Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Samsung copiază Apple și iar face măgării.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e9Z71ckuerQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe Galaxy Z Fold3, daca deblochezi bootloader-ul cu intenția de a-l roota, camerele nu mai merg. Toate camerele sunt dezactivate.

Pentru un telefon de aproape 2000 de euro, destinat power user-ilor și entuziaștilor, Samsung să facă așa ceva mi se pare o mizerie. Samsung sunt experți în copiatul Apple când vine vorba de măgării: scoaterea jack-ului, microSD-ului, iar acum copiază Apple și în măgării la capitolul camere.

Anul trecut Apple au fost prinși cu mizerii, pentru că nu puteai schimba camerele la iPhone 12 decât la un service autorizat Apple, chiar daca camera cu probleme era schimbată cu alta nouă, originală, tot de iPhone 12. Motivul e că trebuia să rulezi softul lor, bineînțeles disponibil doar in service-uri autorizate.

Ceva asemănător face și Samsung. Eu nu cred că cei care se apucă să rooteze telefoane nu cunosc ce presupune acest lucru în materie de securitate. Deci la fel ca înainte, scuza clasica cu "mor copiii daca rootezi telefonul".

#2
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,419
  • Înscris: 15.11.2005
si care e problema?

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

daca deblochezi bootloader-ul
marea majoritate a utilizatorilor nu au treaba cu deblocarea..

#4
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Trebuie legislatie care sa interzica strict orice fel de marlanie de acest tip! Amedati de-i ia naiba sau chiar interzisi de pe piata daca faca asa ceva!

#5
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

 Mondeo, on 25 august 2021 - 17:31, said:

si care e problema?
Eu când cumpăr un telefon, îl consider al meu (adică pot să fac ce vreau cu el), tu al cui îl consideri?

#6
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Ce legislatie cand multi inghit orice li se baga pe gat?
Nu vezi ca abia a deschis subiectul ca deja si a aparut oaia care nu are nici o problema cu asta?

#7
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
La cat de limitate sunt telefoanele , ma mir ca nimeni nu s-a sesizat... la unele chestii Samsung-ul limiteaza functiile si chiar sistemul de operare... desi ar trebuii sa nu faca asta..

#8
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
treaba ar fi discutabila. Rootarea se bazeaza pe erori ale softului de pe telefon, nu e un procedeu acceptat de producator in general. Daca ar fi asa ar introduce chiar ei o setare ca sa intre in modul asta rootat. Dupa mine ar fi corect sa fie disponibila optiunea asta. Problema e ca softul de rootare e de obicei de provenienta dubioasa si nu stii ce mai instaleaza, hackerii aia nu fac acest soft din bunatatea inimii lor ci cu scopuri financiare si e posibil si foarte probabil ca sa fie niste spyware. Dezactivarea camerelor face ca telefonul sa fie neinteresant. Corect ar fi ca telefoanele sa suporte instalarea altor sisteme de operare. Problema e ca unii o sa instaleze diverse chestii care vor fura date si vor vinde telefonul sau il vor da altora care nu se pricep si atunci apar alte necazuri cu furt de date bancare, inregistrarea conversatiilor etc. E greu de tras o linie.

#9
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 StefanRO, on 25 august 2021 - 18:01, said:

La cat de limitate sunt telefoanele , ma mir ca nimeni nu s-a sesizat... la unele chestii Samsung-ul limiteaza functiile si chiar sistemul de operare... desi ar trebuii sa nu faca asta..
Da ce ti-au limitat?

#10
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

 chilly willy, on 25 august 2021 - 18:02, said:

treaba ar fi discutabila. Rootarea se bazeaza pe erori ale softului de pe telefon
Instalarea altui sistem de operare nu implică în mod automat rootarea. Eu am instalat de multe ori LineageOS și alte custom ROMS, fără să instalez Magisk sau SuperSU.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Produsul e format din hardware si firmware (software). Samsung garanteaza ca merge in combinatia livrata de ei (cu actualizarile ulterioare). Orice alta combinatie se face pe barba utilizatorului, cu riscurile de rigoare. Daca utilizatorul este atata de destept, de avansat si de informat incat poate intelege toate riscurile si toate implicatiile, sunt sigur ca este cel putin la fel de destept incat sa treaca peste orice hop pus de Samsung. Intentionat sau nu.

Edited by dexterash, 25 August 2021 - 18:19.


#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Nu au râs de Apple întâi, apoi i-au copiat? Că așa face Samsung.
Legat de root.
La Windows, pe care muncim cu toții, câștigăm bani, plătim facturi, avem acces la tot. Pe Android însă, na, securitate. De fapt, ei fac bani cu #"$$$ de aplicații băgate pe gât inutil. Mai mult, trecând peste producătorii de hardware, Google vrea acces exclusiv la sursă, o dată pentru a te lăsa fără memorie, a doua oară, ca să știe ce faci și mai ales, cum faci.
Un jeg treaba cu codarea hard a componentelor. Numai din cauza asta și trec la chinezi.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Faza asta cu libertatea este superba, pana cand trebuie sa repari tot felul de inginerii facute de proprietarii terminalelor.
Ti-ar place ca telefonul sa vina fara OS, ca un PC? Un Samsung cu DOS?

Pentru a scapa de astfel de dureri de cap si in numele securitatii, producatorii pun tot felul de piedici, mai ales ca nr celor care isi baga degetele in aparate e neglijabil.

Asta Apple s-a prins de multa vreme.
98% din cei care isi permit iPhone, nu au chef si timp sa puna custom ROM-uri.

Acum se prinde si Samsung.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite de aia e bun iPhone. Îl iei și merge frate. Nu are mizerii nu stai de probe, nu stai de custom shit.
Iar ăștia de la samsung, bravo lor.
Ești hecăr și faci tu chestii?
Na piedici.

E invenția lor patentul lor.
Vrei custom și libertate faci tu un telefon.
Nu iei unu și te plângi ca nu poți sa umbli in el.

#15
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 Adm, on 25 august 2021 - 18:21, said:

Faza asta cu libertatea este superba, pana cand trebuie sa repari tot felul de inginerii facute de proprietarii terminalelor.
Ti-ar place ca telefonul sa vina fara OS, ca un PC? Un Samsung cu DOS?

Pentru a scapa de astfel de dureri de cap si in numele securitatii, producatorii pun tot felul de piedici, mai ales ca nr celor care isi baga degetele in aparate e neglijabil.
Vrajeli.

Hardware-ul nu trebuie sa poata fi stricat din software, altfel produsul e defect din fabricatie.

Se strica softul? Se resofteaza, iar asta poate fi o optiune lejera si la indemana proprietarului produsului.

Doar cand vrea producatorul control asupra produselor cumparate de clienti, se ajunge la marlaniile astea. Ceea ce ar trrebui sa fie strict ILEGAL!

Si nu trebuie sa vina fara OS! Daca iei un laptop cu windows preinstalat, sau un macbook, pierzi garantia daca strici os-ul? Nu am auzit vreodata de asa ceva!

Edited by Drumroll, 25 August 2021 - 18:35.


#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 horny_hornet, on 25 august 2021 - 17:51, said:

Eu când cumpăr un telefon, îl consider al meu (adică pot să fac ce vreau cu el), tu al cui îl consideri?

Gresit, ai citit eula? E a tau doar in sensul de a-l utiliza conform destinatiei+ alte beneficii (de exemplu sa il revinzi asa cum e). Nu ai voie de exemplu sa il copiezi sau sa-l vinzi ca fiind marca proprie "gicafanica".
Adica ai putea si asta dar cu conditia sa cumperi intreg Samsung-ul.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

 Adm, on 25 august 2021 - 18:21, said:

Am facut telefoanelor mobile, tot ce se putea face. In afara de consumul rapid al bateriei, nu s-a defectat niciunul.
Bine, dupa ce le fac din sticla, mai mai sa scape de garantie, le trantesc si un lock pe componente, ca de asta ni se par enouaa normal, nu neaparat de root si un blocaj pe bootloader, astfel ca dai banul, dar este tot al lor. Si Apple poate face orice. Clientii lor nu vor nimic. Samsung insa...chiar astept sa vad ce se va intampla. Pe segmentul telefonie si Nokia era fruntea.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 horny_hornet, on 25 august 2021 - 17:51, said:

Eu când cumpăr un telefon, îl consider al meu (adică pot să fac ce vreau cu el), tu al cui îl consideri?

Tu cumperi telefonul, nu si software-ul.

Atunci cand il activezi, citesti si accepti termenii si conditiile (care iti spun despre modificarile SW).

Nu iti convine, cumperi alt telefon.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate