Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Scoala Informala de IT pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
N-are nicio importanta, calitatea actului didactic e inferior cel mai adesea! De fapt nici daca ar fi profesorii extraordinar de buni tot nu s-ar face mare branza fiindca este prost structurata programa - incearca sa se acopera prea multe chestii disparate in prea putin timp! Incearca sa se faca "omul bun la toate" care n-o sa stie mai nimic bine daca se bazeaza strict pe facultate.

#20
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 Nenea Zap, on 04 mai 2021 - 11:04, said:

Cred că faci greșit comparația.
Studenții ăia de la facultate o fac doar că i-a pus mami și tati.
La o școală privată când dai 1000e din buzunarul propriu, poate îți dai mai mult interesul.
Poate cei ce dau 1000e la o scoala privata o fac sperand ca obtin rezultate rapide cu efort minim (cum promite si reclama, de altfel). La facultate e nasol, patru ani de invatat, examene...

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 aaaa4567, on 03 mai 2021 - 00:48, said:


Sunt curios, ce poate face un asemenea absolvent de curs? Cam care e limita maxima? Sa zicem la un curs obisnuit de programare (dezvoltare) de java/.Net etc. ?

Alta intrebare ar fi: mai sunt alte cursuri in Romania in afara celor obisnuite (programare, retelistica, PM etc)? Care a fost cel mai exotic curs pe care l-atio vazut?

Multumesc.

Problema nu e cu cursurile. Majoritatea nu sunt bune oricum, dar fundamentul problemei e: ce fel de oameni sunt atrași de a face cursuri?

Cei care vin la interviu cu un curs sunt varză. De fapt, eu nici nu îi mai invit, e o pierdere de vreme pentru toți.


Cei care vin cu un portofoliu, un proiect ceva, și nu unul făcut în cadrul unui curs, ci pe lângă curs sau studiu individual, sunt invitați la interviu.

In general, cine e junior bun are trei aspecte unde poate puncta:

A participat la ceva olimpiade în școala obligatorie (nu musai programare, dar ceva analitic e un semn bun)

A făcut cursuri, sau a citit cărți, în cadrul unui curs sau facultăți.

A citit extracuricular și a făcut proiecte extracuriculare.

Restul, sincer, sunt varză. Nu cred în "rețeta perfectă" cum a mai zis și neagu_laurentiu, dar lumea crede că merg câinii cu covrigii-n coadă, că e suficient să faci doar unul din puncte și gata, ești angajabil.

 TS030, on 04 mai 2021 - 17:03, said:


Poate cei ce dau 1000e la o scoala privata o fac sperand ca obtin rezultate rapide cu efort minim (cum promite si reclama, de altfel). La facultate e nasol, patru ani de invatat, examene...

Pot spune un singur lucru: cine plătește punctual un mentor/profesor, nu în cadrul unui curs, ci pentru un proiect pentru mapă, va lua mult mai în serios sfaturile primite.

Cu condiția ca acel proiect să fie ideea învățăcelului și scopul ambilor să fie reducerea numărului de ore de care are nevoie.

Cei cu talent nici nu au nevoie de mai mult, doar de îndrumări, link-uri, și pentru întrebări concrete, și își pot lua zborul apoi singuri. La unii durează 10 ore, la alții, 20, 50. Dar mai mult, deja mi-aș pune întrebări.

Nu e ca și cum se poate doar cu mentor. Merge foarte bine și fără: mulți ajutăm pe forumuri, gratis.

Exemplu: https://forum.softpe...tori-mid-level/

Dar nu ai să vezi mulți cerând astfel de ajutor. De ce? Suspectez că răspunsul e complex.

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Bamyhun, on 04 mai 2021 - 10:58, said:

OOP e adesea mult mai prost predat la facultate(si pe repede inainte - sa fie facut ceva acolo, intre zeci de alte subiecte) decat in cursurile astea private - nu ca le-as recomanda - oricine cu stofa de viitor programator ar trebui sa poata sa invete singur din nenumarate carti genial de bune!
Cartile nu raspund la intrebari si nu iti clarifica nelamuririle, care nu pot fi decit cu duiumu daca te apuci de programare dupa ce ai fost cu totul altceva, pentru ca asta se promite, o schimbare rapida de domeniu de activitate si salarii babane.

Si pina la urma si sa gasesti o carte din care sa inveti e fenomenal de greu, pentru ca daca intrebi pe internet o sa primesti 10000 de raspunsuri diferite, ba mai mult, absolut opuse si vehemente, de genu "cea mai tare este <insert book>", urmata de "glumesti? aia nu e carte, e un cacat" etc. Pentru mine a fost simplu prin 2001, pentru ca am luat o carte de Java de la lucru, singura care era, si o mai citeam acasa pe veceu, de plictiseala, pentru ca era  complet inutila. De fapt mi-am petrecut multe uichenduri la lucru, bocanind de unu singur la tastatura :lol:

Problema cea mai mare este ca din cursurile astea nu inveti programare, ci mai degraba niste concepte sau elemente de limbaj, nu exista suficienta practica pentru a te face cu adevarat angajabil. Nici macar procentul de angajabili cu care se lauda, chiar daca ar fi adevarat, nu inseamna nimic altceva decit ca e foame de programatori si se cam angajeaza orice, spre disperarea alora care tre sa-si bata capul dup-aia. Nici n-ar fi o chestie atit de rea faptul ca poti gasi oameni care macar nu-s bata, ca sa zici ca-i iei si ii cresti, problema este ca oricum in general iti pleaca intr-un an sau doi si tot n-ai facut nimic. Life sux :w00t:

#23
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Dacă le dai salarii măcar cât media pieței, e vina ta că pleacă

La ce pretenții am văzut pe topicul alăturat:

 Catean, on 23 noiembrie 2020 - 10:31, said:

Academie pana la 2 ani experienta - 4000 ron net
intre 2 si 5 ani experienta - intre 4k si 7k net
Intre 5 si 15 ani experienta - pana in 10k
Peste 15 ani experienta - peste 10k pana in 15k


#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Indiferent cit le-ai da salariu, cineva tot le da mai mult pentru ca pleaca, mai ales ca nu tre sa treaca prin absoleventii de scoli informale si iau deja oameni cit de cit. Nu e nici un secret ca saritu din job in job e principalul mijloc de crestere a salariului si nu e nici un secret ca marirea de salariu este principalul motiv pentru care oamenii pleaca in alta parta. Sigur ca unii incearca sa abereze ca nu au fost destul de motivati, de stimulati, blablabla, dar majoritatea dintre ei o fac doar pentru bani.

#25
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 Mosotti, on 04 mai 2021 - 22:18, said:

Indiferent cit le-ai da salariu, cineva tot le da mai mult pentru ca pleaca, mai ales ca nu tre sa treaca prin absoleventii de scoli informale si iau deja oameni cit de cit. Nu e nici un secret ca saritu din job in job e principalul mijloc de crestere a salariului si nu e nici un secret ca marirea de salariu este principalul motiv pentru care oamenii pleaca in alta parta. Sigur ca unii incearca sa abereze ca nu au fost destul de motivati, de stimulati, blablabla, dar majoritatea dintre ei o fac doar pentru bani.

depinde foarte mult si de marirea de salariu. Daca imi plac colegii si proiectul, nu o sa plec pt 10% in plus la salariu, pt ca nu consider ca diferenta de salariu merita riscul sa ma duc la un proiect si un colectiv care e posibil sa nu imi placa. Dar da, de la o marire salariala in sus, aproape mereu merita luata decizia (cu riscurile de riguare) de a schimba job-ul.

#26
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Dacă s-a descoperit calea regească, vreau și eu s-o știu.

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMosotti, on 04 mai 2021 - 22:18, said:

Indiferent cit le-ai da salariu, cineva tot le da mai mult pentru ca pleaca, mai ales ca nu tre sa treaca prin absoleventii de scoli informale si iau deja oameni cit de cit. Nu e nici un secret ca saritu din job in job e principalul mijloc de crestere a salariului si nu e nici un secret ca marirea de salariu este principalul motiv pentru care oamenii pleaca in alta parta. Sigur ca unii incearca sa abereze ca nu au fost destul de motivati, de stimulati, blablabla, dar majoritatea dintre ei o fac doar pentru bani.

Trebuie doar să ai oameni și manageri de treabă, și oamenii vor vrea să stea.

Cine vrea să stea în principiu, dar ar pleca pentru bani, va primi o ofertă și îți va spune "asta e valoarea mea pe piață, eu as vrea să stau dacă îmi faceți o contraofertă competitivă", și atunci le faci contraoferta.

Capitalism pur. Dacă o firmă nu înțelege asta, atunci nu știu ce naiba înțelege.

Dacă nu îți dau oportunitatea de a contra-oferta, atunci pleacă în principal pentru alte motive, și banii în plus sunt un bonus bine venit.

Am uitat: pe lângă manageri de treabă, trebuie și proiecte interesante.

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Din pacate contraoferta nu rezova nimic. Sint tot felul de studii care arata ca majoritatea celor care au primit marire dupa ce si-au anuntat plecarea, tot au plecat in maxim un an...Vezi de exemplu asta:

https://www.recruitm...ter-needs-know/

In plus exista si posibilitatea unui efect de tsunami, daca accepti sa-i dai cuiva mai mult pentru ca ti-a cerut random si se afla acest lucru, o sa fii bombardat cu asemenea cereri. Cred ca discutiile salariale au sens doar in momentele stabilite pentru asa ceva, gen evaluarea anuala sau in cazul in care ti se schimba pozitia. Intotdeauna dupa evaluare ti se da (sau nu, desi eu n-am avut parte de asa ceva) o marire si esti intrebat daca esti multumit, cel putin asa a fost in toti anii de cind ma stiu. Mi se pare stupid sa spui ca esti multumit si sa vii dupa x luni sa zici ca vrei mai mult.

Pina la urma ce inseamna valoarea pe piata? Vin pe softpedia si ma uit pe thread-ul cu cistigurile in IT si a doua zi ma duc si zic "conform softpedia, ar trebui sa cistig 3700 de euro net"? Fiecare firma are propriile niveluri salariale, la unele ele sint mai mari, la altele mai mici, si nu o sa iasa din ele, indiferent care e "nivelul pe piata". Ca sa se intimple asa ceva trebuie ca la nivel de companie sa se ajusteze acele valori in functie de piata, adica in functie de cit de greu gasesc oameni si asta evident ca se intimpla periodic, dar nu pentru ca vine unu sau altu sa ceara. In 2006 s-a intimplat ceva absolut fascinant, au crescut toate salariile din firma cu 20% peste noapte, sigur ca a fost singura data cind am vazut asa ceva. Dar tot la firma respectiva, dupa citiva ani, am avut un coleg care a cerut 10% marire si n-a primit si a plecat si ala era un fel de guru pe proiect... A murit firma? Nu. A murit proiectul? Nu. Adevarul este ca nimeni nu e de neinlocuit... Intodeauna cind cineva cere marire ca pleaca imi aduc aminte de asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vJKQXms6sD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sigur ca exista si exceptii, dar practic daca e firma si managerii de treaba n-ar trebui sa se ajunga niciodata sa vina unu din senin sa spuna ca vrea mai multi bani. Chestiile astea se spun la momentul potrivit si atunci se trateaza neintelegerile.

#29
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 00:47, said:

Pina la urma ce inseamna valoarea pe piata? Vin pe softpedia si ma uit pe thread-ul cu cistigurile in IT si a doua zi ma duc si zic "conform softpedia, ar trebui sa cistig 3700 de euro net"?
Nu.
Mergi la interviuri la concurență, dacă ești bun îți fac o ofertă și aia e valoarea ta pe piață.
Literally câți bani dau alții pe tine, aia e valoarea ta.
Degeaba crezi tu că ai o anumită valoare dacă nimeni nu îți dă banii respectivi.
Iar dacă tu ii ceri și ii primești, atunci aia e valoarea ta.

Apoi în funcție de diferența față de salariul curent, poți negocia sau pleca direct.
Sau dacă e mai mică decât ai deja, spui mersi și rămâi în continuare pe proiect.

#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 00:47, said:

In 2006 s-a intimplat ceva absolut fascinant, au crescut toate salariile din firma cu 20% peste noapte, sigur ca a fost singura data cind am vazut asa ceva. Dar tot la firma respectiva, dupa citiva ani, am avut un coleg care a cerut 10% marire si n-a primit si a plecat si ala era un fel de guru pe proiect... A murit firma? Nu. A murit proiectul? Nu.
2006 nu e 2021. Nici 2009. Nici 2011.

La cum arata "Romania digitala" acum bate spre 2010-2012, cu indulgente. Doar zic...

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Si de ce as crede eu ca actual angajator ca tu ai primit o oferta  mai buna si nu ma minti pur si simplu? Nu e ca si cum vii cu o oferta semnata si stampilata de la firma concurenta :w00t:

Sint sigur ca lucrurile sint foarte complicate si fiecare firma are tot felul de strategii, problema este ca nu e practic deloc sa egalezi ofertele concurente tzac pac. Sint si alte lucruri pe linga oferta salariala, cum ar fi bonusurile, alea nu ti se pot garanta la interviu, practic indiferent ce ti se zice tu tre sa le consideri 0 barat. Atunci oferta e de fapt cit iti dau aia comparat cu cit iei in prezent plus bonusurile pe care stii ca le-ai luat constant in ultimii ani, daca le-ai luat. Sint firme care dau un salariu bonus, sint care dau doua, altele dau pur si simplu bonusuri de neam prost care practic maresc simtitor venitul lunar. Si sint firme care dau mult mai putin sau deloc.

Apoi tre sa te gindesti si la citi bani baga firma in mediul de lucru. Lucrezi intr-o cladire moderna, birouri spatioase, blabla si primesti o oferta mai mare de la o firma in care te inghesui 10 intr-o camera si te lupti pentru aer. Si probabil cel mai important este cit lucrezi pentru banii aia? Pentru ca daca pleci de la o firma unde merge treaba si totul e brici si ajungi in gaura curului iadului, unde stai 10 ore pe zi si totul e praf, n-ai facut nimic. Si evident exista si pura realitate ca firma la care esti nu isi permite sa dea cit da firma concurenta sau poate pur si simplu considera ca nu meriti, pentru ca evident te cunoaste mai bine decit noua firma.

View Postdexterash, on 06 mai 2021 - 02:22, said:

2006 nu e 2021. Nici 2009. Nici 2011.

La cum arata "Romania digitala" acum bate spre 2010-2012, cu indulgente. Doar zic...
N-am zis ca este, era doar un exemplu din vremuri de demult. Pe vremea aia nu exista poaching-ul din prezent.

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Permite-mi sa zic doar atat: gandire de muncitor in fabrica. Doar ca nu la cablaje, ci in "IT" (la scoala informala). IT, unde, cica, valoarea adaugata depinde (relativ) de angajat, nu de robotul de la asamblare/copy&paste de pe stackoverflow.

E ok, nimic nou, move along.

#33
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View Postdexterash, on 06 mai 2021 - 02:47, said:

de robotul de la asamblare/copy&paste de pe stackoverflow.
NU exista astfel de "roboti", astea sunt inpetii inventate de unii din afara domeniului! Daca vreti, testam experimental, sa va vedem cum "asamblati" voi astia care tot umblati cu prostia asta.

#34
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View PostMosotti, on 04 mai 2021 - 20:23, said:

Cartile nu raspund la intrebari si nu iti clarifica nelamuririle, care nu pot fi decit cu duiumu daca te apuci de programare dupa ce ai fost cu totul altceva, pentru ca asta se promite, o schimbare rapida de domeniu de activitate si salarii babane.
Cartile bune contin si mai multe detalii tehnice si teoretice, si mai multe recomandari de bune practici, decat stiu vasta majoritate a profesorilor sa raspunda/recomande!

Apoi pentru raspunsuri la intrebari, ai google si stackoverflow si forumuri! La cele mai multe intrebari exista deja raspunsuri!

View PostMosotti, on 04 mai 2021 - 20:23, said:

Si pina la urma si sa gasesti o carte din care sa inveti e fenomenal de greu, pentru ca daca intrebi pe internet o sa primesti 10000 de raspunsuri diferite, ba mai mult, absolut opuse si vehemente, de genu "cea mai tare este <insert book>", urmata de "glumesti? aia nu e carte, e un cacat" etc.
N-o fi foarte usor, dar nici iesit din comun de greu sa gasesti carti bune. Cauti pe google ceva de genul  java books for beginners ... si o sa-ti apara mai multe recomandari... parcurgi rand pe rand mai multe recomandari si vezi cartile comune, pe care le cauti si le rasfoiesti vezi cam ce stil au, cauti mai intai in sectiuni gen prefata, introducere, who this book is for , te uiti la stilul cartii - daca e de predare(cu intrebari si exercitii la sfarsit), daca e tip reference sau ceva specializare intr-o directie anume... foarte proaste nu au cum sa fie, poate oarecum neadecvate, dar iti dai seama de asta(de exemplu pe multe liste din astea chipurile pt. incepatori java e mentionata Effective Java, dar aia clar nu e pt incepatori si e mentionat asta la inceputul cartii) ... ideal e sa verifici si pe amazon.com unde-s "votate" cu stele, ba acolo ai si liste cu recomandari, best seller - multe foarte bune!

View PostMosotti, on 04 mai 2021 - 20:23, said:

Pentru mine a fost simplu prin 2001, pentru ca am luat o carte de Java de la lucru, singura care era, si o mai citeam acasa pe veceu, de plictiseala, pentru ca era  complet inutila. De fapt mi-am petrecut multe uichenduri la lucru, bocanind de unu singur la tastatura Posted Image
Nu stiu ce carte ai gasit tu complet inutila, nu neg ca e posibil sa fie. Experienta mea cu cartile a fost foarte buna, initial cu cele de pe la teora(pascal, foxpro si alte chestii), net superioada a ceea ce invatam in liceu in anii 90, ba mai corectam eu profesorii. Apoi cand stiam engleza bine, exclusiv carti in engleza de pe net.

View PostMosotti, on 04 mai 2021 - 20:23, said:

Problema cea mai mare este ca din cursurile astea nu inveti programare, ci mai degraba niste concepte sau elemente de limbaj, nu exista suficienta practica pentru a te face cu adevarat angajabil.

Probabil nu exista nimic care sa te faca angajat complet pregatit(doar pe cont propriu daca esti f. bine informat cu ce se cere, si nici atunci nu-i sigur), DAR comparativ intre facultate si un curs bun(nu mai zic de carti), eu zic ca iti ofera mai multe informatii relevante pt. job si mai multa experienta(la unele cursuri chiar se fac proiecte), decat la facultate unde in mod clar nu se pot deprinde bazele ca sa se face prea putin din ce e relevant.

Edited by Bamyhun, 06 May 2021 - 07:34.


#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Treaba in IT e cam asa... Arhitectul, care practic e singura persoana importanta in firma, face diagramele UML si genereaza codul, apoi da robotilor task-uri sa implementeze functiile necesare. Robotii se uita pe stackoverfow si dau copy/paste de la "best answer", pentru ca garantat va merge si dup-aia se duc la manajer sa-i ceara marire. In timp ce robotii se inghesuie la usa manajerului (sau la birou, daca e un manajer mai mic si nu are o usa a lui), sistemele automate de continuous integration creeaza produsul software si-l baga in productie. Toata lumea e multumita, mai putin manajerul, care tre sa zimbeasca intr-una si sa se prefaca ca intelege problemele robotilor, ca le e preten, nu dujman etc. In acelasi timp, manajerul nu mai stie ce scuze sa inventeze ca sa nu mearga la bere cu robotii, de frica sa nu se linguseasca pe linga el. Ultima data a zis ca a uitat aragazul pornit si chiar si el crede ca probabil a mers prea departe. Macar de-ar exista un site de scuze la fel de bun ca stackoverflow...

#36
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
https://interpersona...ckexchange.com/ :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate