Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Condusul legal versus frustratii.

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
1625 replies to this topic

#37
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:32, said:

E frustrant doar pentru ca tu alegi asta si simti ca ar trebui sa ti se dea o medalie.

Personal obosesc teribil sa merg cu 50 km/h pe distante mari.

De fapt, eu tintesc pe E85 pe cineva cu antena CB si ma tin dupa el.

Singura solutie ACTUALA e statia. Daca te iei dupa snow-flakes care vor sa mearga cu 50 de la Suceava la Bucuresti ajungi in trei zile.
Solutia civilizata e autostrada, adica separarea traficului auto. Minim 2-3 benzi pe distante lungi, cu racorduri in dreptul fiecarei localitati importante.
Si desfiintat E85 si toate conexiunile cu toate satele de pe parcurs, sa nu mai tenteze pe nimeni s-o scurteze ca in Italia, ca sa evite taxele de autostrada.

#38
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:37, said:

Oameni buni, incerc sa nu fiu ipocrita.
asta nu-nsemna ca unul care vine o data la cativa ani in Romania si nu cunoaste obiceiul locului este vinovat

limita de viteza este peste tot in lumea asta, ma refer la aia civilizata, si se respectaca altfel te arde la buzunar ... si la puncte

conduc prin lumea asta de multi ani si in general respect limita de viteza + 10 la suta, mai ales unde nu cunosc locul si inca nu am avut parte de experienta initiatorului, poate merita precizat ca n-am mai fost in Romania de vreo 15 ani

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Poststrehaia, on 27 iunie 2021 - 16:58, said:

Hint. Majoritatea au sfintele statii, care te apara de amenzile diavolesti.
statii, waze, sunt atenti la drum, etc.

View PostAlecsandru010, on 27 iunie 2021 - 16:55, said:



Aha. Si unde apare reglementarea asta in Codul Rutier?
dupa codul rutier poti sa mergi si cu viteza melcului.

#40
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Dupa cum se misca lucrurile, probabil am mai multe sanse sa vad pensia la 70 de ani, decat sa vad autostrada spre Moldova sau autostrada prin munti in Romania.

Si pana atunci masinile vor tot creste ca numar, e normal.

Si accidentele vor fi din ce in ce mai multe, iar politia va spune ca viteza ucide => logic, sa mergem pe jos.

Prostia ucide.
Nu iti garanteaza nimeni ca scapi daca mergi cu 50 km/h (celalat poate merge cu 100) sau la 130 km/h!

E85 e un exemplu clasic de Darwininsm, adica o selectia naturala pe drumul vinului, unde nu cred ca exista saptamana unde sa nu calce un localnic iesit agale la plimbare.

Si mai e un aspect fratilor. Marea majoritate a masinilor actuale sunt mult mai potente decat cele de acum X ani, cand Dacia 1310 era standardul.

Pana si Loganul (nu ala cu motor de 1.2), se descurca decent la 100-130 km/h!

#41
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

View Postarg, on 27 iunie 2021 - 17:50, said:

(...)
dupa codul rutier poti sa mergi si cu viteza melcului.
Deocamdată Codul rutier e de respectat pe drumurile din România, nu zicerile lu' unu' arg de pe forumul Softpedia...

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostLuvRaluK, on 27 iunie 2021 - 16:59, said:


Si daca ai un accident, va fi trasa la raspundere soseaua?
pai tocmai, ca pe un drum unde se merge cu 110, tu merci cu 55.... nu ti se pare ca incurci tot? si cauzezi "un eveniment".

#43
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postgreenlife, on 27 iunie 2021 - 17:45, said:

Cred ca cineva e in acea perioada a lunii. Posted Image Posted Image Posted Image.

Desigur, cand nu avem argumente, ne apucam sa jignim.
Ai habar cum este sa ai termene de respectat, sa ajungi la instalari de locatii telecom de la Bucale la Turnu Severin, Timisoara, etc. pe soselele de ca**t di Romania, sa reusesti sa ajungi intreg, sa-ti faci treaba si sa te intorci viu in week-end la familie?
Nu prea, din cate vad... toti le sar in cap soferilor de TIR? dar nici unul nu se pune in pielea aluia care trebuie sa castige o paine.
Mi-ar fi jena ca sofer de week-end sa comentez asemenea subiecte...

#44
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Legiuitorului i se pare ok sa mergi cu 55 pe drum de 110 ca altfel punea limita minima de viteza.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Poststrehaia, on 27 iunie 2021 - 17:04, said:



Trebuie sa mergi LEGAL:
da, pe partea dreapa a drumului... viteza e ultima ta grija.

#46
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Sa fii sofer de TIR/Camion in Romania e un calvar, mai ales cand ai termene de respectat si vezi ca trece ziua, iar tu nu ai facut nici macare jumatate din distanta propusa => merg ca orbetii noaptea si calca localnici iesiti la plimbare agale prin sat.

#47
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Si eu am mers cu 180 km/h pe drum national, si cu 245 km/h pe autostrada (noaptea), si n-am provocat niciun accident. Ideea nu e sa respecti legea orbeste, ci sa faci in asa fel incat sa-ti fie bine, sa ajungi la timp la destinatie. Ii dai pedala, dar nu oricum, ci te asiguri ca ai circumstantele potrivite, gandesti inainte toata treaba. Nu o faci sub impulsul teribilismului sau a orgoliilor de sosea.
Pe de alta parte, daca statul roman nu are respect pentru propriii cetateni si timpul lor, asigurandu-le infrastructura rutiera decenta, atunci oamenii se vor comporta dupa propria lege. Nimeni nu-ti da inapoi orele si zilele petrecute in trafic aiurea.

Edited by glassofwine, 27 June 2021 - 17:57.


#48
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Dar discutia nu e despre 50km/h pe DN in afara localitatilor. Initiatorul vorbea despre mers cu 60km/h pe ceas, 54km/h pe GPS in localitate, acolo unde limita de viteza e de 50km/h.
Clar, cine merge cu 50 in zona de 100 e un cretin, dar nu despre asta e vb aici.

#49
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:37, said:

Oameni buni, incerc sa nu fiu ipocrita.
Nu merg legal. Legalitatea asta ireal de ideala e facuta intr-un mediu nerealist.

Adica acel mediu in care
- ai autostrazi cu limita de 130 km/h, dar masini care se simt bine la 180 km/h, iar limitarea la 130 e pusa doar pt scaderea poluarii.
- iesi de pe autostrada si merg pd DN cativa km, deci nu innebunesti mergand cu 50 Km/h pe distante mari.

Eu pe autostrada merg cu 150-170 Km/h si din ce in ce mai multi soferi am vazut ca merg la fel, adica nu e coloana de 130 km/h, ci e NFS de 180 Km/h coloana pe banda 2.

Cand tu nemuritorul sari in fata coloanei care merge cu 180 km/h, sa nu te mire ca te spulbera unul, pt ca in mortii masii, nici macar in depasire nu o calci!

Daca in seara asta se pun 10 masini de politie cu radar in mers pe A2, va garantez ca se blocheaza toata.

Sa stii ca singura tara care nu are limita de viteza pe autostrada e Germania. Si nu pe toate zonele. In restul europei insa limita e in general 130 de km/h. Si eu nu am vazut, desi am circulat slava Domnului o gramada, prea multi care sa mearga cu peste 130 cand asta e limita. In Belgia limita e de 120, insa autostrazile lor, desi sunt mai multe, sunt chiar mai proaste ca ale noastre. Daca iti poti inchipui asa ceva.
Insa in Germania sunt si drumuri normale, cu o singura banda, care trec prin localitati. Si aici foarte multe sate au limita de 30 de km/h, nu de 50. Si nu am vazut prea multi soferi care sa depaseasca limita de viteza pe portiunea respectiva, sau sa depaseasca ca ultimul cretin pentru ca trebuia sa ajunga cu 10s mai devreme acasa. Am vazut fix doua masini care mergeau cum te laudai tu. SI aveau ... numere de Romania. Serios. M-am simtit ca acasa.

Si sa mergi cu 150/170 pe autostrazile din Romania? Poate ca masina suporta, dar nu stiu daca suporta si drumul.

#50
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

View PostFatCat33, on 27 iunie 2021 - 17:53, said:

(...)
Ai habar cum este sa ai termene de respectat (...)
Hai, las-o că măcăne! Ce, crezi că ești singurul care circulă cu „termene de respectat”? Fă-ți naibii termenele în așa fel încît să ajungi safe și în regulă la destinație...

#51
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View PostFatCat33, on 27 iunie 2021 - 17:53, said:

Nu prea, din cate vad... toti le sar in cap soferilor de TIR? dar nici unul nu se pune in pielea aluia care trebuie sa castige o paine.
si daca-l impinge la moarte sicanandu-l pe unul care merge legal sau moare/ramane schilod si el in acelasi accident o sa fie painea mai ieftina? se presupune ca soferii de camion sunt profesionisti nu ca ADM si alti nerabdatori, dovedesc ei asta?

#52
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postarg, on 27 iunie 2021 - 17:50, said:

dupa codul rutier poti sa mergi si cu viteza melcului.

Nu, dupa codul rutier nu poti merge cu viteza melcului. Ca sunt prevazute limite minime si maxime.

#53
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:43, said:

Romania se misca doar pentru ca oamenii se adapteaza la realitate, altfel innebunim.
Astfel de adaptare o reprezinta si CORUPTIA. Cu toate consecintele care decurg din asta. Este fix aceeasi mentalitate.

Case in point:

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:51, said:

Dupa cum se misca lucrurile, probabil am mai multe sanse sa vad pensia la 70 de ani, decat sa vad autostrada spre Moldova
Lucrurile se misca prost in Romania pentru ca fiecare se ADAPTEAZA LA REALITATE cum il taie capul.

#54
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,501
  • Înscris: 30.08.2017
Mie mi se pare nesimțire să îi sicanezi pe alții pentru că merg "doar" cu viteza maxima legală pe segmentul respectiv de drum. Cine e "șofer" ar trebui să fie capabil de o depășire și, dacă e aglomerat, să aibă răbdarea necesară să se ivească ocazia unei depășiri. Restul, frustrați care cred că condusul le rezolvă neajunsurile vieții.

Edited by george_alexandru, 27 June 2021 - 18:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate