Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

O.N.T. ul cel nou de la Digi Huawei HG8147X6

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2326 replies to this topic

#973
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
ai dat vrabia din mana...
iti dai seama ca ont-ul rds-ului e mai slab dpdv al wifi-ului cel putin comparat cu 73-ul tau?

#974
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

 ogo, on 29 septembrie 2021 - 15:59, said:

ai dat vrabia din mana...
iti dai seama ca ont-ul rds-ului e mai slab dpdv al wifi-ului cel putin comparat cu 73-ul tau?

:)) Sa-i sun sa-mi aduca inapoi pe cel vechi ? :)

#975
EMIL0003

EMIL0003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.01.2008
Deci pana la urmă ONT-ul este gratis sau costa cei 3 lei pe luna asa cum spun ei în reclamă?

#976
dan33

dan33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 18.01.2005
E gratuit la abonamentul de 1 Gigabit

Edited by dan33, 29 September 2021 - 16:24.


#977
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Gratuit .

#978
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,359
  • Înscris: 16.04.2014

 alber7, on 28 septembrie 2021 - 21:25, said:

Norocosule, altii asteapta de luni de zile! Am redeschis eu un tichet zilele trecute si am primit imediat raspuns: nu avem pe stoc, va rugam reveniti! Serios? Cum ar trebui? Sa deschid saptamanal cate unul?

Salut, alber7,
Poti te rog sa imi trimiti un mesaj privat cu datele de identificare ale contractului tau?
Vreau sa vedem daca pot sa te ajut cu livrarea echipamentului.

#979
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 25.12.2005

 StefanRO, on 29 septembrie 2021 - 05:24, said:

Momentan este în teste dim câte câte înțeles , va fi în curând disponibil pentru noi, dar nu mi s a zis gratis sau cu bani
ai facut cerere ?  chiar ma intereseaza

#980
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018

 alex321, on 29 septembrie 2021 - 17:40, said:

ai facut cerere ?  chiar ma intereseaza

Nu , am intrebat, pe DIGI_Helper mi-a zis ca este in teste si urmeaza a fi lansat, cand si cum aflam maine:)))

#981
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 25.12.2005
E ok. De maine incolo am sa il rog pe @Digi_helper sa ma ajute. Multumesc

#982
mariom9999

mariom9999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.08.2007

 Vladdus1, on 29 septembrie 2021 - 13:24, said:

Știe cineva dacă există posibilitatea ca acest ONT să fie limitat/să aibă throttle? Întreb pentru că pe vechiul ONT marca ZTE, conectat cu cablul la PC, obțineam viteze de 60-70 mb/s în mod curent. Acum, de când cu ONT-ul de la Digi, maximul pe care îl ating e undeva pe la 15-20 mb/s (și asta dacă am noroc, că de multe ori nici de 10 mb/s nu trece). Și aici nu mă refer doar la torrente, aceeași problemă cu viteza pe Google Drive, pe Steam etc.

Am crezut că problema e de la mufă (nu se mai fixa în PC pentru că s-a rupt clip-ul acela de siguranță), însă azi a venit un tehnician și a înlocuit mufa. Viteze tot la fel de mici. Ce mă sfătuiți să fac? Tare îmi e că nici cei de la Digi nu mă vor ajuta, pentru că pe speedtest nu par sa fie probleme, valorile sunt ca înainte. Doar că în realitate, dacă descarc ceva, mă lovesc de limitarea asta...

Vă mulțumesc.

Aceeași problema o am și eu.poate are  cineva o soluție !

#983
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Eusebyu23, on 28 septembrie 2021 - 19:06, said:


Nu, va veni un tehnician de la DIGI ca să împerecheze ONT cu OLT-ul.
Ce treabă are ONT-ul cu OLT-urile lor? ONT-ul vine în casă, ți-l bagă în priză și îi bagă fibra, CATV etc. și mai activează el ceva în sistem, acolo. OLT-urile nu sunt cutiile lor din bloc?

Edited by Vlad_22, 29 September 2021 - 18:28.


#984
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

 Vlad_22, on 29 septembrie 2021 - 18:26, said:

Ce treabă are ONT-ul cu OLT-urile lor? ONT-ul vine în casă, ți-l bagă în priză și îi bagă fibra, CATV etc. și mai activează el ceva în sistem, acolo. OLT-urile nu sunt cutiile lor din bloc?
Mă refer că trebuie împerecheat ONT ca să poată funcționa, dacă îți pune ONT fară să fie împerecheat cu OLT lor  nu va merge. OLT nu e cutia din bloc, OLT este serverul de unde îți vine ție netul, cablul de fibra optică din ONT se va duce către OLT. Și tehnicianul DIGI asta face le împerechează ONT cu OLT ca să îți poată funcționa netul. Sper să fi înțeles ce am spus,asta ar fi așa mai pe scurt non-tehnic.

#985
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai da are și el ont recent instalat, zău că nu înțeleg de ce ii explici bre !
Activare o face tehnicianul, dar în echipă cu cineva prin telefon din ce am văzut .

#986
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Eusebyu23, on 29 septembrie 2021 - 19:08, said:


Mă refer că trebuie împerecheat ONT ca să poată funcționa, dacă îți pune ONT fară să fie împerecheat cu OLT lor  nu va merge. OLT nu e cutia din bloc, OLT este serverul de unde îți vine ție netul, cablul de fibra optică din ONT se va duce către OLT. Și tehnicianul DIGI asta face le împerechează ONT cu OLT ca să îți poată funcționa netul. Sper să fi înțeles ce am spus,asta ar fi așa mai pe scurt non-tehnic.
Da, mulțumesc. Cutiile alea sunt ODB-uri, s-ar putea să mă înșel, totuși și le-am confundat eu cu OLT.

#987
Godzzi

Godzzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.08.2005
zilele trecute am sunat si eu la suport si am comandat noul ONT (dupa ce l-am vazut la ZonaIT). Azi m-a sunat tehnicianul ca ca mi-l poate instalata dar eu nu sunt acasa asa ca a ramas pe maine. Am discutat totusi cu tehnicianul la telefon si cica sunt ceva probleme cu ele. (setupul meu actual este ONT-ul setat in bridge + 1 router care face PPPOE + un alt router setat in AP conectat in celalalt router). Primul lucru pe care mi l-a zis tehnicianul este ca nu poate fi setat in bridge mode ceea ce stiam dar apoi imi zice ca nici nu pot pune alte routere dupa el. I-am explicat ca nu le pun in router mode ci doar in AP ambele. El tot spune ca nu aceste ONT-uri noi fac figuri si nu functioneaza asa. Eu totusi cred ca el greseste ca nu ar avea niciun sens de ce nu ar merge. Atata timp cat porturile 1.2.3 functioneaza de pe ONT si face prin ele DHCP, atunci pot marii reteaua prin alte 2 AP-uri (routere setate in AP). A ramas ca-l sun maine la 10 daca mai e nevoie sa mai vina la mine sau nu.
Voi ati auzit ceva similar?

LE.
vreau sa-l iau pentru a putea beneficia de 3 device-uri care dau Wi-Fi in casa, pentru o acoperire mai buna. Aveti idee daca si asta nou vine setat ca cele vechi unde LAN-ul e izolat de Wi-Fi? Adica functioneaza in VLAN-uri diferite?

Edited by Godzzi, 29 September 2021 - 20:13.


#988
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cât timp nu or avea defecte de fabricație, e ok. Probleme de firmware, se rezolvă prin update-uri.
În fine și lumea probabil că are așteptări cam mari de la acest ONT. Este bunicel, însă clar un router de 500-1000 Ron+ e mai bun. Dar cu acel range extender, vor fi rezolvate și problemele în legătură cu acoperirea.

Edited by Vlad_22, 29 September 2021 - 20:15.


#989
mariom9999

mariom9999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.08.2007

 Godzzi, on 29 septembrie 2021 - 20:00, said:

zilele trecute am sunat si eu la suport si am comandat noul ONT (dupa ce l-am vazut la ZonaIT). Azi m-a sunat tehnicianul ca ca mi-l poate instalata dar eu nu sunt acasa asa ca a ramas pe maine. Am discutat totusi cu tehnicianul la telefon si cica sunt ceva probleme cu ele. (setupul meu actual este ONT-ul setat in bridge + 1 router care face PPPOE + un alt router setat in AP conectat in celalalt router). Primul lucru pe care mi l-a zis tehnicianul este ca nu poate fi setat in bridge mode ceea ce stiam dar apoi imi zice ca nici nu pot pune alte routere dupa el. I-am explicat ca nu le pun in router mode ci doar in AP ambele. El tot spune ca nu aceste ONT-uri noi fac figuri si nu functioneaza asa. Eu totusi cred ca el greseste ca nu ar avea niciun sens de ce nu ar merge. Atata timp cat porturile 1.2.3 functioneaza de pe ONT si face prin ele DHCP, atunci pot marii reteaua prin alte 2 AP-uri (routere setate in AP). A ramas ca-l sun maine la 10 daca mai e nevoie sa mai vina la mine sau nu.
Voi ati auzit ceva similar?

LE.
vreau sa-l iau pentru a putea beneficia de 3 device-uri care dau Wi-Fi in casa, pentru o acoperire mai buna. Aveti idee daca si asta nou vine setat ca cele vechi unde LAN-ul e izolat de Wi-Fi? Adica functioneaza in VLAN-uri diferite?

Poți pune alte routere.

#990
Godzzi

Godzzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.08.2005
mersi! Configuratia wifi-lan o sti cumva? Stau in acceasi retea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate