Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Samsung copiază Apple și iar face măgării.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
Da mai că pentru un telefon fashion stă lumea să facă unlock la bootloader 😂😂😂. Targetul la telefoanele astea sunt pitzi de Dorobanți și pe alea strict asta le interesează de bootloader...

#38
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 dexterash, on 25 august 2021 - 19:27, said:

Doar cu Lamborghini. O prastie. SI merge si cu Ferrari. Gasesti pe net. Deviem.

#39
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 Estel, on 25 august 2021 - 20:57, said:

Da mai că pentru un telefon fashion stă lumea să facă unlock la bootloader 😂😂😂. Targetul la telefoanele astea sunt pitzi de Dorobanți și pe alea strict asta le interesează de bootloader...

Eu nu am văzut nici o pitzi cu Z Fold. Doar cu aifon. 😂

 Adm, on 25 august 2021 - 18:21, said:

Faza asta cu libertatea este superba, pana cand trebuie sa repari tot felul de inginerii facute de proprietarii terminalelor.
Ti-ar place ca telefonul sa vina fara OS, ca un PC? Un Samsung cu DOS?

Pentru a scapa de astfel de dureri de cap si in numele securitatii, producatorii pun tot felul de piedici, mai ales ca nr celor care isi baga degetele in aparate e neglijabil.

Asta Apple s-a prins de multa vreme.
98% din cei care isi permit iPhone, nu au chef si timp sa puna custom ROM-uri.

Acum se prinde si Samsung.

Nu, Apple minte, exista o comunitate entuziasta de jailbreak, activa mai ales pe Reddit.

Iar rootarea / jailbreak-ul / custom rom-ul sunt operațiuni care durează maxim două ore și nu sunt ceva ce trebuie sa faci in fiecare weekend. Cei care rooteaza telefoane de ani de zile o fac ca pe un hobby. În India există febra cu custom rom-urile. Majoritatea celor pe care le găsești pe XDA sunt făcute undeva in acea parte a lumii.

Edited by TrafalgarLaw, 25 August 2021 - 21:28.


#40
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt operatiuni pe care le faci pe barba ta, iar daca nu merge ceva, incerci sa faci totul originla si sa il duci la service.

In acest moment la Apple e o optimizare foarte mare HW/SW, care nu se regaseste in lumea Android, unde in sine e o masina Java modificata extrem, pt a merge cu adaptari mici pe o gama mare de hardware.

Probabil tot timpul vor exista telefonane destinate pasionatilor de modificari, dar nu e cazul telefoanelor main stream/varf de gama.

#41
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017

 Adm, on 25 august 2021 - 18:21, said:

Faza asta cu libertatea este superba, pana cand trebuie sa repari tot felul de inginerii facute de proprietarii terminalelor.
Ti-ar place ca telefonul sa vina fara OS, ca un PC? Un Samsung cu DOS?

Pentru a scapa de astfel de dureri de cap si in numele securitatii, producatorii pun tot felul de piedici, mai ales ca nr celor care isi baga degetele in aparate e neglijabil.

Asta Apple s-a prins de multa vreme.
98% din cei care isi permit iPhone, nu au chef si timp sa puna custom ROM-uri.

Acum se prinde si Samsung.

In numele securitatii? Pe bune chiar mai pune botul cineva la duma asta?
Imi aduce aminte de vremuri apuse cand eram "protejati" de propaganda vestului. Acum e invers.
O fac din considerente financiare si atat. Banul e in spatele a orice in lumea de azi.
Apple, samsung, google nu dau 2 lei pe securitatea clientului.
Pe ei ii intereseaza sa jupoaie cat mai mult de pe el si ii trantesc in fata "securitatea" ca si justificare.
Macar de ar fi onesti sa iti zica in fata, bai frate avem nevoie de mai multi bani de la tine de aia iti bagam tot felul de nasoale.Daca iti convine bine,daca nu nu.
Dar cand vin cu dume din astea pentru naivi normal ca le bagi carne in frigider

#42
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 TrafalgarLaw, on 25 august 2021 - 21:25, said:

Nu, Apple minte, exista o comunitate entuziasta de jailbreak, activa mai ales pe Reddit.
Cum stai cu matematica?

Apple a vandut in total cam 2 mld de echipamente de cand produce iPhone si vreo 200 de milioane doar anul trecut. 2% din 200 de milioane = 4 milioane. Si zici ca sunt mai mult de 4 milioane de useri activi in comunitatea magica pe RedDit? Eu m-as mira sa fie mai mult de 10.000. Si de la 10.000 la 4 milioane e cale lunga.


Eu am impresia ca habar nu aveti de lumea in care traiti. Apropos, cati v-ati trezit cu camera stricata, asa, din senin, de a trebuit sa o schimbati?

 YOUR_GOD, on 25 august 2021 - 21:21, said:

Doar cu Lamborghini. O prastie. SI merge si cu Ferrari. Gasesti pe net. Deviem.
Atunci cumpara-ti telefon dedicat. Altfel, masinile normale au sisteme de anti-derapaj, limitatoare de viteza & co.

#43
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 dexterash, on 25 august 2021 - 21:38, said:


Cum stai cu matematica?

Apple a vandut in total cam 2 mld de echipamente de cand produce iPhone si vreo 200 de milioane doar anul trecut. 2% din 200 de milioane = 4 milioane. Si zici ca sunt mai mult de 4 milioane de useri activi in comunitatea magica pe RedDit? Eu m-as mira sa fie mai mult de 10.000. Si de la 10.000 la 4 milioane e cale lunga.


Eu am impresia ca habar nu aveti de lumea in care traiti. Apropos, cati v-ati trezit cu camera stricata, asa, din senin, de a trebuit sa o schimbati?

Nu contează câți sunt, ideea este că ei reprezintă o voce în lumea tech, alături de cei de pe XDA și cei care rootează telefoane Android. Cei cu jailbreak sunt oameni pasionați, power useri care preferă iPhone în locul Android.

Sunt în jur de 600.000 de oameni acolo.

Edited by TrafalgarLaw, 25 August 2021 - 21:44.


#44
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 TrafalgarLaw, on 25 august 2021 - 21:43, said:

Nu contează câți sunt
Poate ai uitat cand ai trollat cu "Apple minte", cand a aparut ideea ca 98% din userii Apple nu au nevoie de jailbreak. Si te-am luat pe cifre si te-ai pierdut in hiperspatiu.

 TrafalgarLaw, on 25 august 2021 - 21:43, said:

Sunt în jur de 600.000 de oameni acolo.
E bun, reprezinta 0.03% din vanzarile totale ale Apple. Foarte, foarte importanta aceasta comunitate.

#45
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 aeon, on 25 august 2021 - 18:37, said:

Gresit, ai citit eula?
eula nu e lege, ci un sir de ineptii adesea contrazise de INSTANTE(iar firmele uneori amendate corespunzator)!!! Posted Image

Cred ca se va merge un pas mai departe, sa se ajunga la incriminarea specificarii de "licente" ce contrazic vreo lege! sau poate cu totul!

Edited by Drumroll, 25 August 2021 - 21:48.


#46
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 dexterash, on 25 august 2021 - 21:43, said:

Atunci cumpara-ti telefon dedicat. Altfel, masinile normale au sisteme de anti-derapaj, limitatoare de viteza & co.
Incheiem aici, ca vorbim limbi diferite. Pe data viitoare!

#47
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 dexterash, on 25 august 2021 - 21:48, said:


Poate ai uitat cand ai trollat cu "Apple minte", cand a aparut ideea ca 98% din userii Apple nu au nevoie de jailbreak. Si te-am luat pe cifre si te-ai pierdut in hiperspatiu.


E bun, reprezinta 0.03% din vanzarile totale ale Apple. Foarte, foarte importanta aceasta comunitate.

Dar care latră destul de tare în comunitatea tech. 0.03% sunt suficienți pentru a putea face o schimbare dacă au o voce suficient de puternică.

La revoluție au ieșit 80.000 de oameni pe 22 decembrie pentru a-l da jos pe Ceausescu. Asta înseamnă 0.35% din totalul populației României. A fost suficient ca împușcatu' sa plece cu elicopterul.

Edited by TrafalgarLaw, 25 August 2021 - 21:54.


#48
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 TrafalgarLaw, on 25 august 2021 - 21:54, said:

Dar care latră destul de tare în comunitatea tech. 0.03% sunt suficienți pentru a putea face o schimbare dacă au o voce suficient de puternică.
Exact. Latra. Au schimbat? Ca tot latra de prin 2013 parca. Au tot schimbat - uite, le adopta modelul si Samsung. Banuiesc ca au fost foarte impresionati de latratul la Apple.

#49
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,558
  • Înscris: 25.04.2007

 TrafalgarLaw, on 25 august 2021 - 21:54, said:

Dar care latră destul de tare în comunitatea tech. 0.03% sunt suficienți pentru a putea face o schimbare dacă au o voce suficient de puternică.

La revoluție au ieșit 80.000 de oameni pe 22 decembrie pentru a-l da jos pe Ceausescu. Asta înseamnă 0.35% din totalul populației României. A fost suficient ca împușcatu' sa plece cu elicopterul.
Tu crezi ca cei 80 000 l-au dat jos pe cizmar?! Atunci e de inteles ca poti crede si ca 0,03% pot dace schimbari sau ca zana Maseluta iti indeplineste vreo dorinta.

#50
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

 dexterash, on 25 august 2021 - 18:19, said:

Produsul e format din hardware si firmware (software). Samsung garanteaza ca merge in combinatia livrata de ei (cu actualizarile ulterioare). Orice alta combinatie se face pe barba utilizatorului, cu riscurile de rigoare.

Garantează o lulă. Un Samsung după 2-3 ani e mort, fără alt soft se mișcă ca ochiul mortului. Am avut Samsunguri și toate aveau problema asta, din păcate.

 Adm, on 25 august 2021 - 21:30, said:



Probabil tot timpul vor exista telefonane destinate pasionatilor de modificari, dar nu mai e cazul telefoanelor main stream/varf de gama.
Pe vremuri, cu câțiva ani în urmă tocmai la acestea era interesant root-ul sau schimbatul de soft.

#51
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pai îți garantează 2 ani. Cum adică nu îți garantează?!

#52
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016

 horny_hornet, on 25 august 2021 - 17:51, said:

Eu când cumpăr un telefon, îl consider al meu (adică pot să fac ce vreau cu el), tu al cui îl consideri?

E cind fac un telefon (sau orice) il fac fix cum vreau eu ca e facut de mine. Tu cumva crezi ca ar trebui sa-l fac cum spune altcineva?
Tu ai mereu puterea suprema de a nu il cumpara. Tu alegi, consumatorul e rege.

#53
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 15.10.2020

 vrajitoruldinoz, on 26 august 2021 - 02:04, said:

E cind fac un telefon (sau orice) il fac fix cum vreau eu ca e facut de mine. Tu cumva crezi ca ar trebui sa-l fac cum spune altcineva?
Tu ai mereu puterea suprema de a nu il cumpara. Tu alegi, consumatorul e rege.
Producătorii fac smartphones cum vor ei, dar în lăcomia lor vor să câștige bani și din software, adică să fii obligat să ai pe telefon software de-al lor, să nu poți să-l ștergi. Pe mine mă miră că pe oameni nu-i deranjează suficient treaba asta încât să dorească să cumpere telefoane cu Android One. Dacă nu aș avea posibilitatea să instalez altceva, aș cumpăra telefon cu Android One, doar fiindcă e mai curat, mai rapid.

Oamenii nu ar fi acceptat vreodată să cumpere laptop cu mult bloatware pe care să nu-l poată șterge, dar la smartphones acceptă multe mizerii.

#54
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 vrajitoruldinoz, on 26 august 2021 - 02:04, said:

E cind fac un telefon (sau orice) il fac fix cum vreau eu ca e facut de mine. Tu cumva crezi ca ar trebui sa-l fac cum spune altcineva?
Tu ai mereu puterea suprema de a nu il cumpara. Tu alegi, consumatorul e rege.
Cand ceea ce faci e un produs comercial adresat publicului larg, faci o laie "fix cum vrei tu". Va trebui sa respecti tot felul de reguli impuse de stat, tocmai pentru a nu insela in diverse moduri masele insuficient informate(la cat de complexe sunt telefoanele, si la cate caracteristici au, deja e greu chiar si pentru cineva priceput sa se informeze in legatura cu toate detaliile - nu mai zic de balariile alea de "termeni si conditii" si "licente" kilometrice care preconizez ca vor fi interzise cel putin in formele actuale intr-un viitor nu foarte indepartat)


Apple settles iPhone slowdown case for $500m
Apple fined a record $1.2 billion by French antitrust authorities
EU highest court says software licence terms can be ignored
‘Steam’ Fined for Geo-Blocking Video Games in Europe
French court rules Steam games must be able to be resold
Apple fined $12M by Russian regulator over App Store monopoly abuse
Apple fined $6.6 million after iPhones and iPads stopped working because they had third-party parts

DA?
Deci de retinut: faptul ca unii pun niste chestii in "licenta" si "termeni si conditii" NU INSEAMNA CA ACELE TEXTE AU VREO VALOARE LEGALA! \

Producatorii NU au dreptul sa faca "ce vor ei"!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate