Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

De ce chiar și tinerii educati arunca banii pe tot felul de stiluri alimentare /etc.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#163
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
La lamai si in general cam tot ce inseamna citrice, este periculoasa coaja, pentru ca acumuleaza cantitati maricele de pesticide.

In mod normal acele substante nu penetreaza coaja, aceasta fiind un strat de protectie destul de eficient.

Mai problematic este la fructele cu coaja subtire, in special la cirese, pentru ca sunt o sursa preferata pentru depunerea oualelor de catre insecte si mai sunt si foarte scumpe. Ca atare toti producatorii dau la greu cu pesticide.

Edited by razor01, 06 August 2021 - 22:47.


#164
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

View Postandreic, on 02 august 2021 - 07:43, said:


Energetic vorbind, care este diferenta aia mare ? (tinand cont ca 100g mar golden spre exemplu contin 22g zahar)

Ce mere aveti voi in Romania? :))
E 9-11% in functie de cat e de copt etc.

20-25gr se refera la un mar mediu.

#165
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Noi avem mere poloneze :)

#166
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View PostRamuran, on 06 august 2021 - 21:41, said:

O viata implinita e atunci cand reusesti sa faci cat mai mult din ceea ce-ti doresti. Sa salivezi toata viata cand vezi bunatati si sa te multumesti cu meniuri saracacioase nu e o mare realizare.
Eu acum mananc Big Mac-ul ca supliment la meniul Big Tasty.Posted Image

Am incercat si eu experimentul sa mananc cate o masa mare de pranz de la mc zilnic mai multa vreme, tipic cate doua sandivsuri mari big tasty, big mac, mcchicken, sandvis cu porc si hrean sau mcnuggets, aripioare toate cu cartofi si coca cola eventual si cu inghetata sau placinta
Au bagat si aplicatia aia unde iti da oferte, puncte, recompense.. asa ca erau mai ieftine ca pretul obisnuit

Ce am observat e ca probabil contin diverse substante care se acumuleaza ca toxine in organism; incepi sa te simti rau dar nu ai nicio banuiala ca ar fi de la ele. Nu ai banuiala pentru ca nu-ti provoaca disconfort digestiv, dar iti dau un fel de dureri de cap, stari de iritare sa zic asa
Realizezi doar dupa ce renunti la ele si inlocuiesti cu mese obisnuite

Intamplator am vazut la Erik Electric ca a incercat acelasi lucru cu aceleasi rezultate, s-a simtit rau, obosit si afectat la antrenamente
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QhTi4zJRlbk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#167
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postioppo, on 06 august 2021 - 08:06, said:

Majoritatea ciorbelor sunt inutile.
Minți.

#168
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View PostEXIT, on 03 august 2021 - 19:41, said:

Oamenii educați știu că veganismul nu e un "stil alimentar".
Oamenii educați știu că motivele sunt diverse și au mijloace să le înțeleagă.

Stil alimentar in sens larg. Sa nu incercam sa epatam...

Motivele or fi diverse, totusi cele mai importante sunt?... Informatia e relativ accesibila, totusi se pot vedea la tot pasul diverse "diete minune" sau, cum sa le zic, excese de regim alimentar, incluzand excluderea unor clase de alimente, cel mai adesea fara o baza medicala solida. Eu am cateva ipoteze, insa nu am vrut sa anticipez aici, si e departe de a spune ca am certitudini.

View PostEXIT, on 04 august 2021 - 17:08, said:

Acesta este un fragment din textul cu care a fost începută discuția.

După cum vezi, nu eu am început. Nu eu am adus veganismul în discuție. Eu am răspuns târziu.

Apoi altcineva a făcut o afirmație fără fundamentare, o dezinformare. Pretindea că alternativele la carne (recte produse vegane) sunt mai periculoase decât carnea.
Iar eu am cerut să susțină cu ceva afirmația.

Deci înțeleg că din punctul tău de vedere este absolut ok ca cineva să facă afirmații nesusținute cu dovezi dar inacceptabil ca cineva să ceară explicații sau să răspundă cumva la afirmațiile false.
Acum, după ce ai citit primul text din cadrul discuției, mai crezi că eu am adus vorba de veganism - subiectul meu preferat?

Attachment 2021-08-04 18.03.02 forum.softpedia.com 911ec28678f9.png
Aha, probabil ca te-ai simtit atacat. Dupa umila mea parere (de medic), multa lume nu stie ce presupune o ratie corecta de proteine si adopta dupa ureche diverse diete (cunscute popular asa). Nu-mi spune ca majoritatea celor care exclud carnea din alimentatie (total sau pe aproape), sau, mai mult, toate alimentele de origine animale (lactate, oua) stiu cum sa echilibreze o dieta, stiu ce sunt aceia aminoacizi esentiali etc. Faptul ca tu oi stii si poti manca corect in regim vegetarian /etc e alta poveste.

On: nu exista suficiente dovezi ca vegetarianismul /etc este un... regim alimentar recomandabil. Nu se recomanda by default, nu exista studii stiintifice serioase care sa arate beneficii, in afara unora marginale (in mare date de aportul sporit de vegetale - fibre etc), ba chiar din contra.

Uite aici:
https://en.wikipedia...Health_research

Rezultatele nu sunt concludente, sunt mixed. Se spune, totusi, ca o asemenea dieta bine condusa poate avea efecte benefice, dar de aici pana la recomandari clare e cale lunga. La cata cultura medicala are cetateanul roman mediu, ma tare indoiesc ca poate conduce bine o asemenea dieta...

#169
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postaaaa4567, on 16 august 2021 - 17:19, said:

Stil alimentar in sens larg. Sa nu incercam sa epatam...
...

Pentru că totuși vrei să discuți despre o dietă alcătuită exclusiv din plante, eu nu cred că ai nevoie de cunoștințe medicale ca să mănânci cereale, legume și fructe.
Dar pentru că ești medic ți se va părea interesantă preocuparea asta de a da un scor dietelor în funcție de calitatea nutriției pe care o conferă.

View PostEXIT, on 30 aprilie 2019 - 12:58, said:

Comparison of Nutritional Quality of the Vegan, Vegetarian, Semi-Vegetarian, Pesco-Vegetarian and Omnivorous Diet
Dietele sunt analizate prin două metode: HEI-2010 (Healthy Eating Index 2010) și MDS (Mediterranean Diet Score)
Dieta vegană primește scorul cel mai mare la ambele metode iar dieta omnivoră primește cel mai mic scor.
Dieta vegană câștigă în ciuda riscului de deficiențe. Posted Image

Quote

In conclusion, results concerning body weight, nutritional intake, nutritional quality and quantity are in line with the literature on restricted and prudent diets versus unrestricted omnivorous diets. The use of indexing systems, estimating the overall diet quality based on different aspects of healthful dietary models (be it the US Dietary Guidelines for Americans or the compliance to the Mediterranean Diet) indicated consistently the vegan diet as the most healthy one. The impossibility to score for (a) specific component(s) for the restricted diets was compensated by the higher scores on most of the other components. Adaptation with specific components (e.g., soy drinks instead of milk; inclusion of other polyunsaturated fat sources instead of fish) may increase the relation with different types of healthful diets, and this especially for the MDS system.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate