Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

De ce chiar și tinerii educati arunca banii pe tot felul de stiluri alimentare /etc.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#127
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostAlexEn, on 04 august 2021 - 13:51, said:

Da, si chiar oarecum agresiv
Chiar nu e cazul sa cauti oportunitati de a duce orice discutie catre subiectul tau preferat. Nu discutam despre veganism vs altceva.

Acesta este un fragment din textul cu care a fost începută discuția.

View Postaaaa4567, on 02 august 2021 - 00:51, said:

Dieta fara gluten. Veganism. Fara zahar, complet.
...
Pe scurt: de ce face lumea astea, cand se cam stie ca problema nu e nici carnea (consumata cu moderatie)...
După cum vezi, nu eu am început. Nu eu am adus veganismul în discuție. Eu am răspuns târziu.

Apoi altcineva a făcut o afirmație fără fundamentare, o dezinformare. Pretindea că alternativele la carne (recte produse vegane) sunt mai periculoase decât carnea.
Iar eu am cerut să susțină cu ceva afirmația.

Deci înțeleg că din punctul tău de vedere este absolut ok ca cineva să facă afirmații nesusținute cu dovezi dar inacceptabil ca cineva să ceară explicații sau să răspundă cumva la afirmațiile false.
Acum, după ce ai citit primul text din cadrul discuției, mai crezi că eu am adus vorba de veganism - subiectul meu preferat?

Iar pentru cei care vor să discute exclusiv despre zahăr, mai sunt chiar aici cel puțin 7 discuții cu acest subiect.

Attached File  2021-08-04 18.03.02 forum.softpedia.com 911ec28678f9.png   45.85K   7 downloads

Edited by EXIT, 04 August 2021 - 16:56.


#128
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 29.10.2017

View Postvinciun, on 04 august 2021 - 16:50, said:

Trebuie sa fii un pic dereglat. A incercat si cu galeata de ulei oare?


Au fost care au facut challenge-uri si cu ulei...sau tot asa la categoria ciudate un borcan intreg de weightgainer de 2.3 kg

Erik explica ca de fapt el dupa challenge-urile monstruoase a doua zi nu mai mananca nimic si reia treptat mesele, iar in afara de ce filmeaza mananca putin si sanatos
In plus pedaleaza pe bicicleta vreo 600 de km pe saptamana, alearga, inoata, se duce la sala

#129
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvinciun, on 04 august 2021 - 16:50, said:

M-am adresat catre Claudiu. Si probabil tot lor le-ai spus si tu.

Ti-am spus si tie.

Fix asta am subliniat, ca vorbiti despre lucruri diferite.

#130
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View Postvinciun, on 04 august 2021 - 16:19, said:

Pai asa si zi ca de fapt tu compari consumul de fructe cu zaharul. Nu strict zaharul din fructe cu zaharul de bucatarie. Sa stii, totusi ca nici fructele in exces nu-s chiar bune. Mai ales cand vorbim de struguri, banane, cirese. Sunt foarte bogate in glucide iar aportul de vitamine si fibre e prea mic raportat la cantitatea de glucide. Acum nu crede ca-s categoric contra. Zic doar ca trebuie o norma si in cazul lor.
pe langa vitamine si fibre, fructele mai contin si antioxidanti care-s foarte buni in prevenirea distrugerii celulelor, in prevenirea diabetului si bolilor cardiovasculare. recomand sa iei si asta in calcul cand cumperi un fruct.

printre cele mai bogate in antioxidanti sunt fructele urmatoare ... (aranjate in ordinea descrescatoare, de la cele mai ridicate in antioxidanti, la cele mai scazute. -de la 8000 putere antioxidanta, la 3000. cerealele au 2000 ''putere'', iar cacaoa 50.000 [ciocolata 6000] Posted Image )

Spoiler

Spoiler

Edited by ClaudiuCC, 04 August 2021 - 20:05.


#131
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015
Antioxidanti gasesti si in legume, frunze verzi, radacinoase etc iar astea pot fi consumate in cantitati mult mai mari, nefiind atat de bogate in zahar precum fructele.

Edited by vinciun, 04 August 2021 - 20:52.


#132
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
au foarte putina putere antioxidanta legumele. comparativ cu fructele de mai sus, morcovii, rosiile, dovleacul de vara, au putere antioxidanta de 500 / 100g. dupa niste calcule rezulta ca trebuie sa consumi 2kg din acele legume ca sa ajungi la puterea antioxidanta a 100g din fructele de mai sus. un mar cantareste 250g si obtii din start 10.000 'puncte'.

frunzele da, sunt bune si ele, din ce vad, varza rosie si salata verde, brocoli, au 1500 puncte. asta ar insemna un consum de 500g salata ca sa obtii 10.000 puncte (echivalentul unui mar), adica dublu fata de un mar, ceea ce mi se pare extrem. tot mai usor de obtinut puncte sunt fructele decat salatele verzi. nu ca salatele ar fi de neglijat, dar fructele au si gust placut.

Edited by ClaudiuCC, 04 August 2021 - 22:20.


#133
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
ce atatea mere si salate, daca vrei antioxidanti mananci zilnic ceapa, multa , preferabil dimineata Posted Image

#134
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View Poststalker2142, on 04 august 2021 - 16:33, said:

Apropo de mancat zahar pur, Erik Electric a incercat intr-un episod sa dea gata un cub urias de zahar
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3FGnmvfeyeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A fost facut KO pe la jumatatea cubului desi e obisnuit sa ingurgiteze cantitati colosale de mancare
face carii. ramane fara dinti
acum la modul serios, nu consuma el atata zahar cat lasa sa para in clip. inca din primul minut e dezgustat de zaharul respectiv, dar'mite sa consume jumatate din cubul respectiv. iar daca urmaresti, mai si taie din imagini, nu e o continuitate, care e dovada clara ca nu a consumat atat zahar, ci a pus imagini in care cuburile de zahar sunt mai putine astfel lasand impresia ca a mancat el din acel zahar ca porcul

Edited by ClaudiuCC, 05 August 2021 - 01:38.


#135
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Zahărul in sine nu este bun, el doar potențează gustul alimentelor cu care se amesteca.

La fel și sarea.

Problema este că ambele ajuta la mascarea lipsei de gust a alimentelor de proasta calitate, alimente care, in lipsa zahărului și a sării, ar avea gust de paie și nu le-ar mânca nici porcii.

Edited by razor01, 05 August 2021 - 01:52.


#136
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013

View PostAlexEn, on 04 august 2021 - 08:53, said:

Zaharul e zahar oricum l-ai lua, indiferent din ce surse l-ai lua.
Din punct de veder metabolic, nu și din punct de vedere digestiv.

View Postvinciun, on 04 august 2021 - 08:41, said:

Cine mananca zahar pur cu lingura?
Tu spui ca zaharul pur nu e la fel cu acel din mar fiindca marul are si fibre pe langa zahar. Nu pricepi nimic aici? Pai tu compari marul cu zaharul.
Da, exact asta face deliberat și lucid pentru că asta se discută de la începutul topicului. Unii fac pe proștii că nu și-au dat seama din formulare că era vorba de din punct de vedere digestiv. Tu nu pricepi că asta se discută/compară din primele posturi ale acestui subiect. Lasă mitraliera și fii un pic atent.
Și nu compară mărul cu zahărul. Compară consumul de măr cu consumul de zahăr(rafinat). Asta se discută efectiv realmente de pe prima pagină.
O ții langa cu „păi de ce compari măr cu zahăr?” De aia, că asta se compară!? Din toate punctele de vedere metabolic/digestiv. E voie de câteva pagini dacă îți vine să crezi să compari pur și simplu consumul cu lingurița de zahăr tos cu mâncatul unui măr. E total on topic, nord-coreanule.
„Cine mananca zahar pur cu lingura?” Nimeni. Altceva?
@AlexEn și tu ai mâncat recent ceva din Coreea de Nord. De ce tot spui~:„Gata, nu mai vorbim despre aia, vorbim despre ai-laltă. Aici se vorbeșe strict metabolic.”?

View PostClaudiuCC, on 04 august 2021 - 02:58, said:

lasand asta la o parte, eu stiu ca zaharul din mar nu e acelasi lucru cu zaharul pur din simplu motiv ca marul are fibre care reduc absorbtia rapida in sange a zaharului, motiv pt care indexul glicemic al marului este de 40, fata de indexul glicemic al zaharului care este 100. asadar, nu este acelasi lucru sa consumi 22g de zahar pur vs 22g zahar dintr-un mar consumat intreg
Ca la gâgă v-a explicat aici. Hai, nu aveți curaj încă 8 pagini să o țineți langa cu:

View Postpasilla, on 02 august 2021 - 02:33, said:

Acelasi efect il au si fructele,  mierea, sau orice are continut mare de fructroza.... nu e nici o diferenta.

View PostAlexEn, on 03 august 2021 - 13:23, said:

In principiu din cauza carbohidratilor simpli, care ajung la glucoza mult mai repede decat cei complecsi.
Că e dulce. Că le place gustul. Nu „știe” mâncăii de carbohidrați, simplii, complecși, buni/răi. Dacă ar știi ar avea măsură și nu s-ar face „batoze”. Știu că e dulce. Că e bun la gust și se simt „bine”.

Edited by onisifor12, 05 August 2021 - 02:52.


#137
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Postonisifor12, on 05 august 2021 - 02:51, said:

Din punct de veder metabolic, nu și din punct de vedere digestiv.
Si de ce ar conta dim moment ce ajung tot glucoza ? Ca dureaza mai mult spargerea lui ? Who cares...:roflmao:

#138
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013
Deci nu ai răbdare să mănânci câteva minute un măr și bagi direct zahăr tos pe gât? Sau când mănânci un măr regreți că nu ai mâncat direct zahăr?
Un pic de persectivă pe termen lung nu strică. Dacă îmi aduc aminte, într-un avatar precedent arătai rotund rotunjor. Ce pot să zic!? Se vede că nu îți pasă.

#139
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View Postvinciun, on 04 august 2021 - 16:50, said:

M-am adresat catre Claudiu. Si probabil tot lor le-ai spus si tu.



Trebuie sa fii un pic dereglat. A incercat si cu galeata de ulei oare?

visul ti s-a indeplinit mananca alimente care contin grasimi din plin, nutella, unt de arahide, ulei de cocos, iar mai tarziu incearca si cu o sticla de ulei de masline  Posted Image
https://youtu.be/foJBnXwBMxI?t=432

Edited by ClaudiuCC, 05 August 2021 - 04:10.


#140
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 29.10.2017

View PostClaudiuCC, on 05 august 2021 - 01:37, said:

face carii. ramane fara dinti
acum la modul serios, nu consuma el atata zahar cat lasa sa para in clip. inca din primul minut e dezgustat de zaharul respectiv, dar'mite sa consume jumatate din cubul respectiv. iar daca urmaresti, mai si taie din imagini, nu e o continuitate, care e dovada clara ca nu a consumat atat zahar, ci a pus imagini in care cuburile de zahar sunt mai putine astfel lasand impresia ca a mancat el din acel zahar ca porcul

Pai challenge-ul asta a fost failed, a abandonat si a vomat pe la jumatate...deci probabil de aia n-a mai prezentat in continuitate imaginile, a facut un mix
dar mi se pare cel mai scarbos si periculos asta cu zaharul, probabil exista riscul sa mori, sa faci diabet; eu unul nici nu tin zahar in casa
Vezi multe alte challenge-uri de ale lui unde ingurgiteaza cantitati enorme in aceasi filmare

#141
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015

View PostClaudiuCC, on 04 august 2021 - 22:15, said:

au foarte putina putere antioxidanta legumele. comparativ cu fructele de mai sus, morcovii, rosiile, dovleacul de vara, au putere antioxidanta de 500 / 100g. dupa niste calcule rezulta ca trebuie sa consumi 2kg din acele legume ca sa ajungi la puterea antioxidanta a 100g din fructele de mai sus. un mar cantareste 250g si obtii din start 10.000 'puncte'.

frunzele da, sunt bune si ele, din ce vad, varza rosie si salata verde, brocoli, au 1500 puncte. asta ar insemna un consum de 500g salata ca sa obtii 10.000 puncte (echivalentul unui mar), adica dublu fata de un mar, ceea ce mi se pare extrem. tot mai usor de obtinut puncte sunt fructele decat salatele verzi. nu ca salatele ar fi de neglijat, dar fructele au si gust placut.

Nu stiu de unde ai luat punctele alea dar sunt o mare teapa.

#142
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015
De exemplu in articolul asta https://www.passepor...ts-antioxydants

fasolea uscata, in special aia rosie si cea neagra sunt pe primul loc.

Aici https://www.passepor...s-antioxydants-
e vorba de anghinare ( l'artichaut in franceza, nu-s sigur ca e anghinare).


Edited by vinciun, 05 August 2021 - 10:07.


#143
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,451
  • Înscris: 20.02.2008

View Postvinciun, on 05 august 2021 - 09:41, said:

Nu stiu de unde ai luat punctele alea dar sunt o mare teapa.

Cum de unde... din diverse carti de nutritie scrise de pitziponci retardati ca sa ia banii unora.
Astia cred orice balarii scriu aia si pe urma vin pe forum si ne toarna noua ca zaharul dintr-un mar e mai bun decat zaharul alb ce il pun in cafea.

Ca raspuns la titlul topicului: pentru ca tinerii nu mai au rabdare si nici timpul necesar sa aibe grija de anumite aspecte ale vietii. Nu au chef si timp sa faca exercitii dimineata si nici sa alerge 10 km.
Nu au chef sa urce 4 etaje pe scari ci iau liftul.
Nu merg pana la magazin pe jos ci se urca in masina/trotineta/scuter. Cu bicicleta e greu pentru ca trafic criminal si efort.
Etc etc.

Asa ca se refugiaza in diverse diete, cum spuneam majoritatea basite de niste retardati, doar pentru ca le promit rezultate rapide fara niciun efort sau pierdere de timp.

#144
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015
Si aici o lista

https://www.topsante...s-aliments-9354

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate