Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Dumnezeu infinit

* * - - - 9 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
859 răspunsuri în acest subiect

#829
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Mda... daca eu sunt praf la stiinte tu esti praf la religie :)) in fine... asta cu praf e praf in ochi... hai sa ramanem la subiect.

Eu nu vorbesc acu de oameni, corpuri umane, pt ca nu din astea e format infinitul :) ... ma rog, are si infinitul o parte materiala pe care o percepem in diferite feluri in momentul asta.

Ma refer la acea particica care se numeste constiinta, informatie si care capata forma materiala in cazul nostru... aceea este o particica din infinit dar care nu percepe infinitul pt ca in momentul de fatza intelege doar partea materiala a lucrurilor... adica, un spectru mai restrans al infinitului.

#830
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 05 iulie 2021 - 17:51, said:

Mda... daca eu sunt praf la stiinte tu esti praf la religie Posted Image) in fine... asta cu praf e praf in ochi... hai sa ramanem la subiect.

Eu nu vorbesc acu de oameni, corpuri umane, pt ca nu din astea e format infinitul Posted Image ... ma rog, are si infinitul o parte materiala pe care o percepem in diferite feluri in momentul asta.

Ma refer la acea particica care se numeste constiinta, informatie si care capata forma materiala in cazul nostru... aceea este o particica din infinit dar care nu percepe infinitul pt ca in momentul de fatza intelege doar partea materiala a lucrurilor... adica, un spectru mai restrans al infinitului.

Acea constiinta nu percepe infinitul pentru ca este inchisa in finit. Daca ar putea scapa din inchisoarea finitului, ar pricepe iarasi infinitul. Dar Dumnezeu a inchis infinitul in finit, pentru ca sa sa nu existe mai multe infinituri, ci doar unul singur. Ca sa nu existe acele ”multiversuri” de care vorbea careva si care ar fi o catastrofa pentru ca, mai devreme sau mai tarziu, tot s-ar intersecta.
Intrebarea ar fi cum poate infinitul sa inchida infinitul in finit? Poate pentru ca insusi infinitul are o structura ce pleaca de la o cuanta de energie. Una singura care le formeaza pe toate celelalte. Si Acesta este Dumnezeu, singurul Dumnezeu. Pentru ca toti ceilalti dumnezei sunt parte din El, fiind formati din bucati din El.

#831
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Acea constiinta nu percepe infinitul pentru ca este inchisa in finit.
Asta spuneam si eu si sunt de acord.

Despre care toti ceilalti dumnezei e vorba ?

#832
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostDorel666, on 05 iulie 2021 - 17:57, said:



Acea constiinta nu percepe infinitul pentru ca este inchisa in finit. Daca ar putea scapa din inchisoarea finitului, ar pricepe iarasi infinitul. Dar Dumnezeu a inchis infinitul in finit, pentru ca sa sa nu existe mai multe infinituri, ci doar unul singur. Ca sa nu existe acele ”multiversuri” de care vorbea careva si care ar fi o catastrofa...
Să vezi că există... multiversuri și Biblia vorbește despre asta.
Îți las plăcerea să găsești unde scriere despre asta.

#833
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 06 iulie 2021 - 21:21, said:

Să vezi că există... multiversuri și Biblia vorbește despre asta.
Îți las plăcerea să găsești unde scriere despre asta.

Iti las placerea sa-mi spui dumneata unde crezi ca vorbeste Biblia despre asta. In ce ma priveste, cata vreme n-am priceput ce vor sa spuna unii cu ideea de ”multivers”, nu am cum sa gasesc un corespondent in Biblie.

#834
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.314
  • Înscris: 31.10.2005
Dar Cristos de ce n-a vorbit despre infinitatea lui Dumnezeu?

#835
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostPetrache_Lupu, on 11 iulie 2021 - 09:53, said:

Dar Cristos de ce n-a vorbit despre infinitatea lui Dumnezeu?

De ce spui ca n-a vorbit?

#836
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011
Ai citat?

#837
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 11 iulie 2021 - 18:06, said:

Ai citat?

Matei 19:29
Şi oricine a lăsat case sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau nevastă, sau feciori, sau holde pentru Numele Meu va primi însutit şi va moşteni viaţa veşnică.


Ioan 6:27
Lucraţi nu pentru mâncarea pieritoare, ci pentru mâncarea care rămâne pentru viaţa veşnică şi pe care v-o va da Fiul omului; căci Tatăl, adică Însuşi Dumnezeu, pe El L-a însemnat cu pecetea Lui.”


Ioan 6:40
Voia Tatălui meu este ca oricine vede pe Fiul şi crede în El să aibă viaţa veşnică; şi Eu îl voi învia în ziua de apoi.”


Ioan 12:50
Şi ştiu că porunca Lui este viaţa veşnică. De aceea lucrurile pe care le spun, le spun aşa cum Mi le-a spus Tatăl.”


2 Tesaloniceni 2:16
Şi Însuşi Domnul nostru Isus Hristos şi Dumnezeu, Tatăl nostru, care ne-a iubit şi ne-a dat prin harul Său o mângâiere veşnică şi o bună nădejde,


1 Ioan 1:2
pentru că viaţa a fost arătată şi noi am văzut-o şi mărturisim despre ea şi vă vestim viaţa veşnică, viaţă care era la Tatăl şi care ne-a fost arătată –,


Sunt destule?

Editat de Dorel666, 11 iulie 2021 - 18:18.


#838
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011
Infinitul are început?
Infinit în spațiu este Dumnezeu?

#839
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 11 iulie 2021 - 18:33, said:

Infinitul are început?


Da. Dumneata n-ai facut matematica? N-ai auzit de ”axa infinitului”? Este fara inceput si fara sfarsit, totusi are un punct zero. Acela este ”inceputul” lui Dumnezeu.

#840
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011
Ai lipsit de la acea oră!
Mai studiază sau ia ore!
Infinitul nu are început!

View PostDorel666, on 11 iulie 2021 - 18:37, said:



Da. Dumneata n-ai facut matematica? N-ai auzit de ”axa infinitului”? Este fara inceput si fara sfarsit, totusi are un punct zero. Acela este ”inceputul” lui Dumnezeu.
Asta trebuie citat!
😄😅😂🤣😂🤣😂🤣...
Dacă Dumnezeu are început, Dumnezeu nu este infinit!

Editat de barbu78, 11 iulie 2021 - 18:46.


#841
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 11 iulie 2021 - 18:43, said:

Ai lipsit de la acea oră!
Mai studiază sau ia ore!
Infinitul nu are început!

Discutam matematic, amu?

#842
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostDorel666, on 11 iulie 2021 - 12:55, said:


De ce spui ca n-a vorbit?
Fiindcă nu găsesc unde și când a vorbit!

#843
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostPetrache_Lupu, on 13 iulie 2021 - 15:07, said:

Fiindcă nu găsesc unde și când a vorbit!

Am postat, mai sus, pentru barbu78, dar mai postez si pentru domnia ta:

Matei 19:29
Şi oricine a lăsat case sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau nevastă, sau feciori, sau holde pentru Numele Meu va primi însutit şi va moşteni viaţa veşnică.


Ioan 6:27
Lucraţi nu pentru mâncarea pieritoare, ci pentru mâncarea care rămâne pentru viaţa veşnică şi pe care v-o va da Fiul omului; căci Tatăl, adică Însuşi Dumnezeu, pe El L-a însemnat cu pecetea Lui.”


Ioan 6:40
Voia Tatălui meu este ca oricine vede pe Fiul şi crede în El să aibă viaţa veşnică; şi Eu îl voi învia în ziua de apoi.”


Ioan 12:50
Şi ştiu că porunca Lui este viaţa veşnică. De aceea lucrurile pe care le spun, le spun aşa cum Mi le-a spus Tatăl.”


2 Tesaloniceni 2:16
Şi Însuşi Domnul nostru Isus Hristos şi Dumnezeu, Tatăl nostru, care ne-a iubit şi ne-a dat prin harul Său o mângâiere veşnică şi o bună nădejde,


1 Ioan 1:2
pentru că viaţa a fost arătată şi noi am văzut-o şi mărturisim despre ea şi vă vestim viaţa veşnică, viaţă care era la Tatăl şi care ne-a fost arătată –,


#844
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostDorel666, on 16 iulie 2021 - 14:23, said:

Am postat, mai sus, pentru barbu78, dar mai postez si pentru domnia ta:
În aceste citate e vorba de viața veșnică, nu despre infinitatea lui Dumnezeu

#845
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostPetrache_Lupu, on 18 iulie 2021 - 17:48, said:

În aceste citate e vorba de viața veșnică, nu despre infinitatea lui Dumnezeu

Da, despre viata vesnica a lui Dumnezeu, adica despre infinitatea vietii Lui.

#846
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011
Infinitul cuprinde timp și spațiu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate