Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Condusul legal versus frustratii.

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
1625 replies to this topic

#73
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,009
  • Înscris: 25.06.2007
Eu am condus acu’ 2 ani aproape 1000 km in România dar n-am întâlnit un astfel de comportament.
Recunosc, ruta mi-a fost prin Ardeal, cu excepția a 24 de ore când m-am abătut până la Sinaia…

#74
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 crislacor, on 27 iunie 2021 - 17:56, said:

Hai, las-o că măcăne! Ce, crezi că ești singurul care circulă cu „termene de respectat”? Fă-ți naibii termenele în așa fel încît să ajungi safe și în regulă la destinație...

Termenele ti le face compania la care lucrezi si termenele proiectului, nu hotaraste inginerul de site cand trebuie sa se termine o lucrare si cand un subcontractor trebuie sa predea.
Habar n-ai despre ce vorbesti.
Daca exista autostrada de la Bucuresti la Timisoara, nu era nici o problema. Dar cand trebuie sa te f**i  de la Bucale la Brasov pe jegul ala de sosea imputita unde se inghesuie toti cocalarii in week-end, apoi pe restul de cocina de sosea Brasov-Sibiu... ca sa nu mai vorbesc daca ai treaba in zona Turnu Severin sau, Doamùne fereste, spre Suceava sai Iasi, si sa trebuiasca s-o iei pe E85...
Fara experienta, nervi tari si statie esti halit.
Admina are perfecta dreptate, principala problema e infrastuctura si nici amenzile marite, nici miloane de radare (apropo, meletienii care stau cu radaru in boscheti isi fac norma de amenzi, ii doare-n lula de prevenirea accidentelor)fixe nu vor schimba situatia.
Macelul va continua pana cand vom avea autostrazi.Punct.

#75
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,298
  • Înscris: 24.06.2006

 greenlife, on 27 iunie 2021 - 18:11, said:

Un 9km in plus fata de limita legala
mi se pare ca interpretezi gresit

#76
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,067
  • Înscris: 20.06.2009

 arg, on 27 iunie 2021 - 18:01, said:

(...)
normal e ca in stituatia aia sa mergi cu 110, opresti sau o iei pe alt drum.
De ce, dacă eu mă simt în siguranță în localitate la 60 la oră?!
Nu-i așa că tu ești unu' din ăia, meseriașii...?

#77
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 greenlife, on 27 iunie 2021 - 18:03, said:

Slabuta scuza.

Scuze, nu toti lucram la companii eco in Pipera si mergem cu trotineta la servici.

#78
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Defapt , limitele eu cred ca sunt facute pentru marea majoritate , ca daca unul poate conduce bine si stie cu ce se mananca volanul , sa zicem ca merge mai tare , nu inseamna ca toti pot face asta , iar atunci...exact , ti-ar fi frica sa mai si traversezi strada pentru ca poate chiar in momentul ala nu te vede unul care " conduce bine " .
Momentan sunt in Norvegia, si tara asta are de la sud la nord (sud-nord  , cam 2500km)o sosea europeana E6 cu o banda pe sens si limita la 80 afara si 50-60 in localitati si ghici ce , toti merg legal ( +15-20 , in afara sa zic) , ca peste 20km/h iti pierzi permisul si e critic .
E vorba de constiinta soferilor , ar trebui ca numarul politistilor sa fie 1/1 cu al soferilor , sa se mearga legal , ceea ce nu se poate .

#79
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 24.09.2017
pe mine nu ma supara ca mergea initiatorul cum mergea, e treaba lui si or sa fie oameni agitati si aici si in state si in australia si in africa.  daca omu isi spunea patania ii dadeam dreptate si asta e. dar problema e alta.

ma amuza, fazele gen ”credeam ca s-a civilizat Romania, sau ca s-a schimbat ceva”. acum, 10 oameni care dau flashuri nu reprezinta Romania. am ras ca acum 2 ani venea o ruda din Italia sa-si inmatriculeze masina si era la fel, ca Romania e naspa, ca la el rezolva imediat. Si nu zic, e probabil usor in Italia, dar si in Romania e enorm de simplu, ca facusem chiar anul ala. Acum hai sa fac si eu topic pe softpedia ca SUA e naspa ca am fost eu intr-un cartier ciudat din NY si mi-am luat bataie, iar in Ferentari am mers linistit. ufff/ufff

Edited by bobitad, 27 June 2021 - 18:30.


#80
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002
pune pilotul automat si tu macar pe 62km/h (in mod real vor fi 59-60km/h fiindca bordul indica ceva mai mult decat viteza reala), fiindca daca n-ai aflat, aici la Romania nu-i prevazuta pedeapsa la depasirea vitezei cu pana la 10kmH mai mult decat limita legala. sau si mai bine pune 72km/h pilotul automat, vor fi pana in 70 in relitate, te incadrezi la prima treapta de amenda dar in general te scapa flash-urile celor din sens contrar.

nu e nevoie sa demonstrezi concetatenilor ce civilizat te intorci tu dupa cativa ani de strainezia, cand esti in Romania comporta-te ca romanii.

Edited by Fane, 27 June 2021 - 18:21.


#81
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

 dan210, on 27 iunie 2021 - 18:17, said:

mi se pare ca interpretezi gresit
Pai nu amenda abia de la 10km peste limita legala?

#82
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,235
  • Înscris: 24.05.2006

 Adm, on 27 iunie 2021 - 17:32, said:

E frustrant doar pentru ca tu alegi asta si simti ca ar trebui sa ti se dea o medalie.

Personal obosesc teribil sa merg cu 50 km/h pe distante mari.

De fapt, eu tintesc pe E85 pe cineva cu antena CB si ma tin dupa el.

Da, mi-aduc aminte de alt topic unde te laudai tu cum le dai flash-uri la fraierii care indraznesc sa mearga la viteza legala. Deh, vorba unuia de mai sus, tara de cutezatori. Pionieri, uatevar.

ON, da, in romanica trebuie sa fii calugar tibetan la volan, ca altfel faci AVC de nervi, sau te iei la bataie aproape zilnic. Nici nu ma mai obosesc sa povestesc prin cate faze am trecut, mai ales ca stau in Constanta, patria cocalarilor si a taranilor de oras.
Mi-aduc aminte anul trecut, eram cu Sandero lu' taica-miu si, deh, merg incet ca nu e masina mea, era si noua, pai la cate claxoane si injuraturi si capete scoase pe geam, si frane bruste in fata, mi-am luat, trebuia sa am cel putin 5 dosare penale acum.

#83
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,067
  • Înscris: 20.06.2009

 FatCat33, on 27 iunie 2021 - 18:15, said:

Termenele ti le face compania la care lucrezi (...)
Înseamnă că ești pielea-șaptea și te lași călcat în picioare de orice idiot care face termenele astea doar uitîndu-se pe hartă! Sau ești atît de bine plătit, încît bunul simț, respectul de sine, respectul față de lege și față de ceilalți participanți la trafic pălesc în fața strălucirii banului...Posted Image

#84
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,298
  • Înscris: 24.06.2006

 FatCat33, on 27 iunie 2021 - 18:17, said:

Scuze, nu toti lucram la companii eco in Pipera si mergem cu trotineta la servici.
ok, eu am inteles punctul tau de vedere, dar daca-l sicanezi pe unu si ala-i mai slab de inger si iese-n decor sau iesi si tu cu el, s-a rezolvat problema la termen?

#85
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 strehaia, on 27 iunie 2021 - 16:23, said:

Intru in tara pe 17 mai, dupa mai bine de 2000 km pe autostrazi europene. O tai peste munti, spre casa. La mai putin de 14 km, se trezesye un cimenttruk sa imi faca flashuri. Aveam 54 km/h, dupa GPS, in localitate. Ies din localitate, curbe, accelerez, ajung in urmatoarea. Camionul, dupa mine. Ma depaseste in linie dreapta si imi taie calea,, eu franand in marginea soselei. Mai aveam 5 km pana acasa.

Ma dau prin zona cu 54 pe GPS, 60 pe ceas. Toata lumea revoltata, depasiri riscante, flashuri, huiduieli.

Am semn de bebe pe luneta, Nimic, toti impotentii in curul meu, sa depaseasca. Apoi fac dreapta pe prima straduta.

Speram sa vad o urma de civilizatie la intoarcerea acasa.
Pai poti sa pleci din nou si apoi sa te intorci peste 10 ani, poate vei avea noroc.

#86
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015

 Lowrider, on 27 iunie 2021 - 17:31, said:

Jura-te ca de vina e ala care merge legal.
...

Daca devii un obstacol (daca mergi mai incet ca restul) esti un factor de risc.

Strehaia, stiu ca esti din judetul Suceava, chestiunea s-a intamplat cumva pe sectorul de dru Draguseni-Suceava (sau chiar Cristesti, ultima localitate din jud Iasi) sau Suceava-Siret? Pentru ca pe sectoarele respective de drum, in localitati vitema maxima e limitata la 60 km/h, pe unele portiuni chiar 70 km/h...

#87
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
In localitati o mai ia cineva si la stanga, daca coloana merge cu 88km/h pentru ca "asta e, cine a pus localitatea in drumul meu lung" cum se procedeaza?

#88
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,298
  • Înscris: 24.06.2006

 greenlife, on 27 iunie 2021 - 18:20, said:

Pai nu amenda abia de la 10km peste limita legala?
eu stiu ca-i 10 la suta peste, dar nu sunt la curent cu legea din Romania, probabil este diferit, in cazul asta cer scuze

#89
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
de aia avem nevoie de haiduci moderni. O grupare paramilitara care sa asasineze jmekeri.
Nu avem nevoie de un Vlad Tepes ...avem nevoie de niste anonimi care bage frica in animale.

Toata lume cere justitie de sus in jos ca e mai usor asa , sa vina o figura divina sa rezolve toate problemele.
Avem nevoie de justitie populara.
Ce vina are PSD ca exista jmekeri cu statie . Nu PSD a creat jmekerii cu statie ci invers.

Poporul are politicienii si smecherii care ii merita. Daca e posibil sa existe grupari de interlopi nu vad de ce nu ar exista si grupari de justitiari.

#90
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,067
  • Înscris: 20.06.2009

 Bogdansv1, on 27 iunie 2021 - 18:24, said:


Daca devii un obstacol (daca mergi mai incet ca restul) esti un factor de risc.(...)
Ca să devii un obstacol, recte factor de risc, ar trebui să circuli cu o viteză mult mai mică (20, 30 sau mai mult) decît cea legală pentru secțiunea respectivă de drum. Dacă însă circuli regulamentar, aproape de viteza maximă legală pentru acea porțiune (indiferent cît de cretin a fost administratorul drumului atunci cînd a impus o anumită limită!), nu poți fi numit obstacol!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate