Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Vacanta Grecia pentru nevaccinati

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ElenaMuresan

ElenaMuresan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2021
Salut! Suntem un grup de 8 persoane, nevaccinate ce vom ajunge in data de 2 iunie la greci cu avionul.

As vrea sa stiu care sunt conditiile acolo, se fac testari pe feriboturi? Aici din ce inteleg sunt de ajuns si teste antigen rapide. Se cumpara de la farmaciile lor sau pot sa vin cu ele de acasa?
https://www.greeka.c...vid-19-updates/
La self-test declaration ( o sa le avem printate ), la Other form of ID or passport se trece CNP-ul?


Multumesc !

#2
titidinca

titidinca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.07.2009
Din cate inteleg eu in link sunt cerintele pentru feribot Atena - insule.
Pentru intrare in Grecia este necesar unul din urmatoarele:

- Un test PCR cu rezultat negativ efectuat în laborator cu cel mult 72 de ore înainte de plecare.
- Un certificat de vaccinare emis de autorităţile competente.
- Un certificat de recuperare de la infecția cu virusul SARS-CoV-2 emis de o autoritate publică sau de un laborator autorizat.
- Un certificat de test molecular PCR cu rezultat pozitiv, care confirmă faptul că titularul s-a recuperat de la infecția cu virusul SARS-CoV-2, efectuat în precedentele 9 luni și mai vechi de 2 luni de la data efectuării testului.

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la 8 persoane tb sa faceti teste si la dus si la intors, adica vreo 16 teste. avand in vedere ca un test e 300-400 lei ajungeti aproape la costul excursiei numai din teste.
nu e mai ieftin sa va faceti vaccinul, mai ales ca e si gratis?

#4
ElenaMuresan

ElenaMuresan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2021
@rex Nu, nici vorba de vaccin.
Banii nu sunt o problema. [...]

Edited by Barboso, 24 May 2021 - 12:25.
Afirmatii (irelevante in discutie) generatoare de offtopic / flame.


#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
atunci faceti-va testele si gata. scrie foarte clar care sunt conditiile la plecare si care sunt la intoarcere, ca grecia e in zona galbena.

#6
ElenaMuresan

ElenaMuresan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2021

View Postrex, on 23 mai 2021 - 15:18, said:

atunci faceti-va testele si gata. scrie foarte clar care sunt conditiile la plecare si care sunt la intoarcere, ca grecia e in zona galbena.
O sa le facem. Voiam sa stiu daca a ajuns cineva inainte noastra si ne poate impartasi experienta (dintre cei nevaccinati, foarte putini la numar probabil avand in vedere ca tot romanul s-a vaccinat ca sa calatoreasca in primul rand).Tinand cont ca la greci e un pic mai delicata situatia privind aceste testari aleatorii si reguli impuse pe feriboturi.:) Nu le contest, bine fac. E foarte bine ca isi protejeaza populatia.

#7
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
ElenaMuresan, se fac teste rapide la granita. Din grupul nostru, 3 am avut vaccin și 3 test PCR. Am fost testați toți cu test rapid la granita, inclusiv copiii. În acel moment testau pe toata lumea, indiferent de naționalitate (erau și mașini de Bg, și de Gr și de Ro)
De la alții am citit ca ar fi fot testați aleator, doar 1 pers/familie. Cred ca depinde de noroc.
Pe ferry am prezentat aceleași documente (actele de identitate, bilete de ferry, PLF, testele PCR/vaccinurile, plus un formular completat primit de la casa de bilete de ferry). Nici pomeneala de teste rapide facute pe ferry. Nu au personal medical acolo. Totuși, pot controla cu mare atenție sa ai PLF completat corect si testele PCR/vaccinul sa respecte toate condițiile.




#8
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
1.@ElenaMuresan - De unde plecati si unde doriti sa ajungeti? Cu masina?

View PostElenaMuresan, on 23 mai 2021 - 18:36, said:

... probabil avand in vedere ca tot romanul s-a vaccinat ca sa calatoreasca in primul rand
2. Singura persoana din anturajul meu care a zis chestia asa e o non-vaccinista Posted Image. Q.e.d. The end.
3.

View PostElenaMuresan, on 23 mai 2021 - 18:36, said:

E foarte bine ca isi protejeaza populatia.
De cine isi protejeaza populatia? Posted Image

Edited by AdrianHH, 24 May 2021 - 20:59.


#9
ElenaMuresan

ElenaMuresan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2021

View Posthonney_bunny, on 24 mai 2021 - 20:10, said:


PCR pentru feriboturi? Eu am citit ca testele antigen rapide (self-test) sunt suficiente.

View PostAdrianHH, on 24 mai 2021 - 20:58, said:


1. Nu, cu avionul.
2. Nu sunt antivaccinista. Am vaccinurile facute in copilarie, inclusiv copiii mi i-am vaccinat (cu vaccinurile clasice, testate suficient).
3. De intruders, adica turisti (vaccinati sau nevaccinati;iti reamintesc ca vaccinat fiind te poti infecta si transmite virusul) Posted Image

Edited by Dany_Darke, 26 May 2021 - 10:16.


#10
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007

View PostElenaMuresan, on 26 mai 2021 - 09:50, said:

PCR pentru feriboturi? Eu am citit ca testele antigen rapide (self-test) sunt suficiente.


1. Nu, cu avionul.
2. Nu sunt antivaccinista. Am vaccinurile facute in copilarie, inclusiv copiii mi i-am vaccinat (cu vaccinurile clasice, testate suficient).
3. De intruders, adica turisti (vaccinati sau nevaccinati;iti reamintesc ca vaccinat fiind te poti infecta si transmite virusul) Posted Image

Doar daca nu dezvolti anticorpi, in cazuri rare!

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
In cazul familiilor cu copii, stiti cumva daca testeaza si copiii mici?

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu am văzut niciunde scris, nu cred.
Eu nu înțeleg cum e cu autotestul rapid intre 12-16 ani. Îl faci acasă și cum demonstrezi că e al copilului din mașină?

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007

View PostdaniMMM, on 25 iulie 2021 - 14:37, said:

Nu am văzut niciunde scris, nu cred.
Eu nu înțeleg cum e cu autotestul rapid intre 12-16 ani. Îl faci acasă și cum demonstrezi că e al copilului din mașină?
noi ne vom testa cu cel mai ieftin test posibil, doar ca sa putem sa ne imbarcam pe vapor. Corfu e full, "la refuz". La nivel de 2019 sau peste!  Se zvoneste ca de joi se ingalbeneste codul, din rosu cum e acuma.

Dar pentru asta trebuie sa prelungim sederea, si nu prea se gasesc locuri libere de cazare, e full sezon, plin de greci in primul rand, apoi nemti, englezi, spanioli etc.

Edited by tfmercedez, 08 August 2021 - 15:02.


#14
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna tuturor!

Inteleg de la cineva din Grecia ca nu mai este valabil acel self-test pentru imbarcarea dinspre insule spre continent, ci se solicita test rapid.
Eu nu reusesc sa gasesc nicaieri aceasta informatie, pe site-urile principalelor companii de ferry apare in continuare optiunea de self-test, dar nu stiu cat de actualizate sunt.

Este cineva care a fost recent in aceasta situatie si imi poate confirma/infirma?
Multumesc!

#15
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
travel.gov.gr
pentru îmbarcarea pe ferry insule -continent e valabil self testul, sau asa înțeleg eu informația
Altfel , un test rapid / antigen in Skiathos costa 20 EUR la clinica sau gratuit la poliția portuară.
Iar la retur spre continent au uitat sa ne mai ceara teste și declarații de sănătate

Am găsit:

Passengers on coastal ferries to the islands (except to Lefkada, Evia, Salamina, and for strait crossings) will have to show board control officers any one of the following documents:

1. ADULTS
EITHER
 a certificate of vaccination against Covid-19, issued by a national authority in the Greek, English, French, German, Italian, Spanish, or Russian language, on the condition that a fourteen (14) day period has elapsed since they were fully vaccinated;
OR
 a negative result to a molecular PCR test for Covid-19, taken within 72 hrs before their scheduled boarding time, or an antigen (rapid) test taken within 48 hrs. before boarding;
OR
 a medical certificate of a Covid-19 infection, issued by a national authority / an accredited testing laboratory, in the Greek, English, French, German, Italian, Spanish, or Russian language. The certificate can be issued thirty (30) days after the positive test result and it is valid for six months after that test.


2. MINORS aged 12-17:
 any test, including a negative self-test certificate done 24 hours prior to travelling by simply stating their self-test result on the following pdf, download here.

3. CHILDREN under the age of twelve (12) are not subject ot the above restrictions.

Travellers upon their return trip from the islands to the mainland are required to show any one of the above documents or a negative self-test certificate, done 24 hours prior to travelling as stated above.


The document of a negative molecular PCR test or rapid test may be either in printed or electronic form.
If the above test has been taken abroad and it is still valid at the time of boarding the ferry boat, then the passengers who present it can move to their final destinations without any further delay.

Passengers must fill in the Pre-boarding Health Declaration questionnaire (on their cell phone/tablet or on paper) within 24 hrs before their embarkation.

Ferry service with Turkey remains discontinued until further notice.

Sursa: https://greecehealthfirst.gr/

Edited by LeoT, 12 August 2021 - 10:30.


#16
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc! Mi-au confirmat si de la o companie de ferry urmatoarele:

Documentation for passengers while boarding must include one of the following either in paper or electronic format:
• A Vaccination Certificate (14 Days) or
• A negative PCR Test performed within the last seventy-two (72) hours prior to the scheduled travel time or
• A negative Rapid Test within the last twenty-four (48) hours before the scheduled travel time or
• A proof of recovery from COVID-19, valid as of one (30) days to six (6) months after the disease
All kind of vaccination are accepted.
For your return from Poros Kefalonia or Zakynthos to Kyllini, self test is necessary when travelling by ship.

#17
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007
Pot să-ți zic că ne-am îmbarcat din insulă spre continent fără niciun test. Aveam pregătite pașapoartele verzi, dar nu le-a cerut nimeni. Au cerut și au oprit formularele alea speciale pentru vase (declarații personale).

LE: Acum am văzut că suntem la „nevaccinați”. Noi eram, dar nu știu dacă s-au uitat la bifa din declarație și de aia nu au cerut selftest.

Edited by Brainie, 18 August 2021 - 08:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate