Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De ce sunt atat de multi soferi prosti in Romania ?

* * - - - 15 votes
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Nu eu zic asta, toate statisticile la nr de accidente pe Europa arata asta, ca romanii sunt cei mai prosti (la volan). Trec peste faptul cum se da permisul. Sunt multi care nu stiu sa-si verifice uleiul, e incredibil. Daca le zici sa verifice joja, intreaba ce-i aia. Si sunt soferi cu ani buni de experienta care nu stiu sa alimenteze ulei, apa, antigel. Problema este si cu sistemul prost care nu face aceste intrebari obligatorii, cum e in Anglia, unde inainte de testul practic primesti vreo 5 intrebari tehnice, de ex sa arati cum schimbi uleiul, cum verifici farurile/stopurile, cum te asiguri ca cauciucurile sunt bune de drum(cati stiti raspunsul la asta ? Niciunul, hahaha. Raspunsul e minim 1,6mm adancime pe toata banda de rulare). Daca nu raspunzi la vreuna dintre acestea, ai picat examenul deci nu ajungi la volan daca nu stii sa pui ulei.

Eu am mașinuță de 200cp, altii au si mai mult. Intelegeti simplu si clar ca astea se duc rapid la o mica apasare pe pedala. Tu faci stanga pe DN1 si ma vezi la 50m in spatele tau. Acesti 50m sunt fix pix pt ca eu vin cu 130/h(poate mai mult) si nu am timp suficient de reactie si te lovesc (exact ca-n video-ul atasat).
Nu vreau sa aud de conducere preventiva/defensiva. Pai ce, eu mi-am luat masina sport ca sa astept dupa jaful ăla de VW Golf care mi-a iesit in față ? El trebuie sa ma astepte pe mine. Eu trec, dupa mine trece el. Mai ales ca lui ii ia un minut sa ajunga la 60/h. WTF ? 3 insi care-mi intra pe banda in cateva secunde. Nu mai pot...

Attached Files



#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

*
POPULAR

Seamănă mulți cu tine, de aia sunt atât de mulți șoferi proști in România.

Pentru ce vrei tu, vorbește cu tac to să ți cumpere șosea și acolo faci tu regulile, e soseaua ta privată.

#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Nu te supăra dar ai nişte reflexe de pensionar. Iar ăla cu Golf putea să se bage pe B1 dar venea altă maşină.

*grabs popcorn*

Edited by driftking91, 18 July 2021 - 16:53.


#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Pentru ca se dau carnetele pe spaga și cu multă toleranță la greșeli. Pentru că poliția nu-și face treaba și le suspendă prea rar. Pentru ca poliția nu poate folosi legal imaginile camerelor fixe pentru a lua carnete. Pentru că judecătorii de-abia așteaptă să valideze orice contestație pentru anularea suspendării. Pentru că pe forumul ăsta în fiecare zi întreabă cineva cum sa facă să scape cât mai ieftin după ce a comis o contravenție. D-aia.

#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
La cate accidente si evenimente ai avut tu, cred ca ar trebui sa te intrebi singur.
Si nici amici care sa nu stie cum se verifica uleiul nu am, deci si asta depinde de anturaj.

#6
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Asta zice ca merge cu 130 km/h pe un DN si tot el intreaba de soferii prosti din tara?

Dafuq.. Posted Image

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMohombi, on 18 iulie 2021 - 16:39, said:

Eu am mașinuță de 200cp, altii au si mai mult. Intelegeti simplu si clar ca astea se duc rapid la o mica apasare pe pedala. Tu faci stanga pe DN1 si ma vezi la 50m in spatele tau. Acesti 50m sunt fix pix pt ca eu vin cu 130/h(poate mai mult) si nu am timp suficient de reactie si te lovesc (exact ca-n video-ul atasat).
Nu vreau sa aud de conducere preventiva/defensiva. Pai ce, eu mi-am luat masina sport ca sa astept dupa jaful ăla de VW Golf care mi-a iesit in față ? El trebuie sa ma astepte pe mine. Eu trec, dupa mine trece el. Mai ales ca lui ii ia un minut sa ajunga la 60/h. WTF ? 3 insi care-mi intra pe banda in cateva secunde. Nu mai pot...

du-te la frizeria unde ai invatat sa conduci si zi-le ca te-am trimis noi sa ceri banii inapoi, ca n-ai inteles nimic      :)

on-topic, sper ca topicul asta sa se mute pe fun, sa nu fie sters direct. desi premisele nu sunt deloc incurajatoare…    :(

#8
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018
ce thread gay!!!
on-topic: cei mai slabi soferi mi se par olandezii si elvetienii. prosti de acolo de unde se fabrica prostii.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Al dracului indicatorul ala " Alte pericole" si prost ala care l-a plantat acolo.
Frate Mohombi, ai dreptate. Esti roman adevarat si conduci in consecinta.

#10
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postech, on 18 iulie 2021 - 16:47, said:

Si nici amici care sa nu stie cum se verifica uleiul nu am, deci si asta depinde de anturaj.

hahaha! Doamne, cel mai tare comment, ever! +++10. hahaha!

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Iar asta ce a venit de pe nu stiu unde inapoi in tara si nu mai are loc de nimeni.
Mai are un topic la fel de stupid: https://forum.softpe.../#entry27919033

#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Zilele trecute  pe un drum cu o singura banda pe sens ma claxona unul  sa ma dau la o parte din calea lui. Cred ca era initiatorul.

#13
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View PostMohombi, on 18 iulie 2021 - 16:39, said:

Tu faci stanga pe DN1 si ma vezi la 50m in spatele tau. Acesti 50m sunt fix pix pt ca eu vin cu 130/h(poate mai mult) si nu am timp suficient de reactie si te lovesc (exact ca-n video-ul atasat).
Cat a durat pana sa franezi fratzicaaa!

View PostMohombi, on 18 iulie 2021 - 16:39, said:

Nu vreau sa aud de conducere preventiva/defensiva.
Inteleg ca-ti doresti inca un accident ca sa te poti plange din nou ca te fura societatile de asigurari?

Edited by DannyMC, 18 July 2021 - 17:05.


#14
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,888
  • Înscris: 13.11.2016
Inca unul care crede ca a descoperit roata !

#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View PostMohombi, on 18 iulie 2021 - 16:39, said:

:de ex sa arati cum schimbi uleiul, cum verifici farurile/stopurile, cum te asiguri ca cauciucurile sunt bune de drum(cati stiti raspunsul la asta ? Niciunul, hahaha. Raspunsul e minim 1,6mm adancime pe toata banda de rulare). Daca nu raspunzi la vreuna dintre acestea, ai picat examenul deci nu ajungi la volan daca nu stii sa pui ulei.
,,,

Esti sigur ca e vorba de schimb de ulei si nu de verificat?
Am cauciucuri cu 6 mm adancime dar nu sunt sigure pentru rulat. De ce? Stii sa interpretezi inscriptiile de pe o anvelopa? Si de martori  de uzura ai auzit (nu acesta e raspunsul la intrebarea pusa)?
Care e viteza maxima cu care sa mergi pe un tronson de drum in siguranta (nu se iau in considerare limitele legale ca sa nu oftic racer-ul din tine)?

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

View PostMohombi, on 18 iulie 2021 - 16:39, said:

Intelegeti simplu si clar ca astea se duc rapid la o mica apasare pe pedala.
Inteleg ca nu o poti controla, te controleaza ea pe tine.
Topicul zilei oricum venind de la tine Posted Image

Urmeaza sa deschida topic BaXXon de ce soferii romani sunt prosti si iti fac brake check si le-am vazut pe toate :lol:

Edited by Nenea Zap, 18 July 2021 - 17:07.


#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postal-padrino, on 18 iulie 2021 - 17:04, said:

Inca unul care crede ca a descoperit roata !
E genul de om ce nu vede decat ca-calu, hamuri ii trebuie.

#18
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View PostMohombi, on 18 iulie 2021 - 16:39, said:

...si nu am timp suficient de reactie si te lovesc ...

Si asta nu te pune pe ganduri DELOC??????

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate