Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Beko fara filtru

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
username2349

username2349

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2020
buna seara,

am o masina de spalat Beko la care alimentarea cu apa dura mult iar uneori se oprea intre programe din aceasta cauza. am curatat filtrul de la conectorul de apa - era plin de mizerii - acum merge mai bine.
intrebarea este ce s-ar intampla daca nu as mai pune filtrul asta deloc. pe langa filtru are si o garnitura de cauciuc deci apa oricum va intra foarte greu. cine se pricepe poate aduce un pic de lumina.

merci

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,913
  • Înscris: 28.11.2006
Filtrul trebuie curatat macar o data la 6 luni (vezi manualul masinii).

Daca nu il pui, toata mizeria aia ajunge in rufe. Asa ca nu te sfatuiesc.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate bloca valva si asta duce la probleme de functionare a masinii de spalat.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,703
  • Înscris: 26.11.2001
E cazul sa pui un dedurizator si niste filtre de impuritati pe intrarea principala, altfel e jale pe tevile tale.

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 26.02.2008
Pune un filtru centrifugal casa nu mai stai să îl desfaci

#6
username2349

username2349

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2020
am rulat un ciclu fara filtru si fara garnitura de cauciuc. a mers blitz. in afara de blocarea valvei - care presupun se poate schimba - altceva se poate intampla? inundatie e cuvantul de care ma tem.

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postusername2349, on 13 august 2021 - 20:21, said:

. am curatat filtrul de la conectorul de apa
Nu e clar: care "conector de apa"?...Toate masinile de spalat au un filtru chiar pe masina, acolo unde se racordeaza furtunul, dar...multe furtune, au si filtrul lor la capatul celalalt, acolo unde se leaga la robinetul de apa...In plus, sunt robineti care au si ele propriul filtru (si de care multi nu stiu).

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,094
  • Înscris: 28.10.2006
Si eu am instalat pentru racordul masinii de spalat un robinet coltar pentru vasul de WC, cu filtru incorporat.
E mult mai simplu sa curat filtrul din robinet decat cel de la masina de spalat, mai ales ca amea este "incastrata" in mobila de bucatarie.

#9
username2349

username2349

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2020
m-am referit evident la filtrul din masina de spalat, de la nivelul conectorului de apa rece. ca fapt divers, o am de vreo 6 ani si de abia acum a inceput sa faca figuri. niciodata nu am curatat filtrul asta, dar cand l-am desfacut m-a mirat cate garnituri si ce orificiu mic poate sa aiba.

#10
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu am vazut si curatat cateva astfel de filtre, dar niciunul nu avea nici macar o garnitura si nici "orificiu mic"...Din ce spui tu, nu cumva ai demontat si curatat electovalva?...aia are un orificiu mic si garnituri.
Filtrul acela se vede cum desfaci furtunul de la masina si se scoate tragandu-l afara cu un cleste potrivit, E din plastic si are multe gaurele (ca o sita).
...Si uita-te totusi si capatul celalalt al furtunului, sa nu aiba si acolo...vezi si robinetul sa nu aiba filtru. daca are, desfa-l si curata-l.

Edited by danpet, 15 August 2021 - 11:18.


#11
username2349

username2349

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2020
intr-adevar filtrul este corect descris. dar sub el este o bucatica de cauciuc circular care acopera complet intrarea cu exceptia orificiului din mijloc. m-am uitat la alt model si este exact la fel. nu inteleg logica acestei constructii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate