Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Dumnezeu infinit

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
859 replies to this topic

#793
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postpacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 14:00, said:


Informatia

La inmultirea painilor nu accepta ca s-a produs o minune ci era doar o farsa sa pacaleasca multimea sa fie adeptii lui, iar painea si pestii erau adusi pe ascuns de ceilalti ucenici. Asa isi explica el fiecare episod despre minuni.
Apropo de inmultirea pâinilor, fiecare minune a lui Isus ascunde o pilda, pe care Marea majoritate o trec cu vederea, pentru ca nu cunosc limbajul Dumnezeiesc.
Daca ești Însetat pentru adevăr, îl cauți ca să-l bei, și odată ce l-ai băut nu îți va mai fi sete.

Deci:

"Tot nu înțelegeți? Și nici nu vă mai aduceți aminte de cele cinci pâini pentru cei cinci mii de oameni și câte coșuri ați ridicat?
Nici de cele șapte pâini pentru cei patru mii de oameni și câte coșnițe ați ridicat?"

Ce semnificație au painile, cifrele 5,7,12, firimiturile, coșurile, patru mii de oameni, cinci mii de oameni?

Edited by Elihu_66, 23 June 2021 - 22:35.


#794
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostFluk3, on 17 iunie 2021 - 14:06, said:

Eu te intrebam simplu... ce treaba avea isus sa-i zica femeii sa-l aduca pe sotus-o ? :) Nu a spus-o fara insemnatate... in fine.. pt alta data.
Femeia era cam curva, a avut mai mulți bărbați, și nici unul nu-i era drept soț. Aici este o pilda foarte importanta.
Va las pe voi sa o deslușiti.

Cinci bărbați ai avut...

Edited by Elihu_66, 23 June 2021 - 22:55.


#795
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai da... nu avea sot... Isus putea sa-i dea acea apa a vietii ei si sotului ei daca l-ar fi avut...

Nu cred ca Isus ar fi insistat asupra sotului daca nu avea ceva de zis... putea sa o categoriseasca din start ca si usuratica, cum au fost si alte femei care i-au spalat picioarele etc.. alora nu le-a pomenit de soti.

Quote

Ce semnificație au painile, cifrele 5,7,12, firimiturile, coșurile, patru mii de oameni, cinci mii de oameni?
?

Edited by Fluk3, 23 June 2021 - 23:28.


#796
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostFluk3, on 23 iunie 2021 - 23:26, said:

Pai da... nu avea sot... Isus putea sa-i dea acea apa a vietii ei si sotului ei daca l-ar fi avut...

Nu cred ca Isus ar fi insistat asupra sotului daca nu avea ceva de zis... putea sa o categoriseasca din start ca si usuratica, cum au fost si alte femei care i-au spalat picioarele etc.. alora nu le-a pomenit de soti.
Tot ce spui e valabil doar in cazul cand iti lipseste  spiritualitatea, adica tratezi totul in alb si negru.
Ori intentia lui isus nu era sa-i demonstreze capacitatile de ghicitor in stele ci sa se faca cunoscut, ca el e Mesia,cel asteptat de natiunea iudaica pentru salvare. Si prin expresiile "apa vietii" dorea sa-i explice ca spiritul ce il anima pe isus e spiritul datator de viata. Se prezinta nu doar ca painea vietii, sau pomul vietii, sau mielul lui Dumnezeu, sau apa vietii ci si ca Mesia.Bineinteles ca salvarea consta in transformarea prin propria vointa.  Asa cum privind o floare apreciata de tine ai o anume stare de spirit ce se stabilea pentru totdeauna in constinta, asa si privind catre isus, se intipareste in constinta starea de spirit necesara pentru a fi inviat la viata etrena. Nu poti pastra pentru eternitate starea de spirit Caina, de jigodie, de invidie, de EGOISM . Acestea trebuie sa dispara pentru totdeauna din constinta celui ce vrea viata vesnica. Bineinteles ca Dumnezeu intelege ca omul nu se poate desprinde  de acestea cu de la sine putere, si pentru asta a imaginat  spiritul de jertfa, la inceput jertfirea animalelor, a unui miel fara "cusur" ce simboliza puritate a constintei, si peste care era transferata vina noasta, findca doar uciderea unui nevinovat trezeste constinta dreptatii, si ne pune in fata propriei constinte starea noastra, stare impura a spiritului.

Deci totul sta in capacitatea de a vedea dincolo de slova scrisa, si e foarte dificil sa descrii dragostea , iertarea, blandetea, smerenia . . . .prin litere. Ele pot fi emanate doar prin traiere , si ne asteptam sa vedem constinta pacatoasa/egoista ca va recepta corect mesajul.

Edited by pacopaco1967, 25 June 2021 - 10:03.


#797
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 21 iunie 2021 - 11:15, said:

Mai eu zic ca ar fi bine daca tot prezinti ceva sa nu te mai tot contrazici ca e suparator.
Daca nu paote fi masurat atunci te rog eu sa te cotrazici cu oamenii de stiinta ca re chiar il masoara, eu nu am aparatura necesara Posted Image


Pune mana (nu dracu:)) si informeaza-te despre aparatura care masoara asa ceva si pe urma vii si ne povestesti in continuare.. pana atunci hai sa nu aberam inutil Posted Image

Pana una alta vezi si cum se defineste un electron :


acu daca tot sunt ignorant,  te rog explica-ne cum ceva invizibil, nemasurabil, inexistent poate sa aiba incarcatura negativa etc etc Posted Image))
Masa electronului de Hidrogen : 9.1093837015(28)×10−31 kg
Si alte detalii despre .. daca esti curios : https://en.wikipedia.org/wiki/Electron

Ti-am spus... te depaseste rationamentul.. tu din start crezi ceva si din pacate nu esti acolo... ba mai mult, nici nu ai cum sa demonstrezi ceea ce crezi..

I-ai dat in cap cu biblia ta si el nu vrea sa te creada. Pai, nu te crede ca nici tu nu ai studiat prea bine biblia ta.

#798
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostDorel666, on 27 iunie 2021 - 11:36, said:

I-ai dat in cap cu biblia ta si el nu vrea sa te creada. Pai, nu te crede ca nici tu nu ai studiat prea bine biblia ta.
Care biblie Dorele ? Biblia ateista Posted Image))

Mai bine am dezbate la subiect.

View Postpacopaco1967, on 25 iunie 2021 - 10:02, said:

Tot ce spui e valabil doar in cazul cand iti lipseste  spiritualitatea, adica tratezi totul in alb si negru.

Deci tot nu ai inteles despre ce e vorba in biblie cand se face referire la apa :).

Biblia vorbeste de niste lucruri intelese de toata lumea, cum ca Isus a propovaduit iubirea, rabdarea etc, tot ce ai spus tu mai sus dar si de niste lucruri ascunse pe care nu le intelegi daca interpretezi biblia ad literam.
Matei 13:11...

Edited by Fluk3, 28 June 2021 - 12:57.


#799
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postpacopaco1967, on 25 iunie 2021 - 10:02, said:

Si prin expresiile "apa vietii" dorea sa-i explice ca
Citeste putin Proverbe 5:15.. poate te apropii mai mult de inteles.

#800
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 28 iunie 2021 - 13:05, said:

Care biblie Dorele ? Biblia ateista Posted Image))

Mai bine am dezbate la subiect.


Da, de biblia ateista vorbeam. Si eram pe subiect!

#801
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai explica-mi si mie unde gasesc biblia aia ca ar fi interesant sa o si citesc ... poate aflu si alte chestii decat cele pe care le-am aflat dintr-o biblie pe care o citesti si tu... o traducere Cornilescu sau chiar varianta originala scrisa in ebrtaica sau greaca...

la ce subiect erai ? Subiectul de fatza e dzeu infinit.

#802
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 21 iunie 2021 - 11:15, said:

Mai eu zic ca ar fi bine daca tot prezinti ceva sa nu te mai tot contrazici ca e suparator.
Daca nu paote fi masurat atunci te rog eu sa te cotrazici cu oamenii de stiinta ca re chiar il masoara, eu nu am aparatura necesara Posted Image


Pune mana (nu dracu:)) si informeaza-te despre aparatura care masoara asa ceva si pe urma vii si ne povestesti in continuare.. pana atunci hai sa nu aberam inutil Posted Image

Pana una alta vezi si cum se defineste un electron :


acu daca tot sunt ignorant,  te rog explica-ne cum ceva invizibil, nemasurabil, inexistent poate sa aiba incarcatura negativa etc etc Posted Image))
Masa electronului de Hidrogen : 9.1093837015(28)×10−31 kg
Si alte detalii despre .. daca esti curios : https://en.wikipedia.org/wiki/Electron

Ti-am spus... te depaseste rationamentul.. tu din start crezi ceva si din pacate nu esti acolo... ba mai mult, nici nu ai cum sa demonstrezi ceea ce crezi..

View PostFluk3, on 28 iunie 2021 - 21:01, said:

Pai explica-mi si mie unde gasesc biblia aia ca ar fi interesant sa o si citesc ... poate aflu si alte chestii decat cele pe care le-am aflat dintr-o biblie pe care o citesti si tu... o traducere Cornilescu sau chiar varianta originala scrisa in ebrtaica sau greaca...

la ce subiect erai ? Subiectul de fatza e dzeu infinit.

Uite, mai sus gasesti biblia la care dumneata faceai referire. Pare sa se numeasca ”Wikipedia”, dar nici dumneata nu prea intelegi ce scrie acolo, de vreme ce, in loc sa spui cu cuvintele tale despre ce-i vorba, trimiti oamenii sa citeasca si ei ce-ai citit mata si n-ai priceput.

Si, da, este vorba de Dumnezeu infinit, pe care nu are cum sa-L priceapa o minte limitata omeneasca, de care ai si dumneata, si pe care nu are cum sa-L combata o enciclopedie omeneasca plina de erori, cum este Wikipedia.

Edited by Dorel666, 28 June 2021 - 21:28.


#803
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostDorel666, on 28 iunie 2021 - 21:26, said:

Uite, mai sus gasesti biblia la care dumneata faceai referire. Pare sa se numeasca ”Wikipedia”, dar nici dumneata nu prea intelegi ce scrie acolo, de vreme ce, in loc sa spui cu cuvintele tale despre ce-i vorba, trimiti oamenii sa citeasca si ei ce-ai citit mata si n-ai priceput.

Si, da, este vorba de Dumnezeu infinit, pe care nu are cum sa-L priceapa o minte limitata omeneasca, de care ai si dumneata, si pe care nu are cum sa-L combata o enciclopedie omeneasca plina de erori, cum este Wikipedia.
Pai aia nu e nici o biblie, e doar o foaie de stiinta. Aia era masa unui electron de hidrogen. Am facut trimitere pt ca nu intelegea lumea cum de se poate masura... se pare ca nici dneata nu intelegi cu toate ca elementele se clasifica in functie de masa lor atomica.

Din pacate tu si altii nu intelegeti ce este stiinta. Nu pricepeti ca noi nu cunoastem tot ce e de cunoscut, stiinta e doar descoperirea "infinitului" cu linguritza...incet cate incet, bucatica cu bucatica.
Stiinta e cea mai buna metoda de a naviga realitatea actuala in care ne aflam. Degeaba visam la cine stie ce daca nu descoperim mai intai ceea ce ne-a fost dat sa descoperim.
Daca vrei sa descoperi "infinitul" autnci o sa descoperi din ce e facut iar ca sa negi asta e ca si cum ar veni ateii sa nege existenta a tot ce exista in afara a ceea ce poti vedea, masura etc.

#804
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFluk3, on 28 iunie 2021 - 21:01, said:

explica-mi si mie unde gasesc biblia
Incearca aici: https://biblia.resursecrestine.ro
Și. dacă te descurci în engleză, aici: https://biblehub.com...genesis/1-1.htm

#805
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ms de sfaturi :)
Tot asa pe franturi citim ?

#806
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 28 iunie 2021 - 22:42, said:

Pai aia nu e nici o biblie, e doar o foaie de stiinta. Aia era masa unui electron de hidrogen. Am facut trimitere pt ca nu intelegea lumea cum de se poate masura... se pare ca nici dneata nu intelegi cu toate ca elementele se clasifica in functie de masa lor atomica.

Din pacate tu si altii nu intelegeti ce este stiinta. Nu pricepeti ca noi nu cunoastem tot ce e de cunoscut, stiinta e doar descoperirea "infinitului" cu linguritza...incet cate incet, bucatica cu bucatica.
Stiinta e cea mai buna metoda de a naviga realitatea actuala in care ne aflam. Degeaba visam la cine stie ce daca nu descoperim mai intai ceea ce ne-a fost dat sa descoperim.
Daca vrei sa descoperi "infinitul" autnci o sa descoperi din ce e facut iar ca sa negi asta e ca si cum ar veni ateii sa nege existenta a tot ce exista in afara a ceea ce poti vedea, masura etc.

Cine v-a invatat pe voi, ateii, ca infinitul poate fi descoperit si masurat?!

#807
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ah... uite ca mai inveti si matale cate ceva...

#808
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 29 iunie 2021 - 16:10, said:

Ah... uite ca mai inveti si matale cate ceva...

Eu invat mereu cate ceva, ca ma obliga credinta mea. Dar dumneata ai priceput ca pe Dumnezeu nu-l descoperi tu, ci ti se descopera El? Cand esti pregatit sa-l cunosti.

#809
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ah... deci vorbim de infinit sau despre dzeu ?
Spuneai mai sus ca infinitul nu poate fi masurat sau descoperit...hmm.

#810
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 29 iunie 2021 - 19:17, said:

Ah... deci vorbim de infinit sau despre dzeu ?
Spuneai mai sus ca infinitul nu poate fi masurat sau descoperit...hmm.

Dumnezeu este infinitul. Iar infinitul nu poate fi descoperit decat de... infinit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate