Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

V-ati alege o partenera cu copil?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
1380 replies to this topic

Poll: V-ati alege o partenera care are deja copil? (254 member(s) have cast votes)

V-ati alege o partenera care are deja copil?

  1. Voted Da, chiar si daca nu am mai face alti copii (118 votes [46.46%] - View)

    Percentage of vote: 46.46%

  2. Voted Nu, sub nicio forma (107 votes [42.13%] - View)

    Percentage of vote: 42.13%

  3. Da, doar daca am mai face inca un copil impreuna (29 votes [11.42%] - View)

    Percentage of vote: 11.42%

Vote Guests cannot vote

#1225
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,284
  • Înscris: 08.01.2021

 vrajitoruldinoz, on 16 februarie 2023 - 00:31, said:




Nici nu sunt convins ca exista in realitate oameni care nu sunt nebuni spitalizabili care sunt rai.
Tu ai vazut vreodata?

Depinde ce înțelegi prin "rãi". Am întâlnit de exemplu oameni strambi (psihic), sau toxici, uneori inclusiv pentru ei înșiși.

#1226
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008

 vrajitoruldinoz, on 16 februarie 2023 - 03:23, said:

Feminina=casnica? Eu credeam ca feminitatea aia insemna cu totul altceva, nu prostie si slugareala.
Slugareala la cubicle din pipera nu-i tot slugareala?

#1227
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020

 IncredibleWiring, on 16 februarie 2023 - 02:51, said:

Barbatii de calitate au niste asteptari, si vor femei cu capul pe umeri.
(nu) sunt niste disperati care ar accepta orice.
Corect! De ce ar accepta o acritura, o tampita sau una dusa cu pluta ?!
Femei sunt multe ---> poti gasi una cu care te poti intelege.

 futurist, on 16 februarie 2023 - 07:57, said:

Slugareala la cubicle din pipera nu-i tot slugareala?
Ba da.

#1228
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 vrajitoruldinoz, on 16 februarie 2023 - 03:23, said:

Feminina=casnica? Eu credeam ca feminitatea aia insemna cu totul altceva, nu prostie si slugareala.

Dar cine a zis ca trebuie sa fie sluga? Feminitatea este un mod de a comporta in societate, reprezinta un set de obligatii, ce ai avoie si ce nu ai voie sa faci. Exemple ar fi: nu injuri, nu scuipi, nu fumezi, nu bei, nu te imbraci barbateste, iti pasa de cum arati, iti pasa de ce mananci, nu vorbesti tare, nu tipi, etc. Cam asta ar fi in linii mari.

Am mai spus-o si o repet, idea de supunere a femeii in fata barbatului este gresit inteleasa. Si a fost abuzata de barbati de ani de zile. Faptul ca ea mi se supune mie, nu insemna ca imi bat joc de ea. Mi se supune prin faptul ca nu trece peste mine si nu-si bate joc de mine, tine cont de ce vreau eu, de dorintele mele si de nevoile mele, dar in acelasi timp si eu ma supun ei, nu-mi bat joc de ea, si nu o folosesc ca sclava. Ceea ce nu inteleg astea de acum este ca barbatul prin definitie este partenerul care da, care ofera. Daca femeia ii se supune, ea va fi pusa pe un piedestal - e in natura noastra, asta este. De asta.. cand barbatii dau de bani primul lucru se gandesc cum sa faca viata mai placuta pentru partenera lor, la femei in schimb e opusul: incep sa se intrebe "de ce mai am nevoie de tine?".

Chiar daca nu esti casnica, tot trebuie sa stii sa faci ceva: sa gatesti, sa faci curat, sa primesti musafiri, etc. La un moment dat in viata, o sa vina careva la tine. Poate este ceva important, trebuie sa stii sa-l primesti, sa-l servesti. Nu exista asa ceva. Omul care vine se va uita la casa, la tine, la ceea ce il servesti.. nu se poate. La barbati nu e la fel pentru ca nu exista asteptari de servire de la un barbat. E altceva.

Edited by IncredibleWiring, 16 February 2023 - 13:14.


#1229
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 IncredibleWiring, on 16 februarie 2023 - 13:02, said:

Feminitatea este...  nu injuri, nu scuipi, nu fumezi, nu bei, nu te imbraci barbateste, iti pasa de cum arati, iti pasa de ce mananci, nu vorbesti tare, nu tipi, etc. Cam asta ar fi in linii mari.


A, iar un bărbat nu e îndeajuns de bărbat dacă  "nu înjură, nu scuipă, nu fumează, nu bea, nu vorbeşte tare, nu ţipă". Uitasem restul: burtoaca-burtoacă nepăsându-i cu ce-şi umple foalele.

Edited by clasica, 16 February 2023 - 13:52.


#1230
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 clasica, on 16 februarie 2023 - 13:41, said:

A, iar un bărbat nu e îndeajuns de bărbat dacă  "nu înjură, nu scuipă, nu fumează, nu bea, nu vorbeşte tare, nu ţipă". Uitasem restul: burtoaca-burtoacă nepăsându-i cu ce-şi umple foalele.

Sunt de acord cu tine. E si normal daca-l vezi p-ala ca arata ca ultimul.. si tu sa-i urmezi exemplu. Dar nu este bine. E vorbeam de oameni care tin la modul in care se prezinta. Multi fac greseala asta, inainte sa se casatoreasca, se ingrijeau, mergeau la sala, aveau grija ce mananca, apoi dupa casatorie.. nu s-au mai ingrijit ca pana atunci. Asta este o mare greseala. Trebuie sa fii, sa iti mentii imaginea pe care ai avut-o cand te-ai indragostit. Partenerul s-a indragostit de niste caracteristici. Cand nu le mai ai.. Ca de asta sunt atatea divorturi, ideile astea cretine "nu mai esti omul pe care l-am cunoscut".

Ceea ce trebuie inteles este ca barbatii sunt atrasi de feminitate, iar femeile sunt atrase de masculinitate. N-ai cum sa fii feminina daca nu-ti pasa de cum arati si te comporti, si la fel este si la barbati. Ceea ce miscarea feminista au pus eticheta ca fiind "masculinitate toxica". Viata in sine este toxica, totul in viata iti face rau, n-are legatura cu masculinitatea daca ar fi sa o luam asa.

Edited by IncredibleWiring, 16 February 2023 - 14:22.


#1231
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 IncredibleWiring, on 16 februarie 2023 - 14:20, said:

Ceea ce trebuie inteles este ca barbatii sunt atrasi de feminitate, iar femeile sunt atrase de masculinitate


Un bărbat care scuipă, înjură, urlă, bea etc nu e deloc atractiv.

#1232
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 clasica, on 16 februarie 2023 - 14:24, said:

Un bărbat care scuipă, înjură, urlă, bea etc nu e deloc atractiv.

Asa e. Cea mai importanta regula a masculinitatii este disciplina. A fi cumpatat in orice situatie este o virtute care nu mai exista in ziua de azi. De aici pleaca toate problemele: viciile, lipsa de motivatie, depresie si altele. Un barbat daca nu este disciplinat cu el, obisnuit cu idea ca TREBUIE.. e pierdut in lumea de azi.

#1233
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Disciplina e o virtute necesara nu doar barbatilor ci si femeilor. Era pe aici pe forum un el care se plangea ca ea, desi avea copil mic, cam pierde noptile cu prietenele. De doamne cu copii mici, care fumeaza si beau, desi ele poarta sarcina sau alapteaza, nici nu mai vorbesc.

#1234
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 migaci83, on 16 februarie 2023 - 18:28, said:

Disciplina e o virtute necesara nu doar barbatilor ci si femeilor. Era pe aici pe forum un el care se plangea ca ea, desi avea copil mic, cam pierde noptile cu prietenele. De doamne cu copii mici, care fumeaza si beau, desi ele poarta sarcina sau alapteaza, nici nu mai vorbesc.

Asta e problema aici. Daca ea este inconstienta, tu ca barbat trebuie sa o duci pe calea cea dreapta. La urma urmei, nu este doar sotia ta, ci si mama copiilor tai. Daca nu, si nu.. divort. N-ai ce sa faci. De asta inainte femeia era supusa barbatului, ca sa se evite astfel de situatii.

Edited by IncredibleWiring, 16 February 2023 - 20:10.


#1235
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 vrajitoruldinoz, on 16 februarie 2023 - 00:31, said:



Eu nu prea am intilnit "om bun" si "om rau". Asa cum nu prea am intlnit oameni prosti si oameni destepti, desi aici exista cazuri extreme.
Nici nu sunt convins ca exista in realitate oameni care nu sunt nebuni spitalizabili care sunt rai.
Tu ai vazut vreodata?
Pai n-ai avut in fata ochilor un om care se considera bun sau chiar prea bun? De ce mu-l intrebi pe el, daca esti curios si ma intrebi pe mine?
Ca eu stiu de ce ai ales sa ma intrebi pe mine si n-am chef sa-ti raspund.

Edited by Cr1spy, 17 February 2023 - 00:00.


#1236
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016

 KiloW, on 16 februarie 2023 - 06:46, said:

Depinde ce înțelegi prin "răi". Am întâlnit de exemplu oameni strambi (psihic), sau toxici, uneori inclusiv pentru ei înșiși.

Pai nu depinde ce intelegi prin rau, ca rau are o definitie.

 Cr1spy, on 16 februarie 2023 - 23:59, said:

Pai n-ai avut in fata ochilor un om care se considera bun sau chiar prea bun? De ce mu-l intrebi pe el, daca esti curios si ma intrebi pe mine?

Ba da, dar aia nu sunt necesar "rai" ci doar nici pe departe asa buni cum se cred. Ba chiar strimbi complet, genul care contorizeaza in avatajul lor tot ce li s epare lor ca lasa de la ei. Dar sa nu fii bun nu insemna sa fii rau.


Quote

Ca eu stiu de ce ai ales sa ma intrebi pe mine si n-am chef sa-ti raspund.

A, eu habar n-am cine esti tu si ce am ales. Ma scuzi.

 futurist, on 16 februarie 2023 - 07:57, said:

Slugareala la cubicle din pipera nu-i tot slugareala?

Nu, in nici un caz. Munca nu e slugareala, nu sunt sinonime.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 01:02.


#1237
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016

 IncredibleWiring, on 16 februarie 2023 - 13:02, said:

Dar cine a zis ca trebuie sa fie sluga? Feminitatea este un mod de a comporta in societate, reprezinta un set de obligatii, ce ai avoie si ce nu ai voie sa faci. Exemple ar fi: nu injuri, nu scuipi, nu fumezi, nu bei, nu te imbraci barbateste, iti pasa de cum arati, iti pasa de ce mananci, nu vorbesti tare, nu tipi, etc. Cam asta ar fi in linii mari.

Chiar daca ar fi adevarat, ar trebui sa fie la fel de adevarat si la femei si la barbati. Nici una din astea nu prespune sa nu lipsa de inteligenta si lipsa unei slujbe. Un barbat caruia nu-i plac bautul si fumatul la o femeie (desi fumatul si cosmopolitanul roz au fost asocaite de 100-150 de ani cu feminitatea -  n-ar trebui sa bea si sa fumeze.

Quote

Chiar daca nu esti casnica, tot trebuie sa stii sa faci ceva: sa gatesti, sa faci curat, sa primesti musafiri, etc. La un moment dat in viata, o sa vina careva la tine. Poate este ceva important, trebuie sa stii sa-l primesti, sa-l servesti. Nu exista asa ceva. Omul care vine se va uita la casa, la tine, la ceea ce il servesti.. nu se poate. La barbati nu e la fel pentru ca nu exista asteptari de servire de la un barbat. E altceva.
CE descrii tu e definitia unei slugi si a unei fiinte care nu are nici o ambitie si pretentie decit sa serveasca la masa si sa aiba grija de copii.
Tot ce spui tu se aplica si barbatilor, e indmisibil sa fii in stare sa faci de mincare si sa traiesti in jeg daca nu e o femeie sa faca curat dupa tine.
La mine in casa si in toate casele in care ma duc eu musafirii isi duc singuri vasele la chiuveta, le clatesc, si le pun in masina de spalat. Isi iau singuri o bere, uneori isi pun singuri de mincare. Si am musafiri foarte des, vad ca nu le displace Posted Image iar eu nu am avut in viata mea pretentii sa fiu servit.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 February 2023 - 02:00.


#1238
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008

 vrajitoruldinoz, on 17 februarie 2023 - 01:58, said:

La mine in casa si in toate casele in care ma duc eu musafirii isi duc singuri vasele la chiuveta, le clatesc, si le pun in masina de spalat... iar eu nu am avut in viata mea pretentii sa fiu servit.
Esti ruda cu fratii Mac si Donald, bag seama.

#1239
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 10.04.2009
^^ o femeie cu copil care nu stie sa gateasca e ca barbatul care habar n-are sa schimbe un bec, adica inutili

atunci la ce mai e mama? sa faca cartofi prajiti? aia stie si Nea Ion de la Poplaca

n-am auzit la cunoscutii care au copii sa se planga ca sotiile nu gatesc... ba dimpotriva, se lauda ca fac fel si fel de chestii wow

dar poate e ceva defect la ele Posted Image iar sotia trebuie sa fie tinuta de frumoasa, nicidecum sa fie "femeie de casa" chiar daca cer egalitate in drepturi cu barbatii Posted Image

Edited by beavis03, 17 February 2023 - 09:38.


#1240
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020

 beavis03, on 17 februarie 2023 - 09:37, said:

^^ o femeie cu copil care nu stie sa gateasca e ca barbatul care habar n-are sa schimbe un bec, adica inutili
O printesa are telefon si aplicatii sa comande mancare.

De ce ar schimba becul ?!

#1241
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008

 Alex432, on 17 februarie 2023 - 09:56, said:

O printesa are telefon si aplicatii sa comande mancare.
Imi place maxim partea asta cu "externalizarea" activitatilor.
Fubiptutu' pe cand?

#1242
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 10.04.2009
"femeia moderna" :lol:

si la copil tot de pe tazz ii da sa pape?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate