Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Bitcoin

  • Please log in to reply
1093 replies to this topic

#649
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 28.09.2008

 Alex432, on 07 ianuarie 2022 - 11:36, said:

Rz zicea de acum 20 de luni ca trebuia sa fie 100.000 in 2020.
Acum cat este ?
Cred ca nu ai avut rabdare sa citesti in totalitate postarile lui.
Bine pe langa faptul ca foloseste termeni de specilitate si prezinta grafice de zici ca Sorin Ovidiu Vantu de  la Caritas e copil mic pe langa el, are grija ca la finalul fiecarei postari sa bage ceva de genul: ... dar e posibil sa moara la intrare.
Adica incepe postarea cu argumente care sa fie cat mai convingatoare si citesti si citesti si citesti....pe zeci de randuri de te doare capul din cauza termenilor folositi incat daca esti putin naiv zici ca gata asta e solutia ca sa scapi de saracie, iar la finalul postarii strecoara cateva cuvinte in care spune ca e posibil sa nu se intample asa cum a prezis in cele n randuri.

Edited by mariusixy, 07 January 2022 - 12:14.


#650
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015

 mariusixy, on 07 ianuarie 2022 - 11:05, said:


E greu de calculat profitul in conditiile in care majoritatea dintre ei sunt in ceata cu privire la calcularea impozitului.

atunci profitul faraa impozitare. Cat ati bagat si ce aveti acum.

Edited by belvue, 07 January 2022 - 12:17.


#651
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,298
  • Înscris: 24.06.2006

 belvue, on 07 ianuarie 2022 - 12:16, said:

Cat ati bagat si ce aveti acum.
eu am inceput in octombrie, habar neavand de cum functioneaza sistemul

am investit in cateva monede, cu toate ca am intrat tarziu am prins ultimul val cu shiba si s-a dublat investitia, am scos banii mei inapoi si restul numerelor Posted Image, nu-i consider bani pana nu-i vad in cont, i-am lasat acolo, dac-o fi ceva sunt bine primiti, daca nu, sa fie sanatosi

am pus in mai multe cuiburi si-n mai multe oua Posted Image care nu s-au dovedit de aur, da nu pierd speranta cu btc si eth, de asemenea niste metaverse, chiar mai investesc si acum cand scade pretul

de asemenea am investi in mana pe etoro dar ca... incepatorii, cand am avut 80% profit n-am oprit pentru ca am vrut 100% ca orbetele, asa ca a lua-o la vale si am mai ramas cu 17 lire peste suta investita-n cont dupa ce am lichidat pozitia

parerea mea este ca daca esti baiat prudent si calculat, baiatul poate sa fie orice pentru cei care fac caz de sex/gen, asculti de persoana potrivita, poti castiga, restul sunt discutii, io nu-i bag in seama nici pe aia bullish, nici pe aia bearish, ca sa fim in ton cu discutiunea Posted Image

#652
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

 imnotsmith, on 06 ianuarie 2022 - 13:53, said:

BTC va fi 200k anul acesta 2022!
Răbdare.
Ho ho ho

Imposibil asa ceva... am auzit ca BTC niciodata nu va mai trece de 50K (in 2018 era aia cu: BTC nu va mai trece niciodata de 10K) Posted Image
Iti dai seama cati au impresia ca astia care controleaza piata arunca BTC-ul de la 48K la 42K ca sa pleace acasa cu o firimitura de profit ?
Pai daca ei au acumulat si la 49, 47, 45K (acumuleaza apoi si mai jos) cum dracu' sa nu ridice din nou cursul pentru a marca profitul ?
Logica cea mai simpla dar se pare ca si asta e greu de inteles de catre unii... e greu de inteles ca se va face un varf urias (probabil pe la 200K) si apoi se va arunca brusc (ori treptat) piata la 30-40K!
Wow... 150K-200K pana in aceasta primavara si apoi, in vara/toamna 2022 >>>> 30K-40K
Asta este spectacol si asta isi doresc speculantii/exchange-urile care controleaza piata... nu firimituri stranse zilele acestea!
Pana una si alta Exchange-urile au lichidat ordine cat cuprinde iar aia care fac misto de multime/turma au acumulat din nou miliarde si miliarde iar acum sunt pregatiti sa ridice din nou cursurile din cripto.
Ramane valabil graficul de mai jos... dupa atatea intarzieri nici nu mai conteaza ca va face 200K in februarie, martie ori aprilie 2022
Nu se va incheia acest ciclu din cripto fara un varf la aproximativ 150K-200K... pararea mea
Si aveti grija sa nu ratati iesirea dupa ce va trece BTC de 150K... posibil sa fie ultimul bull run din acest bull market!

Attached Files


Edited by rz, 07 January 2022 - 13:29.


#653
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

 belvue, on 07 ianuarie 2022 - 12:16, said:

atunci profitul faraa impozitare. Cat ati bagat si ce aveti acum.

profit 0 pentru ca nu am scos nimic
am intrat anul trecut direct cu egld la 110$ - deci aici pot sa ii spui profit daca l-as scoate - egld este pentru termen lung si nu se pune problema la mine sa il scot.
de 6 luni am inceput ceva trading ca sa invat - nici aici nu am scos nimic pentru ca nu prea am avut ce, si nu asta era scopul meu in prima faza. Am avut ceva noroc cu moneda lui Elon, fiind incepator nu am iesit la 8x, si am ramas cu 3x.
Pt trading am bagat sume mici pe diferite monede. cred ca sunt pe plus 5% pana acum. dar inca sunt la stadiu de a invata anliza tehnica.

m-ar intersa sa fac ceva mining, dar cred ca m-am trezit cam tirziu.

#654
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

 rz, on 07 ianuarie 2022 - 13:23, said:

Imposibil asa ceva... am auzit ca BTC niciodata nu va mai trece de 50K (in 2018 era aia cu: BTC nu va mai trece niciodata de 10K) Posted Image
Iti dai seama cati au impresia ca astia care controleaza piata arunca BTC-ul de la 48K la 42K ca sa pleace acasa cu o firimitura de profit ?
Pai daca ei au acumulat si la 49, 47, 45K (acumuleaza apoi si mai jos) cum dracu' sa nu ridice din nou cursul pentru a marca profitul ?
Logica cea mai simpla dar se pare ca si asta e greu de inteles de catre unii... e greu de inteles ca se va face un varf urias (probabil pe la 200K) si apoi se va arunca brusc (ori treptat) piata la 30-40K!
Wow... 150K-200K pana in aceasta primavara si apoi, in vara/toamna 2022 >>>> 30K-40K
Asta este spectacol si asta isi doresc speculantii/exchange-urile care controleaza piata... nu firimituri stranse zilele acestea!
Pana una si alta Exchange-urile au lichidat ordine cat cuprinde iar aia care fac misto de multime/turma au acumulat din nou miliarde si miliarde iar acum sunt pregatiti sa ridice din nou cursurile din cripto.
Ramane valabil graficul de mai jos... dupa atatea intarzieri nici nu mai conteaza ca va face 200K in februarie, martie ori aprilie 2022
Nu se va incheia acest ciclu din cripto fara un varf la aproximativ 150K-200K... pararea mea
Si aveti grija sa nu ratati iesirea dupa ce va trece BTC de 150K... posibil sa fie ultimul bull run din acest bull market!

Unde putem gasi niste informatii relevante legate de volumul de moneda Bitcoin detinut de exchange uri , investitori privati puternici , fonduri speculative , etc.
Adica sa avem ceva de genul , Bitcoinul la o capitalizare actuala de 800 de miliarde de dolari e detinut de 1000 de investitori mari care toti impreuna detin 750 de miliarde echivalent bitcoin.
Astia detin fiecare mai mult de 100 de milioane fiecare.
Restul , toata plebea detine Bitcoin de 50 de miliarde ei fiind 5 milioane sau 10 de plebei.

Ca sa se poata face manipularea in sus a pretului facem o socoteala.
Pe ultimele 24 de ore s a tranzactionat de aproape 80 de miliarde iar pretu e pe scadere.
Cu cati bani trebuie sa intre un sindicat la cumparare zi de zi ca sa poata intoarce trendul asta?

Eu ce am observat e ca de Craciun la 50 k pret Bitcoin , volumul era de 25 de miliarde , acuma la 41 k volumul e de 80 de miliarde.
Adica se vinde foarte mult la pretul mic , cineva acumuleaza mult Bitcoin.
Acel cineva trebuie sa l vanda mai scump.
Cui i l va vinde?

#655
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007

 zippo123, on 07 ianuarie 2022 - 14:26, said:



profit 0 pentru ca nu am scos nimic
am intrat anul trecut direct cu egld la 110$ - deci aici pot sa ii spui profit daca l-as scoate - egld este pentru termen lung si nu se pune problema la mine sa il scot.
de 6 luni am inceput ceva trading ca sa invat - nici aici nu am scos nimic pentru ca nu prea am avut ce, si nu asta era scopul meu in prima faza. Am avut ceva noroc cu moneda lui Elon, fiind incepator nu am iesit la 8x, si am ramas cu 3x.
Pt trading am bagat sume mici pe diferite monede. cred ca sunt pe plus 5% pana acum. dar inca sunt la stadiu de a invata anliza tehnica.

m-ar intersa sa fac ceva mining, dar cred ca m-am trezit cam tirziu.

Fa-ti cont pe tradingview si iti poti face propria ta analiza folosind indicatorii tehnici. Poti compara analiza ta cu a celorlalti ca sa vezi daca ai trasat corect suportul si rezistenta unei monede, Fibonaci sau ce mai vrei tu.

#656
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

 primuministru, on 07 ianuarie 2022 - 21:15, said:

Fa-ti cont pe tradingview si iti poti face propria ta analiza folosind indicatorii tehnici. Poti compara analiza ta cu a celorlalti ca sa vezi daca ai trasat corect suportul si rezistenta unei monede, Fibonaci sau ce mai vrei tu.

ar trebui sa fiu performant sa scot acei 126$ :)

#657
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
@papagalu_motzat volumul de tranzacționare într-o zi se împarte cam un sfert/o treime spot și restul Future. Cine cumpără bitcoin ca să îl țină ia pe spot, cine face day trading ia de pe Future. Mergi pe Binance și vezi cât s-a tranzacționat pe spot și cât pe Future în ultimele 24 ore. Data Dash în clipul de azi de pe YouTube a explicat că un rol important în stabilirea prețului îl au și jucătorii de pe Future și de multe ori obstrucționează evoluția lui naturală. Azi fiind un trend vădit descendent, s-a tranzacționat intens și multe pierderi s-au acoperit.
Pentru restul întrebărilor, există surse dar trebuie să le cauți. Iar te trimit la clipul lui Data Dash în care arată că numărul portofelelor care conțin bitcoin s-au înmulțit, în schimb a scăzut numărul portofelelor cu sute și mii de bitcoini. Poate identifici sursele folosite de el și îți aprofundezi cercetarea.

#658
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

 rz, on 07 ianuarie 2022 - 13:23, said:

dupa atatea intarzieri nici nu mai conteaza ca va face 200K in februarie, martie ori aprilie 2022

Asta așa ca o glumă ca nu m-am putut abține ....... După atâtea pierderi, nici nu mai conteaza ca va face 20k in februarie, martie ori aprilie 2022. Cheer up everybody ...

Disclaimer : Portofoliul meu de crypto e 100 EUR in BTC luat anul trecut, deci chiar nu contează.

#659
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007

 zippo123, on 07 ianuarie 2022 - 22:46, said:



ar trebui sa fiu performant sa scot acei 126$ :)

Eu am cont Pro pentru care platesc 14.95$lună, ceea ce inseamna aproximativ mai putin de 0.5$/zi.(2.1 lei/zi)
Mi se pare o sumă modică pentru cantitatea de informatii oferită.
Toti vor să castige, dar nimeni nu vrea sa plateasca pentru informatii esentiale  in trading.

Edited by primuministru, 08 January 2022 - 16:15.


#660
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

 primuministru, on 08 ianuarie 2022 - 16:14, said:

Eu am cont Pro pentru care platesc 14.95$lună, ceea ce inseamna aproximativ mai putin de 0.5$/zi.(2.1 lei/zi)
Mi se pare o sumă modică pentru cantitatea de informatii oferită.
Toti vor să castige, dar nimeni nu vrea sa plateasca pentru informatii esentiale  in trading.

Sunt total de acord cu tine. Momentan sunt la stadiu de studiu pentru ce inseamna analiza si nu bag sume mari pt trading(ma "joc").
Acum platesc separat sa vad cum se aplica ac ei indicatori. Cand lucrurile astea se vor lumina si pt mine, cu siguranta abonamentul ala merita.
15$ ii poti scoate rapid in cateva ore

#661
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

 TLGTLC, on 08 ianuarie 2022 - 00:10, said:

@papagalu_motzat volumul de tranzacționare într-o zi se împarte cam un sfert/o treime spot și restul Future. Cine cumpără bitcoin ca să îl țină ia pe spot, cine face day trading ia de pe Future. Mergi pe Binance și vezi cât s-a tranzacționat pe spot și cât pe Future în ultimele 24 ore. Data Dash în clipul de azi de pe YouTube a explicat că un rol important în stabilirea prețului îl au și jucătorii de pe Future și de multe ori obstrucționează evoluția lui naturală. Azi fiind un trend vădit descendent, s-a tranzacționat intens și multe pierderi s-au acoperit.
Pentru restul întrebărilor, există surse dar trebuie să le cauți. Iar te trimit la clipul lui Data Dash în care arată că numărul portofelelor care conțin bitcoin s-au înmulțit, în schimb a scăzut numărul portofelelor cu sute și mii de bitcoini. Poate identifici sursele folosite de el și îți aprofundezi cercetarea.
Merci pentru informatii , un bun punct de plecare.Din pacate sunt si lucruri necontrolabile care influenteaza cum e revolta din Kazastan ,ori decizii administrative imprevizibile pentru noi cum ar fi ce masuri mai ia China legat de crypto sau ce mai zice FED.

#662
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007

View Postpapagalu_motzat, on 07 ianuarie 2022 - 19:21, said:



Unde putem gasi niste informatii relevante legate de volumul de moneda Bitcoin detinut de exchange uri , investitori privati puternici , fonduri speculative , etc.
Adica sa avem ceva de genul , Bitcoinul la o capitalizare actuala de 800 de miliarde de dolari e detinut de 1000 de investitori mari care toti impreuna detin 750 de miliarde echivalent bitcoin.
Astia detin fiecare mai mult de 100 de milioane fiecare.
Restul , toata plebea detine Bitcoin de 50 de miliarde ei fiind 5 milioane sau 10 de plebei.

Ca sa se poata face manipularea in sus a pretului facem o socoteala.
Pe ultimele 24 de ore s a tranzactionat de aproape 80 de miliarde iar pretu e pe scadere.
Cu cati bani trebuie sa intre un sindicat la cumparare zi de zi ca sa poata intoarce trendul asta?

Eu ce am observat e ca de Craciun la 50 k pret Bitcoin , volumul era de 25 de miliarde , acuma la 41 k volumul e de 80 de miliarde.
Adica se vinde foarte mult la pretul mic , cineva acumuleaza mult Bitcoin.
Acel cineva trebuie sa l vanda mai scump.
Cui i l va vinde?

Sunt fonduri de investitii mari private , fonduri de investititii mici institutionali (banci, brokeri etc) , investitori privati, guverne, etc. E foarte greu, daca nu imposibil de aflat cine si cat detine.
Gandeste-te ca pe bursa cryto se tranzactionează 24/24, toata planeta. Din Asia in America, din nordul Rusiei pana in Nigeria sau Africa de Sud, din Australia in Chile samd.
Multi din cei care detin cantitati mari ii tin in portofele provate securizate si ii muta in exchange-uri numai cand au un semnal de vandut. Altfel pot sta pasivi ani buni.
Unii tranzactioneaza futures long, altii pe short si asa isi strica unii altora jocurile. Mai sunt si cei care tranzactioneaza pe spot, pe sume mai mici.
Uite, baga in browser v3.aggr.trade si ai sa vezi ce tranzactii se fac pe btc.


#663
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postpapagalu_motzat, on 07 ianuarie 2022 - 19:21, said:

Unde putem gasi niste informatii relevante legate de volumul de moneda Bitcoin detinut de exchange uri , investitori privati puternici , fonduri speculative , etc.
Cum s-a zis, n-ai de unde să afli (ușor) cine deține portofelele, dar oricum poți face măcar o analiză grosieră a comportamentului "balenelor" urmărind pur și simplu evoluția numărului de portofele care conțin peste x BTC. Asta se poate verifica de oricine folosind blockchain explorer-ul + search-uri + niște calcule. Sunt câteva locuri unde găsești grafice făcute de-a gata, doar dai search după "bitcoin whale chart" sau așa ceva. De ex.: https://www.lookinto...-than-1000-btc/

După graficul ăsta s-ar zice că balenele au acum comportament post-vârf-de-bull-market și așteaptă un crash serios al prețului până să mai cumpere. Deci ciclul d.p. lor d.v. pare să se fi terminat deja și așteptarea e de intrare în bear, nu de salt la visatele trepte de 100-200k. Cel mai apropiat reversal ar putea veni spre vară, dacă se imunizează aproape toată lumea prin infectare cu Omicron și se declară încheiată pandemia ar putea să-și primească un boost toate piețele. Dimpotrivă, dacă apare o nouă variantă mai rea sau vreo catastrofă financiară din China etc., poate vedem fundul bear market-ului anul ăsta și o întârziere și mai mare a revenirii.

Edited by donjoe, 10 January 2022 - 11:34.


#664
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Uite, contul ăsta cică știe mai multe despre care fonduri sunt pe exchange-uri și care-s deținute de corporații sau fac parte din ETF-uri:
https://mobile.twitter.com/woonomic
https://charts.woobu...orate-holdings/

#665
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

View Postdonjoe, on 10 ianuarie 2022 - 11:22, said:

Cum s-a zis, n-ai de unde să afli (ușor) cine deține portofelele, dar oricum poți face măcar o analiză grosieră a comportamentului "balenelor" urmărind pur și simplu evoluția numărului de portofele care conțin peste x BTC. Asta se poate verifica de oricine folosind blockchain explorer-ul + search-uri + niște calcule. Sunt câteva locuri unde găsești grafice făcute de-a gata, doar dai search după "bitcoin whale chart" sau așa ceva. De ex.: https://www.lookinto...-than-1000-btc/

După graficul ăsta s-ar zice că balenele au acum comportament post-vârf-de-bull-market și așteaptă un crash serios al prețului până să mai cumpere. Deci ciclul d.p. lor d.v. pare să se fi terminat deja și așteptarea e de intrare în bear, nu de salt la visatele trepte de 100-200k. Cel mai apropiat reversal ar putea veni spre vară, dacă se imunizează aproape toată lumea prin infectare cu Omicron și se declară încheiată pandemia ar putea să-și primească un boost toate piețele. Dimpotrivă, dacă apare o nouă variantă mai rea sau vreo catastrofă financiară din China etc., poate vedem fundul bear market-ului anul ăsta și o întârziere și mai mare a revenirii.

Daca oi fi inteles bine.
Balenele astea au fiecare in portofel mai mult de 1000 de bitcoin , adica mai mult fiecare de 40 de milioane de dolari zic 100 de milioane medie ca probabil unii au mult mai mult.
Ele fiind vreo 2000 de balene au impreuna 200 de miliarde din capitalizarea totala de 800 de miliarde , adica un sfert cum ar veno.
O fi mai mult o fi mai putin.

La banii astia ei pot sa manipuleze piata cum vor , cu conditia sa se stie bine intre ei si sa actioneze sincronizat.

Parca e cam greu totusi , 2100 sunt cam multi.

#666
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Sau avem balenele mai mari cele cu peste 10 000 BTC , zice ca numarul astora a scazut la 82.
Multe si 82.
https://decrypt.co/8...-are-in-decline

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate