Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Neoprotestantii, aer de superioritate.

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#181
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 04 ianuarie 2022 - 14:55, said:

De ce ți-ar plăcea doar șarlatanii și escrocii ateiști și sataniști?
Ce au ăia în plus?

Satanism înseamnă credința și urmarea ideilor lui Satan, adică al unui personaj al poveștilor cu zei. Or, pentru mine, Satan, Isus, Yahwe, An, Enlil, Enki, Inanna, Ra, Osiris...Zeus, Afrodita, Jupiter, Venus...sunt personaje ale unor povești cu zei. Șarlatania și escrocheria nu au culoare...politico-religioasă.

Edited by lupini, 04 January 2022 - 15:02.


#182
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Escrocii broscologi și ateiști n-au nimic în plus dar tu nu ai nimic de spus împotriva lor!
Boscorodești doar preoții și pastorii, vrednici oameni ai lui Dumnezeu.

Ceva e putred în Danemarca! :no:

#183
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Lupini, eu nu cred ca tu nu poti sa discerni intre unul care spune ''omoara-l pe asta ca te-a mintit si inselat si altul care spune ''Iarta-l pe acesta"" Pe care l-ai alege sa=l urmezi?

Edited by nico123, 04 January 2022 - 15:24.


#184
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 04 ianuarie 2022 - 15:18, said:

Escrocii broscologi și ateiști n-au nimic în plus dar tu nu ai nimic de spus împotriva lor!

Adevărul însuși se fundamentează pe căutare, observare, analiză, critică și concluzionare.



View Postnico123, on 04 ianuarie 2022 - 15:19, said:

Lupini, eu nu cred ca tu nu poti sa discerni intre unul care spune ''omoara-l pe asta ca te-a mintit si inselat si altul care spune ''Iarta-l pe acesta"" Pe care l-ai alege sa=l urmezi?

Tendința e să spun că pe al doilea, cel cu iertarea. Dar, înainte e nevoie de o analiză.

Edited by lupini, 04 January 2022 - 15:35.


#185
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Indiferent ce faci tu adica analize sau cercetari sa afli adevarul, dupa ce ajungi la concluzie. ce faci? distrugerea sau iertarea? Adica ochi pentru ochi si dinte pentru dinte sau iertare?

Edited by nico123, 04 January 2022 - 15:39.


#186
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postpenticostalul, on 04 ianuarie 2022 - 14:50, said:

Invidia adică pizma NU este o virtute, Pacolino!
Cum nici curvia nu este. Și uite ce ne învață apostolul:

"Să trăim frumos, ca în timpul zilei, nu în chefuri şi în beţii; nu în curvii şi în fapte de ruşine; nu în certuri şi în pizmă," Romani 13:13

Da de ce as invidia escrocii ?
Curvia este virtute pentru ca David si Solomon au trait in curvie si nu li s-a considerat pacat, ba dimpotriva, faptele lor de curvie li s-a considerat sfintenie. Posted Image

View Postpenticostalul, on 04 ianuarie 2022 - 14:50, said:

Nu fii trist Lupini, anul viitor vei primi și tu un ceas.
Anul acesta a fost rândul lui Dark. Fii răbdător și Domnul te va binecuvânta!
Ce fel de om esti tu daca ai ramas la niste ceasuri ca sa le consideri ajutoare ?

View Postpenticostalul, on 04 ianuarie 2022 - 14:50, said:


O să-ți scap și ție ceva mărunțiș, Paco.
Dar să-i împarți cu Mamuca!
De peste 6 ani il intretin pe  puturosul de penticostal.  Nu a fost in stare in 75 ani sa-si sadeasca macar niste pomi fructiferi in ograda lui.
As fi postat niste poze ca sa vezi in ce hal poate fi un cersetor penticostal , insa nu imi sta in caracter.
Lepra asta de penticostal a starns bani sa-si faca operatie la ochi. Eu ii dadeam bani de mancare iar el imi cerea si mancare.
Tu esti in acelasi registru ca batranul penticostal puturos, va bucurati la ceasuri. si la cersetorie.

#187
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

View Postnico123, on 04 ianuarie 2022 - 15:37, said:

analize sau cercetari sa afli adevarul, dupa ce ajungi la concluzie. ce faci? distrugerea sau iertarea? Adica ochi pentru ochi si dinte pentru dinte sau iertare?

Urmez calea lui Yahwe: uneori cu "dinte pentru dinte", alteori cu iertare. Dar totuși e o deosebire: uneori Yahwe făcea rău cuiva din prostie sau din caracterul său împuțit și schimbător. Să ne gândim la Iov.

#188
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostPacolino7, on 04 ianuarie 2022 - 15:45, said:

Da de ce as invidia escrocii ?
Tu știi... Posted Image
Că-s escroci mai mari ca tine?

View PostPacolino7, on 04 ianuarie 2022 - 15:45, said:

De peste 6 ani il intretin pe  puturosul de penticostal.
Ești un rob netrebnic, ai făcut doar ce erai dator să faci!
Sper că l-ai omenit bine în noaptea de revelion, nu a stat flămând la poarta ta, precum Lazăr Posted Image

View PostPacolino7, on 04 ianuarie 2022 - 15:45, said:

Va bucurati la ceasuri.
Iarăși ești pizmaș! Posted Image

Mi-au spus frații de la voi că de aia ai și plecat de la penticostali că nu ți-au dat tot mereu ție ajutoare.
Bah Paco, la biserică trebuie să mai și dăruiești nu doar să te aștepți să primești... Posted Image

View Postlupini, on 04 ianuarie 2022 - 16:08, said:

uneori Yahwe făcea rău cuiva din prostie sau din caracterul său împuțit
Vezi cum se dau sataniștii singuri de gol?

View Postlupini, on 04 ianuarie 2022 - 15:01, said:

Or, pentru mine, Satan, Isus, Yahwe, An, Enlil, Enki, Inanna, Ra, Osiris...Zeus, Afrodita, Jupiter, Venus...sunt personaje ale unor povești cu zei.
Șarlatania și escrocheria nu au culoare...politico-religioasă.
Absolut niciodată NU ai zis nimic de rău despre ăia bolduiți mai sus.
Sau, poate ai fi spus-o vreodată și nu am citit eu, oricum procentul este 0,000001%

Singura ură evidentă o ai pentru Isus și Yahve.
Chestia asta transmite un mesaj și are o explicație.
Care o fi?  Posted Image

Edited by penticostalul, 04 January 2022 - 16:54.


#189
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 04 ianuarie 2022 - 16:53, said:

Absolut niciodată NU ai zis nimic de rău despre ăia bolduiți mai sus.
Sau, poate ai fi spus-o vreodată și nu am citit eu, oricum procentul este 0,000001%

Singura ură evidentă o ai pentru Isus și Yahve.
Chestia asta transmite un mesaj și are o explicație.

Care o fi?  


Critica e împotriva înșelătoriilor șarlatanilor și escrocilor care se folosesc de poveștile personajelor mai sus menționate. Spui că am ce am doar cu Yahwe și Isus. Am sris de multe ori de unde s-au inspirat scribii evrei când l-au creat pe Yahwe ca fiind zeul lor național, care apoi a fost globalizat prin intermediul zeului Isus, cu scopul de a se acumula averi de pe urma superstiției numite "religie".

#190
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postredbotos, on 09 august 2021 - 23:30, said:

Sa știi ca am stat 2 ani printre musulmani, și am fost tratat mai bine decât penticostali la mine acasă.
Îngâmfarea, aerul asta de superior e contrar învățăturii lui Iisus.
E primul păcat care a apărut în lumea văzută și nevazuta.
Păcatul din Lucifer, cel pe care vroia sa fie și el slavit ca și Domnul Dumnezeu.
Eu întotdeauna am considerat cultele noi apărute drept secte.
Iar sectele sunt o gluma și o ofensa adusa creștinătății.
Niște copii obraznici.

Eu as zice ca sunt neghina stransa in snopi.

#191
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020

View Postpenticostalul, on 04 ianuarie 2022 - 15:18, said:

Escrocii broscologi și ateiști n-au nimic în plus dar tu nu ai nimic de spus împotriva lor!
Boscorodești doar preoții și pastorii, vrednici oameni ai lui Dumnezeu.

Ceva e putred în Danemarca! Posted Image
Ateii nu sunt escroci prin definiţie.
Ateismul este o viziune lucidă asupra realităţii.
Fii de acord că mai bine să fii sceptic, decât un visător sau credul.

#192
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostClub27, on 05 ianuarie 2022 - 13:58, said:

Ateii nu sunt escroci prin definiţie.
Da, le zici bine, sunt escroci prin definiție.
Dar mai găsești totuși și oameni cinstiți printre ei.
Cam 1 la un milion.

View PostClub27, on 05 ianuarie 2022 - 13:58, said:

Fii de acord că mai bine să fii sceptic, decât un visător sau credul.
Îți dai seama cam câte tone de credulitate are nevoie un ateu să creadă că legile fizicii  au fost inventate de zeul Neant?
Și că tot el le tine in funcțiune? Trebe să fii ori credul ori nătâng.

View Postlupini, on 05 ianuarie 2022 - 13:08, said:

Spui că am ce am doar cu Yahwe și Isus.
Am sris de multe ori de unde s-au inspirat scribii evrei când l-au creat pe Yahwe
Nu ai scris niciodată absolut nimic împotriva celor pe care i-ai enumerat ca fiind egali cu Yahve: Satan, An, Enlil, Enki, Inanna, Ra, Osiris, Zeus, Afrodita, Jupiter, Venus.
Nici măcar un singur cuvințel.
Toată ura viscerală îți este îndreptată numai spre Isus și Yahve.
Chiar nu ți-ai pus niciodată întrebarea: de ce?

#193
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Ateismul este un curent de gândire care s-a născut în Grecia Anticaă,
cu secole mai devreme decât iudaismul şi creştinismul.

#194
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 05 ianuarie 2022 - 17:27, said:

Nu ai scris niciodată absolut nimic împotriva celor pe care i-ai enumerat ca fiind egali cu Yahve: Satan, An, Enlil, Enki, Inanna, Ra, Osiris, Zeus, Afrodita, Jupiter, Venus.
Nici măcar un singur cuvințel.
Toată ura viscerală îți este îndreptată numai spre Isus și Yahve.
Chiar nu ți-ai pus niciodată întrebarea: de ce?

Cultele lui An, Enlil, Enki, Inanna, Ra, Osiris, Zeus, Afrodita, Jupiter, Venus, au avut același rol în vremea lor precum cultul lui Yahwe și Isus în prezent: povești pentru ca un grup privilegiat de preoți să aibă control și putere asupra maselor. Dar au fost în trecut alții ca mine care au spus rele împotriva acelor zei, iar rezultatul se știe: puterea acelor preoți a dispărut, transferându-se asupra altor preoți ai altor zei orientali: Yahwe, Isus, Maria, arhangheli, heruvimi, serafimi și ce o mai fi. Însă de circa 200 de ani încoace se nasc alți luptători, de data asta împotriva puterii politico-financiare a escrocilor și șarlatanilor care se folosesc de povestea acestor zei orientali pentru a obține influență politică și financiară. Și sunt convins că acești zei vor avea soarta celor sumerieni, babilonieni, egipteni, greci și romani. Așa funcționează cultura: se naște, crește și dispare...unele în decurs de sute de ani, altele în mii.

Edited by lupini, 06 January 2022 - 14:07.


#195
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Păi Yahve a făcut cerurile și pământul și Lui i s-au închinat primii oameni și tot lui i se închină miliarde de oameni astăzi.
Ce apariții și dispariții visezi? :)

#196
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 06 ianuarie 2022 - 14:05, said:

Păi Yahve a făcut cerurile și pământul și Lui i s-au închinat primii oameni și tot lui i se închină miliarde de oameni astăzi.

Înainte de a face Yahwe cerul și Pământul, acestea au fost create de zeii sumerieni An, Enlil, Enki și Ninhursag, așa cum denotă povestirea de pe tăblițele de lut numită "Geneza din Eridu", tăblițe descoperite de Thorkild Jakobsen în urma săpăturilor Universității din Pennsylvania în 1893 în actualul Irak, și descifrate de Arno Poebel în 1912. E hazliu că expedițiile arheologice din Orient fuseseră finanțate de institutele și universitățile din Vest pentru a descoperi artefacte care să confirme Biblia, însă, cum e în viață, când se caută ceva se descoperă altceva. Posted Image

E la fel și cu mitul creației al lui Osiris.

Toate acestea au apărut cu cel puțin 2000 de ani înainte de a se fi inspirat scribii evrei din ele, pentru a-și crea și ei mitologia creației a lui Yahwe.

Edited by lupini, 06 January 2022 - 14:44.


#197
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Lupini, din toti zeii enumerati de tine doar unul singur a fost interesat de omenire ca ea sa existe si sa progreseze, adica Yahwe, restul de zei au fost ca morti pentru om. Oare nu acesta este creatorul ? Nu cel care a creat era si este interesat in Existenta omenirii?

Edited by nico123, 06 January 2022 - 14:45.


#198
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,273
  • Înscris: 29.12.2006

View Postnico123, on 06 ianuarie 2022 - 14:43, said:

Lupini, din toti zeii enumerati de tine doar unul singur a fost interesat de omenire ca ea sa existe si sa progreseze, adica Yahve, restul de zei au fost ca morti pentru om. Oare nu acesta este creatorul ? Nu cel care a creat era si este interesat in Existenta omenirii?

Toți zeii menționați au fost interesați de omenire, că altfel nu o creau. Doar că religia merge simultan cu diferitele culturi: se nasc, cresc și mor. Așa cum va fi și cu mitul lui Yahwe: în prezent tot mai mulți nu mai cred în mitologie ci în adevărul demonstrat rațional. Acest proces va trimite pe Yahwe alături de ceilalți zei. Sigur, e un proces care durează zeci sau sute de ani. Unele religii au dispărut pe parcursul a sute de ani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate