Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Scoala Informala de IT pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View PostNenea Zap, on 06 mai 2021 - 01:12, said:

Nu.
Mergi la interviuri la concurență, dacă ești bun îți fac o ofertă și aia e valoarea ta pe piață.
Literally câți bani dau alții pe tine, aia e valoarea ta.
Degeaba crezi tu că ai o anumită valoare dacă nimeni nu îți dă banii respectivi.
Iar dacă tu ii ceri și ii primești, atunci aia e valoarea ta.

Apoi în funcție de diferența față de salariul curent, poți negocia sau pleca direct.
Sau dacă e mai mică decât ai deja, spui mersi și rămâi în continuare pe proiect.

Cam asta e realitatea  si de-aia recomand sa mergi din cand in cand la cate un interviu sa vezi "cum e piata".

Problema cea mai mare, si stiuta de toti (atat angajati, cat si angajatori in domeniu) e ca cea mai eficienta metoda de a creste in salariu e sa schimbi job-ul. Daca esti la inceput de cariera, chiar si daca lucrezi in firme unde primesti mariri anuale constante, aceste mariri tot nu tin pasul cu cat poti obtine prin schimbare job-ului.

Asa eu in 2012 am inceput cariera dupa facultate cu un salariu X si dupa 3 ani in aceeasi firma aveam salariul cu 50% mai mare. Dar apoi am fost la un interviu la o alta firma si am obtinul cu 40% peste salariul avut si am plecat. Daca ar fi fost sa raman, mi-ar fi luat probabil inca 2-3 ani sa ajung la acelasi nivel salarial.  Pur si simplul, pt a "optimiza" maririle de salariu, esti fortat/incurajat (de piata) sa mergi la interviuri la concurenta.

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
E oarecum logic, cu cit ai mai putina experienta sau cu cit cred ei ca ai un rol mai putin important, cu atit mai putin vor sa te tina. Nu e chestia ca nu-si permit la nivelul ala, e mai degraba faptul ca gasesc mult mai usor pe cineva care sa faca acelasi lucru pe aceeasi bani. Si daca costurile cu angajarea unui om nou nu depasesc diferenta de salariu (iar cind vorbim de 40% marire nici nu se pune problema) o sa prefere sa te lase sa pleci. Pentru ei valoarea ta pe piata nu e +40%, e cit ai acuma, eventual poate iti fac o contraoferta care nu se apropie nici pe departe de 40% si iti mai varsa niste baliverne si promisiuni.

Cu cit cresti in experienta / importanta cu atit e mai greu sa obtii o diferenta mare de salariu, pentru ca incepi sa ajungi la limite in mod natural, fie ca schimbi sau nu jobul pentru bani. Incearca acuma sa schimbi jobul pentru 40% marire sa vezi cum functioneaza... Devine mai degraba o chestie de blabla-uri "echipa dinamica", "state of the art technology", "challenging".

#39
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am obținut dublarea salariului când am plecat de la primul job.
Aproape dublarea salariului și după ce am schimbat firma când aveam deja aproape 10 ani XP.
E din ce în ce mai greu dar se poate :)

#40
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 08:53, said:

E oarecum logic, cu cit ai mai putina experienta sau cu cit cred ei ca ai un rol mai putin important, cu atit mai putin vor sa te tina. Nu e chestia ca nu-si permit la nivelul ala, e mai degraba faptul ca gasesc mult mai usor pe cineva care sa faca acelasi lucru pe aceeasi bani. Si daca costurile cu angajarea unui om nou nu depasesc diferenta de salariu (iar cind vorbim de 40% marire nici nu se pune problema) o sa prefere sa te lase sa pleci. Pentru ei valoarea ta pe piata nu e +40%, e cit ai acuma, eventual poate iti fac o contraoferta care nu se apropie nici pe departe de 40% si iti mai varsa niste baliverne si promisiuni.

Cu cit cresti in experienta / importanta cu atit e mai greu sa obtii o diferenta mare de salariu, pentru ca incepi sa ajungi la limite in mod natural, fie ca schimbi sau nu jobul pentru bani. Incearca acuma sa schimbi jobul pentru 40% marire sa vezi cum functioneaza... Devine mai degraba o chestie de blabla-uri "echipa dinamica", "state of the art technology", "challenging".

eu am schimbat de 2 ori job-ul pana acum si de fiecare data am primit contraoferta cel putin suma obtinuta la noul job, dar am decis totusi sa plec. La fel si sotia cand si-a schimbat job-ul acum 3 luni, a primit contraoferta egala cu salariul obtinut de la concurenta, dar a decis sa plece (si sotia a plecat pe o marire de 40%).

#41
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Ce-i drept, acum mi se pare virtually impossible să dublez salariul pe CIM, dar e destul de simplu de făcut pe Pfa/SRL.
Au început să se externalizeze pozițiile din Belgia, cele cu 10+ mii euro pe lună

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostSoulstream, on 06 mai 2021 - 09:02, said:

eu am schimbat de 2 ori job-ul pana acum si de fiecare data am primit contraoferta cel putin suma obtinuta la noul job, dar am decis totusi sa plec. La fel si sotia cand si-a schimbat job-ul acum 3 luni, a primit contraoferta egala cu salariul obtinut de la concurenta, dar a decis sa plece (si sotia a plecat pe o marire de 40%).
Procentele nu inseamna nimic, conteaza valoarea absoluta. "BREAKING NEWS: Pretul cartofilor s-a  dublat in ultimul an". De la 1 la 2 lei pe kg... Incearca sa pleci de la 3000 de euro la 5000 sau macar la 4000, vezi cite oferte si contraoferte primesti. Si evident ca nu se compara mere cu pere, gen trecere de la CIM la PFA sau la bani in plic.

#43
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
Se poate si fara facultate de IT, si fara scoli informale de IT, sau cum li se zice.
Am 2 cunostinte care au reusit fara niciuna din ele. Unul lucreaza la ceva proiect embedded, low level, pe ceva microcontrollere, in C, parca mi-a zis.
Altul e pe javascript (React) pe nu mai stiu exact ce proiect. Oamenii au devenit chiar pasionati.
N-o fi usor, dar de mers merge 100%. Ca nu-i convine lui OriginalCopy, e problema lui. Ii iau alte firme si ii cresc.

#44
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 09:28, said:

Procentele nu inseamna nimic, conteaza valoarea absoluta. "BREAKING NEWS: Pretul cartofilor s-a  dublat in ultimul an". De la 1 la 2 lei pe kg... Incearca sa pleci de la 3000 de euro la 5000 sau macar la 4000, vezi cite oferte si contraoferte primesti. Si evident ca nu se compara mere cu pere, gen trecere de la CIM la PFA sau la bani in plic.

hai sa zicem ca cea mai mica marire salariala la o schimbare de job a fost 2500 de lei (la plecarea de la primul job).

chiar si daca iei salariile medii din domeniu pe care le gasesti pe net mariri de 30-40% nu sunt tocmai neinsemnate.

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu nu contest ca schimbarea jobului este cel mai rapid mod de a creste salariul, doar zic ca tendinta se reduce dramatic pe masura ce iti creste salariul. E ca in jocurile alea in care primesti experienta si faci 10 nivele intr-o ora la inceput si intr-un final ajungi sa stai 10 zile la un nivel.

Uite intrebare: la noua firma ai primit mai multe task-uri si mai complexe decit la vechea firma? Cu alte cuvinte a fost o schimbare de salariu sau de fapt o schimbare de nivel?

#46
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 10:18, said:

Eu nu contest ca schimbarea jobului este cel mai rapid mod de a creste salariul, doar zic ca tendinta se reduce dramatic pe masura ce iti creste salariul. E ca in jocurile alea in care primesti experienta si faci 10 nivele intr-o ora la inceput si intr-un final ajungi sa stai 10 zile la un nivel.

Uite intrebare: la noua firma ai primit mai multe task-uri si mai complexe decit la vechea firma? Cu alte cuvinte a fost o schimbare de salariu sau de fapt o schimbare de nivel?

1. de-aia am si zis ca schimbarea job-ului e mult mai buna la inceputul carierei. si, da ritmul se reduce dramatic pe masura ce iti creste salariul, dar tot e mai eficient sa ajungi la acel nivel mult mai repede prin schimbari de job-uri.
2. nu am simtit nici o schimbare in gradul de dicultate a task-urilor primite. Dupa 1-2 luni de ramp-ul la noul proiect, faceam task-uri la fel de grele/usoare ca la fost-ul job. Dar dupa cum am zis, imediat ce am anuntat ca vreau sa plec, am primit imediat contraoferta cu acelasi salariu ca cel obtinut la noua firma, deci firma voia sa ma pastreze si aparent aveau buget pt acel salariu, dar probabil e mai eficient financiar pe termen lung (pt firma) sa faca mariri constante dar mici (si sub nivelul pietei) si sa isi asume plecarile oamenilor.

#47
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Nu știu cât de eficient este.
De obicei durează să găsești om, să îi faci ramp up și până ajunge la productivitatea celui care a plecat este mult timp mort.
Eu cred că sunt doar incompetenți și nu realizează asta.

Unul dintre motivele pentru care am plecat de la un job a fost că am cerut o anumită mărire și am fost refuzat.
Când le-am spus că plec mi-au făcut contraoferta, pe o sumă mult mai mare decât cerusem la mărire.
Deci există fonduri dacă se vrea :)
Am plecat oricum că aveam și alte motive.


#48
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View PostNenea Zap, on 06 mai 2021 - 11:13, said:

Nu știu cât de eficient este.
De obicei durează să găsești om, să îi faci ramp up și până ajunge la productivitatea celui care a plecat este mult timp mort.
Eu cred că sunt doar incompetenți și nu realizează asta.


eu cred ca realizeaza, ca nu e nimeni atat de orb sa nu observe trend-ul cu plecarile pt salarii mult mai mari. Cred ca pur si simplu banii economisiti in timp pt mariri mai mici sunt indeajuns de multi incat sa acopere costul gasirii si pregatirii unui nou om. Pur si simplu e "cost of doing business".

Si oricum, din ce am vazut plecarea oamenilor treptat de pe un proiect si inlocuirea lor tot treptat nu e chiar o asa mare problema. Problema mare apare atunci cand pleaca intr-o perioada scurta de timp multi oameni. Asa a fost cand a plecat sotia de la fostul loc de munca: dintr-o echipa de 6 oameni (3 seniori, 2 mid si 1 junior), in 3 luni au plecat toti cei pe pozitii de seniori (si sotia era unul dintre cei pe pozitie de senior). Din ce a mai auzit sotia de la oameni din firma, proiectul chiar are probleme ca sunt anumite zone pe care membrii ramasi nu au deloc experienta si se lovesc de multe probleme.

#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Si atunci cauta seniori si sint dispusi sa dea mai multi bani si te trezesti senior la scos castane din foc cu mana intr-o echipa tinara si dinamica :first:

#50
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostBamyhun, on 06 mai 2021 - 07:03, said:

NU exista astfel de "roboti", astea sunt inpetii inventate de unii din afara domeniului! Daca vreti, testam experimental, sa va vedem cum "asamblati" voi astia care tot umblati cu prostia asta.
Vai, am atins o coarda sensibila? Era sa imi dea o lacrima, nu alta. N'avem ce testa experimental, ca eu nu iau cod de pe SO si-l lipesc cu scuipat, incat cica sa iasa o aplicatie - la care mai trebuiesc inca 7 echipe sa o valideze, testeze, securizeze, containerizeze & co. De buni ce-s robotii.

#51
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postdexterash, on 06 mai 2021 - 14:05, said:

Vai, am atins o coarda sensibila? Era sa imi dea o lacrima, nu alta. N'avem ce testa experimental, ca eu nu iau cod de pe SO si-l lipesc cu scuipat, incat cica sa iasa o aplicatie - la care mai trebuiesc inca 7 echipe sa o valideze, testeze, securizeze, containerizeze & co. De buni ce-s robotii.
"Eu? Eu nu fac, eu sunt bun, ala de langa mine e prost."

Nu prea isi au rostul astfel de fraze pe un forum... toti suntem anonimi si nu demonstram nimic.

Edited by CryTeku, 06 May 2021 - 14:08.


#52
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMosotti, on 06 mai 2021 - 11:56, said:

intr-o echipa tinara si dinamica Posted Image
Sunt foarte misto echipele tinere si dinamice. Ba chiar am auzit pe unii ca pleaca in astfel de echipe ca sa invete diverse de la ei. Cand i-am intrebat ce pot invata de la unii tineri, fara experienta, le-a cam dat cu "file not found".

View PostCryTeku, on 06 mai 2021 - 14:07, said:

Nu prea isi au rostul astfel de fraze pe un forum... toti suntem anonimi si nu demonstram nimic.
Eu ziceam doar de valoarea Copy&Paste-rilor. Atat. Nu incercam sa demonstrez absolut nimic.

#53
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNenea Zap, on 06 mai 2021 - 11:13, said:

Am plecat oricum că aveam și alte motive.

Majoritatea pleaca din alte motive principale, banii sunt pe undeva mai pe la mijloc.

De aceea consider aceste meetinguri 1:1 mai dese importante pentru retentie. Da, oameni tot pleaca, nu poti avea retentie 100%, dar ajuta.

#54
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View Postdexterash, on 06 mai 2021 - 14:05, said:

Vai, am atins o coarda sensibila? Era sa imi dea o lacrima, nu alta. N'avem ce testa experimental, ca eu nu iau cod de pe SO si-l lipesc cu scuipat, incat cica sa iasa o aplicatie - la care mai trebuiesc inca 7 echipe sa o valideze, testeze, securizeze, containerizeze & co. De buni ce-s robotii.
N-ai atins nicio coarda, doar v-am demonstrat ca cei care vin cu texte de "roboti care copy&paste" sunt doar habarnisti totali din afara domeniului care bat campii pe langa in totalitate!

N-ai tu ce cod sa iei si sa-l lipeste, mare lucru daca macar poti instala un ide si sa scrii un hello world. Restul sunt fantezii si vise! ;)

Este o realitate factuala si testabila ca nu poti face niciun program custom de complexitate non-triviala cu copy&paste de pe te miri unde. Opiniile contrare sunt habarnism 100%.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate