Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Probleme stabilitate bucla control tensiune sursa in comutatie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Intampin aceasta problema cand folosesc tl 431 amplificator de eroare, dar nu numai.

Din pacate practica este diferita oerecum de teorie (intervin si alte variabile).

Teoria spune ca daca introduci un pol dominant in functia de transfer a buclei de control ar trebui sa fie stabila, cel mai simplu faci TL 431 integrator, din pacate nu pot rezolva intotdeauna oricat de mare constanta de integrare as alege, bucla tot oscileaza, nu sunt constrins de viteza de raspuns deoarece de regula incarc acumulatoare cu ele unde viteza de raspuns nu conteaza ci doar precizia stabilizarii.

Cea mai mare durere de cap mi-o da o sursa LLC autoscilanta cu control prin amplificator magnetic, nu pot face bucla cu TL431 stabila orice as face, dar cu un simplu tranzistor npn, fara integrare functioneaza stabil.

In exemplu din schema este filtru rc un pol, dar l-am facut si integrator, nu merge nicicum.

Attached Files


Edited by stdalionutpwr, 11 August 2021 - 12:24.


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
La TL431 ai amplificarea mult mai mare ca la tranzistorul bipolar, acolo ar fi nevoie de un avans de fază, cred eu, adică să plasezi condensatorul paralel pe rezistența de 10k serie cu intrarea.

#3
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Am mai facut si asa in unele cazuri merge, in asta n-a mers, am incercat de la 100pf pana la 10nf, la bipolar am castig destul, dar as avea nevoie de o termocompensare, stiti vreo dioda care poate compensa termic tranzistorul?

Posibil TL431 sa nu fie unity gain stable, totusi nu cred, sunt multe aplicatii unde este folosit ca repetor cu intrarea legata la iesire si merge.

Am si in alte parti probleme din astea de exemplu la tl 494 pot face amplificatorul de eroare integrator si functioneaza stabil, dar daca pun in locul lui pun un tl 598, care in principiu este  diferit doar la iesiri nu mai merge.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Mai e o diferență, și anume curentul cerut de TL431 pt. referința internă. Acest curent curge din catod spre anod și deci și prin optocuplor, deci chiar dacă 431 este închis tot ai curent prin ledul din optocuplor. În multe aplicații am văzut o rezistență pusă paralel cu optocuplorul, care șuntează acest curent permanent.

#5
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
In cazul asta 1 ma nu conteaza, este vorba de amplificator magnetic, in genere am renuntat la optocuploare  deoarece au CMTI limitat, fie pun PWM-ul in secundar si folosesc drivere izolate capacitiv diferential sau opto POF,  fie folosesc un sistem liniar pe POF pentru a implementa bucla de control.

Bucla este ea instabila deoarece mai exista un pol apropiat, circuitul rezonant al Sursei LLC introduce un pol destul de jos probabil sub 500 Hz deoarece are factor de calitate ridicat, am incercat sa cobor polul dominant cat mai jos utilizand condensatoare de sute de micro, dar se pare ca TL431 este instabil cu asemnea sarcini capacitive.

Tranzistorul pe de alta parte este mult mai rapid ca tl 431 polul introdus de circuitul rezonant ramane dominant.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă foloseşti amplificator magnetic tranzistorul se comportă mai degrabă ca un generator de curent pe când 431 ca un comutator de curent. Poate dacă îi pui rezistenţa aia de 47R în anodul TL-ului să se mai liniarizeze răspunsul.

#7
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Rezistenta bobina si 431 sunt in serie, ar trebui sa fie tot una unde le pun, nu pot mari rezistenta prea mult deoarece am probleme cu saturatia, nu e tensiune de alimentare destula pentru orice varianta iesirea la 431 nu poate cobora sub 2.5v pe cand tranzistorul coboara sub 0,5.

Voi cauta o solutie de termocompensare a tensiunii la care se deschide tranzistorul.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e indiferent unde plasezi rezistenţa...  dacă se află în anod căderea de tensiune pe ea scade tensiunea G-A la TL431 şi acesta tinde să iasă din conducţie. Rezultă o reacţie negativă locală şi circuitul se transformă în generator de curent controlat în tensiune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate