ai optiunea de a instala altceva dupa ce expira garantia. Sa poti primi un cod de unlock care sa permita deblocarea bootloaderului si faci ce doresti cu telefonul.

Edited by chilly willy, 25 August 2021 - 19:34.


#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 YOUR_GOD, on 25 august 2021 - 18:50, said:

1. Root -  acces nemijlocit la sistemul de operare. Pow-wow!
Ham-ham, zic sa mai incerci o data.

 YOUR_GOD, on 25 august 2021 - 18:50, said:

Deci, pot sa iau o masina de 50 000 E, sa-i fac kick down pana crapa sau burn out, fara limitari
Esti sigur ca poti? Probabil la ceva rabla cu electronica de protectie dezactivata. Altfel, din fabrica, mai rar spre deloc.

#27
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 09.07.2005

 aeon, on 25 august 2021 - 18:37, said:


Gresit, ai citit eula? E a tau doar in sensul de a-l utiliza conform destinatiei+ alte beneficii (de exemplu sa il revinzi asa cum e). Nu ai voie de exemplu sa il copiezi sau sa-l vinzi ca fiind marca proprie "gicafanica".
Adica ai putea si asta dar cu conditia sa cumperi intreg Samsung-ul.
Eu zic ca ce zici tu este fals, tu cand cumperi telefonul il cumperi si faci ce vrei cu el. Este al tau, il utilizezi cum vrei, vrei sa-l folosesti ca ciocan de batut cuie, il folosesti. Ce nu cumperi tu cu telefonul ala este  ceea ce tine de proprietatea intelectuala. la fel cu softul, il folosesti dar nu ai voie sa umbli la el pentru ca atingi propretatea intelectuala a producatorului.

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

 Drumroll, on 25 august 2021 - 19:05, said:

Ba cumperi si sotftul absolut indiscutabil, indiferent ce incearca sarlatanii sa sugereze! Au mai incercat golanii smenozeli cu tot felul de alte produse, inclusiv tractoare. Si-au cam luat-o peste bot. Intr-o zi o sa si-o ia de tot si nu a sa mai fie permise marlanelile si interpretarile astea aberante si abuzive!



Te inseli. Ai citit T&C? :)

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Am si eu Samsung si nu inteleg ce anume as mai putea debloca la el. Eu cred ca totul e deblocat din fabrica.

#30
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 15.10.2020

 Lex404, on 25 august 2021 - 18:38, said:

Tu cumperi telefonul, nu si software-ul.
Dar nu-mi trebuie software-ul lor de toată jena, plin de bloatware, pot să și-l bage unde nu strălucește Soarele, mie să-mi dea voie să pun ce software vreau eu, FreeDOS, dacă am chef, ce le pasă lor?

 Lex404, on 25 august 2021 - 18:38, said:

Nu iti convine, cumperi alt telefon.
Exact! :)
Păcat că oamenilor nu le mai pasă de libertate, o vând cu plăcere pentru puțină siguranță, dar, după cum zicea cineva: Cei care renunţă la puțină libertate pentru a dobândi puțină siguranţă nu merită nici libertate, nici siguranţă și le vor pierde pe ambele.

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Miza e bloatware-ul.
Sa nu ne mai ascudem dupa proverbialul cires.
Si, evident, trantirea telefonului cand devine prea vechi pt confortul producatorului care te mai asteapta pe la el.

#32
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
asta a fost si situatia cu windozul care era bagat fortat pe gatul cumparatorilor si voiau sa si blocheze instalarea altor sisteme alternative (linux adica pentru ca nu se temeau de alte OS-uri). Si cei de la EFF parca au reusit sa obtina in justitie obligatia ca placile de baza sa fie deblocate si sa poti instala ce vrei, altfel era doar ce are semnatura aia electronica in cipul de pe placa de baza. Cu telefonul e mai complicat, in fapt toate aceste rom-uri alternative sunt tot android, nu e vorba de sisteme de operare diferite ca situatia linux vs windoz asa ca in fapt ar trebui sa poti sa stergi tot, sa aduci sistemul de operare la versiunea vanilla pe care sa pui ce vrei tu, bloatwarele sa poata fi dezinstalat.

Edited by chilly willy, 25 August 2021 - 20:22.


#33
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 15.10.2020
Unii instalează și Ubuntu pe Smartphone, sau Sailfish.

#34
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
oricum daca nu ai driverele tuturor deviceurilor din telefon nu o sa mearga. Alea cu ubuntu sunt telefoane dedicate. Nu cred ca a instalat cineva ubuntu pe vreun samsung.

#35
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 15.10.2020

 chilly willy, on 25 august 2021 - 20:34, said:

Nu cred ca a instalat cineva ubuntu pe vreun samsung.
Poți să crezi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/93val-4kjoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
mda, interesant dar din nefericire merge rau pentru ca nu au driverele ca nu le dau cei de la samsung. Sansele sunt sa mearga pe telefoane construite ca sa fie deschise. Vad ca sony are destule telefoane in categoria asta si asus apare la mai multe os-uri alternative cu niste modele mai vechi. Asta e, pana la urma sunt si laptopuri care merg rau cu linux, trebuie sa fii putin atent cand iei un laptop sau imprimanta pentru linux. Daca vrei sa schimbi os-ul iei un telefon de asta care merge. Din pacate cei care vor sa faca asta sunt o minoritate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate