Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Accidente / Incidente / Securitate auto - partea 2

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
11357 replies to this topic

#6805
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Am scris eu mai sus: Javelin.
Daca era Bayraktar nu zbura in spirala.

#6806
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.07.2022
nu mai trebuie "grenazi", arati un stingator de-ala tinut cu un deget si toata lumea din zona se pune in genunchi..

#6807
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,907
  • Înscris: 12.03.2009

 tioopedi, on 26 ianuarie 2023 - 19:13, said:

Presurizarea lor se facea in momentul folosirii, prin agitare, rasturnare repetata, sau metoda "dorel", lovirea de pamant pentru spargerea balonului de sticla din interior.
Reactia chimica acelor 2 substante, separate de balonul de sticla, asigura presurizarea.
Niciodata presurizarea stingatoarelor nu s-a facut prin lovirea lor de pamant. Sau cel putin nu in ultimele 2 secole!

#6808
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Presurizarea nu. Depresurizarea... dupa cum i-a fost soarta fiecaruia, un exemplu fiind mai sus.

#6809
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Un accident din analiza căruia se pot învăța multe:
https://www.libertat...-masini-4429334

În primul rând, este un bun exemplu de situație în care anvelopele pot face diferența - puțină umezeală, curenții de aer reci de sub pod și gata gheața neagră.
În al doilea rând, ce trenuie sau nu trebuie să faci când cobori din mașină pe autostradă. Din păcate un om a plătit cu viața ca să ne arate că proiectarea autostrăzilor sigure e doar un țel foarte îndepărtat.

Cum arătau roțile uneia din mașinile implicate: https://www.oradesib...ent-338x600.jpg

sursa: https://www.oradesib...era-din-valcea/
sau https://economedia.r...ml#.Y9jW9XZBzcs

Edited by exqusit_drunk, 31 January 2023 - 10:54.


#6810
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Nu văd ce s-ar fi putut face mai mult din punct de vedere al proiectării autostrăzii. Să nu se mai facă viaducte? Să pună o plasă între sensurile de circulație, în caz că sare vreounul printre parapeți?

E tragic ce s-a întâmplat acolo, a murit un om care nu voia decât să ajute, dar vinovați direcți nu prea văd cine ar fi. Desigur, se puteau face mai multe, cum ar fi menținerea în stare tehnică bună a autovehiculelor sau respectarea indicațiilor de pe panourile de informare (care anunțau o limită de viteză de 60 km/h), dar niciuna din acestea nu garantează că tragedia nu s-ar mai fi întâmplat.

Gheața neagră e gheață neagră, știm cu toții că te ia prin surprindere și doar priceperea și norocul te mai scapă când ai de-a face cu ea.

Edited by 0v1d1u, 31 January 2023 - 11:02.


#6811
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Plasă de protecție sau spații de refugiu pietoni. Cam ca la tuneluri.

#6812
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Oare ar fi un bun exemplu pentru restul idiotilor ca sa ii puna in circa timpitei, tot ce s-a petrecut acolo?!?!?

#6813
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Acolo sunt mai multe evenimente distincte. Primul e cel cu cele 3 mașini. Al doilea este cu duba ce a oprit și mașina care a intrat în ea. Al treilea e cu mercedesul ce l-a determinat pe dubițar să sară parapetele și a lovit duba.

Edited by exqusit_drunk, 31 January 2023 - 11:44.


#6814
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003

 0v1d1u, on 31 ianuarie 2023 - 11:01, said:

Nu văd ce s-ar fi putut face mai mult din punct de vedere al proiectării autostrăzii.
Din cate am inteles lipsea un grilaj. Aia de la CNAIR au zis ca nu era prevazu in proiect (grilajul), ca s-au gandit ca nu prea sunt pietoni in zona. Altii zic ca un element de siguranta e un element de siguranta si trebuie pus ca asa e bine. Se putea pune linistit grilaj, dar ei au hotarat de la inceput ca n-are ce sa se intample. Uita ca s-a intamplat.

#6815
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004

 exqusit_drunk, on 31 ianuarie 2023 - 11:39, said:

Acolo sunt mai multe evenimente distincte. Primul e cel cu cele 3 mașini. Al doilea este cu duba ce a oprit și mașina care a intrat în ea. Al treilea e cu mercedesul ce l-a determinat pe dubițar să sară parapetele și a lovit duba.
Din al meu punct de vedere, chiar nu conteaza.
Daca nu era mireasa aia cu pingelele nu se petrecea nimic.
Sau daca se petrecea, altul era de vina.

#6816
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
În teorie e corect ce spui tu dar în practică e puțin diferit.
Am fost implicat într-un accident oarecum asemănător: unul din cei ce spun că avem iarnă doar 5 minute pe an a derapat în fața mea și ne-am lovit. La câteva minute după a venit altul și s-a oprit în mașina mea. Au fost cercetate ca 2 accidente diferite, pentru al doilea impact fiind deschis dosar penal fiindcă soția mea a ajuns cu capul în parbriz și a necesitat asistență medicală.

Edited by exqusit_drunk, 31 January 2023 - 13:15.


#6817
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 28.10.2018
Buna treaba. Pui parapetul, peste care inveti pasagerul masinii sa sara ca sa se fereasca de pericol, direct pe marginea haului, fara sa lasi nicio urma de refugiu.

#6818
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004

 exqusit_drunk, on 31 ianuarie 2023 - 13:14, said:

În teorie e corect ce spui tu dar în practică e puțin diferit.
..
Banui ca de era in USA ar merge ce zic eu. Ca judecatorii aia parca au mintea mai limpede
Si la tine putea sa fie tot pe ala pusa vina in caz de ceva mai grav, ma gindesc... pentru ca in mod sigur RCA-ul aluia v-a facut masinile...
Si acum la o tamponare banala daca soliciti ambulanta, altfel decurg lucrurile fata de schimbul de date si RCA.

#6819
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Era în Românica noastră la finalul anului 2014. Mașina mea, daună totală în urma celor 2 impacturi, a fost achitată de asigurările ambilor, câte 50% din valoare, ca să nu se supere. Cei 2 au rămas fiecare să-și repare mașinile. Cel mai nașpa a ieșit cel ce m-a lovit al doilea pentru că el a stat cel mai mult fără permis (l-a recăpătat abia după finalizarea dosarului penal) și era cu mașină împrumutată.
Și atunci a venit poliția și a făcut măsurători imediat după accident și doar după ce au finalizat au putut fi mutate mașinile.

#6820
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 15.08.2005
hai sa fur si eu de la vali, ca vali a furat de aici link-uri cu gramada:
https://www.reddit.c...oi_sa_comentati

#6821
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Acolo e strada cu dublu-sens? Dupa intrarea berbecului mai urmau doua masini.

#6822
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Sunt mai putine crevase de traversat pe partea asta decat pe intrarea normala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

2 members, 2 guests, 0 anonymous users

DannyMC, Nenea Zap

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate