Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

V-ati alege o partenera cu copil?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
1380 replies to this topic

Poll: V-ati alege o partenera care are deja copil? (254 member(s) have cast votes)

V-ati alege o partenera care are deja copil?

  1. Voted Da, chiar si daca nu am mai face alti copii (118 votes [46.46%] - View)

    Percentage of vote: 46.46%

  2. Voted Nu, sub nicio forma (107 votes [42.13%] - View)

    Percentage of vote: 42.13%

  3. Da, doar daca am mai face inca un copil impreuna (29 votes [11.42%] - View)

    Percentage of vote: 11.42%

Vote Guests cannot vote

#1189
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
O femeie cu copil și un bărbat peste 35 de ani singur este cea mai proastă combinație.

#1190
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,732
  • Înscris: 12.07.2022

View PostCr1spy, on 10 ianuarie 2023 - 16:47, said:

De ce sa scrii ca nu vrei pe cineva?

Cum de ce? Să se simtă uMpic special.  Ca și cum l ar aștepta hoarde dĂ femei cu copii la ușa și, vezi duamne, el e agasat. :D


#1191
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008

View PostCr1spy, on 11 ianuarie 2023 - 00:17, said:

Nu mai pot cu ce? Cu alt abuzator sau cu vreunul pasiv-agresiv care-i scoate mereu ochii: ai fost cu ala, hau, hau, hau...
Ahahaha, da, cu ele nu se mai poate, trebuie unele fresh new sa accepte in continuare.
Ai ghicit din prima!

#1192
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Dupa tac-su, ca altfel... nu prea. :)

#1193
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostCr1spy, on 11 ianuarie 2023 - 00:17, said:

Nu mai pot cu ce? Cu alt abuzator sau cu vreunul pasiv-agresiv care-i scoate mereu ochii: ai fost cu ala, hau, hau, hau...
Ahahaha, da, cu ele nu se mai poate, trebuie unele fresh new sa accepte in continuare.

Asta-i ca si la femeile materialiste, care-si dau seama ca nu mai merge cu unul tzepuit deja... Si zic si ele: E distrus ala, fata, ce sa mai faci cu el?

Am vrut sa zic altceva. Fiecare relatie esuata se adauga la acel bagaj emotional despre care s-a discutat mai sus. Dupa cateva astfel de esecuri, incepi sa devii mult mai alert, ai impresia ca ceva se intampla cand de fapt nu se intampla, ai impresia ca ti-a vorbit intr-un anumit fel, etc. Tot ceea ce a trait cu ceilalti, ea adauga in acel bagaj, si nu prea ai cum sa-l mai scoti de acolo. Indiferent de terapie. Sa zicem prin absurd, ca ar avea vreo 5 relatii esuate, toate din cauza lui.. ce impresie crezi ca isi face? "Barbatii sunt asa, si pe dincolo, si nu stiu ce..". De asta zic.. nu e bine.

Am auzit cazuri de abuzuri de orice fel, nu este OK nici asa. Si cat timp ma consider traditionalist, nu sunt de acord cu acceptarea asta; ti se face un rau trebuie sa stai, nu. Daca esti intr-o relatie toxica trebuie sa pleci, categoric.

View PostEv_eee, on 11 ianuarie 2023 - 06:07, said:

Cum de ce? Să se simtă uMpic special.  Ca și cum l ar aștepta hoarde dĂ femei cu copii la ușa și, vezi duamne, el e agasat. Posted Image
Stai un pic.. despre asta se dezbate in acest topic, daca ai lua sa nu pe cineva cu copil. Mi-am exprimat parerea.

Edited by IncredibleWiring, 12 January 2023 - 15:24.


#1194
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
De acord cu tine. Pana la afirmatia, "indiferent de terapie". De acolo nu am mai citit.

#1195
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostCr1spy, on 12 ianuarie 2023 - 15:20, said:

De acord cu tine. Pana la afirmatia, "indiferent de terapie". De acolo nu am mai citit.

Terapia te ajuta dar va exista intotdeauna un declansator. Ca ex, ea va uita pana cand va ajunge intr-un punct declansator; poate fi orice un cuvant, o imagine, un loc.. Si cand se intampla, incepe sa-si aduca aminte. Toata viata va trebui sa te comporti cu o oarecare grija, despre asta vorbesc.

Edited by IncredibleWiring, 12 January 2023 - 15:28.


#1196
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu vei intalni niciodata pe nimeni care sa nu aiba nicio trauma in trecut sau sa nu acumuleze niciuna pe parcurs, dintre oamenii normali.
Raman doar psihopatii sau diverse forme de psihopatie de ales. Si aceia intr-adevar iti vor descrie si te vor face sa crezi intr-un viitor de vis, alaturi de ei...

Edited by Cr1spy, 12 January 2023 - 15:53.


#1197
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Am un prieten asa. Omul nu suporta nimic la adresa prietenei lui. Orice compliment, intrebare, sau discutie in legatura cu prietena lui, omul explodeaza. Eu nu stiu ce o fi patit, cine i-o fi spus ce dar pare sa-l fi afectat foarte rau.

#1198
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu este doar din cauza unei relatii, este un complex de factori.

#1199
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostCr1spy, on 12 ianuarie 2023 - 15:47, said:

Nu vei intalni niciodata pe nimeni care sa nu aiba nicio trauma in trecut sau sa nu acumuleze niciuna pe parcurs, dintre oamenii normali.
Raman doar psihopatii sau diverse forme de psihopatie de ales. Si aceia intr-adevar iti vor descrie si te vor face sa crezi intr-un viitor de vis, alaturi de ei...
Eu cred ca sunt si oameni care au facut si alegeri corecte in viata lor.
Chiar daca s-au despartit, au facut-o intr-un mod amiabil, fara drame si traume.

#1200
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostCr1spy, on 12 ianuarie 2023 - 15:47, said:

Nu vei intalni niciodata pe nimeni care sa nu aiba nicio trauma in trecut sau sa nu acumuleze niciuna pe parcurs, dintre oamenii normali.
Raman doar psihopatii sau diverse forme de psihopatie de ales. Si aceia intr-adevar iti vor descrie si te vor face sa crezi intr-un viitor de vis, alaturi de ei...

Asa este. Singura speranta este sa fie cat mai putine traume, Si sa fie constienta de ele.

#1201
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
@Matrix40
Nu stiu ce ai inteles tu, dar este clar ca nu ai inteles afirmatiile, fiindca ai replicat pe langa ele.

View PostIncredibleWiring, on 12 ianuarie 2023 - 16:55, said:



Asa este. Singura speranta este sa fie cat mai putine traume, Si sa fie constienta de ele.
Da, cam asta e.

Edited by Cr1spy, 12 January 2023 - 16:58.


#1202
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,883
  • Înscris: 17.08.2022

View PostNotsure, on 16 iulie 2021 - 09:46, said:



Ai stabilit un cadru de relatii foarte larg dar, fara elemntele de baza.
Varsta partenerilor, varsta copilului

#1203
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostCr1spy, on 12 ianuarie 2023 - 16:58, said:

Da, cam asta e.

Dar se pot corecta? Adica.. in cazul unor trame ce au declansator, se poate corecta astfel sa nu mai existe nimic care sa-i aduca aminte? Eu nu am avut personal experienta cu asa ceva, cunostiintele pe aceasta tema se bazeaza pe ce am citit, si ce am aflat de la altii.
Ma gandesc ca ai multa experienta si ma poti lamuri.

Edited by IncredibleWiring, 12 January 2023 - 17:50.


#1204
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostCr1spy, on 12 ianuarie 2023 - 16:58, said:

@Matrix40
Nu stiu ce ai inteles tu, dar este clar ca nu ai inteles afirmatiile, fiindca ai replicat pe langa ele.


Da, cam asta e.
Exista si oameni care nu au traume din trecut, pentru ca au facut alegerile corecte.
Oamenii sunt diferiti, unii sunt mai prosti, viata lor fiind plina de gafe si esecuri, altii mai isteti au ales corect.

Edited by Matrix40, 12 January 2023 - 17:59.


#1205
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
@D-nul Matrix...
Pe cine crezi tu ca incerci sa convingi in continuare? Pe vreun newbie? Ne jucam de-a Tristan Tate anti-matrixul si pipitza nauca or smth?

View PostIncredibleWiring, on 12 ianuarie 2023 - 17:49, said:



Dar se pot corecta? Adica.. in cazul unor trame ce au declansator, se poate corecta astfel sa nu mai existe nimic care sa-i aduca aminte? Eu nu am avut personal experienta cu asa ceva, cunostiintele pe aceasta tema se bazeaza pe ce am citit, si ce am aflat de la altii.
Ma gandesc ca ai multa experienta si ma poti lamuri.
Nu, asta nu se poate (sa induci uitarea, desi in practica s-a intamplat) si uneori nici nu este de dorit, ptr ca in orice experienta exista si o parte pozitiva. Doar desensibilizarea se poate face, prin intelegerea cauzelor si a mecanismelor, precum si prin dezvoltarea unor metode de coping sanatoase(de a face fata) cu trauma sau cu viitoare evenimente traumatice.

Incercarea de a controla evenimentele exterioare, prin care putem trece este semn de trauma netratata sau de eu insuficient dezvoltat/matur.

View PostIncredibleWiring, on 12 ianuarie 2023 - 15:27, said:



Terapia te ajuta dar va exista intotdeauna un declansator.
Daca exista o declansare la un cuvant/imagine/ o asociere de orice, nu a existat terapie facuta. (pe bune). Asta ca sa stii ptr tine, sa nu mai fii oarecum paranoic cu traumele astea

Edited by Cr1spy, 12 January 2023 - 18:54.


#1206
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016

View PostCr1spy, on 12 ianuarie 2023 - 15:47, said:

Nu vei intalni niciodata pe nimeni care sa nu aiba nicio trauma in trecut sau sa nu acumuleze niciuna pe parcurs, dintre oamenii normali.
Raman doar psihopatii sau diverse forme de psihopatie de ales. Si aceia intr-adevar iti vor descrie si te vor face sa crezi intr-un viitor de vis, alaturi de ei...


Nu-mi spune: tu te consideri normala!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate