Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Scoala Informala de IT pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
elis678

elis678

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2020
A terminat cineva cursurile celor de la Scoala Informala de IT; daca da ar putea sa spuna cum au fost si daca au fost de folos in gasirea unui job

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
In toate subiectele deschise pe aici, cei care lucreaza in domeniu si au o imagine despre cum se invart planetele in lumea asta profesionala, iti spun ca nu e cum auzi reclama din gura lupului. Dar voi nu si nu, batman, batman.

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Eu cunosc 3 persoane care au terminat si s-au angajat la scurt timp.
Dar asta pentru ca au tras foarte tare si au invatat singure mult dupa, nu din cauza cursurilor.

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
decat sa dai 500 euro pe 2 luni pt cursul Intro in IT ... mai bine inveti dupa cursurile de pe udemy

din cursul asta The Complete 2021 Web Development Bootcamp care costa doar 15euro inveti HTML, CSS, Javascript, Node, React, MongoDB....

din cursul asta The Ultimate 2021 Fullstack Web Development Bootcamp care costa doar 17euro inveti destule,.... si ai si ceva diplome

de 500 euro iti iei zeci  de cursuri de pe udemy

Edited by cristirg, 24 March 2021 - 10:45.


#5
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
M-am uitat si eu putin pe site-ul lor si am ales sa vad cat este un curs de Java. Ei zic ca ar costa in jur de 1350 euro.

Stiu sigur ca astea sunt preturile, asa au fost mereu, chiar ma gandeam ca se vor mai ieftini, dar pare ca trendul este sa creasca de la an la an.

Acum nu stiu care sunt puterile financiare ale initiatorului, dar cred ca acei bani se pot duce spre o invatare autodidacta. Cu siguranta exista cursuri free sau de cativa euro care pot acoperi cele necesare pentru un incepator.

E nevoie de dorinta, munca si o putere mare de acumulare de noi informatii, ca mai apoi sa aplici undeva pentru un job de junior si de acolo sa incepi sa te dezvolti in acest domeniu.

Crede-ma, nu esti nici primul, dar nici ultimul care invata programare singur.

Edited by CryTeku, 24 March 2021 - 14:48.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postelis678, on 23 martie 2021 - 23:46, said:

A terminat cineva cursurile celor de la Scoala Informala de IT; daca da ar putea sa spuna cum au fost si daca au fost de folos in gasirea unui job
Absolvenții pe care eu i-am intervievat au fost varză.

Deci nu am o impresie bună.

Pune burta pe carte și codeaza ceva open-source de minim 10k linii de cod, în fiecare zi, timp de câteva luni.

Aplicatia trebuie să funcționeze și commiturile trebuie sa aibă sens.

Atunci ești angajabil. Commitul bate viața.

#7
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

10k linii de cod, în fiecare zi
Sper ca e gluma.

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005
burta pe carte, in fiecare zi, pana  ajungj la 10K

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Și neapărat opensource. Daca faci ceva comercial nu e bine, Doamne' fere, că poate te apuca vreun gând să o vinzi, ptiu-drace.

Și codul ăla de 10k de linii de preferat cu GO TO si alte treburi d'astea - pentru că, se știe, calitatea unui programator e data de numărul de linii de cod (in)utile scrise pe zi.

Edited by dexterash, 25 March 2021 - 22:09.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postparabellum, on 25 martie 2021 - 21:00, said:

Quote

10k linii de cod, în fiecare zi
Sper ca e gluma.
nu cred ca ai inteles. nu spunea sa produci 10k linii de cod pe zi, ci sa lucrezi zilnic la un proiect maricel (~10.000 linii de cod)

Edited by _Smiley_, 25 March 2021 - 22:23.


#11
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Stiu ce incerca el sa zica, dar se intelege si altceva. Oricum, pentru un incepator mai bine niste proiecte mai mici de 10000 linii, mai multe. Pentru inceput.

Depinde si de ce anume e implementat. Chestia asta https://github.com/a...nro/HartreeFock are sub 10k linii.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdexterash, on 25 martie 2021 - 22:02, said:

Și neapărat opensource. Daca faci ceva comercial nu e bine, Doamne' fere, că poate te apuca vreun gând să o vinzi, ptiu-drace.

In primul rand, poți crea un model comercial în jurul unui produs open-source.

Dar cred ca ai uitat titlul topicului, cu cine vorbim și de ce:

O persoană care vrea sa învețe programare în scopul angajării. Nu a venit și a spus "am o idee genială și vreau să o programez și monetizez", iar simțul meu al practicii îmi spune că vrea să se angajeze. Simțul tău al practicii ce îți spune? Da, spune-mi teorii mărețe despre acei 0.0001% outliers, chiar am nevoie de o lecție.

Și în al doilea rând, un începător nu va scrie cod bun de nimic altceva decât de a primi un loc de muncă ca începător. Bagă a doua lecție pentru OC despre cum în fiecare din noi se găsește un Bill Gates nedescoperit.



View Postdexterash, on 25 martie 2021 - 22:02, said:

Și codul ăla de 10k de linii de preferat cu GO TO si alte treburi d'astea - pentru că, se știe, calitatea unui programator e data de numărul de linii de cod (in)utile scrise pe zi.

Aia e treaba viitorului angajator, sa se uite pe cod și sa decidă dacă vede sau nu potențial în candidat.

Firma e ca un organism, uneori caută un novice mai bun, alteori are deja o echipă puternică care poate tolera un novice mai puțin bun.


Nimeni nu se așteaptă ca un junior sa atingă nirvana în cod. Dar unde e limita de jos trebuie să decidă angajatorul.


Dacă OP vrea de la mine sfaturi mai concrete, va reveni și ma va întreba. Nu pot discuta chiar singur.

#13
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postelis678, on 23 martie 2021 - 23:46, said:

A terminat cineva cursurile celor de la Scoala Informala de IT; daca da ar putea sa spuna cum au fost si daca au fost de folos in gasirea unui job
In calitate de recrutor iti pot spune, ca toti candidatii de Java de exemplu, trec la angajare prin doua teste tehnice.Primul este dat pe o platforma tehnica , unde trebuie sa rezolvi
contra timp probleme in java SE, si apoi daca treci acel test, te invit la un interviu tehnic din java EE, unde  iarasi in timp real vei fi rugat sa creezi fie modele de arhitecturi java EE pt anumita
problema sau sa scrii cod java EE la "tabla virtuala" de pe Teams, pt rezolvarea unor probleme punctuale.


.

Edited by MarianG, 27 March 2021 - 23:41.
removed off-topic


#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 OriginalCopy, on 25 martie 2021 - 20:20, said:

Absolvenții pe care eu i-am intervievat au fost varză.

Deci nu am o impresie bună.

Pune burta pe carte și codeaza ceva open-source de minim 10k linii de cod, în fiecare zi, timp de câteva luni.

Aplicatia trebuie să funcționeze și commiturile trebuie sa aibă sens.

Atunci ești angajabil. Commitul bate viața.
Sunt curios, ce poate face un asemenea absolvent de curs? Cam care e limita maxima? Sa zicem la un curs obisnuit de programare (dezvoltare) de java/.Net etc. ?

Alta intrebare ar fi: mai sunt alte cursuri in Romania in afara celor obisnuite (programare, retelistica, PM etc)? Care a fost cel mai exotic curs pe care l-atio vazut?

Multumesc.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Exista studenti (si nu putini) de anul 3 de calculatoare care nu stiu diferenta dintre clasa si obiect, cumva nu-mi fac mari sperante de la metodele scolare "alternative"...

#16
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
OOP e adesea mult mai prost predat la facultate(si pe repede inainte - sa fie facut ceva acolo, intre zeci de alte subiecte) decat in cursurile astea private - nu ca le-as recomanda - oricine cu stofa de viitor programator ar trebui sa poata sa invete singur din nenumarate carti genial de bune!

#17
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Cred că faci greșit comparația.
Studenții ăia de la facultate o fac doar că i-a pus mami și tati.
La o școală privată când dai 1000e din buzunarul propriu, poate îți dai mai mult interesul.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
La unii o fi si interes dar din postarile de pe forum, pare mai degraba calea succesului rapid, ei sperand ca doar holbadu-se la instructor sa devina meseriasi plus angajabili cu promisiune!

Edited by neagu_laurentiu, 04 May 2021 - 11:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate