Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce chiar și tinerii educati arunca banii pe tot felul de stiluri alimentare /etc.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Dieta fara gluten. Veganism. Fara zahar, complet.

Nu mai da Dumnezeu reteta fara sirop de artar si alte d-astea, fara sa cauti. Cand se stie ca sunt practic echivalente.

Pe scurt: de ce face lumea astea, cand se cam stie ca problema nu e nici carnea (consumata cu moderatie), nici zaharul in sine (ci carbohidratii rafinati, deic nu rezolvi mare lucru cu sirpoul de artar, sau cu mierea etc).

Pe la voi pe la serviciu... cum se intampla?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tinerii cu adevarat educati, nu pun botul la prostii.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De gustibus non disputandum.

#4
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Cum adica dau banii ?

Cred ca nu realizezi. Cei mai saraci oameni de pe planeta, intamplator si cei mai sanatosi ca doar n-or fi hamericanii cei mai sanatosi, au fix diete de genul acesta, zahar nu au, carne nu au, gluten nu au daca traiesc acolo unde nu e glutenul. Si fix in lumea de Vest, acolo unde nu e sanatatea, se intampla astea, zahar, cafea, carne, gluten, lipsa fructe si legume neprocesate etc.
Din mii de specii de plante, glutenul e in cateva (mai repet, poate nu s-a prins toata lumea, din mii, e in cateva, 4-5-6...cate or fi. Orz, secara, stiti voi..) si mai vine lumea sa intrebe: Ba da cum reusiti, de unde aveti atati bani ??? Posted Image)) Te doare mintea Posted Image
Adica vrei sa spui ca in loc de grau, unul mananca orez si brusc ii ia foc portofelul.
Sau ca daca mananca un mar in loc de Oreo, gata, bogătan. "Cu un mar iti iei 7 baxuri de Oreo". Nu mai zic de cei care au marul gratis. Oreo gratis, sau produs in regim propriu, n-am auzit pana acum.
Veganism. Deci daca iei o dieta obisnuita, apoi o schimbi, nu mai dai banii pe acele produse animale si ii pui in buzunar, brusc ai platit mai MULT Posted Image))) Cum vine asta ?
Sau altfel: 100 de grame sau kcal de produse animale, sunt "mai ieftine" decat 100 de grame sau kcal de plante. De unde le scoateti ? Fund cumva ? La fel ca si parerile egale cu zero, de genul "problema e aici, nu aici". Plin de cercetatori pe net din cate se pare, doctoranzi, cu studii, atotstiutori, oameni cu experienta .... si noi ne-am chinuit atat timp, cand raspunsul era fix pe Softpedia Posted Image, world problems solved.

Au ajuns oamenii sa se intrebe de ce altii arunca banii pe prostii, din moment ce eu nu arunc. Asta e judecator. Daca eu nu fac, nici altii sa nu faca, caci eu detin adevarul. Adevarul ignoranței.

Edited by AdiTwism, 02 August 2021 - 01:39.


#5
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Postaaaa4567, on 02 august 2021 - 00:51, said:

nici zaharul in sine (ci carbohidratii rafinati
Ba zahărul în sine este un carbohidrat rafinat.
Lipsa sa totală din alimentație obișnuiește organismul să nu fie puturos, să se folosească de ce are deja depozitat. Cât timp zahărul este consumat constant „în cantități industiiale” - adică în orice adăugat, ok, pe terment scurt funcționează ca un drog, persoana respectivă are „energie”.
Însă importantă este distincția dintre „energie” și putere.
Din acest motiv văd zahărul rahinat - la fel ca mulți alții - ca pe otravă.
Dar să schimbi cu siropuri de nu știu ce, da, e o mare prostie, inconștiență, ai dreptate.
Din inconștiență ar fi răspunsul, de asta caută alternative la fel de păguboase.
Dar în sine ideea cu feritul de zahăr nu este rea, mai ales într-o lume a sedentarismului.
Franzelele după o zi lasă un miros de zici că e prăjitură ceva, aiurea rău. Sosurile, oricare ar fi, scrie pe etichetă(măcar atât) că au zahăr. Yuck.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaaaa4567, on 02 august 2021 - 00:51, said:

Dieta fara gluten.
Asta este la origine o conditie medicala, cine o face fara rost ca asa a auzit el conspiratii e doar slab de inger.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postonisifor12, on 02 august 2021 - 01:44, said:

Din acest motiv văd zahărul rahinat - la fel ca mulți alții - ca pe otravă.
Acelasi efect il au si fructele,  mierea, sau orice are continut mare de fructroza.... nu e nici o diferenta.
Diferenta o face cantitatea ingurgitata :)

#8
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Nu este adevărat. Una este să mănânci 100 de grame de fructe și alta este să mănânci 100 de grame de zahăr. E o mare diferență.
Diferența o face forma carbohidraților respectivi, cât de procesați sunt.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mda. Buna comparatie Posted Image

#10
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Evident. Pentru că este o mare diferență.
Este un exemplu exagerat, însă exagerarea este pentru o mai bună, elocventă diferențiere.

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpasilla, on 02 august 2021 - 01:00, said:

Tinerii cu adevarat educati, nu pun botul la prostii.
Si... cati sunt? In orice caz, din moment ce auzi de corporatisti ce s-au lasat de meserie ca sa faca "dulceata naturala"... inseamna ca nu s-au lasat degeaba, nu?

View Postonisifor12, on 02 august 2021 - 01:44, said:

Ba zahărul în sine este un carbohidrat rafinat.
Lipsa sa totală din alimentație obișnuiește organismul să nu fie puturos, să se folosească de ce are deja depozitat. Cât timp zahărul este consumat constant „în cantități industiiale” - adică în orice adăugat, ok, pe terment scurt funcționează ca un drog, persoana respectivă are „energie”.
Însă importantă este distincția dintre „energie” și putere.
Din acest motiv văd zahărul rahinat - la fel ca mulți alții - ca pe otravă.
Dar să schimbi cu siropuri de nu știu ce, da, e o mare prostie, inconștiență, ai dreptate.
Din inconștiență ar fi răspunsul, de asta caută alternative la fel de păguboase.
Dar în sine ideea cu feritul de zahăr nu este rea, mai ales într-o lume a sedentarismului.
Franzelele după o zi lasă un miros de zici că e prăjitură ceva, aiurea rău. Sosurile, oricare ar fi, scrie pe etichetă(măcar atât) că au zahăr. Yuck.
Da, stiu bre ca este. Eu vorbeam ca lumea alearga atata de mult dupa alternative aproape la fel, incat fiece reteta sau pravalie virtuala o vezi ca are in reteta sirop de agave scl... Daca nu ar fi alergat lumea atat, nu as fi gasit eu, care nu alerg dupa astea, nu crezi?

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostAdiTwism, on 02 august 2021 - 01:25, said:

Cei mai saraci oameni de pe planeta, intamplator si cei mai sanatosi

Saraci rau de tot astia , n-au bani nici de-o sticla de apa plata...

https://en.wikipedia...life_expectancy

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eu de cand cu caldura bag zilnic salata de legume Posted Image

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Subestimezi tinerii educati. Sau te referi la aia educati de pe instagram?

#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Definește mai precis "tinerii educați". Unde lucrezi? Colegii mei erau... mediu educați, dar băgau numai mici și șaorme. Și câte-o ciorbiță din când în când. Așa era mai bine?

Edited by __Dan__, 02 August 2021 - 07:30.


#16
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Multi tineri asociaza mancarea sanatoasa cu faptul ca pot manca oricat din ea si sa slabeasca sau sa se mentina. Aici gresec ei.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Bunicii mei au mancat doar carne si lactate + legume si au peste 80 ani si uneori parca sunt intr-o conditie mai buna decat mine Posted Image

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postonisifor12, on 02 august 2021 - 04:30, said:

Evident. Pentru că este o mare diferență.
Este un exemplu exagerat, însă exagerarea este pentru o mai bună, elocventă diferențiere.
Energetic vorbind, care este diferenta aia mare ? (tinand cont ca 100g mar golden spre exemplu contin 22g zahar)

Edited by andreic, 02 August 2021 - 07:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate