Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 

De ce sunt atat de multi soferi prosti in Romania ?

* * - - - 15 votes
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#55
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:42, said:

. Daca ai scoala de soferi in Anglia, esti sofer adevarat, crede-ma.

Mansel, tu esti taica? Iti repet, du-te inapoi pă Anglea si lasa-ne pe noi in pace. Ia-i cu tine si pe fratiorii tai bombardieri.

#56
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:40, said:

prosti sunt si-n Anglia dar nu-i vezi cu jafuri de Golf si in niciun caz pe motorway. Asta e o diferenta. Asa ar trb la noi, ai sub 150cp atunci numai pe DJ-uri poti circula, tăticule, fara suparare.

Uau! Ce tare!  Asta suna a discriminare!

#57
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:36, said:

aveam viteza babană

whait?… buahahaha!

#58
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

 pestili, on 18 iulie 2021 - 17:40, said:

Avariile la drum lung inseamna de obicei o problema tehnica la masina.
Inca o data, vina ta 100%.
Ala s-a bagat direct cu avarii pe banda mea. Cand stii ca ai o defectiune tehnica la masina, o tii in cotet la tine, nu iesi cu ea pe DN1 duminica dimineata cand lumea se intoarce de la munte obosita catre Ploiesti si Bucuresti si nu prea are reflexe si viteza de reactie.

Edited by calinkgb, 18 July 2021 - 21:38.
La urmatoarea apelare de genul, ne suparam!


#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Referitor la faza ca acum sunt destui care nu stiu sa verifice/puna ulei, s-a inversat roata, inainte cu Dacia, care era o improvizatie de autoturism si te lasa mereu in drum sau facea mereu figuri, trebuia sa fii propriul tau mecanic, sa fii diy ca sa o poti folosi.

Acum ai service-urile auto cu revizii periodice, plus de asta, masinile de azi sunt mai complexe si nu mai sunt asa de "user serviceable" cum erau cele vechi.

Eu am pus o singura data ulei, cand a tipat bordul ca nu mai are suficient, eram si departe de orice benzinarie sau service. In rest sunt atent la sunetul motorului/rularii, imediat sesizez daca ceva "sounds funny" sau nelalocul lui, la cati km mai am pana la urmatoarea alimentare cu carburant si la temperatura motorului, unde vad ca vara ajunge la 90 C in 10 minute de mers si iarna in vreo 30-40.

In concluzie, trebuie sa stii cand e cazul sa vizitezi un service, nu sa umbli in motor. Bordul tipa si la becuri arse, la orice. Am un VW Golf 5 1,9 TDI din 2008.

Pe partea de soferi, suntem foarte obsedati de masini si de viteza, dar nu avem infrastructura, avem drumuri proaste si nema autostrazi, asta e cauza nr.1 a accidentelor, apoi nici pe autostrada nu prea stim sa mergem, tot pentru ca nu avem autostrada.

#60
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 09.01.2009

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:36, said:

Bravo ma, deci cu avariile puse poti sa te bagi peste tot, in calea oricui. Erau 50m, nu am avut distanta mare de franare si aveam viteza babană, am mentionat asta.
Deci  bravo  ma.Pt n cei  cu masini  cu peste 200  cp  exista  alt  cod  rutier.Noi astia  cu masini  de  75,90,100  cp nu avem  voie sa  ieim pe sosea.Trebuie sa  va cerem  voie  si aprobare cu 2 zile inainte   cand  trebuie sa  facem stanga pe  o sosea  nationala.AAA  si din cate am  citit  eu in noul cod rutier   zice ca aia  cu masini de  peste   200  de  cp  au voiesa  mearga  cu  ce  viteza  vor,inclusiv in localitate.Initiator sper  ca topicul este la misto.Pt ca altfel te incadrezi in categoria de soferi  pe care  o blamezi,si  daca  nu este   la misto sper sa ai o  explozie  de  cauciuc la viteza aia babana,si sper sa   fii  singur pe sosea  cand se intampla asta,nu de alta dar  sa nu omori si oameni nevinovati.

#61
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,692
  • Înscris: 15.01.2017

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 16:39, said:

Nu eu zic asta, toate statisticile la nr de accidente pe Europa arata asta, ca romanii sunt cei mai prosti (la volan). Trec peste faptul cum se da permisul. Sunt multi care nu stiu sa-si verifice uleiul, e incredibil. Daca le zici sa verifice joja, intreaba ce-i aia. Si sunt soferi cu ani buni de experienta care nu stiu sa alimenteze ulei, apa, antigel. Problema este si cu sistemul prost care nu face aceste intrebari obligatorii, cum e in Anglia, unde inainte de testul practic primesti vreo 5 intrebari tehnice, de ex sa arati cum schimbi uleiul, cum verifici farurile/stopurile, cum te asiguri ca cauciucurile sunt bune de drum(cati stiti raspunsul la asta ? Niciunul, hahaha. Raspunsul e minim 1,6mm adancime pe toata banda de rulare). Daca nu raspunzi la vreuna dintre acestea, ai picat examenul deci nu ajungi la volan daca nu stii sa pui ulei.

Eu am mașinuță de 200cp, altii au si mai mult. Intelegeti simplu si clar ca astea se duc rapid la o mica apasare pe pedala. Tu faci stanga pe DN1 si ma vezi la 50m in spatele tau. Acesti 50m sunt fix pix pt ca eu vin cu 130/h(poate mai mult) si nu am timp suficient de reactie si te lovesc (exact ca-n video-ul atasat).
Nu vreau sa aud de conducere preventiva/defensiva. Pai ce, eu mi-am luat masina sport ca sa astept dupa jaful ăla de VW Golf care mi-a iesit in față ? El trebuie sa ma astepte pe mine. Eu trec, dupa mine trece el. Mai ales ca lui ii ia un minut sa ajunga la 60/h. WTF ? 3 insi care-mi intra pe banda in cateva secunde. Nu mai pot...

Cum ar veni treaba, idiotii au pretentia ca in lipsa propriului creier sa aiba altii grija de ei.

#62
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:15, said:

M-am trezit cu el in fatza mea stand pe loc, pur si simplu, atat de prost e omul ăla.
Ti-au trebuit vreo 6 secunde ca sa schitezi un gest, in plm. Te asteptati ca cel cu VW sa-ti egaleze viteza, eventual s-o depaseasca in cele 6 secunde? Voiai sa treaca pe banda 1, unde era deja o masina mult mai apropiata de el? Nu era mai simplu sa reduci viteza, sa te bagi in spatele celui de pe B1, il devansai, apoi reveneai pe B2?

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:13, said:

Acesta a fost evitat la cativa cm pt ca recent mi-am pus placute TRW
Pot sa fac si eu reclama la placutele mele QWP?

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:13, said:

Minimul e 1,6mm, altfel nu conduci masina aia. Asta e teoria.
Am folosit prezervative mai groase.

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:36, said:

Erau 50m, nu am avut distanta mare de franare si aveam viteza babană, am mentionat asta.
50 de metri pe naiba... ai avut 200 de metri pe putin si n-ai schitat nimic. Esti VAR-ZA!

LE: Pana si biciclistul ala de pe acostament ti-a aratat ca esti...

Edited by Cojocel, 18 July 2021 - 17:50.


#63
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
Pentru siguranta initiatorului, ii recomand sa se duca in tara unde a invatat sa fie sofer adevarat. Aici sunt multi care conduc prost ( in opinia lui ) si risca sa-si distruga masina aceea cu cai multi si volan pe partea gresita ( pe continent ) pentru ca ceilalti participanti la trafic nu-l inteleg si nu anticipeaza ca vine din spate Mohombi.

#64
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:40, said:

ai sub 150cp atunci numai pe DJ-uri poti circula

si femeile sa nasca numai Miercurea

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:42, said:

Daca ai scoala de soferi in Anglia, esti sofer adevarat

hahah! muahahah! buahahah!

#65
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:40, said:

prosti sunt si-n Anglia dar nu-i vezi cu jafuri de Golf si in niciun caz pe motorway. Asta e o diferenta. ...

1. Tu erai pe motorway? Asta ca sa vedem daca respectai CHIAR CONDITIILE TALE
2. Ai impresia ca numai tu ai iesit din tara si ai circulat in tari straine? Daca vrei, suntem cativa care iti explicam ce pateai pe alte continente.
3. In Anglea ta nu te-a invatat ca trebuie sa conduci cu acea viteza care iti permite sa opresti in raza ta de vizibilitate? De anticiparea traficului nu ai  invatat? INTREBARILE SUNT RETORICE, se predau chestiile astea la scolile lor de soferi.

#66
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

 Bogdansv1, on 18 iulie 2021 - 17:50, said:

De anticiparea traficului nu ai  invatat?
Ce anticipare, frățică ? Adica eu cand merg pe DN1 , trebuie sa incetinesc la 60h pentru fiecare gușter care asteapta pe partea stângă sa intre pe banda mea ? Ei trebuie sa ma astepte pe mine, chiar daca sunt la 100m si trb sa se uite bine si sa aproximeze cam ce viteza am eu si daca pot opri pe distanta aia. Asa e de bun simt daca nu chiar obligatoriu.

Edited by Mohombi, 18 July 2021 - 17:54.


#67
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Am citit tot.Cu o nota amuzanta as incepe cu-Fulgy,tu esti taica?Apoi mai serios as zice ca esti un neadaptat,unul ce pretinde aberant pentru cloaca asta de tara,unul ce nu face comutarea UK-RO.Si puterea masinii nu e relevanta ci comportamentul,in cazul tau nejustificat de agresiv.Eu te-as trata asa-as opri la vociferarile tale si ti-as indrepta vreo doua coaste,sa vezi cum apoi iti indrepti sapca,uiti de bashinile de Uk,si poate ti se activeaza neuronul singuratic.In rest dragut clipul...Morala,MERGI PREA TARE,nu esti in UK.

Edited by mcd2020, 18 July 2021 - 17:54.


#68
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 16:39, said:

De ce sunt atat de multi soferi prosti in Romania ?
Din aceasi motiv pentru care au cautat cabinete unde "se trece usor" testul psihiologic.

Edited by MarianG, 18 July 2021 - 17:54.


#69
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:53, said:

Ce anticipare, frățică ? Adica eu cand merg pe DN1 , trebuie sa incetinesc la 60h ...

Daca vrei sa nu stai prin spitale, CHIAR SI OPRESTI, SCHIMBI BANDA... sau vrei sa ti se scrie numele pe una din crucile care apar pe marginea drumului?

#70
pestili

pestili

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 13.02.2021

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:53, said:

Adica eu cand merg pe DN1 , trebuie sa incetinesc la 60h pentru fiecare gușter care asteapta pe partea stângă sa intre pe banda mea ?

Cred ca n-are rost sa mergem mai departe cu discutia.

#71
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Bogdansv1, on 18 iulie 2021 - 17:56, said:


... sau vrei sa ti se scrie numele pe una din crucile care apar pe marginea drumului?
N-ar fi nici o pierdere.
De fapt toți am avea de câștigat: un cocalar în minus.

#72
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

 Mohombi, on 18 iulie 2021 - 17:53, said:

Ce anticipare, frățică ? Adica eu cand merg pe DN1 , trebuie sa incetinesc la 60h pentru fiecare gușter care asteapta pe partea stângă sa intre pe banda mea ?
Omul s-a bagat cu mult inainte sa ajungi tu ... singura lui "greseala" e ca nu a accelerat mai rapid eventual, insa tu trebuia sa franezi cu mult inainte. Si nu, nu aveai viteza asa de mare incat sa nu poti frana fara probleme.

Da, sunt multi soferi prosti in Romania, tocmai de aia trebuie sa conduci si tu altfel daca nu ai chef de accidente. Asculta parerile altor soferi si data viitoare fa ce trebuie si o sa ai mai putine accidente in viitor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate